Nefret Suçu Çevrimiçi: İşte 2020’de Bilmeniz Gereken Her Şey.

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Nefret suçu özel bir suç türüdür. Nefret bir suç değildir. Öyle olsaydı, çoğumuz yılda birkaç kez hapse girerdik. Ama birileri nefret temelli bir suç yarattığında, daha geniş toplumsal sonuçları vardır.

Nefret Suçu: Ülkelere Göre Mevzuat, Davalar ve Yasalar

Nefret suçu bir “geliştirici” dir. Bir kişi bir suç işlediğinde ve ırk, din veya diğer bazı sosyal nitelikleri nedeniyle bu kişiye olan nefreti nedeniyle bunu yaptığında, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’daki hükümetler genellikle faili daha sert cezalandırır.

Bu yazıda, bu ülkelerde nefret suçuna genel bir bakış sunacağız. Bundan sonra, her ülkede nefret suçunun belirli yönlerine bakacağız.

Contents

Nefret Suçuna Genel Bakış

Önyargı saikli suç olarak da adlandırılan nefret suçu, bir kişinin belirli bir sosyal, etnik veya dini organizasyonla ilişkili olduğu veya cinsel yönelimi, uyruğu, fiziksel görünüşü, handikapı veya cinsiyet kimliği nedeniyle saldırıya uğradığı zamandır..

Nefret suçları genellikle bir “mesaj suçu” olarak kabul edilir, burada suçlunun suçu hedeflenen kişiye veya gruba net bir mesaj göndermek için kullandığı.

Nefret suçları çok sayıda grubu kapsamaktadır. Sorunun ne kadar kapsamlı olabileceğinin bir örneği olarak, 2013 yılında İngiltere’nin Büyük Manchester kentindeki polis, Goths, Punks ve diğer alternatif kültür gruplarına nefret suçu olarak saldırı kaydetmeye başladı.

Nefret Suçu Mevzuatı

ABD’de 1968 tarihli Sivil Haklar Yasası kadar erken bir tarihte, nefret suçu yasanın bir parçası oldu. 1994 yılında ABD, Şiddet Suçları Kontrolü ve Kolluk Kuvvetleri’ni kabul etti. Cümlenin bir grubun nefretini dikkate alması gerekiyordu. Bundan sonra, 1996’da başarısız Kilise Kundakçılık Önleme Yasası dışında ABD’de çok fazla şey yapılmadı.

Sadece 1998 kadar yakın bir tarihte, Birleşik Krallık’ta, ırksal veya dini bir grubun üyeliğine dayanan bir kurbana karşı nefret dolu davranış, İngiltere, İskoçya ve Galler Suç ve Düzensizlik Yasası tarafından belirli suçlar için hüküm vermekte ağırlaştırıldı.

Kuzey İrlanda, aynı amaca hizmet eden 1987 tarihli Kamu Düzeni Yasasına sahiptir..

2003 Ceza Adaleti Yasası, 1998 Suç ve Bozukluk Yasası tarafından gerçekte belirtilmeyen bir suçun ırksal veya dini olarak ağırlaştırılıp ağırlaştırılmadığını dikkate almak için mahkemeye başvurur.

Sonuç olarak, mahkeme, işlenen suçun bir kişinin varsayılan cinsel yönelimi, sakatlığı veya diğer faktörlerine karşı düşmanlığa dayanıp dayanmadığını düşünmelidir..

1998 yılı civarında, dört ülke de nefret suçlarına karşı mevzuat oluşturmaya başladı ve o zamandan beri büyük ölçüde tutarlı.

Nefret Suçunun Arkasındaki Sebepler

Nefret suçları birçok şekilde gelir. Nefret suçlarının başlıca nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Irksal Önyargı ve Ayrımcılık – önyargı, bir insanın öfkesini bir gruba, insana veya tüm ırka yöneldiği zaman ortaya çıkar. “Biz” ve “onlar” tutumu eski zamanlarda bir temele sahiptir ve doğası gereği bölgeseldir. 2012’de ABD’de, Tekdüzen Suç Bildirimi (UCR) raporunda bildirilen 5.790 tek taraflı olayların yüzde 48,3’ü ırksal olarak motive edildi İstatistikler Kanada, 2012’yi kapsayan en son suç rakamlarını topladı ve bu on iki aylık dönemde toplam 1.414 polisin nefret uyandıran suç olayları bildirdiği bildirildi. Bildirilen bu suçların neredeyse% 50’si etnik veya ırksal olarak motive olmuş nefretti.

  Avustralya uzun zamandır beyaz yanlısı gruplardan pay alıyor ve İslam karşıtı duyguların belirgin bir yükselişinin sonucu olarak çevrimiçi faaliyetlerde son zamanlarda bir artış oldu.

  Avustralya Savunma Birliği en büyük militan gruplardan biri olarak görülüyor ve bu aktivistlerin birçoğu, Facebook gibi çevrimiçi kaynakları kendi inançlarını seyretmek ve nefret suçu eylemlerini sürdürmek için kullanıyor.

  Ne yazık ki, ırkçı nefreti yayan sadece aşırı gruplar değil. 2013 yılında İngiltere İçişleri Bakanlığı, yasadışı göçmenleri “eve gitmeye veya tutuklanmaya” çağıran bir mesajla bir dizi minibüsün konuşlandırılmasıyla ilgili eleştirilere maruz kaldı.

  • Ve bugün hâlâ birçok nefret örgütü var – bazıları yüzyılı aşkın bir geçmişe sahip. ABD’de Beyaz Aryan Direnişi, Ku Klux Klan (KKK) ve Ulusal Beyaz Halkın Gelişimi Derneği var..
  • Nefret suçları sadece beyazlarla sınırlı değildir. Irksal bir önyargıya sahip birinin algılanan profiline rağmen, bir İngiliz Suç anketinde tanımlanan ırksal olarak motive edilen suçların nefret suçu suçlularının% 57’si beyaz değildi. Renk körlüğü olmayabiliriz, ama nefret.
 • Dini ve Siyasi Önyargı – insanlar bazen dini veya politik inançları nedeniyle hedeflenirler. Bazen 11 Eylül 2001 ve 7 Temmuz 2005’teki trajedinin ardından Müslümanların ve Orta Doğu kökenli insanların odaklandığı bir terör saldırısının ardından nefret suçlarında bir artış meydana gelebilir. nefret suçlarında% 600’e yakın artış.
 • Cinsel Yönelim – Evlenmek isteyen eşcinsel çiftler için yasalar değişiyor olsa da (Kuzey İrlanda hariç her yerde yasaldır), eşcinseller ve biseksüeller genellikle önyargı, şiddet ve ayrımcılığın kurbanlarıdır. Homofobi, cinsel yönelimlerini ifade etmekte özgür olmak isteyenler için ciddi bir tehdittir. Geçmişteki tutumlar, çocukların kuşaktan kuşağa aktarıldığı için bazen bu tür bir ayrımcılık öğrendikleri anlamına geliyordu..

Son Nefret Suçu Vakaları

Nefret suçlarının önemli örneklerine genel bir bakış vermek zordur, ancak bu liste size bu suçların ne kadar yaygın ve korkunç olduğu hakkında bir fikir verecektir..

James Byrd Jr Lynching

Son zamanların en şok edici nefret suçlarından biri, 7 Haziran 1998’de Teksas’taki üç beyaz adam tarafından 49 yaşındaki James Byrd Jr’nin linç tarzı cinayetiydi..

Byrd, Shawn Berry, Lawrence Brewer ve John King ona bir yolculuk teklif ettiğinde Jasper kasabasına yakın bir Teksas yolundaydı. Yetkililer daha sonra Byrd ve Berry’nin birbirlerini tanıdıklarını bildirdi.

Erkekler vahşice Byrd’ı dövdü ve ardından ayak bileklerini Berry’in kamyonetinin arkasına zincirledi. Onu asfalt yolların üç mil uzağına sürükleyerek ağır yaralanmalara neden oldular. Byrd, çilenin çoğunda bilinçli kaldı, sonunda vücudu yolda bir menfez vurduğunda ölüyor.

Polis derhal üç adamı tutukladı ve onları ölümle sonuçlandı. Her adamı ayrı ayrı denediler. Yetkililer, Kral’ı elebaşı olarak gördü ve Brewer ile beyaz bir üstünlük grubunun parçası olduklarını öğrendi.

İki adamın çeteye katıldıklarından yıllar önce hapishanede buluştukları bildirildi. Her iki adam da ölüm cezasına çarptırıldı ve Brewer ölümcül enjeksiyonla öldürüldü.

Hapishanede yaşama hizmet eden Berry, savcıların ırkçı olmadığını belirledikleri için ölüm cezasından kaçtı.

James Byrd’ın ölümü, 2001 yılında Teksas mahkemelerinde yürürlüğe giren önemli mevzuatı başlattı. 2009 yılında Başkan Barack Obama, Matthew Shepard ve James Byrd Jr Nefret Suçlarını Önleme Yasasını kanunla imzaladı.

Matthew Shepard Cinayeti

12 Ekim 1998’de Aaron McKinney ve Russell Henderson, 21 yaşındaki Wyoming Üniversitesi öğrencisi açık eşcinsel bir adam olan Matthew Shepard’ı öldürdü. Yaralanmalarından ölmeden önce beş gün komada geçirdi.

Shepard, McKinney ve Henderson ile Fireside Lounge adlı yerel bir barda buluştu. McKinney ve Henderson içiyorlardı ve Shepard’a eşcinsel olduklarını söylediler, böylece onu kamyonlarına çekebildiler.

McKinney bir silah çıkardı ve Shepard’a cüzdanını vermesini söyledi. Shepard hayır dediğinde, McKinney ona silahla vurdu. McKinney Shepard’ı yenmeye devam ederken Henderson direksiyonun arkasındaydı. McKinney’in Shepard’ın dövülmüş cesedini ahşap bir raylı direk çitine bağladığı ve onu yenmeye devam ederken cüzdanını ve ayakkabılarını aldığını iddia etti. Sonra onu ölüme terk ettiler.

5 Nisan 1999’da 22 yaşındaki McKinney, ağır cinayet, ikinci derece cinayet, adam kaçırma ve soygundan suçlu bulundu. Suç ortağı olan 21 yaşındaki Russell Henderson, kaçırılma ve ağır cinayetten suçlu bulundu. Her iki adama da art arda iki ömür boyu hapis cezası verildi, ancak McKinney’nin cezasında şartlı tahliye imkanı yokken Henderson’ın.

Suç, Matthew Shepard ve James Byrd, Jr Nefret Suçlarını Önleme Yasası’nın 2010 Ulusal Savunma Yetkisi Kanunu’na (H.R. 2647) bir binici olarak çıkmasına neden oldu. 2012 yılı boyunca 5.790 tek taraflı olayın yüzde 19,6’sı cinsel yönelim yanlılığından kaynaklanmıştır.

Matthew Shepard ve James Byrd Jr Nefret Suçlarını Önleme Yasası: Yakından Bakış

Başkan Obama Matthew Shepard ve James Byrd, Jr Nefret Suçlarını Önleme Yasası’nı (P.L. # 111-84) 2009 yılında yasaya imzaladı. 2010 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın bir parçası olarak hemen yürürlüğe girdi..

Yasanın amacı, 1969 Birleşik Devletleri federal nefret suçu yasalarını, mağdurun gerçek veya algılanan cinsiyeti, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği veya engelliliği nedeniyle işlenen suçları içerecek şekilde genişletmekti..

Matthew Shepard yasası hükümetin nefret suçlarını araştıran ve kovuşturmakta olan eyalet ve yerel makamlara hibe ve yardım sağlamasını sağlıyor.

Matthew Shepard 1998 yılında dövüldüğünde, Laramie, Wyoming, polis departmanı ABD Adalet Bakanlığı’ndan yardım istedi.

O zaman, federal yasa anti-lezbiyen, eşcinsel, biseksüel ve transseksüel (LGBT) hissi tarafından motive edilen suçları kapsamıyordu, bu yüzden departman yardım edemedi. Kovuşturma o kadar pahalıydı ki Laramie kolluk kuvvetlerini ilerletmek zorunda kaldı.

Bu kanun, yerel kolluk kuvvetlerinin nefret suçlarını daha geniş ölçekte ele almak için gerekli kaynaklara sahip olmasını sağlıyor. Federal olarak korunan sınıflara genişlerken, aynı zamanda insan hakları alanında bir koruma katmanı sağlar.

Nispeten yeni federal yasaların kayda değer hükümleri şunları içerir:

 • Teknik ve adli tıp desteği de dahil olmak üzere cezai kovuşturma ve soruşturmalar sırasında eyalet, yerel ve aşiret kolluk kuvvetlerine yardım sağlanması.
 • Çocukların işlediği veya onlara karşı işlenen suçlarla ilgili bilgileri içerecek şekilde istatistiksel veri toplamanın genişletilmesi.
 • Adalet Bakanlığı aracılığıyla, Adalet Programları Ofisi aracılığıyla, yerel kolluk kuvvetleri memurlarına çocuklar tarafından işlenen nefret suçlarının nasıl durdurulacağını eğitecek programlar için yetki verilmesi.
 • ABD Ceza Komisyonu tarafından federal zorunlu asgari cezaya ilişkin raporlar sunulması.

Büyük Toledo Arson İslam Merkezi

30 Eylül 2012’de Büyük Toledo İslam Merkezi, binaya giren ve dua odasına ateş açan Randolph Linn tarafından bir kundaklama saldırısına tanık oldu.

Linn çok sayıda ateşli silah ve üç kırmızı gaz kutusuyla İslam Merkezine gitti. İslam Merkezine devam etmeden önce gaz kutularını doldurmak için bir benzin istasyonunda durdu.

İkinci kattaki dua odasına girdi ve dua hizmetleri için kullanılan büyük bir halıya ateş açtı. Linn, İslami Merkez mülkünün dini karakteri nedeniyle kasıtlı olarak kilime ateş ettiğini söyledi.

Yangın, yağmurlama sistemi nihayetinde söndürmeden önce binanın iç kısmında önemli hasara neden olmuştur. Kolluk kuvvetleri Linn’yi üç gün sonra tutukladı.

Nisan 2013’te Linn, nefret suçları nedeniyle 20 yıl hapse mahk wasm edildi. Linn Aralık ayında üç suçlu olduğunu ileri sürdü:

 • Dini taşınmazın kasıtlı olarak tahrif edilmesi, zarar görmesi ve yok edilmesi.
 • Bir suç işlemek için ateş kullanmak.
 • Şiddet suçu işlemek için ateşli silah kullanmak ve taşımak.

Cezanın ardından, Sivil Haklar Bölümü Başsavcı Yardımcısı Roy L Austin Jr, şunları söyledi:

Sivil Haklar Bölümü, orada uygulanan inanç nedeniyle dini ibadet yerini kutsal alan veya yakan herkesin adalete teslim edilmesini sağlamak için ülke çapındaki FBI ve ABD Avukatlık Ofisleri ile ortaklık kurmaya devam edecektir..

Lee Rigby

Mayıs 2013’te asker Lee Rigby’nin öldürülmesi, İngiltere’deki Müslümanlara yönelik nefret suçlarının sayısında büyük bir artışa neden oldu. 2013 yılında Grimsby İslami Kültür Merkezi’nin dışındaki benzin bombası saldırısı gibi yüzlerce Müslüman karşıtı suç gerçekleştirildi. Güneydoğu Londra’daki Woolwich’teki iki İslamcı aşırılık yanlısı Rigby’ye yapılan ölümcül saldırı, intikam saldırıları için algılanan motivasyondu.

Baş Polis Memurları Birliği (ACPO), Rigby’nin öldürülmesinden sadece beş gün sonra ulusal topluluk gerginlik ekibine 71 ayrı olayın rapor edildiğini bildirdi. APCO’nun rolü, mağdurlara bilgi sağlayan ve insanların olayları çevrimiçi olarak bildirmelerine izin veren True Vision web sitesinin geliştirilmesi yoluyla raporlama mekanizmalarını geliştirmektir..

Domuz Kafası

İngiltere’den Leicester’den Liam Ferrar, kendisine karşı yapılan suçlamalara göre, donmuş bir domuzun kafasını Müslüman bir toplum merkezinin dışında bıraktığı için taciz, alarm ve sıkıntıya neden olmak amacıyla başarılı bir şekilde kovuşturuldu. Askıya alınmış bir ceza aldı ve 250 saatlik toplum hizmetini tamamlaması emredildi.

Transseksüel Cinayet

Robyn Browne, Londra bölgesinde fahişe olarak çalışan preoperatif bir transseksüeldi. Browne, 1997’de İngiltere’nin Leeds kentinden James Hopkins tarafından öldürüldü, ancak Hopkins sadece 2007’de yakalandı ve mahkencedm edildi.

Bir dizi benzer yüksek profilli transseksüel cinayet çalışması yapıldı. Bunlar arasında Brighton’da Andrea Waddell’i öldürmek için ömür boyu hapis cezası alan Neil McMillan ve Kuzey Londra’da Destiny Lauren’i öldürmekten hüküm giymiş Leon Fyle davası da var..

Kanada Nefret Suçunda Artış Görüyor

2014’ten 2016’ya kadar Kanada, muhtemelen aşırı sağ ve faşist grupların yükselişi nedeniyle artan bir nefret suçu seviyesi gördü. Hedefler LGBT üyelerine olduğu kadar Yahudi kökenli hedeflere yöneldi. Ancak Araplara ve güney, batı ve güneydoğu Asya’dan insanlara daha fazla saldırı oldu.

Hintli Öğrencilere Avustralya Saldırıları

Birçok Kızılderili ileri dereceler için Avustralya’ya gidiyor. Bu, 2009 yılında bu öğrencilere karşı çok sayıda suçun, özellikle soygunların,.

Durum karmaşıktır, çünkü genel olarak Hintli öğrenciler ortalama Avustralya’dan daha az suça maruz kalmıştır. Ancak belirli alanlarda genel olarak daha fazla soygun ve daha fazla suç yaşarlar.

Nefret Suçlarının Anatomisi

Nefret suçları bazen rastgele ve ani olarak algılanır. Ancak, bunlar genellikle kasıtlı suçlardır (aşağıya bakınız). Nefret suçu olayları şunları içerebilir:

 • Maddi hasar
 • Saldırgan grafiti
 • Zorbalık
 • rahatsızlık
 • Sözlü taciz ve hakaret
 • Nefret postası ve sosyal medya kötüye kullanımı
 • Fiziksel saldırı.

Nefret suçu yasası, bu tür şiddeti caydırmayı amaçlayan bir yasadır. Nefret suçu yasaları, nefret söylemine karşı yasalardan farklıdır. Nefret suçu yasaları cezai davranışlarla ilişkili cezaları arttırırken, nefret söylemi yasaları bir konuşma kategorisini cezalandırıyor.

Nefret Suçu İşleyen?

Nefret suçlarının failleri genellikle kimseden çok farklı değildir. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde 550 nefret suçu mahkumunu profilleyen bir araştırmaya göre, psikopat veya sosyopatların profiline uymuyorlar.

Çalışma, nefret suçu işleyenlerin son derece önyargılı olduğunu ortaya koydu. Bu faktör, daha agresif olma ya da antisosyal davranışlar sergileme eğilimi ile birleşince, onların nefret suçları işlemesine yol açabilir..

Gruptaki bir diğer ortak konu, güçlü bir aile istismarı ve şiddet öyküsü idi..

Suç Kanunları Nefret Eder Suçlular?

Savcılar bir suçun aynı zamanda bir nefret suçu olduğunu kanıtlayabildiğinde, failin cezası artırılabilir. Ama bu onu gerçek bir caydırıcı yapar mı??

Çoğu sosyolojik uzman, sosyal tutumları değiştirme ve insanların başkalarına karşı daha hoşgörülü olmalarına yardım etmenin hapishane sisteminde değil, okul sisteminde, aktivist gruplarda, kilisede ve hatta mutfak masasında olduğu konusunda hemfikirdir..

Her ne kadar hukuk uzmanları Matthew Shepard’ın cinayetinin bir nefret suçu mu yoksa sadece bir soygunun yanlış mı gittiğini tartışsa da, bildiğimiz her iki katilin de kitaplarda nefret suçu yasası olmadan birbirini izleyen iki ömür boyu hapis cezası aldığı.

Nefret suçu yasaları, insanların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir ve yasal sistem ve kolluk kuvvetlerinin güvenliklerinden endişe duyduklarına inanabilir. Ancak, güvende hissetmek ile güvende olmak arasında büyük bir fark vardır..

Gerçekten de, birçok kişi bir eyalet veya federal nefret suçu yasası olsa bile, cinayeti önleme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor, bu nedenle nefret suçu yasalarının etkili bir caydırıcı olduğunu kesin olarak belirtmek zor.

Cevap Çok Çözümlü Bir Yaklaşımdır

Bu ülkelerin bu şiddet kültürünün ötesine geçebilmelerinin en iyi yolu, şiddet ve nefret konularını en temel düzeyde, topluluk olarak ele alarak yukarıdan aşağıya değil çalışmaktır. Bu nedenle, insanların kendi toplulukları, mahalleleri, okulları ve organizasyonları içindeki önyargı ve nefret sorununu ele almaları gerekir..

Nefret suçuyla gerçekten mücadele etmek için, insanların sadece “nefret” kelimesinin basit söylemini değil, bu suçları üreten ırksal, ekonomik ve psikolojik nedenleri incelemek için bir araya gelmeleri gerekir.

Sonuç olarak, INCITE dahil olmak üzere bazı tanınmış topluluk temelli gruplar ortaya çıktı! Şiddete Karşı Renkli Kadınlar ve FIERCE, renkli gençlerden oluşan bir New York City grubu. Nefret suçu yasaları iyi bir başlangıçtır, ancak evlerimizde ve topluluklarımızda çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

Halkı Eğitmek

Yerel icra kurumlarının halkı nefret suçuyla mücadele yolları konusunda eğitmesi gerekiyor. Bu şunları içerebilir:

Nefret Suçlarını Tanıma – bir binanın kenarındaki gamalı haç veya haçların yakılması gibi bazı nefret suçları açık olsa da, diğer suçlar daha incedir.

Failler nefret suçlarını ortak suçlar olarak gizlemekte iyidir, bu yüzden insanların bir nefret suçunun neye benzediğini ve dikkat edilmesi gereken uyarı işaretlerini bilmeleri gerekir.

Nefret Suçlarına Müdahale Etme veya Önleme – yerel yetkililer insanlara nefret suçlarını nasıl önleyeceklerini veya devam ettikleri suçlarla nasıl başa çıkacaklarını öğretmelidir..

Örneğin, gençler bir sınıf arkadaşına zorbalık yapan birini gördüklerinde nasıl müdahale edeceklerini öğrenmelidir ve yetişkinlerin işyerinde ırkçılık veya homofobi ile nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri gerekir. Kaba bir yorumdan başka bir şeyle başlayabilir, ancak daha ciddi eylemlere yükselebilir.

Kontrolden çıkmadan durdurulabilirse, nefret suçu önemli ölçüde azaltılabilir.

Nefret Suçlarını Bildirme – şüpheli bir nefret suçunu rapor etmeyi kolaylaştırmak için sistemlere ihtiyaç vardır. Yerleştikten sonra halk, bu sistemin nasıl kullanılacağı konusunda eğitilmeli ve bunu yapmaya teşvik edilmelidir..

Buradaki odak, yerel polis güçlerine yönelik nefret eylemlerini bildirirken herkesin güvende hissetmesini sağlamaktır.

Sakıncalı Çevrimiçi İçerikle başa çıkmak – insanların ırk, din veya cinsel yönelime dayalı kişilere ve kuruluşlara yönelik sakıncalı veya zararlı çevrimiçi içerikle başa çıkma araçlarına sahip olmaları gerekir.

Örneğin, çoğu kişi kabul edilemez web sitesi içeriğini doğrudan web barındırma şirketine rapor edebileceklerini bilmez. Whoishostingthis.com gibi siteler, herhangi bir web sitesinin barındırma şirketini izlemek için kullanabilecekleri bir araç sağlar.

Uygun iletişim bilgileriyle donatılmış olduklarında, içeriği kaldırmalarını istemek için ana bilgisayarla iletişim kurabilirler.

Herkes telefonu kaldırarak ve bir nefret suçuna tanık olduklarında polisi arayarak kendi üzerlerine düşeni yapabilir. Ama ondan önce bile yapabilirlerdi:

 • Sorun hakkında konuşmak için arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı arayın.
 • Farkındalığı artırmak için bir mahalle toplantısı yapın.
 • Yerel ve federal yasaların reformu için bir dilekçe oluşturun veya imzalayın.
 • Bilgilendirici broşürler yazdırın.
 • Yaratıcı yeteneklerini başka şekillerde paylaşın.

Nefret Suçlarına Dayanmak

İşte Amerika’da nefret eylemlerine karşı çıkan bazı örnekler:

Batı Virginia, Morgantown’daki altıncı sınıf öğrencileri, yerel marketlerinin dış duvarına püskürtülen grafiti üzerine boyadı. Öğretmenleri grafiti öğrencilere nefret ve şiddetin etkilerini öğretmek için örnek olarak kullandılar.

Öğrenciler, Billings, Montana halkının nefretle nasıl savaştığını tasvir eden “Şehrimizde Değil” adlı bir videoyu izledikten sonra, grafiti marketin duvarına bırakmanın toplumda daha fazla duyarsızlığa katkıda bulunacağına karar verdiler..

Bu öğrencilerin eylemleri onları Morgantown’da güçlü rol modelleri haline getirdi ve Batı Virginia Başsavcılığı tebriklerinin yanı sıra çok sayıda basın kapsamı aldı..

2002 yılında, Sacramento, California’dan Joseph Rodriguez, topluluğundaki Target mağazalarında neo-Nazi kıyafetlerinin satışını durdurmak için bir kampanya başlattı ve bu ülke çapında bir değişiklik başlattı.

Nazi Gamalı Haç
Nickolas Nikolic tarafından “Sorun, sade ve basit” © 2011 via Flickr. CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Sacramento’daki Hedef mağazasını ziyaret etti ve sayısal sembollerle “88” bir kıyafet serisi keşfetti. “H” harfi alfabenin sekizinci harfidir ve “88” sayıları “Heil Hitler” için beyaz üstünlük güç kodudur.

Şirket, hattı tüm Amerika’da 1.100 Hedef mağazasına gönderdi. Target’un “88” giyim satışlarını durdurma girişiminden sonra Rodriguez, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi ile temasa geçti.

Hedef nihayet eşyaların satışını durdurdu ve “88” giyim hattının neden olduğu herhangi bir huzursuzluk veya rahatsızlıktan dolayı özür diledi, hiçbir şekilde ayrımcılığa tahammül edip etmeyeceklerini söyledi.

Yardımcı Olabilecek Gruplar, Dernekler ve STK’lar

Birçok topluluk grubu ve ulusal örgüt, nefret suçlarıyla ilgili meseleleri ele alıyor. Değişim için çalışan daha büyük gruplardan bazıları:

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği: Lezbiyen Eşcinsel Biseksüel Transseksüel Projesi

ACLU’nun LGBT Projesi ayrımcılıkla mücadele ederken, mahkeme sistemi, yasama organı ve bu beş endişe alanını içeren halk eğitimini kamuoyuna aktarırken, ilişkiler, ebeveynlik, ayrımcılık, okullar ve gençler. LGBT eşitliğine ulaşmak için araçlar sağlayan “Meşgul Ol, Eşit Ol” girişimiyle sitelerini ziyaret edenler daha fazla yer alabilirler..

Şiddet Karşıtı Proje

Bu organizasyon New York’ta bulunmaktadır ve şiddet mağdurları için iki dilli bir yardım hattının yanı sıra savunuculuk ve danışmanlık sunmaktadır. Amacı, özellikle LGBT ve HIV’den etkilenen topluluklara yönelik nefret şiddeti ve cinsel saldırıya son vermek. Şiddet Karşıtı Projede yardım için bağışta bulunarak veya gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz.

Carf

Irkçılık ve Faşizme Karşı Kampanya herhangi bir siyasi parti veya eğilim ile uyumlu değildir. Irkçılığa ve nefret suçlarına karşı savaşma taahhüdünü paylaşan, yaşamın her kesiminden geçmişleri olan bireylerden oluşan bir koleksiyon tarafından yönetilir..

İNDİRİM İNDİRİM İNDİR

İngiltere’de eğitim, öğretim ve danışmanlık yoluyla her türlü nefret suçu ve ayrımcılığına meydan okumak için çalışan önde gelen ulusal organizasyon.

İnsan Hakları Kampanyası: Nefret Suçları

Bu savunuculuk organizasyonunun amacı LGBT bireyler için eşit haklara ulaşmaktır. Web sitesi, yasama inisiyatif raporları ve en son haberleri içeren nefret suçuyla mücadele ile ilgili çeşitli kaynaklar sunmaktadır. Ayrıca nefret suçlarını kapsayan bir SSS sayfası var.

Önce İnsan Hakları

New York ve Washington, DC’de bulunan bu partizan olmayan uluslararası insan hakları örgütü, ayrımcılık mağduru, zulümden kaçan mülteciler, insanlığa karşı suç mağdurları ve diğer insan hakları ihlallerine maruz kalanlar gibi kargaşa içinde olan insanları korur..

Ayrıca ulusal güvenlik adına haklarını yitirmiş insanlara ve başkalarının haklarını savunmayı hedefleyen insan hakları savunucularına da yardımcı oluyorlar. Ayrımcılıkla Mücadele Programları, ırkçı, yabancı düşmanlığı, Yahudi aleyhtarı, Müslüman karşıtı, homofobik ve diğer önyargılı diğer biçimlerde Kuzey Amerika, Avrupa ve Avrasya hükümetlerinin hızlı ve adil yanıtını teşvik ederek nefret suçlarıyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Şiddet eylemleri.

İftira Karşı Eşcinsel ve Lezbiyen İttifakı (GLAAD)

Bu organizasyon, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim nedeniyle homofobi ve ayrımcılığı ortadan kaldırmanın bir yolu olarak medyadaki insanların ve olayların adil ve doğru bir şekilde temsil edilmesini teşvik eder. GLAAD’ın web sitesinde, insanları medya iftirası durumlarını bildirmeye ve daha fazla yer almaya teşvik etmek için bir Action Harekete Geçirici Mesajlar ’sayfası vardır.

Gey, Lezbiyen ve Düz Eğitim Ağı (GLSEN)

Gay, Lezbiyen ve Düz Eğitim Ağı, LGBT gençler için çeşitli okullardaki iklimi izler ve önyargı karşıtı eğitim için kaynaklar sunar. Web sitesinde, gençlerin ve eğitimcilerin, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun, okulların her öğrenci için güvenli yerler olmasına yardımcı olacak araçlar ve ipuçları bulunmaktadır..

Matthew Shepard Vakfı

Dennis ve Judy Shepard bu kuruluşu 21 yaşındaki oğullarının anısına kurdular. Vakıf üç temel alanda çalışır: nefreti atlamak, gençlik örgütlerinin gençlerin kendileri için kendilerini güvende hissettikleri ortamlar oluşturmalarına yardımcı olmak ve tüm LGBT Amerikalıların eşitliği için çalışmak.

Ulusal Gay ve Lezbiyen Görev Gücü

Bu eşcinsel hakları savunuculuk örgütü nefret suçu istatistiklerini izliyor. Ziyaretçilerin eyaletlerindeki belirli konular ve eylemler hakkında bilgi edinebilecekleri nefret karşıtı suçlar mevzuatı ile ilgili eyalet eyaleti durum raporu oluşturdular.

Önceden Tasarlanmış Nefret Suçu

Birçoğumuz, nefret suçlarının genellikle belirli bir duruma veya yüzleşmeye kendiliğinden bir tepki olduğunu düşünüyoruz, ancak bu teoriye karşı koymak ve aslında işlenen birçok nefret suçunun kasıtlı olduğu fikrini desteklemek için bol miktarda kanıt var..

Bir birey veya bir grup insan görünüşte bir eylem planı belirleme eğiliminde olacak ve katılımcılar bunu dikkatli ve titiz bir şekilde yürütecekler..

Bir nefret suçunun kurbanı için, bu eylem genellikle tamamen beklenmediktir ve sıklıkla saldırgan diyalog ile birlikte çeşitli şiddet düzeylerini içerir.

Mağdurun mülkiyeti, saldırgan grafiti, nefret postası ve fiziksel saldırı, nefret suçu ile ilişkili daha yaygın olaylardan bazılarıdır.

İnkar Edilemez Niyet Göstermek Mümkün mü??

Bir grup genç adam boş bir mağazayı tahrip ederse, bu, sahibinin eşcinsel olduğu için bunu yaptıkları anlamına gelmez; terk edilmiş bir bina tarafından sunulan fırsatı görmüş olabilirler.

Savcılık, kurbanın ırkı, rengi, dini veya başka bir nedenden ötürü bir nefret suçu olduğunu göstermek için binayı hedeflediğine dair kanıt sunmalıdır..

Sanığın suçun işlenmesi sırasında ırksal veya etnik bulamaçları kullanması veya davalının suçu gerçekleştirmek için önyargı tarafından motive olduklarını kabul etmesi, bunun bir nefret suçu olduğunu kanıtlamaya yardımcı olabilir.

Uygulamada, savcılar nefret suçu mahkumiyetlerini yalnızca sanığın tarafında önyargıya dair güçlü kanıtların bulunduğu durumlarda arama eğilimindedir..

Örneğin, yukarıdaki vandalizm örneğinde, davalının esnafın cinsel yönelimi ile ilgili sprey boyalı nefret sloganları, bu duyguların şüpheliyi suçu işlemeye motive ettiğini gösteren güçlü bir kanıt olacaktır..

Çevrimiçi Kaynakları ve Araçları Kullanma

Kabul edilemez veya rahatsız edici olduğunu düşündüğünüz herhangi bir içeriğe rastlarsanız, sorunu bildirmek için doğrudan web sitesi sahibiyle iletişime geçmeye çalışmalısınız veya size kişisel bir saldırı ise, polise başvurmanızı da gerektirebilir.

Whoishostingthis.com adresini ziyaret ederek bir web sitesinin kime ve web yöneticisi ayrıntılarına sahip olduğunu öğrenebilirsiniz..

Görüntülediğiniz materyalin sizce son derece tatsız olduğu, ancak aslında yasal olduğu düşünülebilir..

Genel olarak nefret suçunu azaltmaya yardımcı olmanın etkili bir yolu olduğundan, internette bulduğunuz herhangi bir sakıncalı materyali bildirmek için zaman ayırmaya değer..

Sadece zararlı olarak kabul edilebilecek ve gereksiz nefreti kışkırtması muhtemel kelimeler değildir. Saldırgan malzeme içeren bulduğunuz herhangi bir resim, video veya müzik de bildirilmelidir, çünkü malzemenin çıkarılması için gereken her şey olabilir.

Belirli bir web sitesinin kime sahip olduğunu tanımlamak, özellikle de siteyi üçüncü taraf anonimlik ile kurduysa, her zaman basit bir görev değildir..

Sitenin sahibiyle iletişim kurma veya yanıt alma girişimlerinizde başarılı değilseniz, içerik politikasının ne olduğunu kontrol etmek ve olası bir ihlalden haberdar etmek için ISS veya barındırma şirketi ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz..

Nefret suçu ve bunun insanlar üzerindeki etkisi ile mücadele etmek için ellerinden geleni yapmak isteyen herkese yardımcı olacak bir dizi kaynak vardır:

ABD’de Nefret Suçu

Nefret suçu yasaları eyaletten eyalete değişir. Ancak, devlet nefret suçu yasaları, ırk, din, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği veya özürlülük nedeniyle kurbanlarını hedefleyen suçlulara daha sert cezalar verme eğilimindedir..

Örneğin, bir suçlu bir kişiye homoseksüel olduğu için bir kişiye saldırırsa, bu suç büyük olasılıkla bir nefret suçu olur. Tipik olarak, devlet nefret suçu tüzükleri ceza yükseltme tüzüğü olarak işlev görür.

Bu, mağdurun veya hedefin kişisel özellikleri nedeniyle kasıtlı olarak şiddet için seçilmesi durumunda bir suçun cezasını arttırdığı anlamına gelir..

Her devletin önyargı suçları ve insan hakları ihlallerine karşı değerli araçları bulunmaktadır. Devletler, sivil hakların icra yetkilerini içtihat, nefret suçları ve ceza kanunlarının yanı sıra içtihatlardan alıyorlar.

Birçok devlet nefret suçu yasası, önyargıya bağlı olaylar için artırılmış cezai cezalar uygular.

Toprak Kanunu

1968’den beri ABD federal yasası, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sınırlı bir nefret suçu sınıfını kapsamaktadır:

 • Irk, din veya ulusal köken nedeniyle işlenen suçlar.
 • Oy kullanma, okula devam etme veya federal olarak korunan diğer özgürlükler gibi federal olarak korunan bir faaliyette bulunan mağdurlara karşı işlenen suçlar.

Bu önemli medeni haklar yasası, bir kişinin cinsel yönelimi, cinsiyeti, cinsiyet kimliği veya özürlülüğüne karşı önyargıyla işlenen veya federal olarak korunan bir faaliyetle bağlantısı olmayan suçları kapsamaz. Bu yüzden Matthew Shepard ve James Byrd Jr Nefret Suçlarını Önleme Yasası gerekliydi.

Yasayı savunanlar milletvekillerini tüm şiddet suçlarının motivasyondan bağımsız olarak nasıl hızlı ve adil bir şekilde kovuşturulması gerektiğini anlamaya çağırdı.

FBI Yolunu Tutan Kayıt

FBI, Amerika’daki federal sivil haklar yasalarının cezai ihlalleri için tek soruşturma gücüdür. Nefret suçu, gelişmeye ve güncellemeye devam ettikleri sivil haklar programında bir numaralı önceliktir. 2012 yılında FBI sadece 200 nefret suçu soruşturması başlattı.

2014 yılında FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nde nefret suçu sorununun doğru rakamlarını sağlayan UCR programları için toplama sürecinde değişiklikler yaptı.

Değişiklikler, kolluk kuvvetlerinin nefret suçlarıyla ilgili veriler gönderirken son derece spesifik bilgiler vermesini sağlar. Ajanslar artık, gençler tarafından veya çocuklara karşı işlenen suçların yanı sıra cinsiyet kimliğinin önyargılı olmasının neden olduğu suçlarla ilgili raporlar sunabilmektedir. Irk ve etnik köken kategorileri de genişletildi.

Nefret Suçu ve Ceza

Nefret suçları daha sert cezalar alır çünkü suçlular genellikle sadece bir kişiyi hedeflese de, bu kişi etnik köken, cinsiyet, cinsel tercih, din veya diğer özelliklerine göre tüm gruba karşı bir önyargıyı temsil eder.

Nefret suçlarını yasaklayan birçok eyalet ve federal yasa var. Ancak, önyargının var olduğunu kanıtlamak son derece zordur.

 • Kurumsal hedefi koruyan yasalar – Bunlar kilise, tapınak, sinagog veya camiye zarar vermek veya tahrif etmek gibi kurumsal vandalizmi yasaklayan yasalardır..
 • Belirli bir gruba üyeliğine bağlı olarak insanları koruyan yasalar – Bu tür yasalar, korunan bir sınıfa üye oldukları için bir kişiye veya kişilere yönelik şiddeti tehdit etmeyi veya kullanmayı suç haline getirir..
 • Suç, bir saldırı olarak veya başka bir genel ceza yasası uyarınca kovuşturulduğunda ek cezalar ekleyen yasalar – Bu gibi durumlarda, davalı, ceza davası nedeniyle önyargı nedeniyle suçu işlemiş olduğu için artan (ağırlaştırılmış) cezalar uygulayan cezalandırma geliştirmeleri alır. kurban.

Irksal bir azınlığa veya bir LGBT kişiye karşı işlenen her suç nefret suçu değildir. Savcı, hakim veya jüriyi temeldeki cezai işlemi yapan sanığın önyargı ile motive olduğuna ikna etmelidir..

Sanığın önyargı nedeniyle suçu işlediklerini polise veya başkalarına itiraf etmedikçe, davalının nefret suçu niyetiyle davrandığını kanıtlamak zor bir iştir.

Önyargı Davasını Kanıtlamak

Sanığın kendi ifadeleri dışında önyargı kanıtı şunları içerebilir:

Siyah bir bölücü grup veya eşcinselliğe karşı çıkan çevrimiçi bir Facebook grubu gibi belirli gruplara yönelik nefreti teşvik eden bir gruba üyelik. Grup yanlılığının diğer belirtileri şunlardır:

 • Yahudi aleyhtarı metinler veya gay karşıtı broşürler gibi önyargıyla bağlantılı sembolizm veya edebiyat bulundurma.
 • Sanığın sanat eserleri, yazıları, grafiti veya dövmeleri.
 • Suç sırasında veya olay yerinde önyargılı çamur veya grafiti kullanımı.
 • Algılanan önyargı ile ilişkili önemli bir tatil veya yıldönümü ile çakışırsa olayın tarihi.
 • Sanığın işlediği özdeş nefret suçları.

George Zimmerman / Treyvon Martin Davası

George Zimmerman-Treyvon Martin davası, niyetini kanıtlamanın ne kadar zor olabileceğini gösteriyor. 26 Şubat 2012’de Florida, Sanford’da bir mahalle saat kaptanı olan George Zimmerman, mahallesinde “şüpheli bir kişi” olarak tanımladığı şeyi bildirmek için 911’i aradı.

Polis ona SUV’unda kalmasını ve kişiye yaklaşmamasını söyledi. Ancak Zimmerman yönlerini görmezden geldi ve Treyvon Martin’i konut kompleksi etrafında takip etmeye başladı.

Komşular birkaç dakika sonra silah sesleri duyduklarını bildirdi. Polis geldiğinde, Zimmerman Martin’i vurduğunu ve kendini savunmada ısrar ettiğini söyledi..

Polis raporunda, Memur Timothy Smith Zimmerman’ın kafasının arkasından ve burnundan kanadığını yazıyor.

Bu durumda, bunu bir nefret suçu olarak kovuşturmak için niyet en büyük engeldir. Soru Zimmerman’ın ırkından dolayı mı yoksa mahallede davetsiz misafir biri mi olduğudur..

Savcıların Zimmerman’ın tetiği çektiği anda tam olarak ne düşündüğünü makul bir şüphenin ötesine yerleştirmesi gerekiyor. Sivil haklar davasını daha da karmaşıklaştıran şey, mağdurun kendisi için konuşamayacağı veya daha fazla kanıt sağlayamayacağıdır.

Nefret Suçlarını Kovuşturmak

Nefret suçu, vandalizm veya kundakçılık gibi mevcut bir suç eylemine bir ektir. Yetkililer bazen saldırı, mülk hasarı ve hatta daha ağır suçlar gibi yaygın suçları nefret suçu olarak bildirmezler.

Bu gibi davalarda, savcılık sanığın bir nefret suçu işlemek niyetine veya güdüsüne sahip olduğunu kanıtlamadan bir suç işlediğini kanıtlamak zorundadır..

Ancak, bir nefret suçu ispatlanırsa, hâkim sonuçta verilen cezaya ek cezalar koyacaktır..

Nefret Suçlarını Önleme Yasası’ndaki son değişiklikler, nefret suçu yasalarına niyet unsurunu ekleyerek büyük bir fark yarattı. Mahkemeler, fail için gelecekteki nefret eylemlerini caydırmaya yardımcı olabilecek daha yüksek cezalar verebilir..

Ayrıca, Federal Nefret Suç İstatistikleri Yasası’nda (HCSA) yapılan güncellemeler, kolluk kuvvetlerini daha fazla nefret suçu bildirmeye teşvik edebilir ve bu da verileri daha doğru hale getirmeye yardımcı olabilir.

Nefret suçu ile ilgili federal yasalarda yapılan bir değişiklik, Amerikan vatandaşlarına insanları nefret suçları konusunda eğitmek için kamu etkinliklerini yürütmek için fon sağlamak yoluyla sorunun ne kadar ciddi olduğunu da gösterebilir..

Polis, yerel yönetimler ve topluluk bir araya geldiğinde, sorunun daha yönetilebilir hale geleceği ve nefret suçlarının sayısının düşeceği umuluyor.

ABD’de Nefret Suçunun Durumu

Son yıllarda uzun bir yol kat etmiş olsak da, Amerika’nın nefret suçlarını azaltmak için yapacak çok işi var.

Hukuk yetkilileri dürüst ve özenle rapor etmeli ve bir suçun aynı zamanda bir nefret eylemi olup olmadığını belirlemek için çok çalışmalı.

Sadece kişisel inançları, dinleri, bağlılıkları veya uyrukları nedeniyle kimseye saldırı yapılmadığından emin olmak için mevzuat çıkarılmalıdır..

Ebeveynler, öğretmenler ve dini liderlerin, önyargı ve hoşgörüsüzlüğü başlamadan önce durdurmak için birlikte çalışmaları gerekir.

Bu konuyu tartışmalıyız ve bir ulus olarak nefret suçlarına son vermeyi öğrenmeliyiz. Hepimizin nefret suçu, bağnazlık ve önyargıya karşı konuşmamız gerekiyor. Bu şekilde birlikte çalışmak, nefret suçlarının sayısını azaltmanın tek yoludur.

kaynaklar

 • Nefreti nasıl tanımlarsınız?
 • En Son Nefret Suç İstatistikleri
 • Kasabamızda değil
 • Nefretle Mücadele Etmenin On Yolu: Bir Topluluk Yanıt Rehberi
 • Nefret Suçu Yasaları ve Federal Gücün Genişlemesi.

İngiltere’de Nefret Suçu

Nefret suçu ABD’deki kadar büyük bir sorundur. Ve iki ülke buna benzer şekillerde ve benzer zaman dilimlerinde gelişti.

Dublin'de Nefrete Karşı Yürüyüş
“Dublin 15 Mart” Sinn Féin tarafından © 2013 Flickr aracılığıyla. CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Rakamlarla Nefret Suçu

Belirgin bir faktör olarak nefret eden suçların yüzdesi ABD’dekine çok benzer.

2012 yılında bildirilen nefret suçu mağdurlarının sayısı (bireyler, işletmeler, kurumlar ve bir bütün olarak toplum dahil) 2011 yılına göre 549’luk bir düşüşle 7.164’tür. UCR programından daha fazla istatistik şunları içerir:

 • Mülke karşı suç mağdurlarının yüzde 75,6’sı imha, hasar ve / veya vandalizm eylemlerine maruz kaldı.
 • Bilinen toplam 5333 suçludan yüzde 54,6’sı beyaz, yüzde 23,3’ü siyah.
 • Kolluk kuvvetleri nefret suçu olarak 10 cinayet ve 15 tecavüz bildirdi.

Veri Toplama: Nefret Suçlarını Kaydetme ve Yasama

Son yıllarda, nefret suçunu neyin oluşturduğuna dair yasal tanımlar oluşturmak için çabalar ve değişiklikler yapılmıştır. Buna iyi bir örnek, 2003 yılında İngiltere ve Galler Ceza Adaleti Yasası’nın 146. bölümünün girişidir..

2005 yılında yürürlüğe giren bu yasa, homofobik nefret suçu ve homofobik nefret olayları ile ilgilidir. Mahkemenin, bir suçun ciddiyetini düşünürken cinsel yönelime dayalı düşmanlığı ağırlaştırıcı bir faktör olarak ele alması gerektiğini belirtir. Bu, aşağıdakilerden birinin doğru olup olmadığı ile belirlenir:

 • Suçun işlendiği sırada veya bunu yapmadan hemen önce veya sonra, suçlu, mağdurun cinsel yönelimine (veya varsayılan cinsel yönelime) dayanarak suç düşmanlığının mağduruna gösterdi..
 • Suçun (tamamen veya kısmen) belirli bir cinsel yönelime sahip kişilere karşı düşmanlık tarafından motive edilmesi.

Eğer bir suç, suçlunun düşmanlığı veya mağdura karşı fiili veya algılanan cinsel yönelimlerine dayanarak önyargılı olarak motive edilmişse, hakimin bunu ağırlaştırıcı bir faktör olarak görmesi ve açık mahkemede bulundukları cezanın ek unsurlarını belirtmesi gerekir. bu ağırlaştırmaya özel olarak.

İskoçya, 2009 yılında Önyargı (İskoçya Tasarısı) tarafından Ağırlaştırılan Suçları tanıttı. Bu, onları İngiltere ve Galler’de halihazırda var olan nefret suçu mevzuatına uygun hale getiriyor ve homofobik ve transfobik nefret suçlarını içeriyor.

Baş Polis Memurları Derneği, bir nefret olayı ve bir nefret suçu arasında bir ayrım olduğu gerekçesiyle çalışmaktadır..

Bir nefret olayı şöyle tanımlanır:

 • Mağdur veya başka bir kişi tarafından düşmanlık veya önyargıyla motive olarak algılanan herhangi bir suç dışı olay.

Nefret suçu şöyle tanımlanır:

 • Mağdur veya başka herhangi bir kişi tarafından kişinin cinsel yönelimine dayalı önyargı veya nefretle motive olarak algılanan bir suç teşkil eden herhangi bir nefret olayı.

Şu anda yasalarda farklı nefret suçu türleri konusunda bir eşitsizlik var. Irksal ve dini olarak motive edilen nefret suçlarının failleri, ırksal veya dini olarak ağırlaştırılmış taciz veya saldırı gibi belirli suçlarla suçlanabilir. Bununla birlikte, homofobik nefret suçları faillerine saldırı gibi mevcut bir suçla itham edilir ve homofobik motivasyon cezalandırma sürecinde dikkate alınır..

Nefret suçu istatistiklerine ilişkin veriler İngiltere ve Galler Suç Araştırması ile toplanmakta ve polis Ulusal İstatistik Dairesi’ne verilen suç rakamlarını kaydetmektedir..

İngiltere’de Nefret Suçunun Durumu

Son yıllarda uzun bir yol kat etmiş olsak da, İngiltere’nin nefret suçlarını azaltmak için yapacak çok işi var. Hukuk yetkilileri dürüst ve özenle rapor etmeli ve bir suçun sadece bir soygun mu yoksa gerçekten bir nefret eylemi mi olduğunu belirlemek için çok çalışmalıdırlar..

Ebeveynler, öğretmenler ve dini liderlerin, önyargı ve hoşgörüsüzlüğü başlamadan önce durdurmak için birlikte çalışmaları gerekir.

Bu konuyu tartışmalıyız ve bir ulus olarak nefret suçlarına son vermeyi öğrenmeliyiz. Hepimizin nefret suçu, bağnazlık ve önyargıya karşı konuşmamız gerekiyor. Bu şekilde birlikte çalışmak, nefret suçlarının sayısını azaltmanın tek yoludur.

kaynaklar

 • Nefreti Nasıl Tanımlarsın?
 • Kasabamızda değil
 • Nefretle Mücadele Etmenin On Yolu: Bir Topluluk Yanıt Rehberi
 • Nefret Suçu Yasaları ve Federal Gücün Genişlemesi
 • İngiltere’den nefret etmeyi bırak

Kanada’da Nefret Suçu

Son yıllarda Kanada nüfusunun çeşitliliğinde gözle görülür bir değişiklik oldu ve sosyal hareketlerin yardımıyla kaydedilen bazı ilerlemelere rağmen, nefret suçu potansiyelini azaltmak için, konu hala bugünün toplumunda ele alınması gereken bir endişe konusu olmaya devam ediyor.

Suç istatistiklerine baktığınızda sindirmek için bazı olumlu haberler var, bu da belirli gruplara karşı şiddetli nefret suçlarında bir azalmaya işaret ediyor, ancak cinsel yönelim ve ırksal olarak motive edilen nefret suçları tarafından teşvik edilen nefret suçları hala endişe kaynağı oluyor.

M.Ö. Vancouver'da ırkçılığa karşı miting Yasama Meclisi Başkanı Emory Barnes ve NDP adayı Betty Baxter ön planda.
“M.Ö. Vancouver’da ırkçılığa karşı miting. Yasama Meclisi Başkanı Emory Barnes ve ön planda NDP adayı Betty Baxter ”. CAERS © tarafından Alan Dutton tarafından yapılmıştır. CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Ceza Kanunu

Kriminal Yasası olarak da bilinen Ceza Kanunu, Kanada’da meydana gelmesi muhtemel çoğu suç ve olayla mücadele etmek ve bunlarla başa çıkmak için tasarlanmış bir yasadır..

Kanada Ceza Kanunu, bir kişi kişinin ait olduğu başka bir kişi veya gruba korkutmak, zarar vermek veya dehşete düşürmek için nefret suçunun işlendiğini belirtir.

Mağdurlar yaptıkları herhangi bir şeyden ziyade kim olduklarına göre hedef alınmaktadır..

Ceza Kanununun 318 ve 319. bölümleri, 318. bölüme “soykırımı savunmak veya teşvik etmek” için suç teşkil eden bir suç olduğunu – üyelerin öldürülmesi çağrısında bulunmak, desteklemek, teşvik etmek veya savunmak için suç olduğunu belirtmektedir. renk, ırk, din, etnik köken veya cinsel yönelime dayalı bir grup ”

Kanada İnsan Hakları

Kanada İnsan Hakları Yasası, internetin de dahil olduğu telekomünikasyon ekipmanı aracılığıyla nefret mesajları göndermenin isteğe bağlı bir uygulama olduğunu belirten, kanunun 13. bölümü uyarınca nefret suçu konusunu da ele alıyor..

Bölüm 13 ayrıca nefret mesajları ile daha ayrıntılı olarak ele alınmakta ve etnik kökenleri, cinsel yönelimleri veya diğer herhangi bir bölümü nedeniyle bir kişiyi veya bir grup insanı haksız yere hedeflediği düşünülen yazılı ve sözlü mesajlar da dahil olmak üzere nefret iletişim yöntemlerinin tüm yönlerini ele almaktadır. toplumumuz.

Rakamlarla Nefret Suçu

İstatistikler Kanada 2012’yi kapsayan en son suç rakamlarını topladı ve bu on iki aylık dönemde toplam 1.414 polisin nefret saikli suç olayları bildirdi.

Bildirilen bu suçların neredeyse% 50’si etnik veya ırksal olarak motive olmuş nefretliydi ve 704 olay bildirildi. Dini olarak ilgili 419 olay vardı. Cinsel yönelim nefreti ile motive olduğu kabul edilen 185 olay bildirildi.

Bu çıplak figürler hikayenin sadece bir kısmını anlatıyor, çünkü cinsel yönelim ile ilgili nefret suçları sayıca en küçük olmasına rağmen, aslında en fazla sayıda şiddet suçuna tanık olan alandı.

Mağdurun cinsel yönelimi nedeniyle işlenen 185 nefret suçunun yaklaşık% 67’si, çoğunlukla yaramazlık suçları olarak kabul edilen din veya ırka karşı nefret suçlarıyla tam bir zıtlık oluşturan şiddete yol açmıştır..

Bu eşitsizlik, bir olayı diğerinden daha az rahatsız edici yapmaz, ancak Kanada’da işlenen nefret suçlarının türleri ve biçimleri hakkında bir fikir verir..

Rakamlar ayrıca, cinsel yönelim nefret suçu mağdurlarının% 80’inin 25 yaşın altındaki erkekler olduğunu ve genel olarak, nefret suçu mağdurlarının% 72’sinin erkek olduğunu ve bunların% 40’ının 25 yaşın altında olduğunu öğrenmekten şaşırabilirsiniz..

Bir önceki yıla göre bildirilen nefret suçlarında% 6 artış oldu ve demografik farklılıklar nefret suçlarının gerçekleşme olasılığını etkiledi.

Ontario, Alberta ve Quebec’te bildirilen nefret suçlarında artış oldu, ancak 2012’de British Columbia’da bildirilen 11 olay daha az oldu.

Toronto, Montreal ve Vancouver’daki olaylar, bildirilen tüm nefret suçlarının% 35’ini oluşturdu ve Hamilton, Thunder Bay ve Peterborough, rapor edilen nefret suçunun en yüksek olduğu üç alan oldu.

Genel olarak bu istatistikler hakkında dikkat çeken bir şey, 2012 yılında ülkede bildirilen toplam nefret suçu olaylarının sayısıdır..

Bu sayı mutlaka değişen şiddet derecelerinde polisin dikkatine sunulmayan potansiyel olarak birçok nefret suçu olayı olduğunu göstermelidir..

Kanadalıların güvenliğine bakan 2009 mağduriyetine ilişkin 2009 genel sosyal araştırması (GSS) da bu görüşü, nefret suçu mağduru olduklarını söyleyen katılımcıların üçte ikisiyle doğrulayarak olayı bildirmediklerini belirtiyor gibi görünüyor. polis yetkilileri.

Kanada’da Nefret Suçunun Durumu

Kanada’da nefret suçu vakalarının ortadan kaldırılmaya veya hatta başarılı bir şekilde polisaj yapılmasına yol açtığını herhangi bir güvenle söyleyemeden önce yapılması gereken çok iş var..

Bu nihai hedef, ebeveynler, öğretmenler, dini liderler, hükümet organları ve toplumdan sorumlu her vatandaş, koalisyonda çalışıyorsa ve ayağa kalkmaya ve nefret suçuna ve bunun insanlar üzerindeki etkisine karşı çıkacak kadar cesursa ulaşılabilir. hayatları.

kaynaklar

Nefret suçu ve bunun insanlar üzerindeki etkisi ile mücadele etmek için ellerinden geleni yapmak isteyen herkese yardımcı olacak bir dizi kaynak vardır:

 • Afrika Kanada Hukuk Kliniği
 • İlk Milletler Meclisi
 • Kanada Arap Federasyonu
 • Kanada Sivil Özgürlükler Derneği
 • Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi
 • Kanada İnsan Hakları Komisyonu
 • MyGSA
 • PFLAG Kanada
 • Recomnetwork
 • Kanadalı Engelliler Konseyi.
 • Kanada’da Polisin Bildirdiği Nefret Suçu, 2014
 • Nefret Suçu Nedir?
 • Adalet Yasaları Sitesi
 • Gay Sahipleri Restaurant’ı Kapatıyor, Hastalıktan Bıktı

Avustralya’da Nefret Suçu

Avustralya’da, mağdurlara herhangi bir nefret suçu olayı ile ne şekilde olursa olsun başa çıkabilmeleri için yasal koruma ve haklar sağlayan federal yasalar var..

1975 Irk Ayrımcılığı Yasası, sayısız gerekçeyle nefret söylemini yasaklıyor ve bu federal yasa, rengi, etnik kökeni veya engellilik ya da engellilik gibi başka herhangi bir kişiyi ya da insanı rahatsız etmek, hakaret etmek, aşağılamak ya da korkutmak için yasadışı hale getiriyor. belirli cinsel yönelim.

Başka bir kişinin yaptıklarından veya eylemlerinden mağdur olduğunu hisseden herkes Avustralya İnsan Hakları Komisyonu’na şikayette bulunmaya çalışabilir.

Yüzyıl önce kabul edilmiş bir eylem bile var, bu nefret suçu söz konusu olduğunda bugün hala geçerli.

1914 tarihli Suçlar Yasası’nın 85ZE Bölümü bilerek veya dikkatsizce bir taşıma hizmetini makul bir yetişkinin rahatsız edici bulacağı bir şekilde kullanmasını suç haline getirir.

Avustralya hükümeti kısa bir süre önce bu yasada özellikle internet içeriği aracılığıyla bulunan rahatsız edici içerik ve e-posta gibi mevzuatta yer alan çeşitli biçimlerini ele alan bir değişiklik getirmiştir..

85ZE bölümü altında başlatılan çevrimiçi içerikle ilgili bazı kovuşturmalar olmuştur, ancak bunlar öncelikle suçlu memnuniyet temelinde olmuştur, bu nedenle bir mahkemede tam olarak test edildiğinde, bir kovuşturmanın ne kadar başarılı olabileceği hala görülmeye devam etmektedir. kanunun düzenli olarak.

Durum Farklılıkları

Avustralya’nın tüm yargı bölgeleri, bir kişi ırkından dolayı mağdur edildiğinde tazminat istemek için yasal bir çerçeve sunmaktadır.

Bununla birlikte, bir kişinin rengi, sakatlığı, etnik kökeni, dini veya cinsel yönelimi nedeniyle mağdur olduğu bir durum için bu açıkça geçerli olmayabilir..

Tazmanya, nefret uyandıran herkesle başa çıkmak için 1998 Ayrımcılıkla Mücadele Yasası’na sahiptir ve Yeni Güney Galler, ayrımcılıkla ilgili bir kişiye veya gruba karşı nefret, hor veya şiddetli bir alaycı kışkırtmayı suç haline getiren 1977 Ayrımcılıkla Mücadele Yasası’na sahiptir. yarış.

Suçlu bulunan herkes için önemli bir para cezası veya potansiyel hapis cezası bulunmasına rağmen, bu yasa kapsamında henüz bir kovuşturma henüz yapılmamış gibi görünüyor.

Victoria eyaleti 2001 yılında Irksal ve Dini Hoşgörü Yasasını yürürlüğe koydu ve yasa, nefret suçu olarak kabul edilebilecek her şeyi yayınlamak veya iletmek için interneti veya e-postayı kullanmaya çalışan herkesi kapsamaktadır..

Güney Avustralya 1996 Irksal Vilifikasyon Yasası’na sahiptir, ancak itirazlar dile getirildikten sonra dini ayrımcılık ve kötülüğü kapsayan yeni bir yasa getirme önerileri kaldırılmıştır.

Kuzey Bölgesi, ayrımcılığı ve tacizi yasaklamayı amaçlayan 1992 Ayrımcılıkla Mücadele Yasası kapsamında faaliyet göstermektedir ve Avustralya Başkent Bölgesi, Yeni Güney Galler’de uygulanan yasalara çok benzer olan Ayrımcılık Yasası 1991’e sahiptir..

Rakamlarla Nefret Suçu

Bazı ülkelerdeki suç istatistikleri, nefret suçu gibi belirli suçlar için hazır bulunmasına rağmen, Avustralya, gerçekleşen suçların boyutunun ulusal bir resmini elde etmek için kolay bir ülke değildir..

Her bir devletin genel olarak suç oranlarını karşılaştırmayı zorlaştıran farklı bir metodolojisi ve sınıflandırma süreci vardır, ancak Avustralya İstatistik Bürosu genel anlamda bazı karşılaştırmalı arızalar sağlar.

Nefret Suçu ve bunun sonuçları ve polisin icra açısından olaylarla nasıl başa çıkılacağı, hala nispeten yeni bir olgudur ve bu nedenle ülkenin karşı karşıya olduğu sorunların daha net bir resmini elde etmenin en iyi yolu, belirli devletlere bakmaktır Avustralya ve karşılaştıkları sorunlar.

Eşcinsel Nefret Suçu

Sydney Herald gazetecisi Paul Sheehan, 2013 yılında Gay Nefret Suçu ile ilgili olarak büyük ölçüde onaylanmamış bir suç dalgasının meydana geldiğini ve halk üyelerinin sayının tahminlerine güvenmesi gerektiğini vurgulayan bir makale yazdı. Sorunun kapsamını desteklemek veya reddetmek için somut gerçeklerin ve sayıların eksikliğinden kaynaklanan suçların.

Örneğin Tazmanya’da polisin şu anda nefret suçu ile ilgili istatistik toplamadığı benzer düşünceler var.

Devlette eşcinsel evliliğin kabul edilmesinin, var gibi görünen bir gerilim unsurunu yaymaya kesinlikle yardımcı olacağı öne sürüldü, ancak herhangi bir özel suç figürünün yokluğunda, sorunun gerçek boyutunu bilmek zor.

Avustralya için Yeni Mevzuat

Ayrımcılıkla mücadele yasaları tipik olarak geçmişte cinsel tacize odaklanmıştır, ancak toplumdaki belirli bir grup bireyde tanımlandıysa insanları tacizden koruma ihtiyacını yansıtmak için ülke çapında yasalar gündeme getirilmektedir..

Federal yasalar, cinsel nitelik dışındaki diğer taciz türlerini yasaklayacak şekilde güncellenmektedir ve bu, homofobik veya engellilikle ilgili nefret suçlarının artık dahil olduğu ve dine, etnik kökene veya diğer herhangi bir tanımlanabilir gruba dayalı nefreti yasadışı hale getirdiği anlamına gelmektedir. mağdur olmak.

Avustralya yasaları, ülkedeki nefret suçlarıyla mücadele etmek için bir dizi yeni mevzuatın gerekli olduğunu ve bu yeni mevzuatın bir mahkemede tanınmak üzere tasarlandığını ve bu tür bir suçun işlenmesi halinde daha sert bir cümlenin haklı çıkabileceğini fark etti. soygun ya da kişisel zarar, bir nefret suçu sorunu olarak tanımlanabilecek bir neden tarafından motive edildi.

Avustralya’da Nefret Suçunun Durumu

Avustralya’da nefret suçu vakalarının ortadan kaldırılmaya veya başarılı bir şekilde polisaj yapılmasına yol açtığını söyleyebilmesi için hala yapılması gereken çok iş var..

Bu nihai hedef, ebeveynler, öğretmenler, dini liderler, hükümet organları ve toplumdan sorumlu her vatandaş, koalisyonda çalışıyorsa ve nefret suçuna ve insanların yaşamları üzerindeki etkisine karşı durmak ve konuşmak için yeterince cesursa elde edilebilir..

kaynaklar

Nefret suçuyla mücadelede size yardımcı olabilecek birçok kaynak var. İşte en önemlilerinden bazıları, ancak bunlar muhtemelen başkalarına götürecek.

 • Nefret Karşıtı Yardım – İnsan Hakları Komisyonu ile birlikte Victoria Polisi tarafından yürütülüyor
 • Perth Batı Avustralya İslam Konseyi
 • Avustralya Nefret Suç Ağı
 • Ulusal LGBTİ Birliği
 • Engelli Kadınlar Avustralya
 • Avustralya’da Nefret Suçları: Ceza Arttırıcılar Tanıtımı
 • Önerilen İnternet Sansür Yasaları
 • Avustralya Nefret Suç Ağı
 • Eşcinsel Nefret Suçu Yasaları Çağrısı
 • Engellilere Karşı Nefret Suçları

özet

Yerel haberlerin sürekli korkunç suçları bildirmesiyle, dünyanın daha da kötüye gittiğine ve hepimizin mahkum olduğuna inanmak kolaydır. Ama gerçek tam tersidir. Haber sektöründe yaygın bir cümle var: “Kanarsa, yol açar.” Bu yüzden haberler genellikle size dünyada gerçekten olup bitenler hakkında yanlış fikir verir..

Gerçek şu ki, insan ırkı daha kabul edilebilir ve daha az nefret ediyor. Ancak bu, mücadeleden vazgeçebileceğimiz anlamına gelmez. Çünkü insanlar nefret suçuna ve genel suçun kendisine karşı savaşmışlar, toplumumuz daha iyi oluyor.

Nefret suçu kabul edilemez. Ve kendinizi bu konuda bir şeyler yapacak bir konumda bulursanız, yapmalısınız. Topluluğunuza olumlu katkıda bulunmanıza yardımcı olacak birçok kaynak sağladık. Size ve hepimize bağlı.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me