Pligg Tanıtım ve Kaynaklar – Ve Kliqqi Üzerine

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

Pligg, Facebook, Reddit, Twitter ve Digg gibi sosyal yayın ağlarının veya çevrimiçi sosyal toplulukların oluşturulması için tasarlanmış basit, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS)..

Pligg PHP ile yazılmıştır ve standart MySQL veritabanlarını kullanır. GNU Affero Kamu Lisansı altında lisanslanmıştır.

Kısa Tarihçe

Pligg, 2005 yılında kurucusu Eric Heikkinen tarafından başlatıldı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Pligg iyi bir üne ve nispeten büyük bir kullanıcı tabanına sahip oldu. Pligg, birçok popüler hosting şirketi tarafından tek tıklamayla kurulum olarak sunuldu ve hala birçok web geliştiricisi tarafından sosyal web siteleri oluşturmak için kullanılıyor.

Pligg üzerinde on yıllık bir çalışmanın ardından Heikkinen onu korumaktan yoruldu ve diğer projelere geçmek istedi. Ayrıca, geliştirici ilgisi ve yönünün eksikliği ile Pligg’in gelişimi yavaşlamaya başladı ve Pligg kullanıcıları ve geliştiricileri arasında adil bir kargaşa vardı. 2015 yılında Pligg, CMS’de güncelleme olmaması nedeniyle web sitesi trafiğinde ve satışlarında keskin bir düşüş gördü.

Aralık 2015’te Pligg, kurucusu ve sahibi Eric Heikkinen tarafından, pligg.com alan adı ve Pligg’in GitHub hesabının kimlik bilgileriyle birlikte satışa sunuldu. Şirket sonunda ucuza satıldı, yaklaşık 50.000 $.

Pligg.com alan adı artık güvenilir indirmeleri satın alabileceğiniz bir indirme pazarıdır.

Pligg CMS, Kliqqi olarak yeniden adlandırıldı ve şu anda Pligg CMS’nin iki ana geliştiricisi tarafından korunuyor. Kliqqi, devralınmasından kısa bir süre sonra Pligg’in resmi halefi ilan edildi. Orijinal Pligg CMS motorundan çatallanmış yeni bir açık kaynaklı proje. Pligg.com alan adının yeni sahipleri desteklerini sundular ve geçiş sırasında yeni Kliqqi geliştirme topluluğuna yardımcı oldular.

Pligg Özellikleri

Pligg’i kullanarak kolayca bir sosyal ağ veya çevrimiçi bir sosyal topluluk oluşturabilirsiniz. Pligg kullanıcıları, yalnızca birkaç yazar için tasarlanmış diğer birçok CMS sisteminin aksine, içeriği kontrol ediyor. Pligg, içerik gönderen ve yöneten çok sayıda katılımcı için tasarlandı ve lansman sırasında onu çekici kılan şey buydu.

Pligg’in kullanımı ve yönetimi kolaydır ve topluluk tarafından oluşturulan çok sayıda içeriğe sahip küçük sosyal ağlara veya benzer etkileşimli topluluklara güç verebilir.

Geliştirme durdurulduğunda, Pligg CMS 2.0.2 platformun en son sürümüdür. Çalıştırmak için Apache web sunucusu, PHP sürüm 5.3 veya üstü ve MySQL sürüm 5.1 veya üstü gerekir. Donanım gereksinimleri mütevazıdır ve CMS’nin yaşı göz önüne alındığında, bugün bulabileceğiniz herhangi bir sunucuda çalışırken sorun yaşamamalıdır..

Pligg Kurulumu

Popülerliği yüksekliğinde, birçok web hosting şirketi Pligg için tek tıklamayla yükleyici sundu. Birçok Pligg kurulum öğreticisi hala çevrimiçi olarak bulunabilir, ancak GitHub’daki Pligg’in kaynak kodu artık indirilemez.

Bunun yerine, Pligg’in geliştirme çalışması durdurulduğundan ve gelecekteki güncellemelerin beklenmemesi gerektiğinden, Pligg’in resmi çatal ve halefi olan Kliqqi’yi yüklemenizi öneririz. Ayrıca, Pligg CMS web sitesi artık mevcut değil, bu yüzden topluluk başka platformlara, yani Kliqqi’ye geçtiğinden, kullanıcı desteği ve topluluk desteği konusunda çok az şey var. Kliqqi’yi Softaculous üzerinden kurmak artık mümkün

Pligg Şablonları

Bir dizi profesyonel Pligg şablonu resmi Pligg forumundan indirilebilir ve çoğu ücretsizdi. Ancak, pligg.com alan adı satıldığından, şimdi bulmak zor.

Maalesef, iki ana nedenden ötürü birçok Pligg şablonundaki çalışmalar durduruldu. İlk olarak, Pligg şablonları diğer CMS sistemlerine kıyasla çok büyük bir kod tabanına sahiptir, bu nedenle kodlama şablonları çok fazla çalışma gerektirir. İkincisi, Pligg şablonlarının her yeni sürümde kırılma eğilimi vardı, bu nedenle Pligg şablonlarını koruma iş yükü, özellikle projeye ücretsiz katkıda bulunanlar için geliştiriciler için çok yüksek ve pratik değildi..

Daha da kötüsü, Pligg şablonları Kliqqi’de değişiklik yapılmadan çalışmaz. Teorik olarak kullanılabilirler, ancak Pligg için onları değiştirmek için gereken iş miktarı bu yaklaşımı pratik yapmaz hale getirir.

Sonuç

En parlak döneminde Pligg nispeten başarılı bir CMS idi. Kitlesel pazar çekiciliğine (WordPress gibi) çok yönlü bir CMS olarak tasarlanmamış olsa da, Pligg on yıl önce sosyal ağ projelerinde çalışan geliştiricilerin ihtiyaçlarını başarıyla karşıladı..

Sosyal ağların 2005 yılında bebeklik döneminde olduklarını aklınızda bulundurun. Birçok girişimci ve geliştirici tarafından kullanılmamış pazarlar olarak görülüyorlardı, bu yüzden Pligg doğru zamanda ortaya çıktı. Geliştiricilerin sıfırdan haftalar veya aylar yerine birkaç gün içinde bir sosyal ağ oluşturmasına izin verdi..

Pligg’in en büyük dezavantajlarından biri, şablonları işleme biçimiydi. Pligg şablonları hantaldı ve çok fazla kodlama gerektiriyordu. Daha da kötüsü, bakımları zordu ve yeni Pligg sürümleri için çoğunun ayarlanması gerekiyordu.

Kliqqi, Pligg’e layık bir halef, ancak selefinin aksine, doğru zamanda ortaya çıkmadı. Sosyal ağ çılgınlığı, Pligg gelişimi sona ermeden yıllar önce yaralandı. Talep azaldı ve Pligg ve Kliqqi gibi platformlara geliştirici ilgisi azaldı.

Bu, Kliqqi veya genel olarak küçük, bağımsız sosyal ağlar için bir pazar olmadığı anlamına gelmez, çünkü birçok geliştirici hala bunlar üzerinde çalışıyor. Ancak, talep on yıl önce olduğundan çok daha düşük.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Web sitesi geliştirme ve yönetimi ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

  • Google Sıralaması: Anlayın, Teşhis Edin ve Düzelt: web sitesi, kimse bilmiyorsa ne işe yarar? Hak ettiğiniz Google sıralamasını elde etme hakkında her şeyi öğrenin.
  • Web Yöneticisi Araçları A-Z’nin Nihai Listesi: Sitenizi yönetmeyi kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan tüm araçları bulun.

Web Hosting için Ultimate Guide

Web Hosting için Ultimate Kılavuzumuza göz atın. Bilgili bir seçim yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır..

Web Hosting için Ultimate Guide
Web Hosting için Ultimate Guide

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me