Programlama Kitapları: Her Geliştirici 2020’de Bu Kitapları Okumalı

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Orada katı programlama kitaplarının sayısı muhtemelen binlerce. Yine de, bu listeyi yarı sindirilebilir hale getirmek için en iyi 101 programlama kitabına indirgendi.

Gerçekten bir programcı olarak mükemmel olmak istiyorsanız, o zaman zanaatınızı öğrenmeye ve büyütmeye devam etmelisiniz. Aşağıdaki kitaplar, çeşitli programlama disiplinleri, becerileri, bakış açıları ve diller için harika bir başlangıç ​​noktası sunmaktadır..

Contents

Temel Programlama Kitapları

Bu ilk bölümdeki kitaplar, zanaatınızda gerçekten bir programcı olarak ustalaşmak istiyorsanız, okumanız gereken bazı kitaplar olarak kabul edilir. Gördüğünüz gibi, yazdığınız kodun çok ötesine geçiyorlar.

1. Donald E Knuth Tarafından Bilgisayar Programlama Sanatı

Bilgisayar Programlama Sanatı, inanılmaz bir programcı olmanıza yardımcı olacak temel dört kitaplık bir seridir. Knuth’un çalışmaları Bill Gates de dahil olmak üzere bilim adamları ve programcılar tarafından övgüyle karşılandı..

Dört kitap serisinin başarılması son derece zordur, ancak aynı zamanda yeteneklerinizi geliştirirken programlamayı yeni bir ışık altında görüntülemenize yardımcı olacaktır. Çözmeniz gereken çok sayıda derinlemesine analiz ve çok sayıda sorun bulacaksınız.

2. Efsanevi Adam Ayı Fred Brooks

Bu kitap, bilgisayarlar ve teknoloji değişse de insanların değişmediği öncülünde değil. Bu kitap, yazılım mühendisliğinin insan unsurlarını parçalayan gerçek bir klasiktir. Bu klasik kitap ilk olarak 1975’te yayınlandı ve zamana karşı koymayı başardı. Orijinal yayınlanmasından bu yana 30 yılı aşkın bir süredir, bu da kitabın kurulduğu temel ilkenin doğru olduğuna dair canlı bir kanıt..

Bir programcıysanız veya proje yöneticisi olmak istiyorsanız, Mythical Man Month harika bir kitap. Yazılım geliştirmede neyin yanlış gidebileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve takım yönetimine pratik yaklaşımlar sunacak.

3. Kod Tamamlandı: Steve McConnell’in Pratik Yazılım El Kitabı

Kod Tamamlama, pratik kodlama bilgisi için ansiklopedi. Ayrıca, 900 sayfalık dev bir kitap olarak, anlaşılması ve okunması kolaydır. Bu kitabın ana odağı günlük programlama bilginizi geliştirmek ve okunabilir, temiz ve yönetimi kolay kodlar oluşturmanıza yardımcı olmaktır.

Mevcut programlama bilginiz ne olursa olsun, bu kitap size yardımcı olacaktır. Kitabı doğrudan okumasanız bile, bilginizi artırmanıza yardımcı olacak en az birkaç bölüm vardır..

4. İşyerinde Kodlayıcılar: Peter Seibel’in Programlama Zanaatına Yansımaları

Coders at Work, somut programlama becerilerinin ötesine geçen ve bunun yerine ünlü programcıların hayatlarına dalan bir kitaptır. Bu kitap 15 farklı başarılı programcının röportajları, üzerinde çalıştıkları projeler ve bu ünlü projelerin arkasındaki hikayelerle doludur. İlham arıyorsanız ve sahne arkası farklı programcıların nasıl düşündüğüne ve çalıştığına bakarsanız, bu kitap almaya değer bir kitaptır.

5. Pragmatik Programcı: Journeyman’dan Master ve Hunt and Thomas

Bu, zamanın testine dayanan başka bir klasik kitap. Bir programcıdan daha fazlasına geçiş yapmanıza yardımcı olacak bir kitap arıyorsanız, bu kitabı okumalısınız.

Bu kitap, kavram geliştiricilere gerçekten yardımcı olmak için ilgi çekici analojilerle baharatlanmış yazılım geliştiricileri için 70 farklı programlama ipucu, ders ve öneri koleksiyonu sunuyor. Bunu, programlama kariyerinizi ilerletmek için inanılmaz bir referans kılavuzu olarak düşünün.

6. Temiz Kod: Çevik Yazılım İşçiliği El Kitabı Robert C Martin

Elbette, kötü kod bile çalışabilir. Ancak, kötü yazılmış kod projeyi dizlerinin üstüne getirebilir. Bu yüzden temiz koda sahip olmak son derece önemlidir. Clean Code’da Robert Martin, daha iyi bir programcı olmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını ve örnekleri paylaşmak için Object Mentor’daki meslektaşlarıyla birlikte çalıştı.

Bu kitap, kodla ilgili neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirleyebilmeniz için, temiz kodla ilgili ilkeleri ve en iyi uygulamaları, birçok örnek olayı ve örneği içermektedir. Çoğu örnek Java’da verilmesine rağmen, dersler her programlama dili için geçerlidir.

7. Programlama İncileri Jon Bently tarafından

İnci Programlama, problem çözmenin temellerini anlamanıza yardımcı olacak bir başka klasik programlama kitabıdır. Bu kitap, çoğu programcıyı tahriş eden sorunlara odaklanır ve bunlar üzerinde çalışmak için yararlı yollar sunar.

Algoritmalar, algoritma tasarımı hakkındaki anlayışınızı geliştirmek ve zihninizi ortak sorunlara yenilikçi yaklaşımlarla hazırlamak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur..

8. Kod: Bilgisayar Donanımı ve Yazılımının Gizli Dili Charles Petzold

Kod açıkça bir programlama kitabı değildir, ancak tamamen bilgisayarların en düşük düzeyde nasıl çalıştığıyla ilgilidir. Unutmayın, yaptığınız işi çevreleyen kapsamlı bir perspektif oluşturmak önemlidir.

Bu kitap, yazdığınız kodun gerçek CPU üzerindeki somut etkilerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bütünüyle büyüleyici bir okuma.

9. Michael Feathers’ın Eski Kod ile Etkili Çalışması

Yalnızca sıfırdan başlayan geliştirme projeleri üzerinde çalışmadığınız sürece, muhtemelen kariyeriniz boyunca birçok eski kodla karşılaşırsınız. 5 yaşın üzerindeki mevcut kodla çalışıyorsanız, bu kitapta değer bulacaksınız.

Bu kitap, eski kodunuzu ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır, bu yüzden para ve zaman kaybı değildir.

10. Temiz Kodlayıcı: Profesyonel Programcılar için Davranış Kuralları Robert C Martin

Efsanevi yazılım uzmanı Robert C Martin tarafından yazılan bu kitap, profesyonel bir geliştirici olarak kariyeriniz boyunca size rehberlik edecektir. Gerçek bir yazılım ustası olmak için teknikler, araçlar, disiplinler ve uygulamalar sunar.

Teknikten çok daha fazlasını aydınlatır ve yazılım geliştirmeye onur, kendine saygı ve gururla yaklaşır. Programlama kariyeriniz boyunca size yardımcı olacak bir rehber arıyorsanız, bu bir okumaya değer.

11. Tutkulu Programcı: Yazılım Geliştirmede Dikkat çekici Bir Kariyer Yaratmak Chad Fowler

Bu kitap, yazılım geliştirmede yaşam boyu bir kariyer yaratma ile ilgili her türlü bilgelik ile doludur. Beceri setinizi nasıl artıracağınızı, zamanınızı nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı ve kariyerinizi nasıl ileriye taşımaya devam edeceğinizi gösterir.

Programlamada hayat boyu bir kariyer konusunda ciddiyseniz, bu kitabın sizi hem zorlu hem de anlamlı bir kariyere doğru yönlendirmenize yardımcı olmasını istersiniz..

12. Steve Maguire tarafından Katı Kod Yazımı

Yazılımın karmaşıklığı arttıkça, geliştirme döngüsünde mümkün olduğunca erken hatasız kod üretmek daha da önem kazanmaktadır. Eski bir üst düzey Microsoft geliştiricisi tarafından yazılan bu kitap, her türlü tipik geliştirme hatasını ve bunlardan nasıl kaçınılacağını inceler..

Bu kitap, bugünün geliştirme ortamında vazgeçilmez bir beceri olan hatasız kod yazma cevabının kilidini açmanıza yardımcı olacaktır..

13. Yazılım İşçiliği: Yeni Zorunlu Pete McBreen

Yazılım İşçiliği, geliştiricinin kullanıcılar ve müşterilerle olan ilişkisine odaklanan yazılım geliştirmeye bir yaklaşım sunar. Ayrıca, yazılım çıraklığından yolculukçuya, potansiyel usta ustasına geçme sürecinde size rehberlik eder..

Bir yazılım geliştiricisi olarak kariyerinizi büyütmek için sağlam bir rehber.

14. Profesyonel Programcıyı Gerald M Weinberg’den Anlamak

Bu okuması kolay kitapta, iş performansınızı geliştirirken nasıl daha iyi bir programcı olabileceğiniz konusunda değerli bilgiler edineceksiniz. Uzun ve ödüllendirici bir gelişim kariyerine sahip olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken somut olmayan becerilere odaklanan harika bir küçük kitap..

15. Güzel Kod: Önde Gelen Programcılar Oram ve Olsen’in Düşüncelerini Açıklıyor

Uzmanların ve üst düzey programcıların nasıl bir çözüm ürettiklerini merak ediyorsanız, bu kitaba göz atın. Bu kitap, önde gelen programcıların yaptıkları özenle tasarlanmış çözümlere nasıl geldiklerine ilişkin vaka çalışmaları sunmaktadır..

Kodlara yaklaşmanın doğru ve yanlış yolları hakkında başka bir kitaptan çok uzak olan bu kitap, ilgili problemler üzerinde çalışırken omuzdan bakış açısını verir..

16. Abelson, Sussman ve Sussman tarafından Bilgisayar Programlarının Yapısı ve Yorumlanması

Bu fonksiyonel programlama ile ilgili temel bir kitaptır. Kitap, MIT’teki ünlü bir tanıtım programlama kursu için yazılmıştır ve o zamandan beri en son programlama standartlarını yansıtacak şekilde güncellenmiştir. Üzerinde çalışmak zor bir kitap, ancak kitabı okuduktan ve sunulan sorunlar üzerinde çalışırken kendinizi sonuna kadar çok daha iyi bir programcı bulacaksınız..

17. Kalıplara Yeniden Bakmak – Joshua Kerievsky

Tasarım kalıpları hakkında okumak bir şeydir, ancak bunları uygulamak tamamen başka bir şeydir. Bu kitapta, mevcut kodu kalıplara nasıl taşıyacağınızı ve hatta sıfırdan kalıplardan nasıl çıkaracağınızı öğreneceksiniz..

Gerçek dünyadaki kod örnekleri, öğrendiğiniz ilkeleri hayata geçirmenize yardımcı olur ve desenleri mümkün olan en basit şekilde nasıl uygulayacağınızı gösterir..

18. EF Codd tarafından Veritabanı Yönetimi için İlişkisel Model

Bu kitap ilişkisel modelin yaratıcısı tarafından yazılmıştır ve ilişkisel veritabanlarının tasarımı ile ilgili tüm pratik unsurları kapsamaktadır. Bir veritabanının gerçekten ilişkisel olması için, bu kitapta ana hatları verilen oniki ilkeye uyması gerekir.

İlişkisel veritabanlarını öğrenmek ve daha derin bir anlayış kazanmak istiyorsanız, bu kitap mutlaka okunmalıdır.

19. Algoritmalara Giriş, Cormen ve ark.

Bu kitap, öğrenme algoritmaları hakkındaki en iyi kitaplardan biri olarak kabul edilir. Algoritmaları anlamak ve yazmakla ilgileniyorsanız, bu inanılmaz bir başlangıç ​​kitabıdır. Derinlemesine gitmeyi başarırken aynı zamanda her tür okuyucu için erişilebilir kalıyor.

Bu kitabın ilk baskısı üniversite derslerinde yaygın olarak kullanılmaktadır, bu kitabın sonraki sayıları günümüzde öğrenme algoritmalarını güncellemeye devam etmiştir..

20. Derleyiciler: Aho, et al.

Bu kitap sadece kapağa göre okunmalı ve sevgiyle “Ejderha Kitabı” olarak adlandırılmalıdır. Ancak, bu sizi kancalamazsa, harika derleyiciler dünyasına dalmaya hazır olun. Bu sayıda, yazarın hem teorik hem de pratik açıdan derleyiciler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek.

Kapsanan bilgilerin genişliği ile bile, bu kitabı çok yaklaşılabilir bulacaksınız.

21. Algoritmalar + Veri Yapıları = Niklaus Wirth’in Programları

Bu klasik kitap algoritmalar ve veri yapıları için harika bir başlangıçtır. Aynı zamanda kısa bir okuma, bu yüzden sonsuz teori ile dolu değil, tekrar tekrar başvurabileceğiniz pratik bir rehber.

En modern programlama dillerinin perde arkasında çalışan standart kütüphanelerin mantığını daha iyi anlamak istiyorsanız, bu okumaya değer bir kitaptır. Artı, aynı zamanda Pascal programlamaya harika bir giriş.

22. Sedgewick ve Wayne’in algoritmaları

Bu kitap algoritmalar üzerine önde gelen ders kitabıdır. Halen kullanılmakta olan en önemli algoritmaların bir anketini sunar ve inanılmaz temel bilgi sağlar.

Şu anda, 4. baskısında, algoritmalar hakkındaki bilgilerini artırmak isteyen her seviyeden programcı için vazgeçilmez bir bilgelik kaynağıdır..

23. Güvenliğin Temelleri: Her Programcının Bilmesi Gerekenler Kern, et al

Yeni programlar ve uygulamalar yazarken güvenlik temel bir odak noktası olmalıdır. Bu kitap, geliştiricilere en iyi güvenli kodlama uygulamaları hakkında açık bir rehber sunuyor.

Göreceğiniz en yaygın tehditleri ve bunlara karşı en iyi nasıl savunabileceğinizi ortaya koyar. Çok geç olana kadar beklemeyin, baştan güvenli kod oluşturun.

24. Programların Tasarımı: Programlama ve Hesaplamaya Giriş Felleisen, et al

Bu tanıtım kitabı program tasarımı sürecine odaklanmaktadır. Programcılar ve programcı olmayanlar için yazılmıştır, bu nedenle tüm okuyucular için çok erişilebilir.

Bir problem bildirimini analiz etme, hedefleri formüle etme, çözümü özetleme, programınızı tamamlama ve son olarak test etme sürecinde size rehberlik edecektir. Metin çok ilgi çekicidir ve program tasarımının temellerini kavramanıza yardımcı olacaktır.

25. Wiegers ve Beatty’nin Yazılım Gereksinimleri

Bu kitap, yazılım gereksinimleri için klasik bir rehberdir ve şimdi üçüncü baskısındadır. Çok çeşitli projeler için tüm yazılım geliştirme gereksinimlerini kapsayan güncel bir dizi uygulama sunar.

Yazılım Gereksinimleri çok derinlere iner ve yıllardır sayısız teknik, vaka çalışması, en iyi uygulamalar ve sahada yıllarca bilgi sağlar.

26. Kurumsal Entegrasyon Kalıpları: Hohpe ve Woolf tarafından Mesajlaşma Çözümleri Tasarlama, Oluşturma ve Dağıtma

Kurumsal Entegrasyon Kalıpları, etkili mesajlaşma çözümlerini anlamaya ve tasarlamaya yardımcı olan, altmış beş farklı kalıptan oluşan paha biçilmez bir katalogdur. Bu kitabın, işletmeniz için etkili mesajlaşma sistemleri tasarlamanıza yardımcı olmasına izin verin.

Ayrıca MSMQ, JMS, Microsoft BizTalk, SOAP ve XSL gibi çeşitli entegrasyon çözümlerini de kapsar.

27. Kurumsal Uygulama Mimarisinin Kalıpları Martin Fowler

Bu kitapta Martin Fowler, baştan sona bir kurumsal uygulama oluşturma ve tasarlama konusunda size rehberlik ediyor. Büyük ölçekli bir uygulama oluşturuyorsanız, bu kitapta sunulan bazı desenlerle mutlaka karşılaşacaksınız. Bu kitap, deneyimli nesne geliştiricilerinin öğrendiği dersleri aydınlatarak yaygın kurumsal uygulama hatalarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Herhangi bir kurumsal uygulama geliştirme işlemi yapıyorsanız, bu kitabı vazgeçilmez bulacaksınız.

Mesleki Gelişim ve Liderlik

Kariyerinizi programcı ekiplerini yönetmeyi içeren yönde büyütmek istiyorsanız, aşağıdaki kitaplar oraya ulaşmanıza yardımcı olacak becerileri ve zihniyetinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır..

28. Peopleware: DeMarco ve Lister’dan Verimli Projeler ve Takımlar

Takım lideri olmak isteyen programcılar için Peopleware yazılmıştır. Liderlik ve takım yönetimine sunduğu bilgiler, yalnızca insanları daha iyi yönetmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha iyi bir yazılım kurmanıza yardımcı olacaktır..

Sadece sayılar veya beceriler değil, insanlar gibi insanlara davranmak, kariyerinizi yeni yollarla ilerletmenize yardımcı olabilir. Bu kitap size nasıl etkili bir şekilde yapılacağını gösterecektir.

29. Yazılım Tahmini: Siyah Sanatı Keşfedin Steve McConnell

Yazılım kestirimi, belirsizliği ve karmaşıklığı nedeniyle genellikle “kara sanat” olarak adlandırılır. Bu kitap, yazılım tahmini sürecini aydınlatmaya yardımcı olur ve doğrudan bir yaklaşım sunar.

Bu kitapla, zaman ve maliyeti nasıl tahmin edeceğinizi, yaygın tahmin hatalarından nasıl kaçınacağınızı ve kendiniz ve ekibiniz için özel olarak hazırlanmış tahmin yaklaşımınızı nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz..

30. İşbirliği Açıklaması: Yazılım Proje Liderleri İçin Kolaylaştırma Becerileri Jean Tabaka

Bu kitap, çevik liderlerin ekiplerini daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olacaktır. Çevik gelişimin başarılı olması için tüm paydaşları arasında olağanüstü işbirliğine ihtiyacınız var. Ve bu sihir de değil, dikkatli planlama ve uygulama gerektirir. Bu kitabın konusu bu.

Çevik bir geliştirme ortamında etkili işbirliğinin nasıl sürdürüleceği hakkında baştan sona etkili yöntemleri öğreneceksiniz..

31. Freid ve Hansson tarafından yeniden işleme

Yeniden işleme, 37 Signals ekibinden bir işletme kitabıdır. Bu kitap, şirketlerinin başarısının arkasındaki şaşırtıcı ilkeleri açıklamaya yardımcı oluyor.

Bu kitaptaki fikirler, nasıl iş yaptığınızı ve işinize nasıl yaklaştığınızı yeniden düşünmenize yardımcı olacaktır. Çok basittir ve kesinlikle ihtiyacınız olan ilham dozunu sağlayacaktır..

32. Öncü Yalın Yazılım Geliştirme: Sonuçlar Poppendieck ve Poppendieck’in Mesele Değil

Bu kitap, yalın yazılım geliştirmeyi herhangi bir proje, ortam veya kuruluşta nasıl çalıştırabileceğinizi göstermenize yardımcı olur. Onlarca yıllık deneyimlerden yola çıkarak bu kitap, bakış açılarımızı ve davranışlarımızı paylaşan zihinsel modeller etrafında inşa edilmiştir..

Bir lider olarak yetkinliğinizi artırmanın yollarını arıyorsanız, bu bir zorunluluktur..

33. Yazılım Sistemleri Mimarisi: Rozanski ve Woods’un Bakış Açılarını ve Perspektiflerini Kullanarak Paydaşlarla Çalışma

Bu kitap, bilgi sistemleri için mimarlık tasarlama ve uygulama sürecinde size rehberlik eder. Kendi yönünüzü ve kuruluşunuzun yazılım sistemleri mimarisine yaklaşımını hassaslaştırmanıza yardımcı olabilir.

İster hevesli bir yazılım mimarı olun, ister şu anda sahada çalışıyorsunuz, kendinizi sürekli olarak bu kullanışlı ve pratik kılavuza yönlendirirken bulacaksınız.

Çevik Yöntemler ve Geliştirme

Çevik yazılım geliştirme, takım yazılımı geliştirmenin önemli bir öğesidir.

34. Çevik Yazılım Geliştirme, İlkeler, Desenler ve Uygulamalar Robert C Martin

Bu kitap, her zamanki kabartmadan, çevik gelişim felsefesinin temel ilkeleri boyunca size rehberlik eder. İlk aşamalardan alt düzey tasarım ve uygulamaya kadar, nesne yönelimli bir uygulamanın nasıl geliştirileceğini öğreneceksiniz..

Çevik geliştirmeye yeni başlıyorsanız, bu kitapla başlamak istersiniz. Çevik yazılım geliştirmenin sağlam bir temelini ve temiz, bakımı kolay kodu nasıl yazacağınızı öğreneceksiniz.

35. Subramaniam ve Hunt’ın Çevik Bir Geliştiricisinin Uygulamaları

Bu kitap, okunması kolay bir şekilde çevik yazılım geliştirmeye yönelik bir fikir, alışkanlık ve yaklaşım koleksiyonu sunmaktadır. Bunu çevik geliştirmeyle daha iyi sonuçlar almak için bir rehber olarak düşünün.

Bu kitap tüm pratik bilgelik ve sıfır kabartmak, bu kitabı takip edin ve daha iyi bir geliştirici olacaksınız.

36. Çevik Tahmin ve Planlama Mike Cohn

Çevik bir geliştirme ortamında çalışırken, tahmin etmek ve planlamak, doğru yapmak isteyeceğiniz iki şeydir. Geleneksel planlama yaklaşımları günümüzün dinamik ve değişime dayalı ortamlarına pek dönüşmüyor.

Mike Cohn’un kitabı, belirsiz projeler için planlama ve zamanlamada mükemmelleşmek için yönergeler, araçlar ve ilkelerle birlikte bir felsefe sunar.

37. Uygulanan Kullanıcı Öyküleri: Mike Cohn’dan Çevik Yazılım Geliştirme İçin

Çevik geliştirme söz konusu olduğunda en büyük sorunlardan biri kullanıcı hikayeleridir. Kullanıcı öyküleri, hem kullanıcı öyküleri yazmak hem de bunları geliştirme yaşam döngünüze entegre etmek için harika bir yaklaşım sunar.

Kullanıcılarınızla etkileşim mümkün olmasa bile, iyi ve kötü kullanıcı hikayeleri arasındaki farkı ve kullanıcı hikayelerini toplamanın pratik yollarını öğreneceksiniz. Bu kitap, düşük kaliteli kullanıcı hikayeleri sorununu çözmenize yardımcı olur.

38. Çevik Belgeler: Andreas Ruping’in Yazılım Projeleri için Hafif Belgeler Üretmeye Yönelik Bir Desen Kılavuzu

Yazılım belgeleri, yazılım projenizle ilgili tüm iletişim için belirli bir temel sağlar. Bu kitap, yalnızca yararlı değil aynı zamanda hafif olan belgelerin nasıl oluşturulacağı konusunda pratik öneriler sunar.

Rehberlik sindirimi kolay olmalı, çapraz referans almalı ve bir kalıp formuna sahip olmalıdır. Bu kitap, en yaygın dokümantasyon sorunlarına çözüm sunarken bunu nasıl yapacağınızı gösterir.

39. Agile ile Başarılı Olmak: Scrum Kullanarak Yazılım Geliştirme Mike Cohn

Kitap Scrum ve çevik ile hızlı gelişme için kesin bir rehberdir. Bu kitap, uzun mesafe boyunca çalışan bir Scrum ve çevik ortamı uygulamanıza yardımcı olacak içgörülü ipuçları, öneriler ve gerçek dünyadaki vaka çalışmalarını birleştirir.

Scrum kendine özgü bir dizi zorluğu beraberinde getiriyor ve bu kitap onları mümkün olan en pratik şekilde düzeltmeye çalışıyor.

40. Çevik Testler: Crispin ve Gregory’den Test Grupları ve Çevik Ekipler için Pratik Bir Kılavuz

Çevik Test, çevik ortamlarda test rolünün aydınlatılmasına yardımcı olacak ve onu kullanmak için gerçek dünyadan örnekler sağlayacaktır. Test kadranlarının ne tür testlere ihtiyaç duyulduğunu, bunu kimin yapması gerektiğini ve kullanmanız gereken araçları göstermenize nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz.

Çevik ortama test edicinin rolünden bakan benzersiz bir kitaptır ve çevik koleksiyonunuzda bulunması gereken bir kitaptır..

41. Çevik !: Bertrand Meyer tarafından İyi, Yutturmaca ve Çirkin

Bu kitap çevik gelişim üzerine harika bir astar sunuyor. Çevik sürece büyük bir genel bakış, çevik ilkelere bir genel bakış ve en etkili tekniklerin neler olduğunu öğreneceksiniz.

Ayrıca hangi çevik fikirlerin en etkili olduğunu ve projelerinize neyin doğrudan zararlı olabileceğini öğreneceksiniz. Çevikliğe dalmadan önce kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun.

Hassas Yetenek

İnanılmaz bir programcı olmak, geminize hakim olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Aşağıdaki kitaplar, kariyeriniz boyunca programcı olarak büyümenize yardımcı olacak ek beceriler edinmenize yardımcı olacaktır..

42. Kodlama Röportajının Kırılması: 150 Programlama Soruları ve Çözümleri Gayle McDowell

Kodlama röportajları şaka değil. Hayalinizdeki işi yapmak istiyorsanız, görüşmeniz sırasında etkilemeniz gerekir. Bu kitap, en yaygın programlama röportaj sorularının ve cevaplarının 150’sinin yanı sıra sahne arkası tavsiyelerinin daha değerli olmasını sağlar.

En iyi programlama işine inmek sadece programlama becerilerinden daha fazlasını gerektirir ve bu kitap görüşmenizden önce olası zayıflıkları veya kör noktaları aydınlatmaya yardımcı olacaktır..

43. Yumuşak Beceriler: Yazılım Geliştiricisinin Yaşam El Kitabı John Sonmez

Kabul etmekten nefret ettiğiniz kadar, programlamanın dışında bir hayat var. Çoğu geliştirici için kodlama eğlenceli kısımdır. Zor kısım, müşteriler ve meslektaşlarla uğraşmak, üretken kalmak, sağlıklı kalmak ve mali durumunuzu yönetmek. Soft Skills’de John Sonmez, profesyonel bir yazılım geliştiricisi olarak nasıl tatmin edici bir yaşam süreceğinizi gösteriyor.

Hayatınızı yazdığınız kodun dışında büyütmek istiyorsanız, bu mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

44. Kernighan ve Pike Tarafından Programlama Uygulaması

Programlama sadece kod yazmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Bir programcı olarak, çeşitli tasarım alternatifleri arasından seçim yapmalı, ödünleşmeleri değerlendirmeli, hata ayıklama ve test etmeli ve mevcut kodu korumalısınız. Bu kitap pratik programlama önerileri ve gerçek dünyadan örneklerle doludur.

Bu kitapla zanaatınızı geliştirin ve programlamayı yaşam boyu bir uygulama olarak görmeye başlayın.

45. Pragmatik Düşünme ve Öğrenme: Wetware’inizi Yeniden Düzenleyen Andy Hunt

Kod yazmaya başlamadan önce, yazılım geliştirme kendi kafanızın içinde gerçekleşir. Bu kitap size kendi beyninizi nasıl daha verimli kullanacağınızı öğretir, böylece daha iyi ve daha hızlı düşünebilir, daha sonra bunu işinize uygulayabilirsiniz..

Uzun ve başarılı bir kariyer istiyorsanız, beyninizde uzmanlaşmak ve anlamak kesinlikle çok önemlidir, bu kitabın oraya ulaşmanıza yardımcı olmasına izin verin.

46. ​​Çıraklık Desenleri: Hoover ve Oshineye’den İstekli Yazılım Ustası için Rehberlik

Bugün bir yazılım geliştiricisi olarak başarılı olmak için sürekli olarak büyümeli ve becerilerinizi ve tekniklerinizi geliştirmelisiniz, ki bu tam olarak bu kitabın konusu.

Bu kitap onlarca farklı davranış modelini katalogladı ve analiz etti, böylece zanaatınızı geliştirebilir ve mükemmelleştirebilirsiniz. Bir programcı olarak yolunuz boyunca vazgeçilmez bir kitap.

47. Alistair Cockburn tarafından Etkili Kullanım Durumlarının Yazılması

Kullanım durumları çok etkili bir yazılım planlama yöntemidir. Bu kitap, size gelişimde gerçekten yardımcı olan etkili kullanım durumlarının nasıl yazılacağına dair ayrıntılı eğitimler sunmaktadır. Tüm geliştiriciler için mükemmeldir ve kullanım örneklerini çevreleyen başlangıç, orta ve ileri kavramlara girer.

Web Kodlama

Bu bölümdeki kitaplar sıfırdan daha iyi bir web geliştiricisi olmanıza yardımcı olacaktır.

48. Beni Düşünme, Yeniden Ziyaret Etme: Steve Krug tarafından Web Kullanılabilirliğine Genel Bir Yaklaşım

Bu, yaklaşan web kullanılabilirliği hakkında çok sayıda bilgi içeren harika ve okunması kolay bir kitap. Çevrimiçi herhangi bir şey (mobil uygulamalar, web siteleri veya çevrimiçi araçlar) oluşturmak isteyen bir geliştiriciyseniz, bu kitap sezgisel ve kullanımı kolay şeyler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni başlayanlar için yazılmıştır, böylece ulaşılabilir, net ve özlü bir kitap bekleyebilirsiniz.

49. HTML ve CSS: Jon Duckett’den Web Siteleri Tasarlama ve Oluşturma

Bu kitap oldukça zevkli bir okuma ve size HTML ve CSS’nin temellerini sağlayacaktır. Bir web sitesi tasarlamanın ve oluşturmanın temellerini anlamak için kolay ve temel bir kitap olarak düşünülebilir.

Kitabı bitirdiğinizde tamamen dağıtılmış bir web siteniz olur.

50. CSS: Eric Meyer’in Kesin Kılavuzu

Bu kitap size kapsamlı bir rehber ve CSS’ye sağlam bir giriş sağlar. Ancak, en son baskıda bile kitap hala güncel değildir ve CSS3’ü hiç kapsamaz. CSS ile yeni başlıyorsanız, bu kitap size sağlam bir çalışma bilgisi sağlayacaktır. Ancak, bilginizi en son standartlara yükseltmek istiyorsanız, eğitiminize başka bir yerde devam etmeniz gerektiğini bilin..

51. HTML5 ve CSS3’ün Başlangıcı: Murphy, et al.

HTML ve CSS ile ilgili temel bilgilere sahip olduktan sonra, muhtemelen bunu bir adım daha ileri götürmek isteyeceksiniz. Bu kitap, HTML5 ve CSS3 kullanarak elde ettiğiniz daha yalın, daha temiz ve daha verimli koda sağlam bir giriş sağlar.

En yeni web standartlarını benimsemek ve kullanmak isteyen ileriye dönük geliştiriciler için mükemmel bir kitap.

52. Hackerlar İçin Tasarım: Ters Mühendislik Güzelliği by David Kadavy

Bu kitap, web sitesi tasarımı için benzersiz bir yaklaşım benimsemektedir. Kitabın özü, web tasarım alanında hacker metodolojisini kullanmaya odaklanıyor. Ünlü tasarım örneklerini yapılandırır, böylece her öğeyi kendi başına görebilirsiniz.

Modern tasarımda web tasarımına yeni bir yaklaşım arıyorsanız, bu kitap almaya değer bir kitaptır.

53. HTML5 Cep Referansı: Hızlı, Kapsamlı, Vazgeçilmez Jennifer Robbins

Bu kitap anında HTML5 bilgisine ihtiyaç duyanlar için harika bir masa arkadaşıdır. Bu referans kitap, en son HTML5 web standartlarını yansıtacak şekilde güncellenmiştir ve ihtiyacınız olanı bulmanıza yardımcı olacak düzenli bir yaklaşım sunar.

Bu kullanışlı kitap şu anda HTML5’te site oluşturan web geliştiricileri için vazgeçilmezdir..

54. Daha Hızlı Web Siteleri: Steve Souders’dan Web Geliştiricileri için En İyi Performans Uygulamaları

Web sitesi performansı, her geliştiricinin zihninde en üstte olması gereken bir şeydir. Bu kitap, web sitenizin performansını optimize etmenize yardımcı olacak bir dizi değerli teknik sunar.

Souders, site performansının mümkün olan en üst seviyelere nasıl optimize edileceğine ilişkin bilgeliklerini ve pratik deneyimlerini paylaşmak için diğer sekiz uzman geliştiriciyi getiriyor.

55. PHP Çözümleri: Dinamik Web Tasarımı David Powers Tarafından Daha Kolay

Bu kitap, web sitenize esnek ve dinamik öğeler eklemek için PHP’yi kullanmaya harika bir giriş sunuyor. En son teknoloji değişikliklerini yansıtacak şekilde yakın zamanda güncellendi. Bu kitap sürekli kod örnekleri sağlar, böylece kodun nedenini ve nedenini anlayabilirsiniz..

Kitaptaki yaklaşım sıfırdan başlıyor, bu yüzden başlamak için uzman olmanıza gerek yok.

56. ASP.NET 3.5’in Başlangıcı: Imjar Spaanjaars tarafından C # ve VB’de

Bu, Microsoft platformunda bir web sitesi oluşturmak isteyenler için harika bir kitap. Bu kitapla hobi sitesinden ticari web sitelerine kadar çok çeşitli web siteleri oluşturabileceksiniz..

Bu kitabın adım adım biçimi, ASP.NET üzerinden en başından web sitesi dağıtımına kadar sizi yönlendirecektir..

Nakliye ve Test

Yazılım testi ve dağıtımıyla ilgili bilgilerinizi genişletmek istiyorsanız, aşağıda sunulan kitapların keyfini çıkaracaksınız.

57. Bilgisayar Yazılımının Test Edilmesi Kaner, et al

Her geliştiricinin QA testi konusunda sağlam bir bilgi sahibi olması gerekir. Bu, okunması kolay, ancak çok kapsamlı bir kitaptır..

Bu kitabın sonunda, daha test edilebilir kod yazabilecek ve yaygın kod sorunlarından kaçınabileceksiniz..

58. Hata Ayıklama: En Zor Yazılım ve Donanım Sorunlarını Bile Bulmak İçin 9 Vazgeçilmez Kural David Agans

Hata ayıklama, yazılım ve donanım hatalarını düzeltmek için katılım kurallarını sağlamak üzere yazılmıştır. Baskı başladığında, bu kılavuzu yanınızda görmekten mutlu olacaksınız.

Bu kitap, hata ayıklama hakkında düşünme şeklinizi değiştirmenize ve sorunları daha verimli bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır..

59. Büyüyen Nesneye Dayalı Yazılım, Freeman and Pryce tarafından yapılan Testler

Bu, test odaklı yazılım geliştirmeyle ilgili okunacak en iyi kitaplardan biridir, daha iyi yazılımı daha hızlı geliştirmenize yardımcı olacak yerleşik bir tekniktir. Ancak, bu fikir etkili bir şekilde yürütmek için beceri ve know-how gerektirir, bu da tam olarak bu kitabın size yapmayı öğreteceği şeydir.

Bu pratik kılavuz teori ve pratik eğitimi harmanlar, böylece etkili bir test odaklı yazılım ortamı oluşturabilirsiniz..

60. Gönder! Richardson ve Gwaltney’in Başarılı Yazılım Projeleri için Pratik Bir Kılavuz

Bu kitap, yazılım geliştirme mağazanızı yeni boyutlara taşımanıza yardımcı olabilir. İçinde, oldukça başarılı yazılım ekiplerinin kullandığı ipuçları ve püf noktaları ve bunları kendi projelerinize nasıl dahil edebileceğinizi bulacaksınız..

Bu kitap orta düzey programcılara yöneliktir ve mevcut eğilimlere ve en son hype’a güvenmek yerine size zamansız ilkeler sunar.

61. Sürekli Teslimat: Humble ve Farley tarafından Yapım, Test ve Dağıtım Otomasyonu ile Güvenilir Yazılım Sürümleri

Yazılımın kullanıcılara sunulması genellikle acı verici ve zaman alıcı bir işlemdir. Ancak, bu çığır açan kitaplar size başka bir yol olduğunu gösteriyor. Test edilmiş kodu üretim sürecine kurmanıza ve dağıtmanıza yardımcı olacak bir sistemi nasıl oluşturabileceğinizi öğreneceksiniz..

Dağıtım sürecinizi hızlandırmak ve otomatikleştirmek istiyorsanız, bu kitap size.

62. Hızlı Dağıtım: Vahşi Yazılım Programlarını Taming Steve McConnell

Bu kitapta, yüksek basınçlı bir geliştirme programının üstesinden nasıl geleceğinizi öğreneceksiniz. Projeleri hareket ettirmek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamaları, değerli ipuçlarını ve üst düzey stratejileri kapsar.

Pratik tavsiyenin yanı sıra, hem olumlu hem de olumsuz gelişim uygulamalarını gösteren samimi tartışmaların yanı sıra ortak sorunları aydınlatan vaka çalışmaları bulacaksınız. Yüksek basınçlı bir dağıtım ortamını yönetiyorsanız veya üzerinde çalışıyorsanız, bu kitabın canavarı evcilleştirmenize yardımcı olmasına izin verin.

63. Serbest bırakın! Üretime Hazır Yazılımın Tasarımı ve Dağıtımı Michael Nygard

Başvurunuzu serbest bırakmak savaşın sadece yarısıdır. Gerçekten başarılı bir sürüm için, hatalarla dolu olmayan üretime hazır yazılımlar kullanmak istiyorsunuz. Bu kitapta, uygulamanızı maksimum çalışma süresi, performans ve YG için nasıl tasarlayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Yeni yazılım dağıtımında karşılaşılan en büyük sorunları ve başlatmadan önce bunları nasıl düzeltebileceğinizi öğreneceksiniz..

64. Temel Scrum: Kenneth Rubin tarafından En Popüler Çevik Süreç için Pratik Bir Rehber

Scrum hakkında bilgi edinmek veya yöntemlerini uygulamak istiyorsanız, bu kitap harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu kitap Scrum prensiplerini, değerlerini ve uygulamalarını aydınlatır ve bunları mümkün olan en etkili şekilde nasıl uygulayabileceğinizi gösterir..

Scrum’da yepyeni olun ya da yıllardır kullanıyor olun, bu kitap yaklaşımınızı derinleştirmeye ve hassaslaştırmaya yardımcı olacak.

65. Sıfır Hatalar ve Program Daha Hızlı Kate Thompson

Kate Thompson, bulabileceği her hata önleme tekniğini araştırmak için iki yıl geçirdi ve hepsini tek bir kitapta derledi. Zero Bugs ve Program Faster, hatasız kod yazarken programlama hızınızı sağlamanıza yardımcı olacak birçok yararlı programlama ipucu, teknik sunuyor.

Ayrıca, çok sayıda metafor ve örnekle yazılmıştır, bu yüzden aslında eğlenceli bir okuma.

66. Myers ve ark. Tarafından Yazılım Test Sanatı

Bu yazılım testi üzerine klasik bir kitap. Çalışmanın başlangıçta yayınlanmasından bu yana yaklaşık otuz yıl geçti, ancak ilkeleri ve analizi zamanın testine girdi..

Testle ilgili birçok kitap, onları tarihlendirebilecek ipuçları ve teknikler sağlar. Bu kitap, dil veya teknoloji ne olursa olsun devam eden temel yaklaşımlara odaklanmaktadır.

Dile Özel

Belirli bir programlama dilinde becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki bölümde profilli kitaplar sağlam önerilerdir.

67. Düzenli İfadeler Yemek Kitabı Goyvaerts ve Levithan

Bu sizin ortalama yemek kitabınız değil. Bu kitap, ortak gerçek dünya sorunlarına 140’dan fazla pratik tarif sunarak düzenli ifadeleri kullanma tahminini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu kitap büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir ve şu anda hangi geliştirici seviyesine sahip olursanız olun size yeni programlama hileleri öğretmenize yardımcı olabilir..

68. PHP’nin Sevinci: Alan Forbes tarafından PHP ve MySQL ile Etkileşimli Web Uygulamalarının Programlanması için Başlangıç ​​Kılavuzu

Bu kitap, daha önce hiç programlamamış olsanız bile PHP ve MySQL ile nasıl programlayacağınızı öğretecektir. PHP’nin temel bilgilerini baştan sona öğretecek sağlam bir başlangıç ​​kılavuzu.

PHP’de sürekli bir eğitim için zemin hazırlamak istiyorsanız, bu başlamak için kitap.

69. Kernighan ve Ritchie’nin C Programlama Dili

Bu kitap kısa ve kolay okunur. Ancak, C’yi merak ediyorsanız veya bu temel programlama dili hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya değer.

C Programlama Dili, C programlama dilini öğrenmenize, programcı gibi düşünmeyi öğretmenize ve son olarak düşük seviyeli hesaplama modelini anlamanıza yardımcı olacaktır..

70. Jakob Nielsen Tarafından Web Kullanılabilirliği Tasarlama

Bu kitap web kullanılabilirliği için kesin bir rehberdir. Bu kitapta Jakob Nielsen, bilgeliğinin ve deneyiminin tamamını paylaşıyor. İçerikten sayfa tasarımına, engelli kullanıcılar için tasarıma ve çok daha fazlasına kadar, bu kitap web kullanılabilirlik bilgisinin temel taşıdır.

Bugün ilk basıldığı zamanla aynı. Teknolojiler gelişmeye ve değişmeye devam etse de, kullanılabilir bir web sitesini yönlendiren ilkeler aynı kaldı.

71. Java’da Düşünme, Bruce Eckel

Bu kitap, Java’da programlamaya başlamanıza yardımcı olurken aynı zamanda bir programlama dilinin nasıl öğretileceğini gösterir. Bu kitap, size dili mümkün olan en kolay şekilde öğreten netliği, organizasyonu ve doğrudan örnekleri için övgü alıyor.

Java’nın temellerinden en gelişmiş özelliklerine kadar, Bruce Eckel’in bu kitabı hepsini kapsar.

72. Etkili C ++ Scott Meyers tarafından

Bu kitap size C ++ öğrenmek için etkili bir kısayol sağlar. C ++ öğrenmeye yönelik bu pratik yaklaşım, uzmanların mühürleyen, doğru ve verimli kod üretmek için kullandıkları yönergeleri açıklar.

Pratik bilgi ve çalışma örnekleri ile doludur, böylece mümkün olan en temiz kodu yazarken C ++ öğrenebilirsiniz. Yeni başlayanlardan deneyimli C ++ gazilerine kadar herkes bu kitapta değerli bir şey bulacak.

73. Eric Raymond’un Unix Programlama Sanatı

Unix’in gelişimi, yirminci yüzyılın son yarısının en büyük mühendislik başarılarından biridir. Bu kitap 30 yılı aşkın yazılım mühendisliğine hayat veriyor ve onu dünyanın en yenilikçi yazılımlarından biri haline getiren felsefesini, araçlarını, kültürünü, tasarım modellerini ve geleneklerini vurgulamaktadır..

Daha zarif, yeniden kullanılabilir ve daha uzun ömürlü bir yazılım oluşturmak için bu bilgeliği nasıl uygulayacağınızı öğreneceksiniz..

74. HTML & XHTML: Musciano ve Kennedy’nin Kesin Rehberi

Bu ayrıntılı kılavuz HTML ve XHTML hakkında bilmeniz gereken her şeyi parmaklarınızın ucuna getirir. Bu benzersiz kitap, eğiticileri yakından takip etmek isteyeceğiniz kapsamlı referans bölümleriyle birleştirir.

Kitap birkaç yıldır güncellenmediği için HTML5 gibi son gelişmelerle ilgili herhangi bir referans içermiyor. Ancak, temel çalışma bilgisi sağlamak için hala sağlam bir referans ve harika bir kitap olmaya devam ediyor.

75. Etkili Java by Joshua Bloch

Özünde, Etkili Java size Java’da kod yazmayı öğretecektir. Ancak, tanıtılan pek çok kavram birden fazla programlama dilinde uygulanabilir.

Bu kitap, geliştiricilerin günlük olarak karşılaşacakları ortak sorunlar için çalışan, en iyi uygulama çözümlerini sunmaktadır. Bu yetkili kılavuz daha iyi, daha verimli programlar yazmanıza yardımcı olacaktır.

76. Kent Beck’in Smalltalk En İyi Uygulama Kalıpları

Bu klasik kitap daha iyi Smalltalk programlama için mükemmel bir rehberdir. Bu kitabın çekirdeği, tüm gayri resmi deneyimleri organize eden kalıpları öğretiyor; bu, anladıktan sonra çok daha etkili kod yazmanıza yardımcı olacak.

Smalltalk’ta programlamasanız bile, programladığınız dil için geçerli olabilecek bir şey öğreneceksiniz.

77. Kısaca XML ve Harold ve Means

XML sürekli gelişmektedir ve bu, yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir kitaptır. Bu kitap açık, özlü ve değerli bir referans sunuyor.

İster bir teknolojinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi ister, çok hassas bir sözdizimi parçası olsun, Özetle XML, size ihtiyacınız olan bilgileri verir.

78. Yüksek Performanslı MySQL: Optimizasyon, Yedekleme ve Çoğaltma Schwartz, et al

MySQL’in gerçek gücünün kilidini açmak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur. Bu kitap, ustalaşmak isteyeceğiniz her gelişmiş MySQL kavramını kapsar. Ayrıca, yalnızca nasıl çalıştığını değil, aynı zamanda neden çalıştığını da gösterir.

Bu kitabın sonunda MySQL’de nasıl düşüneceğinizi öğreneceksiniz.

79. SQL 10 Dakikada Kendini Öğretin Dedi

SQL hakkında sağlam bir çalışma bilgisine sahip olmak, veritabanlarıyla çalışmak için bir ön koşuldur. Bu kitap, SQL öğrenmeye mümkün olan en kısa sürede doğrudan bir yaklaşım sunar. Temel bilgilerden daha gelişmiş kavramlara ve uygulamalara doğru çalışmanızı sağlayacak 22 özlü dersin sistematik bir dizisi boyunca size yol gösterecek.

80. Bruce Tate tarafından Yedi Haftada Yedi Dil

Yaygın programlama bilgeliği, her yıl yeni bir dil, yedi haftada yedi dil öğrenmeniz gerektiğini belirtir. Bu mümkün mü? Bu kitapta, bir dili hızlı bir şekilde nasıl öğrenebileceğinizi, sıfırdan nasıl daha iyi öğreneceğinizi ve hatta almak istediğiniz yeni bir dili öğrenmeye gelebilirsiniz..

Bu kitap Haskell, Scala, Prolog, Clojure, Erlang ve Ruby’ye odaklanıyor.

Programlama ve Tasarım Kalıpları

Aşağıdaki bölümde vurgulanan kitaplar, tasarım tercihleri ​​ve genel programlama sistemi tasarımı konusundaki anlayışınızı artırmanıza yardımcı olacaktır..

81. Tasarım Desenleri: Yeniden Kullanılabilir Nesneye Dayalı Yazılımın Öğeleri Erich Gamma, et al

Bu klasik kitap, tasarım desenlerinin neler olduğunu ve kariyeriniz boyunca karşılaşacağınız en yaygın tasarım desenlerini kapsar. Size gereksinimleri nasıl araştıracağınızı, çözümler oluşturacağınızı ve bu çözümleri koda nasıl çevireceğinizi öğretir. Ulaşmak biraz zor, ancak bir UML kavrayışınız varsa, kitabı takip etmek çok daha kolay olacaktır. Her zaman, önce çalışan bir temel oluşturmak için aşağıda vurgulanan Head First Design Patterns ile başlayabilirsiniz..

82. Freeman, et al.

Bu klasik kitap, tasarım modellerinizi ve programlarınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacak kılavuzdur. Bu kitap, geliştiricilerin işlevsel, zarif ve esnek yazılım oluşturmak için kullandıkları denenmiş ve test edilmiş yöntemleri gösterir.

Ayrıca, bu kitap en son bilişsel araştırmaya dayanan tasarım modellerini kolayca öğrenmenize ve anlamanıza yardımcı olacak şekilde yazılmıştır..

83. Yeniden Düzenleme: Mevcut Kod Tasarımının Geliştirilmesi Fowler, et al.

Son zamanlardaki birçok gelişme, vurgulanan yeniden düzenleme çözümlerinin bazılarını otomatik hale getirmesine rağmen, bu kitapta sunulan kavramlar hala inanılmaz derecede değerlidir – özellikle günümüzün çevik geliştirme ortamlarında.

Yeniden düzenleme konusunda uzmanlaşmak, yeni yaşamı daha düşük koda solumanıza ve zamanla gelişen sürdürülebilir bir kod tabanı oluşturmanıza olanak tanır. Bu kitap tüm yeniden düzenleme ilkelerine girer ve konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

84. Alan Adı Odaklı Tasarım: Yazılımın Kalbinde Karmaşıklığı Ele Almak Eric Evans

Bu kitap, alan adı modellemesine dayanan, sürdürülebilir bir mimari oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kavraması zor bir kitap ama yazılım mimarisini çevreleyen mevcut paradigmanızı sallayacak. Nesneye yönelik programlama ve yazılım mimarisinde uzmanlaşmak istiyorsanız, kaç kez okumak zorunda olursanız olun, bu kitap mutlaka okunmalıdır.

85. Yüz Hakkında: Etkileşim Tasarımının Temelleri Cooper, et al

Bu kitap, kullanıcı etkileşimlerinin son noktasından gelişme hakkında gözlerinizi açmanıza yardımcı olacaktır. Mükemmel yazılım, yazılım mimarisinden çok daha fazlasıdır, kullanıcılarınızın hedeflerine mümkün olan en sorunsuz şekilde ulaşmalarına yardımcı olmakla ilgilidir.

Mevcut ve gelecekteki etkileşim tasarımı tercihlerini anlamak, yazılımın tasarımınızla nasıl sorunsuz çalışabileceğini düşünmenize yardımcı olacaktır.

86. Nesne Tasarımı: Wirfs-Brock ve McKean’ın Rolleri, Sorumlulukları ve İşbirlikleri

Nesne Tasarımı, her bir nesnenin belirli bir rolü ve sorumluluğu olduğu nesneleri tasarlama pratiğine odaklanır. Her bir elementin daha büyük bir bütünde yerini aldığı sorumluluk odaklı tasarıma harika bir giriş.

Bu kitap, modern nesne tabanlı uygulamalar geliştirmenize yardımcı olacak uygulamalar ve teknikler içermektedir.

87. Tasarımcı Olmayanların Tasarım Kitabı by Robin Williams

İyi tasarım prensiplerini bilen bir programcı olarak sadece daha güçlü bir geliştirici olmanıza yardımcı olacaktır. Bu kitap, daha önce hiç deneyiminiz olmasa bile tasarımı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Açıkça açıklanan kavramlar ve renkli nesir, iyi tasarım ilkeleri hakkında sağlam çalışma bilgisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır..

88. Avram Spolsky’nin Programcılar için Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

Bir çok programcı, UI tasarımıyla yakın ilişkisi nedeniyle UI programlamasından uzak duruyor. Ancak, bu kitap doğrusal ve mantıksal düşüncenin kullanıcı arayüzü tasarımı için de geçerli olabileceğini göstermektedir.

Bu kitap, programlama modelinin tasarım modeline de uygulanabileceği temel kavramını ortaya koymaktadır. Bu kitabın sonunda, kullanıcı göz önünde bulundurularak arayüzlerin nasıl tasarlanacağına dair sağlam bir kavrayışa sahip olacaksınız..

Düşündürücü

Aşağıdaki kitaplar, gelişim kariyeriniz boyunca zihninizi ve bakış açınızı genişletmeye yardımcı olmak için seçilmiştir.

89. Nesne Düşüncesi (Geliştirici Referansı) David West

Bu büyük kitap, nesne yönelimli programlama tarihine, politikasına ve felsefesine dalıyor. West, en iyi programcıların zarif çözümler bulmak için süreç ve yöntemlerden ziyade kavramsallaştırma ve analize nasıl güvendiğini ele alıyor.

Bu kitap, alanın en devrimci zihinlerinden nesne tabanlı programlamayı anlamanıza yardımcı olur.

90. Godel, Escher, Bach Douglas Hofstadter tarafından

Bu kitap gerçekten büyüleyici bir okuma. Doğrudan programlama ile ilgili değildir, ancak boolean cebri, doğrulanabilirlik, kanıt ve özyineleme gibi programcıların her gün karşılaştıkları sorunları aydınlatmaya yardımcı olur. Bu kitap “haritaların” doğasını veya resmi sistemler arasındaki bağlantıları ele almak için yazılmıştır..

Bu kitap aracılığıyla yaparsanız, çalışmanızın anlamını yepyeni bir ışıkta düşünmeyi bekleyebilirsiniz..

91. Makine İçi: Mikroişlemciler ve Bilgisayar Mimarisi için Resimli Kılavuz by Jon Stokes

Bir programcı olarak üzerinde çalıştığınız makine hakkında temel bilgilere sahip olmak iyi bir fikirdir. Kullandığınız makineye bakılmaksızın hepsi benzer şekilde davranır.

Bu kitap, modern bilgi işlemin temelini oluşturan teknolojiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve yaşamak için teknoloji ile çalışan herkes için temel okuma olmalıdır.

92. Aşırı Programlama Açıklandı: Beck ve Andes’in Değişimi Kucaklayın

Aşırı programlama steroidler üzerinde SCRUM gibidir. Bu kitabın ilk baskısı XP’nin (Extreme Programming) ne olduğunu ortaya koyurken, ikinci baskısı XP’de beş yıllık deneyim, büyüme ve değişim ile bunu güncelledi.

Bu kitap, hesap verebilirlik, şeffaflık ve sorumluluk gibi aşırı programlama ilkelerini entegre ederek tüm geliştirme sürecinizi nasıl geliştireceğinizi göstermektedir.

93. Mahkumlar İltica Düzenliyor: Neden Yüksek Teknoloji Ürünleri Bizi Çıldırtıyor ve Alan Cooper Tarafından Akıl Sağlığı Nasıl Geri Kazanılıyor?

Alan Cooper’ın bu kitabı, kötü yazılımların yaygınlığı için ilginç bir durum ortaya koyuyor. Teknoloji ürünlerimiz günlük yaşamımızın bir parçası haline geliyor, bu nedenle insanların düşünce tarzında çalışabilmeleri için teknolojiye duyulan ihtiyaç acil bir ihtiyaç haline geliyor.

Bu kitap, hem kullanıcı hem de alt düzey dostu ürünler arasında mutlu bir ortam olduğunu ve bu ortamı nasıl hızlı bir şekilde bulabileceğimizi gösteriyor. Yazılım geliştirmenin bugünü ve geleceği hakkında düşündürücü bir okuma..

94. Edward Tufte’nin Bilgiyi Görselleştirmek

Bu kitap, karmaşık bilgileri hem görselleştirmenize hem de açıklamanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir geliştiricinin cephaneliğinde değerli bir yetenek. Çok pratik ve okunması kolay ve gereksiz tüylerden kurtuluyor.

Şimdiye kadar oldukça karmaşık bir grafik veya grafik sunmaya çağrıldığınızda, hem temiz hem de anlamlı bir şey üretmenize yardımcı olması için bu kitaba ihtiyacınız olacaktır..

95. Avram Spolsky’nin En İyi Yazılım Yazımı I

Bu kitap, yazılım geliştirmeyle ilgili 29 farklı makalenin bir koleksiyonudur. Yazma inanılmaz derecede iyi ve yazılımın hem mizahi hem de teknik yönleriyle konuşuyor. Hem eğlenceli hem de eğitici bir okuma ve iki düzineden fazla üst düzey programcının başkanlarına girmenin harika bir yolu.

96. Sayısal Bilginin Görsel Gösterimi Edward Tufte

Hem bilgileri analiz etme hem de görüntüleme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, bu kitap başlamak için harika bir yerdir. Nicel bilgilerin nasıl daha iyi görüntüleneceğini anlamak yalnızca sunumlara yardımcı olmaz, aynı zamanda uygulamanızın büyük miktarda veriyi nasıl işleyebileceğini ve genel tasarımınızla nasıl etkileşime gireceğini anlamanıza yardımcı olur..

Modern günde bir noktaya değinmek için klasik örneklerden yararlanan sağlam bir kitap.

97. Bilgisayar Sistemleri: Bryant ve O’Hallaran’dan Bir Programcının Perspektifi

Bu kitap her programcının bilgisayar sistemleri hakkında sağlam temel bilgiler geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bilgisayar sistemlerinin temel öğelerini ve bunların yazdığınız programları nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Çok yönlü bir programcı olmak, donanım ve bilgisayar mimarisini, işletim sistemlerini ve sistem yazılımlarını sağlam bir şekilde kavramak anlamına gelir ve bu kitap oraya ulaşmanıza yardımcı olacaktır..

98. Christopher Alexander’ın Zamansız Yapım Yolu

Christopher Alexander’ın bu kitabı, bazı yazılımların “doğru” hissetmesinin, diğerlerinin yapmadığını hissetmenin temel nedenlerini aydınlatmaya yardımcı olur. Desenler ve mimarlık hakkındaki orijinal kitap. Kitap mimarlık ilkelerine dayanmasına rağmen, yazılım geliştirmeye güzel bir şekilde dönüşüyor.

Mimarlığın eski fikirlerini ortaya çıkarır ve bu fikirleri bir sonraki projenize nasıl uygulayabileceğinizi düşünmenizi sağlar..

99. Yazılım Mühendisliğinin Gerçekleri ve Yanlışları Robert Glass

Yazılım mühendisliği tarihinde, bazı gerçekler ve yanlışlar ortaya çıktı. Bu kitap bu gerçekleri ve yanlışları ele alıyor, böylece gürültüyü gerçeklerden daha iyi ayırabilirsiniz.

Bu kitap tartışmalı, ancak yazılım mühendisliğini tamamen yeni bir ışık altında düşünmenizi sağlayacak ve hatta uzun vadede daha iyi kod yazmanıza yardımcı olabilir.

100. Gündelik Eşyaların Tasarımı: Revize Edilmiş ve Genişletilmiş Baskı Don Norman

Bu kitap size her koşulda iyi, kullanışlı tasarımın mümkün olduğunu göstermektedir. Bu kitap size özel olarak programlama aracı hakkında bilgi vermez, ancak yazdığınız yazılımı kullanılabilirlik açısından düşünmenize yardımcı olur.

Müşterilerinizi memnun eden ve kullanımı kolay bir nakliye yazılımına adanmışsanız, bu okumaya değer bir şeydir.

101. Açıklamalı Turing, Charles Petzold

Bilgisayarlardan önceki bir çağda Alan Turing, hayali bir bilgisayar icat etti ve süreçte hesaplama teorisi alanını yarattı. Bu kitap, Turing’in orijinal makalesinde size yol gösterir ve günümüz programcıları tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Açıklamalı Turing, bilgisayar biliminin çekirdeğini keser ve tüm programcılar için hem değerli hem de ilgi çekici bir okuma.

özet

Umarım yukarıdaki liste size bir programcı olarak kariyerinizi büyütmek için yeterli eğitim referansı sağlar. Lütfen bu listeye referans olarak yer imi koyun ve daha fazla kitap ilham almanız gerektiğinde geri dönün.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map