Öğrenci Bölümü 508 Kesin Kılavuz: Sitenizi Tüm Kullanıcılar İçin Erişilebilir Hale Getirin

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

1973 yılında, Birleşik Devletler hükümeti, Birleşik Devletler İş Gücü Rehabilitasyon Yasası olarak bilinen kapsamlı bir mevzuattan geçti. Engelli kişilere yardım etmeyi amaçlayan bu mevzuat,

… Mesleki rehabilitasyon, desteklenen istihdam, bağımsız yaşam ve müşteri yardımı (ve) Rehabilitasyon Hizmetleri İdaresi tarafından verilen çeşitli eğitim ve hizmet ihtiyari hibelerine izin vermektedir.

Teknoloji ilerledikçe ve hem işyeri hem de toplum önemli değişikliklere uğradığında, engelli bireylerin ihtiyacı da gelişti. İnternet ve ilgili teknolojilere herkes için eşit erişimi teşvik etmek amacıyla, 1998’deki İşgücü Rehabilitasyon Yasası’na Bölüm 508’i eklemiştir..

Bölüm 508 nedir?

1998 tarihli İş Gücü Yatırım Kanunu’nda (P.L. 105-220) değiştirildiği üzere, Bölüm 508

… Federal kurumların, federal hükümet için çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın, engelli insanlar için erişilebilir olan elektronik ve bilgi teknolojisi (EIT) geliştirmesini, tedarik etmesini, bakımını yapmasını ve kullanmasını gerektirir..

Kısacası, federal yasa devlet kurumlarının elektronik aygıtlar oluşturmasını ve kullanmasını ve bunlarla birlikte kullanılmak üzere geliştirilen ve engelli kişilerin kolayca erişebileceği içeriği (ör. Web siteleri, medya dosyaları vb.) Gerektirir. Bu liste aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Telefonlar, akıllı telefonlar ve mobil cihazlar
 • Tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar
 • Televizyonlar, DVD oynatıcılar ve video yapımı yapımlar
 • İnternet ve Intranet web siteleri
 • Yazılım ve işletim sistemleri
 • DVD ve CD’lerde İçerik
 • Cevrimici egitim
 • Web seminerleri ve telekonferans
 • Teknik destek çağrı merkezleri
 • Uzaktan erişim web siteleri ve araçları
 • Yazılım ve araçlar için kullanım kılavuzları
 • Fotokopi makineleri, yazıcılar ve faks makineleri
 • Hesap
 • Laboratuar ekipmanları

Federal kurumların erişilebilir içerik oluşturmasını ve çalışanlar, misafirler ve diğerleri için yardımcı teknoloji sağlamasını istemek, hükümetin programlarını ve hizmetlerini mümkün olduğunca kapsayıcı yapma hedefini desteklemektedir. Kamunun kullanabileceği veya erişebileceği tüm hükümet içeriğine ve cihazlarına da uyulması zorunludur..

Devlet kurumlarının Bölüm 508’i uygulama şekillerini yakından inceleyin:

Bölüm 508’e Kimler Uymalıdır?

Federal düzeyde, tüm ajanslar Bölüm 508’e uymalıdır (söz konusu uyumun ajansın kaynaklarını aşırı yüklememesi şartıyla). Bölüm 508’de belirtilen standartlara uyma sorumluluğu, aşağıdakiler dahil olmak üzere birden fazla taraf tarafından paylaşılmaktadır:

 • İçerik Oluşturucuları ve Yazarları: Potansiyel olarak e-posta yoluyla dağıtılabilen, çevrimiçi olarak yayınlanabilen veya diğer elektronik yollarla (ör. Sosyal medya) paylaşılabilen içerik oluşturan kişiler, içeriğinin erişilebilir olmasını sağlamaktan sorumludur.
 • Denetçiler: Yönetim, Bölüm 508’in önemini açıklamaktan ve personelinin yeterli uyum eğitimi almasını sağlamaktan sorumludur.
 • Web Yöneticileri: Web sitesi yöneticileri, sitelerinin Bölüm 508 standartlarına uymasını sağlamaktan sorumludur.
 • Proje ve Program Yöneticileri: Proje ve program yöneticileri sadece uyumluluğu izlemekle kalmamalı, zaman çizelgelerindeki revizyonlar için yeterli zaman bıraktıklarından emin olmalıdır.
 • Sözleşme Görevlileri:Tüm sözleşmeler 508 uyumlu kelime öbeği içermelidir ve sözleşme gönderen herkes 508 uyumlu ürün teslim etmelidir.

Federal devlet kurumlarına ek olarak, Yardımcı Teknoloji Yasası Devlet Hibe programından federal hibe parası alan her devlet de Bölüm 508’e uymalıdır. Yardımcı Teknoloji Yasası Devlet Hibe programı devlet düzeyinde çalışır ve tüketici odaklı projeleri desteklemek üzere tasarlanmıştır. uyarlanabilir teknoloji ürünleri ve hizmetleri sağlayan veya geliştiren.

Hükümetin muazzam satın alma gücü ve kazançlı sözleşme sistemi, uyumu, teklifleri federal projelerde Bölüm 508’in gerekliliklerini karşılaması gereken dış satıcılar için cazip bir olasılık haline getiriyor. Hükümet, şirketleri hem hükümet içinde hem de dışında mümkün olan en fazla sayıda vatandaşa ulaşmak için 508 ile uyumlu cihazlar ve hizmetler yaratmaya aktif olarak teşvik ediyor.

508 standardını karşılamakla ilgilenen yükleniciler Gönüllü Ürün Erişilebilirlik Şablonu (VPAT) sunar. Bu “bilgilendirici araç”, ürün veya hizmetin Bölüm 508 gerekliliklerini nasıl yerine getirdiğini veya karşılamadığını ayrıntılı olarak açıklamaktadır. 508 uyumlu ürün ve hizmet sunan şirketler, VPAT hazırlığı için en iyi uygulamalara uymalı ve talep üzerine belgelerini hazırlamalıdır. Bu nedenle, birçok şirket tamamlanan VPAT’lerini doğrudan içerik oluşturucunun web sitesine yerleştirir, böylece hem devlet kurumları hem de tüketiciler gerektiğinde bilgilere erişebilir.

Uyum Nasıl Çalışır?

İşgücü Rehabilitasyon Yasası’nın ve özellikle Bölüm 508’in genel amacı, tüm cihaz ve içerik kullanıcılarına eşit erişim sağlamaktır. Sonuç olarak, uymak isteyen herhangi bir ürün, içerik veya hizmet (1194.31 alt bölümüne göre) “karşılaştırılabilir erişim” sağlamalıdır:

 • Görme engelli veya görme sorunu olan ve / veya görme bozukluğu için yardımcı teknolojilerle kullanılabilen kullanıcılar için
 • İşitme engelli veya işitme güçlüğü çeken ve / veya işitme bozuklukları için yardımcı teknolojilerle kullanılabilen kullanıcılar için
 • Böylece motor engelli kullanıcılar ürününüzü alıp kullanabilir
 • Böylece kullanıcılar konuşmanıza dayanmadan ürününüzü kullanabilir

Her içerik ve cihaz türünün, uyumluluk sağlamak için gerekli özellikleri düzenleyen çok özel kuralları da vardır. Örneğin, çoğu multimedya içeriği, görme veya işitme güçlüğü çekenler için erişilebilir olmasını sağlamak için herhangi bir görsel veya işitsel materyalin metin versiyonunu gerektirir.

Geliştiricilerin içeriklerini Bölüm 508 uyumlu hale getirmek için kullanabileceği bir araca göz atın:

ADA / Bölüm 508 Sencha’dan Vimeo’da Ext JS 4.2 ile Uyumluluk.

Uyum Neden Önemli??

Dünya giderek daha karmaşık ve bağlantılı bir yer haline geliyor. Teknoloji giderek daha fazla ticareti, eğlenceyi ve iletişimi çevrimiçi hale getirdikçe, engelli insanlar geride kalabilir. Farklı şekilde engellenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak gerçekten kapsayıcı bir toplumun parçasıdır.

Ve böyle bir konaklama ihtiyacı hem gerçek hem de yaygındır. Cornell Üniversitesi’nde 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre:

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde 6,4 milyon insanın görme özürü var.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde 10,5 milyon insanın işitme engelli.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde 20,9 milyon insanın ayaktan bir engeli var.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde 14,8 milyon insanın bilişsel bir engeli var.

Bölüm 508 olmadan, kelimenin tam anlamıyla milyonlarca insan hükümet bilgilerine erişim, hükümet programlarından yararlanma veya web sitelerinde, multimedya içeriğinde ve belgelerde gezinme konusunda çok ciddi bir dezavantajlı olacaktır..

Federal kurumlar için potansiyel yasal sonuçların veya uyumlu yükleniciler için potansiyel kârların ötesinde, Bölüm 508’e uyulması, içeriği herkes için erişilebilir hale getirir. Geliştiriciler, sanatçılar, işletme sahipleri ve içerik oluşturan ve paylaşan herkes için, Bölüm 508 uyumluluğu yalnızca engelli potansiyel müşteriler için web ve multimedya içeriği açmakla kalmaz, aynı zamanda İnternet çağında çeşitlilik ve eşitliğe aktif bir bağlılık gösterir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me