GATE ile Başlayın (Metin Mühendisliği Genel Mimarisi)

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Metin Mühendisliği için Genel Mimari (GATE), Java’da yazılmış, insan dilinin işlenmesi, analizi ve bilgi çıkarılması için kullanılan bir araç takımıdır. GATE açık kaynak kodlu ve ücretsizdir, GNU Lesser Genel Kamu Lisansı (LGPL) kapsamında yayınlanmıştır.

GATE, web madenciliği, bilgi çıkarma, işe alım, karar desteği vb.Gibi birçok farklı dil işleme görevinde ve uygulamasında kullanılır..

GATE Tarihçesi

GATE başlangıçta İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde geliştirildi ve ilk olarak 1995’te piyasaya sürüldü. GATE gelişimi ilk sürümden beri süreklidir ve GATE’nin en son kararlı sürümü 2 Haziran 2015 tarihli 8.1 sürümü olarak devam etmektedir..

Çekirdek geliştirme çalışmaları GATE araştırma ekibi tarafından yapılır ve birçok topluluk katılımcının desteği ile.

GATE Özellikleri

GATE şu anda şu diller için analizi desteklemektedir: İngilizce, İspanyolca, Çince, Arapça, Bulgarca, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Cebuano, Rumence ve Rusça.

GATE, TXT, HTML, XML, Doc ve PDF gibi farklı biçimlerdeki metin girişlerini kabul edebilir. Desteklenen veritabanları Java Seri, PostgreSQL, Lucene ve Oracle’dır.

Dahası, GATE, Java Veritabanı Bağlantısı (JDBC) API’sını kullanarak onlarla etkileşime girer.

Yıllarca süren geliştirmeden sonra, GATE artık geliştiriciler için bir masaüstü istemcisi, iş akışı tabanlı bir web uygulaması, bir Java kütüphanesi, bir mimari ve parlak bir süreç içeren istikrarlı ve olgun bir insan dili işleme çözümüdür..

GATE Geliştiricisi

GATE Developer, insan dili işleme yazılımı bileşenlerinin oluşturulması için bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) sağlayan bir Entegre Geliştirme Ortamıdır (IDE).

GATE Developer, Neredeyse Yeni Bir Bilgi Çıkarma Sistemi (ANNIE) adı verilen paketlenmiş bir Bilgi Çıkarma (IE) bileşen seti ile birlikte gelir.

ANNIE, bir tokenizer, bir gazeteci, bir cümle ayırıcı, konuşma etiketleyicinin bir parçası, adlandırılmış bir varlık dönüştürücü ve bir güven etiketleyiciden oluşan bir dizi bilgi çıkarma bileşenidir..

GATE Takım Yazılımı

GATE Teamware, ortak dil açıklamaları ve iyileştirme için web tabanlı bir yönetim platformudur.

GATE Teamware’i kullanarak, metin ek açıklamalarını görüntülemek, eklemek ve düzenlemek için web arayüzünü kullanarak dil işleme için dağıtılmış iş gücünü kullanabilirsiniz. Web tabanlı yönetim aynı zamanda proje kurulumu, takibi ve yönetimi için de kullanılır.

GATE Teamware’i çalıştırmakla ilgileniyorsanız, bunu almanın en kolay yolu GATE Cloud’dan önceden yapılandırılmış, çalıştırılmaya hazır bir GATE Teamware sanal sunucusu satın almaktır. GATE Teamware açık kaynak kodludur ve kodu SourceForge’da barındırılmaktadır..

GATE Gömülü

GATE Embedded, GATE’de Java ile uygulanan dil işleme sınıfı kütüphanesidir. Tüm GATE sistemlerinde kullanılan nesne yönelimli bir çerçevedir ve Gate Developer’ın temel öğelerini oluşturur.

GATE Embedded, kendi uygulamalarınıza dil işleme işlevleri eklemenizi sağlar. Bu, programcılar için çok kullanışlı bir araçtır ve bir dizi Java arşivi (JAR) olarak kullanılabilir.

GATE kullanımı

GATE, en popüler insan dili işleme araçlarından biridir. GATE ayrıca tüm benzer yazılım çözümlerinden en büyük kullanıcı topluluğuna sahiptir. Yaygın kullanımı ve uzun geliştirme geçmişi, GATE’i istikrarlı, verimli ve kapsamlı bir dil işleme çözümü haline getirdi.

GATE, bilimde, deneylerin tekrarlanabilirliğini, nicel değerlendirmeyi, ölçüm ve işbirliğini sağladığı dil hesaplaması ile deneyler için kullanılır..

Eğitimde, GATE genellikle doğal dil mühendisliği kurslarındaki örnekler ve alıştırmalar için kullanılır.

GATE’in ticari kullanımları arasında müşteri geri bildirim analizi için bir araç olarak kullanılması, farmasötik araştırmalarda bilimsel belgelere açıklama ve arama yapmak için GATE kullanımı, medya ve gazetecilikteki büyük resim kitaplıklarındaki altyazıların işlenmesi vb..

GATE’i denemek istiyorsanız, basit. GATE yükleyicisini indirip çalıştırın ve ayrıntılı kurulum talimatlarını izleyin. GATE, platformlar arası bir çözümdür, bu nedenle Java’yı destekleyen herhangi bir sistemde çalışabilir.

GATE kaynakları

İnsan dili işlemeyi içeren hesaplama görevleriyle çalışıyorsanız, GATE ve aşağıdaki kaynaklardan bazılarına daha ayrıntılı bir şekilde bakmalısınız:

  • GATE Ana Sayfası, başlamak için iyi bir yerdir. GATE kullanım kılavuzunu ve diğer faydalı belgeleri, ayrıca GATE destek ve kurulum dosyalarını, demolarını vb. Bulabilirsiniz..

  • GATE Public Wiki’ye GATE ana sayfasından da erişilebilir, ancak GATE eğitim kurslarından çok sayıda faydalı örnek ve içerik nedeniyle bunu seçmeye karar verdik.

  • American National Corpus web sitesinde temel GATE kullanımı hakkında kısa bir eğitim vardır.

GATE Kitapları

İnsan dili işlemeyi ve GATE’i kapsayan kitaplar oldukça nadirdir, ancak mevcut olanlar yararlı ve popülerdir. Aşağıdaki kitapları öneriyoruz:

  • Cunningham, Maynard ve Bontcheva tarafından GATE ile Metin İşleme (2011): Bu kitap, GATE Developer ve GATE Embedded kullanımı için bir kılavuz ve birden çok dilin ve büyük yapılandırılmamış metin koleksiyonlarının işlenmesi gibi tüm önemli işlev alanlarında bölümler içerir. yanı sıra tam bir eklenti belgeleri. Kitap içeriğinin çoğu çevrimiçi GATE kullanım kılavuzundan kaynaklanmaktadır.

  • Arama Uygulamaları Oluşturma: Lucene, Lingpipe ve Gate (2008) – Manu Konchady: Bu kitap, açık kaynaklı yazılım kullanarak arama uygulamaları oluşturmak için pratik bir kılavuzdur. Lucene, LingPipe ve Gate, güçlü arama uygulamaları oluşturmak için popüler açık kaynaklı araçlardır. Arama Uygulamalarını Oluşturma, GATE’deki varlık çıkarma, konuşma etiketlemenin bir parçası, cümle çıkarma ve metin belirteçlerini içeren işlevleri açıklar.

  • Dilbilimsel Açıklama ve Metin Analitiğine Giriş (İnsan Dil Teknolojileri Üzerine Sentez Dersleri) (2009) Graham Wilcock: Bu kitap dilsel açıklama ve metin analitiğine temel bir giriş sağlar. İki ana metin analitiği mimarisi olan GATE ve UIMA, bunların nasıl yapılandırılacağını ve özelleştirileceğini gösteren pratik alıştırmalarla açıklanır ve karşılaştırılır..

Sonuç

GATE popüler ve olgun bir çözümdür. Popülerliği nedeniyle, gelecek yıllar civarında olacağını garanti eden geniş ve aktif bir topluluk tarafından desteklenmektedir..

Ancak, GATE herkes için değildir. Kullanımı nispeten küçük nişlerle sınırlıdır. Öte yandan, adı geçen nişlerde kullanımı yaygındır. GATE’in esnekliği, büyük ilaçtan eğitime kadar çok sayıda endüstride ve organizasyonda kullanılmasına izin verir.

En iyisi, ihtiyacınız olduğuna ikna olmamanız durumunda, GATE’i ücretsiz olarak deneyebilirsiniz ve isterseniz, LGPL’ye bağlı kaldığınız sürece, herhangi bir açık kaynaklı yazılım gibi ticari projelerde dağıtabilirsiniz. standartlar.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve geliştirme ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

  • Java: Giriş, Nasıl Öğrenilir ve Kaynaklar: GATE kullanacaksanız, Java programlama diliyle ilgili bu girişe göz atmak isteyeceksiniz..

  • Scala Programlama Giriş: Scala hakkında her şeyi öğrenin – yeni ve geliştirilmiş Java.

  • Prolog Kaynakları: Prolog, doğal dil işleme için özel olarak tasarlanmıştır.

Nasıl bir Chatbot aşık olmaktan kaçının

Doğal dil işlemeyle ilgileniyor musunuz? Bir Chatbot ile aşık olmaktan kaçının geçmişi hakkında her şeyi öğrenin. Çok yol kat etti.

Nasıl bir Chatbot aşık olmaktan kaçının
Nasıl bir Chatbot aşık olmaktan kaçının

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me