ImageMagick: Grafikleri Komut Satırından Yönetmek?

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


ImageMagick, grafik dosyalarını işlemek için komut satırı araçlarının ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım koleksiyonudur. Ayrıca bir dizi programlama dili için grafik işleme kütüphanesi olarak da çalışır.

ImageMagick’in Kısa Tarihi

ImageMagic’teki geliştirme, John Cristy tarafından DuPont’daki çalışması sırasında 1987’de başladı. Her şey DuPont’tan David Pensak’ın bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri 24 bit renkle, yalnızca 256 renk görüntüleyebilen 8 bit bilgisayar monitöründe görüntüleme isteği ile başladı..

1987’de bilgisayar monitörleri çok pahalı ve oldukça nadir olan 24 bit renk görüntüleyebilir. John Cristy, 24 bit görüntüleri 8 bit görüntülere veya 16,7 milyondan 256 renge düşürmek için başarıyla bir algoritma uyguladı.

Cristy, DuPont’daki yıllarında benzer bilgisayar grafikleri odaklı birçok görevi yerine getirdi..

1990’a kadar John Cristy, görüntü işleme araçlarını özgürce serbest bırakmaya karar verdi. O zaman, sadece birkaç ücretsiz görüntü işleme aracı mevcuttu. Ancak serbest bırakılmadan önce John Cristy, yayın için DuPont yönetiminden onay almak zorunda kaldı.

Neyse ki, DuPont yönetimi kabul etti ve yazılım telif hakkını ImageMagick Studio LLC’ye aktardı.

ImageMagick ilk kez halka açıklandı ve Ağustos 1990’da Usenet’e gönderildi.

ImageMagick için ne kullanılır??

Çoğumuz gimp veya Photoshop gibi modern araçlarda grafik kullanıcı arayüzü (GUI) kullanarak görüntüleri düzenlemek için kullanılır. Bugünlerde çok garip görünen komut satırı araçlarıyla görüntüleri değiştirmek, öyle değil mi??

Aslında, bazı görevler için GUI araçları en iyi seçim değildir. Bunlar çoğunlukla toplu işlemlerdir. Örneğin, yüzlerce görüntüyü bir dosya biçiminden diğerine dönüştürmeniz gerekiyorsa bir komut satırı aracı kullanmak daha kolaydır.

ImageMagick ayrıca web komut dosyalarındaki görüntüleri dinamik olarak işleyebilir. Bunlar ve benzeri birçok görev ImageMagick komut satırı araçları kullanılarak kolayca otomatikleştirilebilir.

ImageMagick’in bir dizi programlama dili içinden kullanılabilmesi için birçok entegre bağlantısı vardır. Birçok program ve CMS çözümü, görüntü işleme için, örneğin görüntü küçük resimlerinin oluşturulmasında ImageMagick’i de kullanabilir..

ImageMagick Özellikleri

ImageMagick aslında bir görüntüden görüntü dönüştürücüye tasarlanmıştır ve hemen hemen her görüntü formatını başka bir görüntü formatına doğru bir şekilde dönüştürebilir.

Dönüştürmenin yanı sıra, ImageMagick doğrudan bir komut satırından kullanılabilen veya C, C ++, Perl, Ruby, PHP ve benzeri çok sayıda programlama dili üzerinden erişilebilen bir görüntü işleme algoritmaları kütüphanesidir..

ImageMagick, kullanıcıların toplu görüntü işleme işlemlerini bir komut dosyasında birleştirmesine izin verir, bu nedenle aynı işlem kümesi birçok görüntüye uygulanabilir veya web uygulamaları, video işleme araçları ve diğer grafik araçları gibi diğer uygulamalar için bir alt sistem aracı olarak kullanılabilir..

ImageMagick’te desteklenen görüntü dönüşümlerinin listesi etkileyici, renk nicemleme, posterizasyon, renk taklidi, yarı ton renk taklidi, sıvı yeniden ölçekleme, şeffaflık, GIF animasyonu, bulanıklaştırma, keskinleştirme, kompozit vb..

ImageMagick, OpenCL özellikli sistemlerde performansı artırma eğiliminde olan görüntü işleme için Grafik İşleme Ünitenizi (GPU) kullanmak için OpenCL’yi de kullanabilir.

Q8 sürümü piksel bileşeni başına 8 bit’e kadar (görüntünün Alfa kanalı olup olmamasına bağlı olarak 24 veya 32 bit renk) desteklerken, Q16 sürümü piksel bileşeni başına 16 bit’e kadar destekler (48- veya 64 bit renk).

ImageMagick iş parçacığı açısından güvenlidir ve çoğu algoritma çok çekirdekli işlemcilerde paralel olarak yürütülür.

ImageMagick Linux, Windows, Mac OS X, iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışır.

ImageMagick’i deneyin

ImageMagick, Apache 2.0 lisansı altında dağıtılan ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Bu, hem açık hem de tescilli uygulamalarda kaynak kodunu kullanabileceğiniz, kopyalayabileceğiniz, değiştirebileceğiniz ve dağıtabileceğiniz anlamına gelir.

ImageMagick kaynak kodunu alabilir veya işletim sisteminiz için çalışmaya hazır sürümünü indirebilirsiniz.

Desteklenen tüm platformlar için ayrıntılı kurulum talimatları resmi ImageMagick web sitesinde bulunabilir. ImageMagick’in en son kararlı sürümü 6.9.3.7’dir ve ImageMagick 7 sürümü beta aşamasında da mevcuttur.

Kendinizi gerçekten kolaylaştırmak istiyorsanız, ImageMagick sağlayan bir ana bilgisayar alabilirsiniz. Size en uygun hosting şirketini bulmak için ImageMagick Hosting Karşılaştırma sayfamıza göz atın.

ImageMagick’i kullanma

Komut satırı arabirimi kullanarak görüntüleri dönüştürmek günlük bir görev değildir, bu nedenle ImageMagick’in nasıl verimli bir şekilde kullanılacağını öğrenmek, özellikle yalnızca GUI grafik araçlarına alışkınsanız, zor olabilir.

ImageMagick Eğiticileri ve Kaynakları

ImageMagick’in güçlü komut satırı araçlarını ilk kez kullanırken, resmi kaynaklar ve öğreticiler çok yardımcı olabilir. ImageMagic komut satırı sözdizimini öğrenmenize yardımcı olacak bazı öğreticiler ve öğrenme kaynakları seçtik:

  • Komut Satırı Seçeneği kılavuzu, ImageMagick’in komut satırı arayüzünün tam açıklaması ve referansıdır.
  • ImageMagick Kullanım örnekleri, komut satırından ImageMagick kullanan bir dizi örnek sunar. Ancak, ImageMagick Uygulama Programlama Arabirimi (API) kullanılarak neler yapılabileceğini de gösterirler..
  • ImageMagick Kullanım Kılavuzu, eski ImageMagick kullanım kılavuzunun PDF sürümüdür. Her ne kadar biraz modası geçmiş olsa da, yine de kullanışlı olabilir.
  • ImageMagick API’lerinin listesi, ImageMagick’te kullanılabilen tüm farklı API’ların kaynaklara bağlantıları ile birlikte gösterilir.

ImageMagick Kitapları

ImageMagick hakkında sadece birkaç kitap mevcuttur ve bunlar yararlı kaynaklar olabilir. Yine de, bir kitap satın almadan önce bazı ücretsiz çevrimiçi kaynakları ve eğiticileri denemenizi öneririz.

  • Michael tarafından kesin ImageMagick Kılavuzu ImageMagick’in özelliklerinin çeşitli uygulamalara nasıl dahil edilebileceğini açıklamaktadır. Bu kitap, görüntü manipülasyonu için otomatik bir çözüm arayan yeni ve orta düzey programcılara ve web tasarımcılarına yöneliktir.
  • ImageMagick Tricks: Sohail Salehi’nin bu hızlı, samimi öğretici ve ipuçları kılavuzuyla ImageMagick’in gücünü ortaya çıkarın, fotoğraf manipülasyonları, logo oluşturma, animasyonlar ve eksiksiz web projeleri örnekleri ile doludur. Bölümler, her biri şaşırtıcı ve heyecan verici sonuçlar üretmek için bir dizi ImageMagick komutu uygulayan atölyelerden oluşmaktadır..

Sonuç

ImageMagick, 8 bit grafik yıllarına bir gerileme, ancak bu eski veya sınırlı kullanım anlamına gelmez. Aslında, ImageMagick hala bazı nişlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Doğal olarak, uygun fotoğraf düzenleme paketlerinin yerini almaz, ancak bu bir bütün mesele – ImageMagick diğer şeyleri işlemek için tasarlanmıştır ve toplu, eşleştirme işlemlerinde mükemmeldir.

Nispeten eski bir çözüm olmakla birlikte, ImageMagick hala geliştirilmektedir ve API’leri aracılığıyla anlamsız entegrasyona izin vermektedir. Ayrıntılı grafik araçlarını karıştırmak zorunda kalmadan bir sürü görüntüyü bir kerede dönüştürmeniz gerekiyorsa, denemeye değer.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me