F # Programlama: Microsoft’tan Platformlar Arası Geliştirme? Şaka değil

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

F # (F keskin olarak telaffuz edilir), ilk olarak 2005 yılında Microsoft Research Cambridge tarafından oluşturulan açık kaynaklı, platformlar arası, genel amaçlı bir programlama dilidir.

F # Linux, Mac OS X, Android, iOS, Windows, FreeBSD ve GPU platformlarında çalışır.

F # için yaygın kullanımlar arasında kurumsal programlama, veri bilimleri, web programlama, mobil uygulama ve oyun geliştirme, makine öğrenimi, bulut programlama, finansal hesaplama, matematik ve istatistik ve veri erişimi bulunur..

F # nedir?

Normalde bir platformlar arası Ortak Dil Altyapısı (CLI) dili olarak kullanılan çok paradigmalı (işlevsel, zorunlu, nesneye yönelik, metaprogramlama, eşzamanlı) bir programlama dilidir ve bu nedenle en çok .NET Framework ile ilişkilendirilir.

F #, kullanıcıların karmaşık bilgi işlem sorunlarını basit, sağlam ve bakımı kolay kodlarla çözmelerini sağlayan olgun bir programlama dilidir..

F # ‘ın birincil rolü, modern kurumsal yazılımlardaki analitik yazılım bileşenlerinin geliştirme süresini azaltmaktır. F #, ML programlama dilinden kaynaklanmıştır ve C #, Python ve Haskell gibi diğer dillerden de etkilenmiştir..

F #, Apache lisansı altında yayınlanan açık kaynak kodludur. Açık kaynak topluluğu, F # kaynak kodunun barındırıldığı GitHub’da F # Yazılım Vakfı ve F # Açık Kaynak Grubu içerir.

Kısa Tarihçe

F # geliştirme çalışmaları Microsoft Research’ten Don Syme tarafından başlatıldı. F # 1.x’in ilk sürümü Mayıs 2005’te geldi, ancak bu ilk sürüm Windows platformlarıyla sınırlıydı.

F # 2.0 sürümü Nisan 2010’da piyasaya sürüldü ve Windows’un ötesinde Linux ve OS X’e destek getirdi. Buna ek olarak, derlenmiş F # kodunun JavaScript ve grafik işleme birimi (GPU) kodlamasında kullanılmasına izin veren meta-programlama eklendi..

Sürüm 3.0 Ağustos 2012’de dışarı cam, bir yıl sonra 3.1 sürümü tarafından izledi. F # ‘ın mevcut kararlı sürümü Temmuz 2015’te piyasaya sürülen 4.0 sürümü.

Açık kaynak olmasına rağmen, F # dilinin birincil gelişimi, açık kaynak derleyici ve açık kaynak çekirdek araçları Microsoft tarafından hala ele alınmaktadır ve Windows platformuna odaklanmıştır.

Özellikleri

F #, güçlü bir şekilde yazılmış, çok paradigmalı bir dildir. Ancak, bilimsel veya veri analizi gibi özel kullanım alanlarının yanı sıra, güçlü özellikleri nedeniyle kurumsal gelişim için de mükemmel bir seçimdir..

F # ‘daki işlevler birinci sınıf duruma yükseltilir, yani işlevleri adlandırabilir, işlevleri bir veri yapısında depolayabilir, işlevleri bağımsız değişken olarak geçirebilir ve işlevi işlev çağrısının değeri olarak döndürebilirsiniz.

F #, kıvrımlı parantez veya noktalı virgüllerin dağınıklığını kaldırır, böylece kodun okunması ve yazılması daha kolaydır.

Tür çıkarımı başka bir güçlü özelliktir – F # ‘da, programcı türleri bildirmez – derleyici derleme sırasında türleri çıkarır.

Çoğu sorun F # ‘da C #’ dan daha az kod satırı kullanılarak çözülebilir ve F # ‘da liste işleme, durum makineleri, karşılaştırma ve eşitlik, karmaşık tip tanımları oluşturma ve kullanma gibi birçok programlama görevi çok daha basittir..

CPU yoğun işlerinde eşzamansız programlama ve paralellik kullanımı F #.

F #, kullanılabilir .NET kitaplıklarının ve araçlarının tümüne erişim sağlayan .NET Framework’ü (veya Linux ve cep telefonlarında Mono) kullanır. F #, geliştiriciye hata ayıklayıcılar, eklentiler ve diğer yararlı araçlar sağlayan çeşitli Entegre Geliştirme Ortamları (IDE’ler) ile iyi entegre edilmiştir..

F # ile Başlarken

Windows geliştirme, Visual Studio IDE ve .NET Framework ile ilgili daha önce deneyiminiz varsa, F # programlamaya başlamak, F # aynı tanıdık geliştirme ortamını kullandığından, sorunlu olmamalıdır.

Geliştirme Ortamınız

F # ‘da kodlamaya başlamadan önce geliştirme ortamınızı ayarlamanız gerekir. Şu anda desteklenen ana bilgisayar geliştirme işletim sistemleri OS X, Linux, Windows ve FreeBSD’dir ve Android, iOS ve GPU’lar için uygulamalar oluşturabilirsiniz.

F #, Xamarin (Windows ve OS X işletim sistemleri için) ve Visual Studio (yalnızca Windows) IDE’lerine iyi entegre edilmiştir.

Visual Studio 2015 Topluluk Sürümü, bireysel geliştiriciler, açık kaynak projeleri, akademik araştırma, eğitim ve küçük profesyonel ekipler için ücretsizdir, böylece ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Linux sistemlerine F # kurulumu ve kullanımı birkaç farklı yolla yapılabilir, ayrıntılı talimatlar Fsharp.org adresinde mevcuttur..

kaynaklar

En iyi F # eğitimlerini, e-kitapları ve etkileşimli kursları bulmak için web’de dolaştık. Tavsiyemiz, bu kaynaklardan birkaçını kullanmanız ve öğrenme stilinize en uygun kaynaklardan geçmenizdir..

Ücretsiz İnteraktif Kurslar

Sadece bir programlama dilini okumak onu öğrenmek için yeterli olmayacaktır. F # dilinin gerçekten neler yapabileceğini öğrenmek için, onu çalışırken görmelisiniz. Ücretsiz etkileşimli kurslar, bir programlama dilinin temel sözdizimini öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar:

  • F # deneyin, çevrimiçi bir derleyici ile web tarayıcınızda (Mac ve Windows’ta) F # ‘ı keşfedebileceğiniz etkileşimli bir ortamdır. F # ‘ın gücünü gösteren bir dizi çevrimiçi adım adım öğretici içerir. Ve ücretsiz.
  • F #’da programlama Microsoft’un F # için resmi ücretsiz çevrimiçi kursu. E-posta kaydı gereklidir ve kurs arşivlenmiştir, ancak yine de görüntülenebilir.

Ek kaynaklar

Örnek kodlu öğreticiler ve resmi programlama dili referansı ile çalışmak, F # programlama ile başa çıkmada çok yardımcı olabilir. Bunlar F # ile ilgili en kapsamlı ve ayrıntılı kaynaklardan bazıları:

  • Microsoft MSDN Visual F # Geliştirme Portalı F # belgeleri, izlenecek yollar, kod örnekleri, forumlar, makaleler, bloglar ve videolar için resmi kaynaktır.
  • Microsoft MSDN F # Dil Başvurusu resmi F # programlama dili başvurusudur.
  • F # Software Foundation, ücretsiz e-kitaplar, çevrimiçi öğreticiler ve atölye materyalleri gibi birçok yararlı kaynağa bağlantılar içeren harika bir öğrenme bölümüne sahiptir..
  • F # Dil Spesifikasyonu, F # dil yapıları ve gerekli derleyici davranışı hakkında ayrıntılı teknik açıklama sağlar.

E-Kitaplar

F # programlama hakkında iki e-kitap seçmeye karar verdik. Bu e-kitaplar F # programlanırken referans olarak kullanışlı olacaktır:

  • WikiBooks’ta F # Programlama ayrıca F # programlama için birçok ilginç kaynak ve örnek içeriyor.
  • Syme, Granicz ve Cisternino’dan Uzman F # 4.0, F # uygulamaları, kavramları, sözdizimi ve özellikleri içeren bir vaka kitabı ile F # 4.0 için kapsamlı bir rehberdir.

özet

Yukarıda listelenen bazı kaynaklardan ve öğreticilerden başarıyla geçerseniz, F # programlamanın temellerini ve muhtemelen çok daha fazlasını öğreneceksiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me