DMCA Bildirimleri: İşte 2019’da Bilmeniz Gereken Her Şey

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


İnternet başladığından beri, insanlar bir milyar gigabayttan fazla dijital içerik yükledi.

Buna müzik, filmler, oyunlar ve çok daha fazlası dahildir. Birisi telif hakkı yasalarını ihlal ettiğinde ve çalışmalarını onayları olmadan çevrimiçi yayınladığında içerik oluşturucuları ne korur? Amerika Birleşik Devletleri’nde, DMCA.

DMCA hükümleri, herkesin bir web sitesinden yasal olarak korunan çalışmaları kaldırmak için kullanabileceği bir süreç sağlayarak içerik oluşturucuları ve sahiplerini telif hakkı ihlallerinden korur.

Contents

DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi Oluşturucu

DMCA yayından kaldırma bildirimi oluşturucumuzla, bir bildirim oluşturmak telif hakkı sahipleri için kolaydır. Tek yapmanız gereken birkaç alan girmek ve sizin için uyarı oluşturmak. Genel olarak DMCA ve özellikle jeneratörünüzün nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın..

Detayların
Ad Soyad

Adres

Telefon numarası

E-posta

İhlal Ayrıntıları
İhlal Eden Çalışmanın Adı

Orijinal İçerik URL’leri

İçerik URL’lerini ihlal etme

DMCA Bildirimi Oluşturun

DMCA Bildiriminiz

Uyarı: Bu web sitesinin içeriği yasal tavsiye niteliğinde değildir ve DMCA yayından kaldırma isteği üreticisinin kullanıcıları kendi telif hakkı iddialarından tamamen sorumludur.

DMCA Nedir??

1990’ların ortalarından sonuna kadar, eşler arası dosya paylaşımı ve diğer yeni dijital teknolojiler, telif hakkıyla korunan materyallere yaygın yasadışı erişimi kolaylaştırdı.

Buna karşılık, Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) gibi sanayi kuruluşları, telif hakkı sahiplerinin üçüncü taraf web sitelerine gönderilen medya üzerinde haklarını iddia edebilecekleri ve telif hakkıyla korunan materyallerin derhal kaldırılabileceği resmi bir sürecin oluşturulması için lobi yaptılar..

DMCA sonuçtur – yasa koyucular, medya şirketleri ve tüketici savunucuları arasında bir işbirliği. DMCA, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın kısaltmasıdır. 1998’de ABD Kongresi tarafından çıkarılan ve o yılın 28 Ekim’de Başkan Bill Clinton tarafından imzalanan bir ABD yasasıdır..

DMCA, telif hakkıyla korunan eserlerin yayılmasını ve erişim kontrolünü atlatma eylemini suçlayan iki 1996 Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) anlaşması gerçekleştirdi (herhangi bir telif hakkı ihlali olup olmadığına bakılmaksızın).

DMCA ayrıca uygulanmadığı kişiler için de dikkate değerdir – İnternet servis sağlayıcılarını (İSS) ve aracılarını, ağlarında meydana gelebilecek ihlallerden doğrudan veya dolaylı herhangi bir sorumluluktan muaf tutar..

Bildirimler Nasıl Dosyalanabilir??

DMCA’nın temel aracı DMCA yayından kaldırma bildirimi. Bir telif hakkı sahibi bir ihlali öğrendiğinde, rahatsız edici web sitesini barındıran hizmete veya ihlal eden kişinin internet servis sağlayıcısına (ISS) bir DMCA yayından kaldırma bildirimi gönderilir.

İhlalde bulunan malzeme, bir arama motoruna bildirim gönderilerek arama sonuçlarından da kaldırılabilir.

Kuruluşun DMCA temsilcisine, telif hakkı alınmış orijinal çalışmayı ve bir telif hakkını ihlal eden materyali tanımlayan yazılı bir bildirim gönderilmelidir. Telif hakkı sahibi veya temsilcileri tarafından imzalanmalıdır.

Telif hakkı sahiplerinin kullanması gereken resmi DMCA yayından kaldırma bildirimi formu yoktur.

Ancak, her şikayetin geçerli olması için belirli özelliklere uyması gerekir. İletişim bilgilerini sağlamanın ve şüpheli telif hakkı ihlallerini belirlemeye ek olarak, bildirimin göndericisi şunları belirtmelidir:

 • Bildirimin iyi niyetle yapıldığı
 • Bildirimdeki tüm bilgilerin doğru olduğunu
 • Yalan beyanda bulunma cezasıyla, hak sahibinin şu anda ihlal edilen münhasır bir hakkına (yani telif hakkına) sahip biri adına hareket etme hakkı vardır..

Bunu sayfanın üst kısmında yapmak için ücretsiz bir araç sunuyoruz. Forma ne gireceğinize bir örnek:

DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi Örneği

Verileri girdikten sonra, “DMCA Bildirimi Oluştur” u tıklayın. Ve işte üretilen belge şöyle:

DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi Örneği

DMCA Web Yöneticilerini ve Çevrimiçi Servis Sağlayıcıları Nasıl Etkiler?

Web yöneticisi ve çevrimiçi hizmet sağlayıcılar (OSP’ler), kullanıcıları ve müşterileri tarafından işlenen telif hakkı ihlali ihlallerinin yansımalarından korunuyor.

(Çevrimiçi hizmet sağlayıcılar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için e-posta hizmetleri, forumlar ve platformlar içerebilir.)

Bu koruma, özellikle diğer internet kullanıcıları için içerik barındırıyorsa, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası hükümlerinden kaynaklanmaktadır..

Örneğin, video barındırma web sitesi YouTube’da kullanıcı tarafından gönderilen sayısız saat bulunabilir. YouTube’un kullanıcı tarafından gönderilen tüm öğeleri proaktif bir şekilde izlemesi imkansızdır, bu nedenle kullanıcılar içerik ihlalinde bulunduklarında hizmet genellikle sorumluluktan korunur.

Bu koruma karşılığında, hizmet bildirildiğinde ihlalde bulunan içeriği derhal kaldırmalıdır.

İhbar aldıktan sonra ihlalde bulunan materyali kaldırmamayı seçen web yöneticileri cezai veya hukuki cezalara tabi olabilirler. Genel olarak, telif hakkı ihlallerine ilişkin kovuşturma, çoğunlukla son kullanıcılar olan büyük faillere odaklanır.

Bununla birlikte, web yöneticileri ve toplantı sahipleri doğrudan yanlış işlere katılmamış olsalar bile, telif hakkı ihlallerini engellemek için uygun adımları atmazlarsa, ihmal yoluyla telif hakkı ihlallerine katkıda bulunduğu bulunabilir..

Buna, telif hakkı sahipleri için iletişim bilgilerinin sunulması ve hak ihlalinde bulunan malzemenin hızlı bir şekilde kaldırılması da dahildir.

Telif Hakkı Ofisi Sistemi Nasıl Geliştiriyor??

Mevcut DMCA uygulama sistemi ile ilgili en önemli sorunlardan biri, DMCA aracısı bilgilerinin toplanma biçimidir.

Tüm çevrimiçi barındırma şirketlerinin, internet hizmet sağlayıcılarının ve çevrimiçi materyalleri kullanıcıların yönüne gönderen diğer işletmelerin bir DMCA aracısı atamaları beklenir. ABD Telif Hakkı Bürosu’nda listelenen “belirlenmiş temsilci” bilgilerinin alınmasıyla ilgili 6 $ tutarında bir ücret vardır.

Benzer şekilde, Telif Hakkı Bürosu aracılığıyla kullanılabilen DMCA aracısı listeleri genellikle güncelliğini yitirir.

DMCA’ya uygun ve tüzükleri ile korunan işletmelerin çoğu, iletişim bilgilerini Telif Hakkı Ofisi veritabanındaki bir liste için ödeme yapmak yerine doğrudan kendi sitelerinde yayınlar.

Buna karşılık olarak, Telif Hakkı Ofisi süreci kolaylaştırmak ve basitleştirmek için yeni yollar arıyor. Zaman içinde bu, posta postası kaydının tamamen yerini alacak daha hızlı, daha sezgisel bir “yalnızca çevrimiçi” kayıt sistemini içerecektir..

Telif Hakkı Bürosu’nun icra fonunu genişleterek temsilci kaydıyla ilişkili ücretleri azaltma çalışmaları devam etmektedir.

DMCA Bildirimi Nasıl Bildirilir

Kimler DMCA Bildirimi Verebilir? Herkes yapabilir – siz de dahil. İçeriğinizi, bilginiz veya rızanız olmadan yayınlamış başka bir sitede bulduktan sonra, bu siteyi barındıran ISS’ye yayından kaldırma bildirimi yayınlamak için DMCA kapsamındaki haklarınız dahilindesiniz..

DMCA Bildirimi Nasıl Yayınlanır??

DMCA’nın yayıncılara koruma sunmasının bir başka yolu, bir avukatın veya başka bir tüzel kişinin yayından kaldırma bildirimi yayınlamasını istememektir. Bildirim belirli bilgileri içerdiği sürece bunu kendiniz mektup biçiminde yapabilirsiniz:

 • Telif hakkınızı ihlal eden içeriğin konumu: intihal edilen çalışmanın bulunduğu URL; başlık; diğer tanımlayıcı bilgiler
 • Orijinal içeriğin konumu: URL, başlık
 • İletişim bilgileriniz: bu, ISS’nin talebinizi araştırırken sizinle iletişim kurmasını sağlar
 • “İyi niyet” ifadesi: bu temelde bildiriminizde alıntıladığınız içeriğin kullanımının sahibi tarafından yetkilendirilmediğine inanmak için iyi bir nedeniniz olduğu anlamına gelir.
 • Doğruluk ifadesi: DMCA bildiriminize dahil ettiğiniz bilgilerin bilginizin en iyisi için doğrudur
 • İmzanız: Bunun e-imza değil, gerçek bir manuel imza olması en iyisidir.

Google, Creative Commons ve Automattic (WordPress.com’un ana şirketi) gibi bazı çevrimiçi varlıklar, doğrudan doldurabileceğiniz ve onlara gönderebileceğiniz DMCA bildirim formları sağlayarak sizin için daha da kolay hale getirir.

DMCA Bildirimini Nereye Gönderirsiniz??

İletişim kurmanız gereken ISS çevrimiçi bir form sağlamazsa, bildirimi posta yoluyla göndermeniz gerekebilir. DMCA uyarınca, İSS’lerin yayından kaldırma bildirimlerine yanıt vermesi için bir aracıya ad vermesi ve söz konusu acentenin iletişim bilgilerini Telif Hakkı Kaydına vermesi gerekir..

DMCA bildiriminiz uygun İSS’nin temsilcisine gönderilmelidir. Bu iletişim bilgilerini ISS’nin web sitesinde bulamazsanız, ABD Telif Hakkı Bürosu veritabanında arayabilirsiniz.

Ücretli DMCA Bildirim Hizmetleri Var mı?

Evet. Bu dünyada birkaç şey üçüncü bir taraf ve nominal bir ücretle gerçekleştirilemez. Kişisel bir blogunuz veya çok küçük bir web siteniz varsa, kendiniz bir mektup yazabileceğiniz bir hizmetin masrafını ödemek istemeyebilirsiniz..

Ancak, birçoğu veya tamamı içerik çalınan düzinelerce web sitesine sahip büyük bir yayıncıysanız, bir DMCA bildirim hizmeti kullanmak size çok zaman ve çaba kazandırabilir. İçeriğinizi korumak yatırıma değer.

DMCA’lar ABD Dışında Çalışıyor mu?

DMCA Bildirimleri ABD Dışında Çalışıyor mu?

Birisi içeriğinizi çaldığında, ilk düşünceniz Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) bildirimi yayınlamaktır..

Peki ya içerik hırsızı ABD dışındaysa? ABD telif hakkı yasaları ülke sınırlarının ötesine mi uzanıyor? Yapsalar bile, onları bir okyanustan nasıl zorlayacaksınız??

Ters senaryo da mümkündür. Belki de ABD dışında yaşayan sizsiniz ve içeriğiniz ABD’deki bir kişi tarafından uygun hale getirildi. DMCA bildirimi kullanabilir misiniz??

Her iki durumda da basit cevap – büyük olasılıkla, ancak.

DMCA yayından kaldırma bildirimi, temel olarak içeriğinizi izniniz olmadan kasıtlı olarak veya yanlış bir şekilde alan kişi veya tüzel kişiye yapılan resmi bir istektir..

DMCA bildiriminize uyuyorlarsa, her şey tamam demektir. Yoksa, konuyu yasal kanallardan takip etmek zorunda kalabilirsiniz..

DMCA ve WIPO

DMCA, iki Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) anlaşmasını uygulamaya koydu.

Telif hakkı, fikri mülkiyet ve içerik hırsızlığı, internetin yaygınlaşmasıyla yaratılan yeni kavramlar değildir. Yüzlerce yıldır meseleler. Ancak, ulusal kuruluşlar ve hükümetler harekete geçmeye sadece son zamanlarda.

1967 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan bir sözleşmeyle oluşturulan WIPO’nun belirtilen amacının bir kısmı “yaratıcı faaliyetleri teşvik etmek, fikri mülkiyetin dünya çapında korunmasını teşvik etmek” tir.

Halka açık internetin gelişiyle, WIPO’nun amacı daha da önemli hale geldi.

2017 itibariyle, merkezi Cenevre, İsviçre’de bulunan WIPO’nun 189 üyesi var. Buna karşılık dünyada 193 BM ülkesi var. Kuruluş, DMCA tarafından uygulananlar da dahil olmak üzere yaklaşık 25 uluslararası antlaşmayı yönetiyor.

WIPO’nun varlığını ve amacını ve bu kadar çok ülkenin üye olduğu gerçeğini anlamak önemlidir çünkü içeriğiniz ABD’de olsanız da olmasanız da içeriğiniz birisi tarafından çalınırsa bu size yardımcı olacaktır..

Ülkeler Arası Sorunlarla Başa Çıkma

DMCA bildiriminin ABD dışında herhangi bir yerde çalışıp çalışmayacağının anahtarı, bulunduğunuz yere ve içeriğinizi çalan sitenin barındırıldığı iki şeye bağlıdır..

Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz

ABD’deyseniz ve içeriğinizin izniniz olmadan göründüğü site, WIPO üyesi ülkelerin herhangi birinde barındırılıyorsa, güvenle DMCA yayından kaldırma bildirimi yayınlayabilir ve site sahibinin uymasını bekleyebilirsiniz.

Tabii ki, DMCA bildirimleri işbirliğinin garantisi değildir ve örneğin, Macaristan’da bulunan biri ABD’de bir kişi tarafından yayınlanan bir DMCA’ya uymaları gerektiğini düşünmeyebilir.

Bu durumda, davanın uluslararası boyutu, işleri biraz daha karmaşık hale getirebilir, ancak pahalıdan bahsetmemekle birlikte, hala yasal başvurunuz vardır..

İçeriğinizin yayınlandığı site WIPO’ya üye olmayan bir ülkede barındırılıyorsa, kaldırılması biraz zor olabilir. Site sahibine kendiniz ulaşabilirsiniz, ancak bir yanıt veya uyumluluk almazsanız bir avukata danışmak isteyebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Dışısınız

ABD dışındaysanız ve ABD’deki bir kişi telif hakkı korumalı içeriğinizi web sitelerinde yayınladıysa, bir DMCA bildirimi yayınlayabilir ve tam uyumluluk bekleyebilirsiniz. Yine, bunun garantisi yok ve yasal yollara başvurmanız gerekebilir.

ABD dışındaysanız ve hak ihlalinde bulunuyorsanız da aynı sorunlar geçerlidir. Yukarıda Amerika Birleşik Devletleri İçindesiniz.

Bununla birlikte, bir DMCA bildirimi vermeden önce, yaşadığınız yerdeki kuralları kontrol edin. Ülkeden ülkeye değişebilir.

DMCA Hizmeti Kullanma

Kendi ülkenizde bir DMCA yayından kaldırma bildirimi yayınlama düşüncesi, uluslararası bir olaya dönüşme zorluğu olmadan yeterince korkutucuysa, bir DMCA hizmeti kullanmayı düşünün.

Sizin için tüm evrak işlerini ve baş ağrılarını halledebilir ve tüm süreç boyunca size rehberlik edebilirler.

Genellikle, fikri mülkiyet sorunları için oluşturulan uluslararası anlaşmalara ek olarak, DMCA hizmetleri diğer ülkelerdeki karşı taraf hizmetleri ile çalışarak süreci hızlandırabilir.

Fikri Mülkiyet İpuçları

 • Korunması için içeriğinize bir telif hakkı kaydetmeniz gerekmez. Bir ihlalin kötü bir dövüş haline gelmesi size ait olduğunu kanıtlamayı kolaylaştırabilir. Ama zorunlu değil.
 • Adil Kullanım’ı anladığınızdan ve herhangi bir işlem yapmadan önce içeriğinizin bu standartlara uymadığından emin olun.
 • Önce rahatsız edici sitenin sahibiyle bağlantı kurmayı deneyin. Yayınladıkları içeriğin size ait olduğundan habersiz olmaları çok iyi olabilir. Aslında, bu senaryoyu düşünün: içeriğinizi A Sitesinde bulursunuz. Onlara ulaşırsınız, onlara içeriğin size ait olduğunu söyler ve kaldırmasını istersiniz. A Sitesi yanıt verir, özür diler, içeriği kaldırdıklarını ve B Sitesinde buldukları için size ait olduğunu fark etmediklerini söyler. B Sitenizde içeriğinizi görmediniz ve hatta bilmiyorsunuz bile mevcuttu – ama şimdi biliyorsunuz. Görünüşe göre Site B, içeriğinizin orijinal hırsızıydı. Site A’ya ilk önce yanıt verme şansı vererek, içeriğinizin izniniz olmadan yayınlandığı başka bir yer keşfettiniz ve artık kaldırılması için aynı adımları atabilirsiniz..

İzniniz olmadan başka bir sitede yayınlanan içeriğinizi bulmak piknik değildir. Ama en azından şimdi, eğer ve gerçekleşirse ve rahatsız edici sitenin bulunduğunuz ülkede bulunmadığını, hala başvurduğunuzu ve fikri mülkiyetinizi koruyabileceğinizi biliyorsunuz..

DMCA Bildirimi Aldım Yardım … Şimdi Ne?

Yardım! DMCA Bildirimi Aldım! Şimdi ne olacak?

Bir sabah uyanmak ve birilerinin çevrimiçi içeriğinizin bazılarını çaldığını ve izniniz olmadan kendi sitesinde yayınladığını keşfetmek yeterince kötü olurdu. Ama ya çalmayı yapan siz olsaydınız? Ya da en azından çalmakla suçlanmak mı? Sonra ne?

Panik Yapmayın

Evet, DMCA bildirimi aslında hırsızlık suçlamasıdır, ancak kimse kapınızda kelepçe ile görünmeyecektir, bu yüzden sadece derin bir nefes alın ve sakin olun. Sonra kendinize bir soru sorun: “Başkasının içeriğini mi çaldım?”

Cevabınız evet ise, hemen DMCA uyarısına uyun ve daha önce bilmeniz gereken bir ders olarak alın – çalma yanlıştır ve yapmamalısınız.

İnternetin çalışma şekli ve insanların içeriklerini izleyebileceği ve kendi sitelerinde ancak kendi sitelerinde göründüğü takdirde uyarılabileceği kadar çok araçla, içerik çalmak sadece bekleyen bir DMCA bildirisidir..

Sonunda yakalanacaksın. Bu yüzden herkes, özellikle kendiniz bir iyilik yapın ve kendi içeriğinizi oluşturun.

İçeriği Kaldır

Şimdi şüphe yaratalım ve başka birinin içeriğini çalmak istemediğinizi varsayalım. Belki de telif hakkının korunduğunu bilmiyordunuz veya telif hakkının nasıl çalıştığını anlamıyorsunuz.

Belki de içeriğin cumhuriyet ve paylaşım için uygun olduğunu düşündünüz. Belki birileri size yeniden yayınlama izni verdi, ancak size izin veren kişinin aslında bu içeriğin orijinal yaratıcısı olmadığını ve izin vermek için onlara ait olmadığını fark etmediniz..

Ya da belki, sadece belki, birileri hızlı bir tane çekiyor ve gerçekten kendilerine ait olmayan içeriğe sahip olduğunu iddia ediyor. İnternette geçirdiğiniz birkaç yıl size bir şey öğrettiyse, oraciteyi yetkili yollarla doğrulayana kadar, orada gördüğünüz her şeyi bir tuz tanesi ile almak olmalıdır..

Bir kaza olsa bile, durum çözülene kadar önemli olmayacak ve bu gerçekleşene kadar içeriği kaldırmanız gerekiyor. Hemen.

Evet, çalmadığınızı düşünüyor olsanız bile, kaldırmalısınız. Sahipliği onaylayıp durumu düzeltebilinceye kadar, söz konusu içeriği kaldırmak, içeriğin sahibi olduğunu iddia eden kişiden veya İnternet Servis Sağlayıcınızdan (İSS) herhangi bir işlem yapmanıza karşı sizi korur..

Sahipliği Onayla

Bir DMCA bildirimi alırsanız ve gerçekten içerik çaldığınıza inanmıyorsanız, söz konusu içeriğin sahipliğini onaylamaya çalışın.

Size bir DMCA bildirimi yayınlayan herkesin bu bildirimi İSS’nize de vermesi büyük olasılıktır. Bu bildirimi aldıktan sonra, ISS’niz yasa tarafından size bildirildiklerini bildirmek ve size bir kopyasını vermek zorundadır. Bildirimde bazı önemli bilgiler bulunmalıdır:

 • şikayetçinin iletişim bilgileri
 • söz konusu eserler hakkında bilgi
 • orijinal eserler hakkında bilgi.

Orijinal içerik hakkındaki bilgilerin doğru olduğunu tespit ederseniz ve sitenize koymadan önce gerçekten başka bir yerde yayınlandıysa, içeriği zaten kaldırdınız, böylece geriye kalan tek şey ISS’nize sahip olmaktan kaçınmak için kaldırıldığını bildirmektir. hizmetiniz askıya alındı.

Bazı ISS’ler, bir DMCA bildirimi aldıktan sonra ve size bir kopyasını vermeden önce hizmeti askıya alacak kadar ileri gidebilir. Böyle bir durumda, aynı prosedür uygulanır – içeriği kaldırın ve hizmetinizin eski haline getirilmesi için ISS’yi kaldırıldığını bildirin..

Şikayetçi ile iletişime geçin

DMCA bildirimi yanlışsa – ve zaman zaman gerçekleşiyorsa – ya da telif hakkının verildiğini fark etmeden içeriği yayınladıysanız veya içerik gerçekten size aitse, şikayetçiyle iletişim kurmayı ve durumu açıklamayı deneyebilirsiniz.

Gerçekten bir yanlış anlama olabilir ve şikayetçi DMCA bildirimini geri çekme yeteneğine sahiptir.

Karşı Bildirim Verme

Ancak, şikayetçi kötü yanıt verirse veya bir şeyleri makul bir şekilde çözmek mümkün olmazsa, karşı bildirimde bulunma olanağınız vardır. Geçerli olabilmesi için karşı bildirim:

 • yazılacak.
 • imzanızı içerir.
 • kaldırdığınız içeriği ve kaldırılmadan önce nerede göründüğünü belirleme.
 • söz konusu içeriğin bir hata veya yanlış anlama sonucu yayınlandığına ve / veya kaldırıldığına inandığınız, yalancı cezaya tabi tutulmuş bir iyi niyet beyanı içeren.
 • adınız, adresiniz, telefon numaranız dahil iletişim bilgilerinizi içerir.
 • yargı bölgeniz için Federal Bölge Mahkemesinin yargı yetkisine izin verdiğinizi bildiren bir açıklama ekleyin.

Karşı bildiriminizi aldıktan sonra, şikayet sahibinin iki seçeneği vardır – bildirimlerini geri çekin veya bir telif hakkı davası açın. İlk seçenek için umarım, ancak ikinci seçenek için hazırlıklı olun.

Bir karşı dava açmadan önce tüm ördeklerinizin arka arkaya olduğundan emin olmak için bir dava olasılığı daha fazladır. Önce içerik sahipliğini kendiniz onaylamaya çalışın. Öfke ya da öfke dışında bir karşı bildirimde bulunmak, yasal ücretlerden bahsetmemeniz için sizi daha da fazla soruna yol açabilir.

Yasal Yardım Alın

Bununla birlikte, durum özellikle yapışkansa veya kendinizle başa çıkmak konusunda rahat hissetmiyorsanız, bir telif hakkı avukatıyla iletişim kurmayı ve sizin için halletmelerine izin vermeyi düşünebilirsiniz..

Tekrar etmemeli, ama öyle – içerik çalma. Kendin yaz. Kendinizinkini yazamıyorsanız veya yazmak istemiyorsanız, bir metin yazarı kiralayın.

Bir metin yazarı kiralayamıyorsanız veya kiralamak istemiyorsanız, başka bir iş kolunu düşünün, çünkü web siteniz için başkalarının içeriğini çalmak sürdürülebilir bir iş modeli değildir. Ve bunun yanlış olduğunu söylemiş miydik?

Ancak masumsanız ve bir DMCA bildirimi alırsanız, başvurunuzu yaptığınızı bilin.

Her şeyi halletmek rahatsız edici veya sinir bozucu olsa da, sonunda orijinal, kaliteli içerik oluşturma ve interneti daha iyi, daha bilgilendirici ve daha dürüst bir yer haline getirme işine geri döneceksiniz..

kaynaklar

Telif hakkı ihlali yükümlülüğü, hangi tarafında bulunduğuna bakılmaksızın çok karmaşık olabilir.

İhlalde bulunma etkinliklerini çözmenize ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar.

Genel

Bu bölüm DMCA hakkında daha fazla bilgi içermektedir. Bunun için çok şey var ve ne kadar çok bilirseniz, o kadar iyi olacaksınız.

 • Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasının Özeti (PDF)
 • Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın Tam Metni (PDF)
 • Elektronik Sınır Vakfı’nın DMCA’ya Genel Bakış
 • Amerikan Kütüphane Derneği’nin DMCA’ya Genel Bakış
 • UC Davis’in DMCA Tartışması
 • Harvard Üniversitesi’nin DMCA Danışmanlığı
 • DMCA ve Güvenli Liman Hükümleri
 • DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi Demystified.

İntihal

İntihal, kasıtlı olsun ya da olmasın, sizin tarafınızdan DMCA ihlallerine yol açabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için, çalışmanızı kontrol etmek ve içeriğinizin orijinal olduğundan emin olmak için Copyscape gibi bir araç kullanmanızı öneririz.

Görüntülerin Kötüye Kullanımı

İnternetteki birçok insan özgürce “ödünç” alıyor ve kendilerine ait olmayan görüntüler kullanıyor ve çoğu durumda hiçbir şey olmuyor. Bununla birlikte, bu tehlikeli bir uygulamadır, çünkü yasa ihlaller için görüntü başına 150.000 dolara kadar para cezalarına izin vermektedir.

Bir resmi ticari kullanım için elden geçirirseniz, resmi kişisel bir blog için kullanan bir kişiden daha büyük bir ücret ödeyebilirsiniz..

Telif hakkıyla korunan hiçbir şeyi izinsiz olarak yasal olarak kullanamazsınız ve bazen bir fotoğrafın durumunu belirlemek zor olabilir. Bu nedenle güvenli bahis, serbestçe satılan stok fotoğraflarını kullanmaktır.

DMCA İletişim Bilgileri

Çoğu barındırma şirketi, sosyal ağ ve içerik yayıncısı basit bir DMCA raporlama süreci sunar. Bu genellikle şikayetinizi çevrimiçi bir form kullanarak göndermeniz gerektiği anlamına gelir.

Çoğu şirket aynı zamanda DMCA sorguları için e-posta adresleri sağlar, ancak bir ihlali bildirmek için e-posta kullanırsanız, kayıtlı posta yoluyla bir faks veya mektup takip etmek iyi bir fikirdir.

 • SiteGround: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • Bluehost: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • iPage: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • eHost: DMCA Şikayetleri sayfası | Faks: (281) 476-7801, Dikkat: Kötüye Kullanım Departmanı, DMCA Şikayeti
 • InMotion Barındırma: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • HostGator: DMCA Şikayetleri sayfası | Faks: (281) 476-7801, Dikkat: Kötüye Kullanım Departmanı, DMCA Şikayeti
 • A2 Hosting: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • JustHost: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • WebHostingHub: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Facebook: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Twitter / Vine: DMCA Şikayetleri sayfası
 • Reddit: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Imgur: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Giphy: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Youtube: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Vimeo: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • Patreon: DMCA Şikayetleri sayfası | [Email protected]
 • comcast: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • AT&T: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • Zaman Warner: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • tüzük: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • sınır: DMCA Şikayetleri Sayfası (PDF) | [Email protected]
 • Suddenlink: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • Earthlink: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • Windstream: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected]
 • Birinci Kablo: DMCA Şikayet Sayfası
 • AOL: DMCA Şikayetleri Sayfası | [Email protected].

Bir DMCA Bildirimi Aldınızsa

Sunucunuzdaki içerik için bir DMCA bildirimi aldıysanız, söz konusu içeriği hemen kontrol etmelisiniz. Bazen içerik, bir web forumunun ziyaretçileri veya blogunuzdaki yazarlar gibi hizmetlerinizi kullanan diğer kişiler tarafından yüklenebilir.

İndirdiğiniz bir torrent nedeniyle bir DMCA bildirimi aldıysanız, içeriği silmeyi, para cezasını ödemeyi ve bunun olduğunu unutmayı tercih edebilirsiniz.

Ancak içeriğin size ait olduğunu düşünüyorsanız söz konusu içeriği kaldırmaya başlayın. Ardından, bu kaynaklar bir sonraki adımda size rehberlik edecektir.

 • Telif Hakkı Durumunu Kontrol Etme: tartışmalı içeriğin telif hakkının korunup korunmadığından emin değilseniz, kılavuzumuz onu araştırmanıza yardımcı olacaktır..
 • ABD Telif Hakkı Dönemi Hesaplayıcısı: Yaşına bağlı olarak belirli çalışmaların Public Domain’de olup olmayacağını anlayın.
 • DMCA Karşı Bildirimi Gönderme Kılavuzu: DMCA’daki içeriğin sunucunuza yasal olarak gönderildiğini düşünüyorsanız, karşı bildirim gönderme hakkına sahipsiniz. Bu kılavuz Github’a özgüdür, ancak ilk yarı süreç hakkında değerli genel rehberlik içerir.
 • 7 DMCA Karşı Bildirimleri Hakkında Sık Sorulan Sorular: karşı bildirimin gereklilikleri ve karşı bildirimlerin nadir olmasının nedenleri hakkında kılavuz.

Araçlar

DMCA yayından kaldırma bildirimini göndermeyi kolaylaştıran araçlar şunlardır:

 • WhoIsHostingThis Ana Bilgisayar Arama Aracı
 • DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi Oluşturucu
 • Cloudflare Kullanıcıları için Crimeflare’ın Arama Aracı
 • Boşluk Doldur DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi (PDF)
 • Boşluk Doldurma DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi (DOC)
 • Boşluk Doldurma DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi (ODT).

Sonuç

Diğerleri telif hakkıyla korunan içeriğinizi çaldığı için çaresiz kalmak zorunda değilsiniz. DMCA, savaşmanıza yardımcı olacak güçlü bir araçtır. Bu sayfadaki bilgi ve araçlarla yolunuza devam etmelisiniz.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Telif hakkı ile ilgili daha fazla kılavuzumuz, eğiticimiz ve Infographicsimiz var:

 • Fotoğraflarınız Çalındığında Ne Yapmalı: telif hakkıyla korunan fotoğraflarınızı nasıl koruyacağınıza ilişkin bilgi grafiğimiz.

Nihai Telif Hakkı Rehberi

Telif hakkını gerçekten anlamak istiyorsanız, harika bir kaynak oluşturduk: Telif Hakkı için Ultimate Guide.

Ve gerçekten nihai kılavuzdur; bilmeniz gerekenlerin çoğunu anlatacaktır. Bundan sonra, muhtemelen bir avukata ihtiyacınız olacak.

Nihai Telif Hakkı Rehberi
Nihai Telif Hakkı Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, DMCA hakkında aldığımız sık sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır.

DMCA güvenli limanı nedir?

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın (1998) DMCA güvenli liman maddesi, hizmet sağlayıcılara, kullanıcıların ve diğer üçüncü tarafların ağlarında, altyapılarında ve diğer varlıklarında gerçekleştirdikleri yasadışı faaliyetlerden kaynaklanan herhangi bir yükümlülükten (doğrudan veya dolaylı) yasal koruma sağlar.

Güvenli liman maddesi tarafından korunanlar arasında internet servis sağlayıcıları ve bağlı kuruluşları veya aracıları bulunur.

DMCA’nın maliyeti nedir??

Yayından kaldırma işlemini kendiniz yaparsanız DMCA “yayından kaldırma” bildirimi gönderme maliyeti ücretsizdir. İşlem boyunca size adım adım yol gösteren çevrimiçi bir araç seti kullanırsanız, 10 ABD Doları kadar az bir ödeme yapmayı bekleyin. Bildirimi göndermek için yasal bir hizmet kullanırsanız, ücretler seçtiğiniz hizmete bağlı olacaktır.

Yayından kaldırma bildirimini gönderdikten sonra içeriğiniz hâlâ korsanlaştırılıyorsa, dava açabilirsiniz, bu durumda yasal ücrete tabi olursunuz.

DMCA’yı kim zorlar?

DMCA’yı uygulamakla görevli bir devlet kurumu yoktur, ancak suçlunun yayından kaldırma bildirgesine uymaması durumunda şikayetçiler medeni bir dava açabilir. Ayrıca, sizin adınıza yayından kaldırma isteklerini gönderdikten sonra Google’a listeleme istekleri gönderecek olan AudioLock.net gibi onlarca raporlama kuruluşu vardır. Google bugüne kadar telif hakkı ihlali nedeniyle 4,5 milyardan fazla URL’yi aramadan kaldırdı.

Telif hakkı ihlali nedeniyle hapse girebilir miyim?

Evet, tutuklanmak ve telif hakkı ihlali nedeniyle hapishaneye göndermek mümkündür. İhlalin bir mahkeme tarafından mali kazanç için üstlenildiği tespit edilirse, ABD kanunu ilk kez suçlu için en fazla 5 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezasına izin verir. İhlalin mali kazanç amaçlı olmadığı kanıtlanırsa, yasa yine de en fazla 3 yıl hapis cezasına izin verir.

Sonraki suçlar 10 yıla kadar potansiyel hapis cezası taşır.

Bir resmin telif hakkının korunup korunmadığını nasıl anlarsınız??

Bir görüntünün telif hakkıyla korunup korunmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. İlk olarak, resim filigranlanabilir veya bir resim kredisi veya içerik oluşturucunun e-postasına veya web sitesine bir bağlantı içerebilir. Görüntünün EXIF ​​verileri, sahibinin kimliğini de ortaya çıkarabilir. Ancak, sahiplik kanıtı bulamasanız bile görüntünün yine de telif hakkıyla korunabileceğini unutmayın. Telif hakkı durumundan şüphe duyuyorsanız, resmi kullanmamanızı öneririz.

Bir DMCA ne kadar sürer??

En iyi senaryoda, DMCA yayından kaldırma bildirimi yaklaşık 24 saat içinde çözülür, ancak genellikle 72 saat (3 gün) sürer. Bu tür davaların çözülmesinin aylar ve hatta yıllar alabileceği durumlar olduğunu unutmayın (mahkemeye çıkarlarsa)..

Karşı bildirim DMCA nedir?

DMCA karşı talebi (bazen karşı bildirim olarak da adlandırılır), geçerli bir DMCA Yayından Kaldırma Bildirimi alıcısı tarafından başlatılan bir belge ve işlemdir. Karşı dava, üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcısı söz konusu içeriği internetten kaldırdıktan sonra gönderilir. Karşı dava, tartışmalı içeriğin geri yüklenmesini destekleyen bilgiler sunar.

DMCA ihtarı nedir?

DMCA ihtarı, çevrimiçi hizmet sağlayıcılar tarafından telif haklarını ihlal edenlere karşı kullanılan bir ceza sistemidir. Hizmet sağlayıcı, bir ihlali ilk ihlali üzerine yasaklamak yerine, bireyin İnternet hizmetlerine erişimini kaldırmadan önce belirli sayıda ihlale (veya “ihtar”) izin verecektir..

Neden DMCA’nın hile önleme hükümleri bazıları tarafından tartışmalı olarak değerlendiriliyor??

Bazı gözlemciler ve kuruluşlar, DMCA’nın hile önleme hükümlerinin tartışmalı olduğunu savunmaktadır, çünkü internet korsanlığını önlemeyi amaçlarken, bunun yerine ifade özgürlüğünü bastırmışlardır. Örneğin, Elektronik Sınır Vakfı, “DRM [Dijital Haklar Yönetimi] ‘ni ihlal etmeyen adil kullanımlara karşı kilitlerseniz veya bunun için araçlar oluşturursanız, bir davanın alıcı tarafında olabilirsiniz” ifadesini kullandı.

Bu nedenle EFF, DMCA’nın “adil kullanımı tehlikeye attığını, rekabeti ve yeniliği engellediğini ve özgür ifade ve bilimsel araştırmaları soğutduğunu” iddia ediyor.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me