Pure-Data (Pd) Programlama: Nasıl Başlanır?

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Pd olarak da adlandırılan Pure Data, ses, video ve grafik işleme için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. Kullanıcıların kod satırları yerine grafik arabirimi kullanarak orijinal yazılım oluşturmalarına olanak tanır, müzisyenler, görsel sanatçılar ve kodlama dilleri hakkında çok az bilgi sahibi olan veya hiç bilgisi olmayan sanatçılar için idealdir.

Saf Veri kendi ses, video ve grafiklerini oluşturmak için kullanılabilir veya MIDI, arayüz sensörleri veya diğer giriş cihazlarından gelen girdileri işleyebilir. Ayrıca, bir yerel alan ağı veya Internet üzerinden ağlar arasında canlı işbirliği için de kullanılabilir, bu da aydınlatmayı, motor sistemlerini ve diğer sahne teknolojilerini kontrol etmeyi veya mobil veya giyilebilir cihazlarla etkileşimde bulunmayı mümkün kılar.

Pure Data, C, Python ve Scheme gibi diğer diller kullanılarak geliştirilen nesneleri içerebilen modüler bir kod tabanı kullanır. Geliştirildikten sonra, bu nesneler ek bir kodlamaya gerek olmadan doğrudan bir Pd programına eklenebilir. Saf Veri, yamalar adı verilen kendi yeniden kullanılabilir modüllerini oluşturmak için de kullanılabilir. Bu harici nesnelerin ve yamaların birçoğu, Pd’nin geniş açık kaynak topluluğu aracılığıyla ücretsiz olarak kullanılabilir, bu da yeni programcıların ve dijital sanatçıların Pd’yi çok az deneyimle veya hiç deneyimle kullanmaya başlamasını kolaylaştırır.

Tarih

Pure Data, 1990’larda Miller Puckette tarafından etkileşimli bilgisayar müziği ve diğer multimedya içerikleri oluşturmak için bir araç olarak geliştirilmiştir. Puckette, IRCAM’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Pd’yi geliştirdi ve burada başka bir veri akışı programlama dili olan Max’i de geliştirdi. Bu nedenle, Pure Data, Max ile birçok benzerlik paylaşır ve Max ve halefi MSP ile kısmen birlikte çalışabilir. Bununla birlikte, Pure Data, bilgisayar müziği oluşturmak için Max’ten çok daha güçlü bir araçtır, özellikle ses işlemeyi doğrudan ana CPU’dan işleme becerisinde.

Puckette ilk kez Pure Data geliştirirken, program büyük ölçüde işbirlikçi bir çabadır. Açık kaynaklı bir proje olarak Pure Data, dünyadaki birçok programcı tarafından iyileştirilmiş ve iyileştirilmiştir ve dil ve özellikleri, paylaşılan topluluk aracılığıyla gelişmeye devam etmektedir..

Veri Akışı Programlama

Çoğu programlama dili, işlemlerin başlangıçtan bitişe kadar veya belirli komutlara veya eylemlere dayalı olarak önceden ayarlanmış bir yolda gerçekleştiği önceden tanımlanmış bir sırayı kullanırken, veri akışı programlama, verilerin nesneler arasındaki hareketine odaklanır. İşlemler belirli girdilere yanıt olarak çalışır. Bir işlemin tüm giriş gereksinimleri geçerli olduğunda işlem çalışır. İşlemler belirli bir sipariş yerine gereksinimlere göre çalıştığından, veri akışı programlama merkezi olmayan ağlar için çok uygundur.

Pure Data dahil olmak üzere birçok modern veri akışı programlama dili, programlamaya görsel bir yaklaşım kullanır. Programlar, yerleşik nesneler, yamalar (belirtilen programlama dili kullanılarak oluşturulan nesneler – bu durumda Saf Veri) ve hatta başka bir programlama dilinde geliştirilen nesneler kullanılarak grafik olarak oluşturulur. Nesneler bir “tuval” üzerine yerleştirilir ve daha sonra, bu nesneler arasındaki veri akışını yönlendiren kordonlar kullanılarak birbirine bağlanır ve aynı şekilde bir işlem akış şeması öğelerinin Microsoft Visio’ya bağlanması. Bu şekilde, tek bir kod satırı yazmadan görsel veri akışı dilinde tam programlar oluşturmak mümkündür.

kaynaklar

Pure Data ile devam etmenizi sağlamak için bir dizi kaynağı bir araya getirdik.

Çevrimiçi Öğreticiler

Pure Data aktif bir açık kaynak topluluğunu koruduğundan, birçoğu yepyeni kullanıcılara yönelik, hatta programcı olmayanlar için bile birçok ücretsiz çevrimiçi öğretici bulunmaktadır:

 • Pd Öğreticiler ve NASILLAR: resmi Pure Data web sitesi, Pure Data programlamanın temel ve gelişmiş kavramlarının yanı sıra yazılıma özgü öğreticiler içeren uzun bir eğitim listesi ve nasıl yapılır sayfaları sunar..
 • Ipi Kılavuzlarına Göre Saf Veri: bu kılavuz hepsi bir arada yazılım kılavuzu ve eğitim kılavuzu olarak işlev görür. İlk kurulum ve kurulumda size yol gösterir ve daha sonra ses, video ve veri akışı teknikleri hakkında MIDI ekleyerek, Pd’nin ağ yeteneklerini ve daha fazlasını kullanarak onlarca öğretici ders sunar. Kılavuzun tamamı ayrıca EPUB ve PDF indirilebilir dosyaları olarak da mevcuttur.
 • Johannes Kreidler tarafından Pd’de Elektronik Müzik Programlama: Bu ücretsiz eğitim besteciler için tasarlanmıştır ve işitme tabanlı bir öğretim yaklaşımı kullanır. Temel programlama ve bilgisayar tabanlı akustik ilkeleri ile başlar, çeşitli müzik tekniklerine teori ve uygulamaya dayalı dersler verir ve dilin daha gelişmiş, teknik unsurlarını oluşturur.

Kitabın

Saf Veriler hakkındaki kitaplar, teori açısından zengin akademik metinlerden proje tabanlı uygulama geliştirme kılavuzlarına kadar çok çeşitlilik gösterir:

 • Miller Puckette’in Elektronik Müzik Teorisi ve Tekniği: Pure Data’nın yaratıcısı, bilgisayar tabanlı müzik kompozisyonunun arkasındaki teorileri ve matematiği tartışır. Puckette de burada ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirdi.
 • Bryan WC Chung’un Pure Data ile Multimedya Programlaması: Bu kitap öncelikle Pure Data’nın grafik ve multimedya yeteneklerine odaklanıyor. Adım adım eğitimler, görsel kılavuzlar ve birçok açık kaynak kaynak hakkında bilgi içerir.
 • Kompozisyon: Michael Barkl tarafından Meta-Kompozisyon Enstrümanı Olarak Saf Veriler: Bu kitap, bilgisayar tabanlı müzik kompozisyonunun temel unsurlarını analiz etmek ve tartışmak için Saf Veri’de oluşturulan orijinal eserleri kullanmaktadır..
 • Saf Verilerle Ses Programlama: Uygulamalarınızı Dinamik Ses ile Canlandırın Toni Hillerson: Bu kitap, web ve mobil uygulama geliştirme için özel olarak hazırlanmış Pd tekniklerini öğretir. Saf Veri temellerini kapsar, sağlam tasarım ilkelerini açıklar ve okuyucuya kendi web ve mobil projelerinin geliştirilmesinde rehberlik eder.

Diğer kaynaklar

Aradığınızı yukarıdaki öğreticilerde ve kitaplarda bulamazsanız, bu ücretsiz kaynaklar başlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz başka bir şey bulmanıza yardımcı olacaktır:

 • Miller Puckette’in UCSD Sayfası: California San Diego Üniversitesi’ndeki Puckette’nin ana sayfası, Saf Veri belgeleri ve dosyaları, öğrettiği sınıfların bir listesi ve Elektronik Müzik Teorisi ve Teknikleri kitabının çevrimiçi sürümü gibi çeşitli kaynaklar sunar.
 • Pure Data Topluluk Sayfaları: Bu topluluk kaynakları listesi posta listeleri, forumlar, IRC sohbet odaları, sosyal medya sayfaları ve Pure Data’ya adanmış bir YouTube kanalı içerir.

Sonuç

Pure Data, özellikle müzik, video ve diğer multimedya projeleri oluşturmak için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. Açık kaynak kodlu bir yazılım olarak, kullanımı ücretsizdir ve büyük, aktif bir topluluk olarak desteklenir.

Pure Data’nın son derece görsel doğası, onu müzik kompozisyonunu anlayan, ancak bir kodlama dili bilmeyen veya öğrenmek istemeyen dijital sanatçı için ideal bir dil haline getirir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map