Java ve JSP: Neden En Popüler Programlama Dili Olduğunu Öğrenin

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Günümüzde dünyada en çok kullanılan programlama dili Java’dır (PYPL ölçümüne göre). 10 milyondan fazla aktif kullanıcı ve milyarlarca cihazla Java dili modern dünyayı şekillendirdi.

Java dilinin gücü, dilin sözdizimi veya yapısıyla çok az ilgilidir, bu da C ve C ++ tarzında çok benzerdir..

Bunun yerine, Java’nın arkasındaki güç, her türlü bilgisayarda ve çok çeşitli cihazlarda çalışabilen bir platform olan Java Çalışma Zamanı Ortamında (JRE) bulunur..

Java ve JSP

Bu aşırı taşınabilirlik seviyesi mümkündür, çünkü JRE, Sanal Makine olarak bilinen şey üzerinde çalışır. Herhangi bir cihazda çalıştırılabilecek sanal makine, yani Java dilinde yazılmış yazılım herhangi bir cihazda çalışabilir.

Bu kurulumla Java hem derlenir hem de yorumlanır. Java kodu, kodu bayt koduna işleyen bir derleyiciye beslenir. Bu, bir bytecode sınıfı yükleyici tarafından çalıştırılır, ardından hem tercüman hem de makine kodu üreteci için görevlere ayrılır.

Java Sanal Makinesi (JVM) platformu bunu geliştirici için sorunsuz bir şekilde yapar ve bir ana bilgisayardan bir Mars gezicisine kadar her şeyde çalışabilir.

Java’nın mobil pazarla ilişkisi, Oracle ile Google arasındaki yasal savaşla tartışmalı ancak kimse Java’nın platformlar arası yeteneklerinin mobil pazarda ne kadar değerli olduğunu tartışamaz..

Java 2 Platform Micro Edition (J2ME) ve üçüncü taraf Java araçları, tüm önemli mobil işletim sistemlerinde JRE uygulamasına izin vererek, Java geliştiricilerinin seçtikleri herhangi bir cihaz için kod yazmasına izin verir.

Java popüler bir dildir çünkü Java Platformunun kurulumu ve herhangi bir cihazda çalıştırılması çok kolaydır.

Dilin kendisi geliştirildi ve belki de en iyi belgelenmiş dildir. Bu faktör kombinasyonu Java’yı çok popüler kılıyor, sadece dil değil, tüm ekosistem.

Temel bilgi

Temelleri kullanmaya başlayalım – Java programlamaya girmeden önce bilmeniz gereken şeyler

Java’nın Kökeni

1991 yılında Sun Microsystems’taki bir projeye James Gosling öncülük etti. Amaç interaktif televizyon yaratmaktı.

Ancak, bu kablo sağlayıcıları için zamanının çok ötesinde olduğunu kanıtladı, bu nedenle proje yeni bir birincil kullanım bulmaya başladı. Dil, ‘Meşe’ adı verilen bir proje adı altında, tanıdık C ++ sözdizimi kullanılarak oluşturuldu.

Bununla birlikte, projenin merkezinde kalan anahtar kavram, dili kullanmak için ‘Bir Kez Yaz, Her Yerde Çalıştır’ (WORA) yaklaşımıydı, taşınabilirlik çok önemliydi. Projenin hedefleri kısa ve öz olarak şöyle özetlenebilir:

 • Programcılar için Basit, OOP ve Tanıdık olmalıdır
 • Sağlam ve güvenli olmalı.
 • Mimariden bağımsız ve cihazlar arasında tamamen taşınabilir olması gerekiyordu.
 • Yorumlandı, Dişli, Dinamik ve dolayısıyla kullanımı kolay, ölçeklendirmesi kolay.
 • Yüksek performans! C ++ ve diğer dillerle rekabet hıza bağlı.

Tüm bunlar bir dile ve bir platforma paketlendiğinde, Java 1995 yılında halka açıklandı..

2006’ya gelindiğinde Sun, gelirlerinin çoğu kurumsal platformlarından geldiği için Java’yı Genel Kamu Lisansı altında açık kaynak olarak yayınladı. 2009 yılında Sun Microsystems Oracle tarafından satın alındı.

Java ve Javascript karşılaştırması

Adındaki benzerliğe rağmen, iki dilin ortak noktası çok azdır ve ortak kökenleri yoktur. Orada bir deyiş var: “Ham, Hamster’a olduğu için Java JavaScript’e.”

JavaScript, Netscape Communications Corporation için çalışırken Brendan Eich tarafından oluşturuldu. Fikrin Java’dan bir etkisi oldu, Netscape, uygulamaları daha doğal olarak çalıştırmak için taşınabilir bir Java sürümüne sahip dağıtılmış bir işletim sistemine sahip olmak istedi.

Ancak, Windows’un Visual Basic ile rekabet edebilecek hafif bir yorumlanmış dil de istiyorlardı..

JavaScript, Mocha, LiveScript gibi çeşitli adlardan geçti ve son olarak Netscape tarafından yapılan pazarlama işleminin bir parçası olarak JavaScript olarak yayınlandı.

Dilin kendisi yorumlanır ve bu yorumu gerçekleştirmek için bir JavaScript Motoru gerektirir, bu da artık her standart web tarayıcısının bir parçasıdır..

Sonunda JavaScript’in küratörü olan Mozilla, Rhino ve Spidermonkey adlı bir motor çalıştırırken, Google Chrome V8 adlı bir motor kullanıyor.

JavaScript bir ISO standardı haline geldiğinde, resmi olarak ECMAScript (Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği) olarak yeniden adlandırıldı, ancak bu ad sadece ISO kuruluşu tarafından kullanıldı, JavaScript ortak takma ad olarak kaldı.

JavaScript’in sözdizimi ve stil bakımından bazı benzerlikleri vardır, bazı açılardan C ++ tarafından etkilenir. Bununla birlikte, Java ve JavaScript’in arkasındaki teknoloji çok farklıdır. Java bayt kodunu derler ve sanal bir makinede çalışır, JavaScript web tarayıcınız tarafından yorumlanır ve daha sonra çalışır.

Bu, her ikisi de işletim sistemleri ve makineler arasında taşınabilir, ancak farklı nedenlerle anlamına gelir. Bu iki dili asla karıştırmamaya dikkat edin, yoksa deneyimli programcılar tarafından güldürebilirsiniz..

Öğrenme Kaynakları

Java öğrenmenin birçok yolu vardır. Öğrenim tarzınıza bakılmaksızın, sizi ele alıyoruz.

Başlangıç

Yapılacak ilk şey, dilin temellerini anlamaya çalışmaktır. Programlamaya yeniyseniz, veri türlerine, nesneye yönelik kavramlara ve döngüler gibi temel kontrol ifadelerine de aşina olmak istersiniz..

İşte bu temel bilgileri kullanmaya başlamak için bazı iyi kaynaklar:

 • Oracle’ın Java Eğitimleri
 • Java’ya Başlarken – JavaCoffeeBreak.com
 • Eclipse’e Başlarken – bu, Java için popüler bir etkileşimli geliştirme ortamıdır (IDE).
 • Java Programlamaya Giriş – IBM.

Çevrimiçi Kurslar ve Video Dersleri

Çevrimiçi bir sınıfa kaydolmak veya sadece video dersleri izlemek, dilin tüm fikir paradigmalarına aşina olduğunuzdan emin olmanın iyi bir yoludur. Dersleri çevrimiçi olarak ücretsiz ya da küçük bir ücret karşılığında alabileceğiniz birçok yer var. Hatta bazıları sertifika bile verebilir.

 • MIT Open Courseware tarafından Java’da Programlamaya Giriş
 • EdX Java Programlama Kursları
 • Coursera’da Java Programlama Dersleri
 • Lynda.com’da Java Eğitimleri
 • Java Programlama Dersleri Youtube Oynatma Listesi
 • Resmi Java Youtube Kanalı.

Kitabın

Kitaplar her zaman elinizin altında olan kapsamlı bir kaynağa sahip olmak isteyenler için harikadır. Java çok büyük ve iyi kullanıldığından, orada birçok ücretsiz kaynak var. Alışveriş yapın ve beğendiğiniz bir yazı stili bulun ve en son sürümlere dikkat edin..

 • Vikikitap’ta Java Programlama
 • Amazon Java Kitapları için Çok Satanlar
 • O’Reilly Yayınlarından Java Kitaplar
 • Bookboon.com’da Java.

Forumlar ve Topluluklar

Forumlar ve çevrimiçi topluluklar da harika bir yer. Çevrimiçi konuşma, IRC ve bilgi paylaşımı sayesinde, aktif kullanıcı topluluğuna daha fazla gömülü olabilirsiniz.

Bu, hızlı öğrenmede çok yardımcı olur. StackOverflow hakkında da soru sormaktan çekinmeyin.

 • Java-Forums.org
 • Javaprogrammingforums.com
 • JavaRanch.com
 • Reddit.com/r/Java.

Minecraft için Java Öğrenme

Java ile programlamayı öğrenmenin eğlenceli bir yolu popüler oyun Minecraft’tır. Java için oyun geliştirme topluluğu C ++ ve C # ile karşılaştırıldığında nispeten küçük olsa da, bu başlık çok sayıda kullanıcıya sahiptir ve Java’yı hem oyun hem de sunucu kodu için kullanır.

Bunun için çok fazla kaynak var, çünkü ebeveynler, çocukların erken yaşta kodlamaya ilgi duymanın iyi bir yolu olduğunu anladılar! Minecraft’ı modifiye etmek yetişkinler için de eğlenceli olabilir ve Java öğrenmek için harika bir yoldur.

 • Yetişkinler için Minecraft ve Minecraft Modları Yazma Kılavuzu – yetişkinler için kaynaklar
 • Mod Tasarım 1 – Çocuklar için bir sınıf – Minecraft ile Java Kod öğrenin
 • Minecraft Eklentileriyle Programlamayı Öğrenin – bir kitap
 • Kendi Minecraft Eklentinizi Oluşturma & Java Öğren – youtube kılavuzu
 • Minecraft’ta Programlama için Genç Kişiler Rehberi – Github sayfası
 • Java-Gaming.org – Minecraft değil, Java’daki tüm gamedev.

JavaServer Sayfaları ve Java Sunucu Programları

Muhtemelen en çok kullanılan Java uygulaması JavaServer Pages (JSP) gibidir. Ve bu JSP Java Servlet öğreticisi, ilk Java sunucu uygulamanızı kurmanın ve çalıştırmanın temel adımlarını uygular.

Tomcat Sunucusunu kurmak için aşağıdaki açık ve basit talimatları izleyin (Java sunucu uygulamalarını çalıştırmak için gereklidir). Sunucunuz kurulduktan sonra, temel bir “Merhaba Dünya!” Oluşturmak, yapılandırmak, derlemek ve dağıtmak için öğreticinin ikinci bölümüne geçin. Java sunucu uygulaması.

Ortam Kurma (Tomcat)

İlk Java sunucu uygulamamıza başlamadan önce, çalıştırabileceğimiz kararlı bir ortama ihtiyacımız olacak. Bu Apache Tomcat sunucusunu kurmak demektir. Aşağıdaki adımları takip et.

1. Tomcat’in En Son Kararlı Sürümünü Bulun

Tomcat’in hangi sürümünün en son kararlı sürüm olduğunu öğrenin. Bunu yapmak için Apache’den Tomcat sürüm sayfasını ziyaret edin. Sayfanın üst kısmındaki tablo en üstteki en son Tomcat sürümünü gösterir. Bununla birlikte, aşağıdaki resimde üst sürümün alfa test aşamasında olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bu yazı sırasında, en son kararlı sürüm 8.5.15 idi. Tablo ayrıca bize hangi Java sürümüne ihtiyacımız olduğunu gösterir.

Son Kararlı Sürüm

2. JRE veya JDK’yı yükleyin

Artık Tomcat’in hangi sürümünü kullanacağımızı bildiğimize göre, Java Çalışma Zamanı Ortamı’nın (JRE) hangi sürümüne ihtiyacımız olacağını da biliyoruz. Hala emin değilseniz yukarıdaki resme bakın. Bu JSP öğreticisi için Tomcat 8.5.15 kullanacağız, yani JRE 8’e ihtiyacımız olacak. (“7 andlater.)

JRE’nin JDK’nın (Java Geliştirme Kiti) bir parçası olduğunu unutmayın. Bugüne kadar, JDK’yı güncellemenin bir yolu yoktur, bu nedenle eski bir sürüm çalıştırıyorsanız, en kolay yol JDK’nın en son sürümünü yüklemektir..

JRE yazılımını buradan yükleyebilirsiniz.

JDK’yı buradan yükleyebilirsiniz.

3. Tomcat’i indirin

Tomcat’i indirmek için Tomcat indirme sayfasını ziyaret edin. Sayfada çok sayıda bağlantı var, ancak Tomcat’i ilk kez yüklüyorsanız, Windows için “Çekirdek” başlığının veya Mac için “tar.gz” altındaki “zip” bağlantısını isteyeceksiniz.

Tomcat Dağıtımları

İçindekiler aynı olduğundan tar üzerinde zip veya tersi seçmek% 100 önemli değildir, ancak Windows zip’i tercih eder.

4. Tomcat’i yükleyin

Tomcat’i yüklemek oldukça basit.

Pencereler için: proje dizini yarat. Biz buna c: projectOne diyeceğiz. Tomcat indirme dosyasını bu dizine açın. C: projectOneapache-tomcat-8.1.5 (veya yüklediğiniz herhangi bir sürümde) görünecektir. Bu dizin adını c: projectOnetomcat olarak kısaltabilirsiniz. Bundan sonra, sadece Tomcat klasörü diyeceğiz.

Mac için indirilen dosyayı çift tıklayın. “Apache-tomcat-8.1.5” (veya benzeri) klasörünü uygulamalar klasörünüze taşıyın. Klasör adını “tomcat” olarak kısaltabilirsiniz. Bundan sonra, sadece Tomcat klasörü diyeceğiz.

5. (Yalnızca Windows) Ortam Değişkeni Oluşturma

Windows’da, JAVA_HOME adında bir ortam değişkeni oluşturmamız ve bunu JDK yüklü dizinimize yönlendirmemiz gerek.

 1. JDK kurulum dizinini bulun. “C: Program FilesJavajdk1.8.0…” konusuna bakın.
 2. Başlat’ı seçerek ortam değişkenini ayarlayın > Kontrol Paneli > Sistem ve Güvenlik > sistem > Gelişmiş sistem Ayarları > “Gelişmiş” Sekmesine geç > Ortam Değişkenleri > Sistem Değişkenleri > “Yeni”.
 3. “Değişken Adı” altında, “JAVA_HOME” girin.
 4. “Değişken Değer” için, adım 1’den JDK yükleme dizininizin adını girin.
 5. Yeniden başlatarak ve ardından bir CMD kabuk sorunu olan “SET JAVA_HOME” ile doğrulayın. Bu, 1. adımdaki yükleme dizini olması gereken yeni Java ortam değişkeninizin konumunu döndürmelidir..

6. Tomcat Sunucusunu Yapılandırma

Tomcat Server’ı yapılandırmak için, önce dört yapılandırma dosyasını bulun. Aşağıdaki dosyalar için Tomcat kurulum dizinindeki “conf” klasörüne bakın:

 • web.xml
 • server.xml
 • erkek kedi-users.xml
 • context.xml.

Destek olmak düzenlemeden önce dört dosyanın hepsi.

BBEdit, TextWrangler veya benzeri bir metin düzenleyicisi kullanarak dört dosyayı aşağıdaki gibi açın ve düzenleyin:

web.xml

Web.xml dosyasında aşağıda gösterilen kodu bulun, ardından yeşil olarak gösterildiği gibi “false” değerini “true” olarak değiştirin. Varsayılan sunucu uygulamasını ve listings parametresini aradığınızı unutmayın. Dosyanın tam bir kopyası burada. Bu yapılandırmayı yalnızca öğrenme için kullanın. Üretimde kullanılması uygun güvenliği zayıflatır.
varsayılan

org.apache.catalina.servlets.DefaultServlet

ayıklama
0


listeleri

doğru

1

server.xml

Server.xml dosyasında aşağıdaki kodu bulun. Varsayılan TCP bağlantı noktası numarasını 8080’den 1024’ten 65535’e kadar herhangi bir bağlantı noktası numarasına değiştirin. Bu eğitimde 8888’i kullanacağız.

erkek kedi-users.xml

Tomcat’in yöneticisini etkinleştirmek için tomcat-users.xml dosyasını aşağıda gösterildiği gibi değiştireceğiz. (Tomcat yöneticisi için kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin. Yönetici uygulamasını kullanma hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.)

context.xml

Context.xml dosyasına öğeyi bulun ve “reloadable = true” özniteliğini ekleyin. Bu, kodumuzda herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra otomatik yeniden yüklemeyi etkinleştirmemizi sağlayacaktır. Bunu sadece test için kullanın. Üretimde, bu gereksiz ek yüke neden olur.

……
……

7. Tomcat Sunucusunu başlatın

Sonra Tomcat Server’ı başlatmamız gerekecek.

Windows’ta: bir CMD kabuğu açın ve doğru dizine geçmek ve Tomcat’i başlatmak için aşağıdakileri yapın:

c: // Tomcat’in c: sürücüsüne yüklendiği varsayılarak.
cd projectOnetomcatbin // Tomcat projesinde kurulu varsayarsakOnetomcat.

startup // Tomcat’i başlatmak için

Mac’te: Terminal’i açın, doğru dizine geçin ve Tomcat’i başlatın:

Cd / Uygulamalar / tomcat / bin // Tomcat kurulum dizinine ve kutusuna değiştirme

./catalina.sh run // Tomcat sunucusunu başlat

8. Bir Tomcat İstemcisi başlatın

Tomcat Sunucusuna erişmek için bir müşteri başlatmamız gerekecek. Tomcat Server karşılama sayfasına ulaşmak için tarayıcınızda “http: // localhost: 8888” adresine gidin. Bu, yerel bir makine ile çalışır. Uzaktan erişim için, “localhost” yerine gerçek IP adresini kullanın.

Bunu görüyorsanız, Tomcat'i başarıyla yüklediniz. Tebrikler!

9. Tomcat Kurulumunuzu Test Edin

Http: // localhost: 8888 / örnekler adresine giderek Tomcat’in düzgün çalışıp çalışmadığını test edin. Örnek sunucu uygulamalarından birkaçını çalıştırmayı deneyin.

10. Kapatma Tomcat Sunucusu

Etkin pencereyi kapatarak Tomcat’i kapatmayın. Bunun yerine, Tomcat’i düzgün bir şekilde kapatın.

Windows’ta: Tomcat konsolundan Ctrl-C tuşlarına basarak Tomcat Server’ı kapatın. Veya CMD komut isteminden, tomcat kurulum dizininden ve bin dosyasından “shutdown” girin (c: projectOnetomcatbin).

Mac’te: Tomcat konsolundan Ctrl-C tuşlarına basın. Veya Terminalde, tomcat kurulum dizininden ve bin’ten “./shutdown.sh” yazın (yani, cd / apps / tomcat / bin’e).

Tomcat Yüklendi ve Çalışıyor

Yukarıdaki adımları izlediyseniz, Java sunucu uygulamalarını çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte çalışan bir Tomcat Server örneğiniz olmalıdır. İlk Java sunucu uygulamamızla başlayalım (aşağıda).

İlk Java Sunucu Uygulamanızı Yazın

Java sunucu uygulaması, bir HTTP sunucusunda çalışan bir java programıdır. Web kullanıcıları doğru URL’ye göz atarak erişir.

İlk Java sunucu uygulamanızı yazmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Web Uygulaması ve Dizin Yapısı Oluşturun

Yapmamız gereken ilk şey, Java sunucu uygulamamız için bir Web Uygulaması ve dizin yapısı oluşturmaktır. Biz buna merhaba diyoruz. Tomcat klasörümüzde (bu klasörü bulmak için yukarıdaki 4. adıma bakın) webapps klasörünü bulun.

 1. Webapps klasöründe, helloWorld adlı yeni bir klasör oluşturun
 2. HelloWord klasöründe WEB-INF adlı yeni bir klasör oluşturun .
 3. WEB-INF klasöründe, sınıflar adlı yeni bir klasör oluşturun .

Şimdi tomcat klasörünüz var > ağ uygulamaları > Selam Dünya > WEB-INF > sınıflar. Bunları şu şekilde kullanacağız:

 • Selam Dünya web uygulamamız için içerik kökümüzdür (belge tabanı dizini olarak da bilinir). İçinde, tüm HTML, CSS, komut dosyaları, resimler ve diğer dosyaları web kullanıcılarına görünür hale getireceğiz.
 • WEB-INF uygulamanın web.xml dosyası içindir.
 • sınıflar Java sunucu uygulaması sınıfı dosyaları içindir.

Yukarıdaki klasör yapısını oluşturduktan sonra sunucuyu yeniden başlatın.

2. İlk Java Sunucu Uygulamanızı Oluşturun

Doğru klasör dizinini oluşturduktan sonra sunucu uygulaması dosyasını oluşturun. Buna MyServlet.java adını vereceğiz ve “sınıflar” dizinine kaydedeceğiz. Tomcat klasörüne aşağıdaki kodu webappshelloWorldWEB-INFclassesMyServlet.java dizinine yerleştirin.

İlk sunucu uygulamanızı test etmek için Tutorials Point’teki standart Hello World kodunu kullanın.

3. Sunucu Uygulamanızı Derleyin

İlk sunucu uygulamasını derlemek kolay değildir. Derlemek için Tomlib klasörümüzde bulunan /lib/servlet-api.jar içindeki Servlet API’sine ihtiyacımız olacak..

Windows’ta: bir CMD kabuğu açın ve şunu girin:

c:
cd projectOnetomcatwebappshelloDünyaWEB-IN
javac -cp; C: projeOnetomcatlibservlet-api.jar MyServlet.java

// Tomcat’in c: projectOnetomcat içine kurulduğu yer
// Not: yolun herhangi bir bölümünde boşluk varsa, tüm yolu tırnak içine alın
// bunun gibi: "c: klasör onetomcatlibservlet-api.jar"

Mac’te: Terminal’i açın ve şunu girin:

Cd / Uygulamalar / tomcat / webapps / helloWorld / WEB-INF / sınıflar
Javac -cp.: / Uygulamalar / tomcat / lib / servlet-api.jar MyServlet.java

Bu, MyServlet.class adlı sınıflar klasöründe yeni bir sınıf oluşturur.

4. Sunucu Uygulamasının İstek URL’sini yapılandırın

MyServlet sunucu uygulaması için URL’yi yapılandırmak üzere, bunun için bir web.xml dosyası oluşturun ve webapps / helloWorld / WEB-INF dosyasına koyun. Aşağıdaki örnekte, yeni bir rasgele sunucu uygulaması adı “HiThere” oluşturuyor ve yeni oluşturulan “MyServlet.class” sınıf dosyamızı yeni istek URL’miz olan “urlhello” ile eşlemek için kullanıyoruz.

<?xml sürümü ="1.0" kodlama ="ISO-8859-1"?>

Merhaba
MyServlet

Jeffrey Wilson Administrator

Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  0
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map