Hızlı Programlama: Apple’ın Yüksek Performanslı Diline Başlarken

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

Swift, Apple Inc. tarafından oluşturulan iOS, OS X, watchOS, tvOS ve Linux geliştirme için yeni bir programlama dilidir. Swift, öncülleri Objective-C ve C dillerinin en iyi özelliklerini, C uyumluluğu kısıtlamaları olmadan korur..

Bu, Apple cihazları için uygulamalar geliştirmek istiyorsanız, Apple’ın yeni programlama diliyle nasıl çalışacağınızı bilmeniz gerekeceği anlamına gelir – Swift.

Swift nedir?

Swift, Apple’ın Kakao ve Kakao Dokunmatik çerçeveleri ve Apple cihazları ve platformları için yazılmış mevcut Objective-C kodu ile çalışmak üzere tasarlanmış çok paradigma (protokol yönelimli, nesne yönelimli, işlevsel, zorunlu, blok yapılandırılmış), derlenmiş bir programlama dilidir.

Swift, performans, güvenlik ve yazılım tasarımına modern bir yaklaşımla inşa edilmiş çok yeni, yüksek performanslı bir genel amaçlı programlama dilidir. Objective-C, C #, CLU, Python, Rust, Ruby ve diğer birçok programlama dilinden esinlenmesine rağmen, Swift C’den türetilmiş bir dil değildir.

3 Aralık 2015 itibariyle Swift açık kaynak kodlu. Bir Çalışma Zamanı Kitaplığı İstisnası ile Apache 2.0 lisansı altında yayınlanmıştır. Destekleyici kitaplıklar, bir hata ayıklayıcı ve paket yöneticisi içerir. Kaynak kodu GitHub’da barındırılıyor.

Kısa Tarihçe

Hızlı geliştirme çalışmaları Chris Lattner tarafından Temmuz 2010’da Apple’daki diğer birçok programcı ile işbirliği içinde başlatıldı. Swift’in beta sürümü 2 Haziran 2014’te Worldwide Developers Conference (WWDC) ‘de kayıtlı Apple geliştiricilerine yayınlandı. Swift 1.0, iOS için Xcode 6.0 ile birlikte 9 Eylül 2014’te yayınlandı.

Sürüm 2.2 açık kaynaklı hale getirildi ve 3 Aralık 2015’te Apache Lisansı 2.0 altında yayınlandı. Swift 3.0 yol haritası aynı gün Swift blogunda duyuruldu.

Özellikleri

Swift.org’a göre Swift projesinin amacı, sistem programlamasından mobil ve masaüstü uygulamalarına ve bulut hizmetlerine kadar ölçeklendirmeye kadar çeşitli kullanımlar için mevcut en iyi dili oluşturmaktır. Swift kodu yazmanın da güvenli, hızlı ve etkileyici olması gerekir.

Kodun okunmasını ve yazılmasını kolaylaştıran birçok özellik Swift’e dahildir. Swift’te çıkarılan türler desteklenir ve modüller üstbilgileri ortadan kaldırır ve ad alanları sağlar. Swift’in ek özellikleri şunlardır: otomatik bellek yönetimi, işlev işaretçileri, tuples ve çoklu dönüş değerleri ile birleştirilmiş kapaklar, jenerikler, bir aralık veya koleksiyondaki özlü yinelemeler, yöntemleri, uzantıları ve protokolleri destekleyen yapılar; fonksiyonel programlama kalıpları, gelişmiş kontrol akışı yapmak, bekçi, erteleme, ve tekrar et anahtar kelimeler; güçlü hata işleme, vb.

Apple ayrıca yöntem çağrılarını ve erişimcilerini düzleştirebilen ve Swift performansını artıran agresif optimizasyon konusunda önemli çabalar gösterdi. Swift, protokol odaklı programlama olarak adlandırılan sınıflara, yapılara ve tiplere uygulanabilen protokol genişletilebilirliği kavramını sunar.

Swift’e Başlarken

Swift’e Objective-C ve Apple platformları geliştirme geçmişi ile geliyorsanız, tanıdık bir ortamda Swift’e kolay bir geçiş beklemelisiniz. Swift, etkileyici sözdizimi ile yeni programcılara da dostça davranıyor.

Geliştirme Ortamınız

Swift’te kodlamaya başlamadan önce, geliştirme ortamınızı ayarlamanız gerekir. Şu anda desteklenen ana bilgisayar geliştirme işletim sistemleri OS X, Ubuntu Linux LTS ve en son Ubuntu Linux sürümüdür.

OS X işletim sistemleri için en son Xcode gereklidir.

Ubuntu işletim sistemleri için aşağıdaki bağımlılıklara ihtiyacınız olacaktır:

sudo apt-get install git cmake ninja-build clang python uuid-dev libicu-dev icu-devtools libbsd-dev libedit-dev libxml2-dev libsqlite3-dev swig libpython-dev libncurses5-dev pkg-config

Swift kaynakları ve ilgili projeler Swift.org veya GitHub’dan indirilebilir, ayrıntılı paket kurulum kılavuzları her iki web sitesinde de çevrimiçi olarak mevcuttur.

kaynaklar

Web’de en iyi Swift eğitimlerini, e-kitapları ve etkileşimli kursları aradık. Tavsiyemiz, bu kaynakların birkaçından yararlanmanız ve öğrenme stilinize en uygun şekilde bunlardan geçmenizdir..

Ücretsiz İnteraktif Kurslar

Sadece bir programlama dilini okumak onu öğrenmek için yeterli olmayacaktır. Swift dilinin neler yapabileceğini gerçekten öğrenmek için, onu çalışırken görmelisin. Ücretsiz etkileşimli kurslar, bir programlama dilinin temel sözdizimini öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Bununla birlikte, Swift çok genç ve taze bir programlama dili olduğundan, sadece bir ücretsiz interaktif kurs ve bir ticari kurs seçtik:

  • Udemy’den Programcı Olmayanlar İçin Swift’e Giriş: Bu, önceden programlama deneyiminiz olmasa bile sizi Swift programlamanın temellerini tanıtacak ücretsiz bir derstir..
  • Learn Swift by teamtreehouse.com, Swift programlamayı kapsayan ayrıntılı video dersleri ve kurslar sunmaktadır. Bu ücretsiz bir hizmet değil,.

Ek kaynaklar

Örnek kodlu öğreticiler ve resmi programlama dili referansı, Swift programlama ile başa çıkmada size çok yardımcı olabilir. Bunlar Swift’teki en kapsamlı ve ayrıntılı kaynaklardan bazıları:

  • Resmi Swift Sunumları, Dokümantasyon ve Örnek Kod: Bu, ücretsiz resmi Swift rehberleri ve referansları, örnek kod, videolar, dersler ve iTunes U Kurslarının kapsamlı bir koleksiyonudur..
  • IBM Swift Sandbox, tarayıcınızda Swift kodunu yazmanıza ve yürütmenize olanak tanıyan etkileşimli bir web sitesidir.
  • LearnSwift, Swift için öğreticiler, videolar ve kütüphaneler için bir kaynak koleksiyonudur.
  • Raywenderlich.com’daki Swift Tutorials’ın bazı Swift öğreticiler hoş bir seçim var, bazıları ücretsiz. Bu ücretsiz eğitici videolar, Swift programlama hakkında, ticari olanlara gitmeden hala çok şey gösterebilir.
  • Swift öğrenin, ilk iOS oyununuzu oluşturun. Bloc, kendi 2D bulmaca oyununuzu oluştururken 11 segmentte Swift’in temellerini anlatan adım adım bir süreç olan Swiftris’i sunuyor. E-posta kaydı gerekli.
  • Apple Swift Programlama Dili Eğitim Serisi YouTube’da görüntülenebilir. Swift programlamayı kapsayan 11 videodan oluşan bir koleksiyon.

Yukarıda listelenen bazı kaynaklardan ve öğreticilerden başarıyla geçerseniz, kesinlikle Swift programlamanın temellerinde ustalaşacaksınız ve muhtemelen çok daha fazlası.

Ücretsiz Ebooks

Swift programlama hakkında iki ücretsiz e-kitap seçmeye karar verdik, her ikisi de Apple tarafından ve ücretsiz olarak yayınlandı. Bu e-kitaplar, Swift’te programlama yaparken mutlaka referans olarak kullanışlı olacaktır:

  • Apple’dan Swift Programlama Dili: Swift dili için kapsamlı bir giriş, rehber ve referans.
  • Swift’in Cocoa ile Kullanımı ve Apple tarafından Objective-C: Swift programlama dilinin Cocoa API ve Objective-C dili ile birlikte çalışabilirliğine odaklanan bir belge.

özet

Swift, Apple cihazları için programlar ve uygulamalar oluşturmak için yeni ve güçlü bir programlama dilidir. Başarılı bir Swift programcısı olmak ve geleceğin dalgasına binmek için ihtiyacınız olan kaynakları sağladık.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me