Dakikada Açıklanan En Popüler Programlama Dillerinden 100’ü

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


programlama kaynakları

Bilgisayar programları genellikle “talimatlar kümesi” olarak tanımlanır ve bilgisayar dilleri bu talimatların sağlanması için sadece sözdizimi ve kelime bilgisi olarak düşünülür..

Bu bakış açısından, farklı programlama dilleri farklı dilbilgisi veya kelime dağarcığına sahip olabilir. Her biri noktalı virgüllere belirli bir şekilde davranabilir veya büyük harf kullanımı gerektirebilir – ancak bunların hepsinin altında aynıdır.

Programlamanın gerçekliği bundan çok daha karmaşıktır.

Contents

Bugün Programlama

Düşünmek garip, ancak bilgisayar programlamasındaki gerçekten “büyük” fikirlerin çoğu 1950’lerde ve 60’larda geliştirildi. O zamandan beri birçok yeni dil gelişti, ancak hiçbiri mantık ve hesaplamaya gerçek anlamda yeni bir yaklaşım sunmuyor.

Son birkaç on yılda yeni programlama dillerinin geliştirilmesi, geliştirici deneyimine çok fazla odaklanmıştır. Bu, yazılması daha kolay (Ruby’nin arkasındaki itici güç) veya okunması daha kolay (Python) kod etkinleştirmeye çalışmak veya belirli türde mantıksal yapıları ve problem çözme modlarını daha sezgisel hale getirmek anlamına gelebilir.

Bazı diller, programlamadaki belirli sorunları (örneğin PHP ve SASS) çözmek, belirli sistem türlerini (SQL) değiştirmek veya belirli bir ortamda veya platformda (Java ve JavaScript) çalıştırmak için geliştirilmiştir. Yeni gelenlerin programlamayı öğrenmelerine yardımcı olmak için bir dizi dil geliştirilmiştir (BASIC ve Scratch klasik örneklerdir).

Dil tasarımı ile ilgili teoriler ve uygulamalar (çoğunlukla) geniş çapta tanınan bir ortodoksluğa yerleştiğinden, programlama uygulamasının geliştirilmesindeki yeni ve ilginç çalışmaların çoğu şu anda sistem mimarisi etrafında odaklanmaktadır.

Nispeten yeni gelişmeler SOA (Servis Odaklı Mimari) ve MVC (Model-View-Controller) gibi kavramları ve programcıların bu paradigmalar içinde kolayca çalışmasını sağlayan Ruby on Rails gibi çerçeveleri içerir.

Kodlama Dillerinin Listesi

Popüler programlama dillerinin, işaretlemelerin ve protokollerin giderek artan bir listesi. Her biri için ayrıntılı kılavuzlar için bağlantıları izleyin.

ABAP

Gelişmiş İş Uygulaması Programlama veya ABAP, SAP uygulamaları oluşturmak için kullanılan iki dilden biridir. SAP, günümüzde kullanılan en büyük kurumsal kaynak planlama sistemlerinden biridir ve bu nedenle iş dünyasında çok önemlidir. Daha fazlasını öğrenin: ABAP Tanıtım ve Kaynaklar.

ActionScript

ActionScript, Adobe Flash uygulamaları oluşturmak için kullanılan programlama dilidir. Flash, HTML5 nedeniyle eskisinden daha az önemli olsa da, grafik, animasyon ve oyun oluşturmak için hala heyecan verici bir geliştirme sistemidir. Flash ve Flash hakkında her şeyi öğrenin: Actionscript ve Flash Developer Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu.

Ada

Ada, kritik görev uygulamaları oluşturmak için ABD Savunma Bakanlığı için geliştirilmiş bir programlama dilidir. Yaygın olarak kullanılmasa da, hava trafik kontrol uygulamalarında olduğu gibi güvenliğin kritik derecede önemli olduğu durumlarda tercih edilen dildir. Daha fazla bilgi: Ada Lovelace.

Algol

ALGOL en eski üst düzey dillerden biriydi. Ancak Fortran ve COBOL’dan farklı olarak, çok fazla kullanılmıyor. Aynı şekilde, daha sonra gelen diller için bir model olarak çok önemli olmuştur. Bakınız: ALGOL Tanıtım ve Kaynaklar.

Alice

Alice, öğrencilere temel bilgisayar bilimi kavramlarını öğretmek için kullanılan görsel bir programlama dilidir. Öğrencilerin geleneksel programlamaya başlaması için kolay bir yol sağlamak için 3D nesneler ve bir tıkla ve tıkla arayüzü kullanır. Daha fazla bilgi edinin: Alice Programlama Kaynakları.

APL

APL, A Programlama Dili’nin kısaltmasıdır ve gerçekten de budur. 1960’ların başında yaratılmış olmasına rağmen, gücü nedeniyle hala kullanılmaktadır. Aynı şekilde, çok garip bir dildir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: APL Tanıtım ve Kaynaklar.

ASP / ASP.NET

ASP, Active Server Pages kısaltmasıdır. Microsoft’un IIS web sunucusu için ilk sunucu tarafı kodlama diliydi. ASP’nin yerini, açık kaynaklı bir sunucu tarafı çerçevesi olan ASP.NET aldı. Bkz: ASP Primer ve ASP barındırma kılavuzumuz.

Meclis Dili

Montaj dili, kodlayıcının CPU’ya tam erişime sahip olduğu en temel yazılım geliştirme türüdür. İster doğrudan ister donanım düzeyinde bilgisayarları daha iyi anlamanın bir yolu olarak kullanılsın, montaj dili programlama güçlü bir beceridir. Daha fazlasını öğrenin: Montaj Dili Giriş.

awk

Awk, bir dosyadan veya başka bir kaynaktan ihtiyaç duyduğunuz verileri ayıklamanıza ve istediğiniz formatta çıkarmanıza olanak tanıyan son derece güçlü bir metin işleme programlama dilidir. Eski bir araçtır, ancak yine de her zamanki gibi faydalıdır. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Awk Kaynakları.

BBC Temel

İnanmak zor görünebilir, ancak 1980’lerin başında, televizyon yayıncısı BBC’nin sadece bir eğitim dizisi olan Bilgisayar Programı üretmek için geliştirilmiş bir bilgisayar ve programlama dili vardı. Ve başarılı oldu! Şimdi bilgisayar tarihi inanılmaz bir bit, ama yine de dili alıp kullanabilirsiniz. Bilgisayar tarihinin bu şaşırtıcı bölümü hakkında daha fazla bilgi edinin: BBC Temel Tanıtım ve Kaynaklar.

C

İki türevini eklerseniz, hiçbir dilin C’den daha fazla kullanımı ve etkisi olmamıştır. İşletim Sistemlerinin ve diğer temel yazılımların geliştirilmesi için özellikle önemlidir. Diğer diller için birçok derleyici ve yorumlayıcı C dilinde yazılmıştır. Bkz. C Geliştirici Kaynakları.

C++

Başlangıçta “Sınıflarla C”, C ++ birçok yönden C’nin daha gelişmiş bir halefidir (durum bundan çok daha karmaşık olsa da). C ++, düşük seviyeli donanım manipülasyon yeteneklerini korurken C’ye yüksek seviye programlama paradigmaları eklemek için geliştirilmiştir. Bu eklemelerin çoğu yıllar içinde C’ye eklenmiştir ve diller daha çok tek bir dilin iki lehçesi gibidir. Bakınız: C ++ Geliştirici Kaynakları.

C #

.NET programlama için birincil dil olarak kullanılan ve C ++ gibi, C programlama dilinin bir uzantısıdır ve büyük ekleme nesne yönelimli yeteneklerdir. Bkz. C # Kaynakları.

COBOL

COBOL en eski üst düzey programlama dillerinden biridir. Ve birçok insan bunun öldüğünü düşünüyor. Ancak iş ve hükümet genelinde kritik görevler yapmakta hala kullanılmaktadır. Ve bu kodun korunması ve genişletilmesi gerekiyor. Genç yazılım geliştiricileri için alışılmadık bir fırsat sunuyor. Daha fazla bilgi edinin: COBOL Tanıtım ve Kaynaklar.

Basamaklı Stil Şablonu

Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) web sayfalarının görünümünü değiştirmenizi sağlar. Genellikle HTML’den sonra öğrendiğiniz ilk şeydir. CSS geleneksel bir dil değildir, ancak inanılmaz derecede faydalı bir dildir. Bu makale, verimli kod yazma ve renklerin çok büyük konusunu ele alma hakkında bir bölümle birlikte CSS’ye tam bir giriş sağlar. Ayrıca CSS renk adlarının tam listesini de içerir. Bkz. Basamaklı Stil Sayfalarına Başlarken.

D

C programlama dilinin B programlama dilindeki eksiklikler nedeniyle ortaya çıkması gibi, D de C’yi düzeltmek için tasarlanmıştır. Özellikle D, C’yi nesne yönelimli hale getirir. Ancak aynı şeyi yapan C ++ ‘dan farklı olarak, D geriye dönük olarak uyumlu değildir ve C ++’ nın bazı zayıf yönlerini içermez. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: D Programlama Dili Primeri.

Delphi

Delphi, Pascal programlama dilinin nesneye yönelik bir versiyonudur. 20 yılı aşkın bir süredir var ve her zamankinden daha popüler. Temel bilgileri buradan öğrenin: Delphi Programlama Giriş ve Kaynaklar.

Dreamweaver

Dreamweaver, kullanıcının el kodlamasının tam kontrolünü kaybetmeden görsel olarak oluşturmasını sağlayan güçlü bir web sitesi oluşturma aracıdır. Daha fazlasını öğrenin: Dreamweaver Tanıtım ve Kaynaklar. Ayrıca bkz. Dreamweaver hosting astarımız.

Erlang ve İksir

Erlang, ilk olarak telekomünikasyon sorunlarını ele almak için tasarlanmış eski bir programlama dilidir. Ancak eşzamanlı tasarıma vurgu, oyunlar ve e-ticaret uygulamaları gibi dağıtılmış uygulamaların geliştirilmesi için giderek daha popüler hale geldi..

Elixir, sosyal ağlar gibi büyük ölçekli eşzamanlı ve dağıtılmış uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış işlevsel bir bilgisayar dilidir. Bir sonraki Facebook’u oluşturmak ister misiniz? İksir kullanılacak dil olabilir. Dil, Erlang temeli ve genel olarak fonksiyonel programlama hakkında her şeyi öğrenin.

Her ikisi hakkında da bilgi edinin: Erlang & iksir.

F #

F #, son derece verimli olacak şekilde tasarlanmış genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk başta sadece bir Microsoft dili, şimdi açık kaynak kodlu ve tüm platformlarda kullanılıyor. F # Kaynaklar sayfamızdan daha fazla bilgi edinin.

ORTAYA

Çalışma 1968’de Forth’ta başladı ve geleneksel bir işletim sistemine sahip olmayan donanımlarda yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca makineleri kontrol etmek için yaygın olarak kullanılır. Bkz: FORTH Kaynakları.

FORTRAN

Fortran ilk olarak 1957’de ortaya çıktı ve bugün hala modern bilim ve mühendislikte en karmaşık sorunların bazılarını çözmek için kullanılıyor. Bakınız: Fortran Kaynakları.

Fonksiyonel Programlama

Fonksiyonel programlama, belirli dil türlerini ve programlamaya bir yaklaşımı tanımlar. Bu sistemle tanışın ve nasıl daha fazla bilgi edinebileceğinizi öğrenin. Bakınız: Fonksiyonel Programlamaya Giriş ve Kaynaklar.

Git

Go programlama dili veya golang, Google tarafından 2007 yılında yayınlanmıştır. C tabanlıdır ve C ++ ‘dan bazı karmaşıklıkları gidermek için tasarlanmıştır. Başlangıçta bir sistem programlama dili olarak oluşturulmuş olsa da, artık akıllı telefon uygulamaları oluşturmak için bile kullanılıyor. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Git Programlama Giriş ve Kaynaklar.

Haskell

Haskell, yaklaşık bir düzine diğerinin temeli olmasının yanı sıra, en popüler fonksiyonel programlama dillerinden biridir. İşletme ve akademide yaygın olarak kullanılmaktadır ve fonksiyonel programlamaya başlamak için harika bir dildir. Daha fazla bilgi için Haskell Kaynaklarımıza bakın.

HTML

HTML bir programlama dili değildir, bir biçimlendirme dilidir – içeriğe anlamsal ve stilistik ek açıklamalar eklemek için kullanılan bir dildir. Web içeriği için birincil dildir ve web tasarımcıları ve web geliştiricileri ile web için içerik üreten herkes (yazarlar, editörler) için temel bir beceridir. Burada her şeyi öğrenin. Ve bununla ilgili her şeyi kastediyoruz: temel HTML’den XHTML, HTML5 ve DHTML’ye. Ayrıca iyi kodlama stili ve doğrulama araçlarının nasıl kullanılacağı da tartışılmaktadır. Şuna göz atın: Yeni Başlayanlar için HTML – Ve Daha Fazlası.

IDL

IDL veya Etkileşimli Veri Dili, öncelikle veri analizi ve görselleştirme için kullanılan bir bilgisayar programlama dilidir. Hala uzay ve astronomi alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. IDL Kaynaklarımıza bakın.

INTERCAL

INTERCAL, 1970’lerin başında tasarlanmış bir parodi bilgisayar dilidir. Programlama dillerinin aşırı teknik ve anlaşılması zor olma eğilimleriyle dalga geçmeyi amaçlıyordu. Ancak yine de indirebileceğiniz ve hatta sizin için bir şeyler yapabileceğiniz gerçek bir dildir. Bu yeterince iyi olduğunuzu varsayıyor – ama çok hoş değil, çünkü INTERCAL da bunu sevmiyor. Daha fazla bilgi için arsız INTERCAL Tanıtım ve Kaynaklarımıza göz atın..

Java

Java, Java Sanal Makinesi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış üst düzey bir dildir. Çok az dış bağımlılığı vardır ve herhangi bir fiziksel makinede çalışabilmesi amaçlanmıştır. Ağ mimarisinde ve ayrıca gömülü aygıtlarda, kiosklarda ve diğer yerinde bilgisayar uygulamalarında çok kullanılır. Ayrıntılı Java kılavuzumuza bakın. Ayrıca, ilk Tomcat ortamınızı ayarlamak ve ilk Java Servlet’inizi çalıştırmak için Java Servlet Eğitimi’ne bakın. Son olarak, Java ve JSP için barındırma konusunda tanıtımlarımız var.

JavaScript

JavaScript (Java ile gerçek bir ilişkisi olmayan), aslında web tarayıcılarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir komut dosyası dilidir. Bu nedenle, bir web sayfasının içeriğinin bellek içi temsili olan Belge Nesne Modeli ile uğraşmak için yerleşik bir tesise sahiptir. Ön uç web geliştirme için birincil programlama dilidir. Bu makale, İşlevsel JavaScript, JavaScript Stili ve Backbone.js gibi çeşitli JavaScript Kütüphanelerinin önemli tartışmaları da dahil olmak üzere dile mükemmel bir giriş sağlar. Maceranıza buradan başlayın: JavaScript. Ayrıca Ajax barındırma kılavuzumuza bakın.

node.js

Node.js, sunucu tarafı uygulamalar oluşturmak için JavaScript’in kullanılmasına izin veren bir çalışma zamanı ortamıdır. Daha fazla bilgi edinin: Node.js.

çizme atkısı

Bootstrap, JavaScript ağır olan popüler bir ön uç geliştirme çerçevesidir. Daha fazla bilgi edinin: Önyükleme Kaynakları.

jQuery

jQuery, kod yazmayı çok daha kolay ve hızlı hale getiren bir JavaScript kütüphanesidir. Bu tanıtım ve tasarım eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi edinin: jQuery ile Başlayın.

LabVIEW

LabVIEW, özellikle bilim insanlarının ve mühendislerin karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir grafik programlama dilidir. Özellikle donanımla arayüz oluşturan ve kontrol eden uygulamalar oluşturmaya odaklanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi edinin: LabVIEW Programlama Giriş ve Kaynaklar.

yanlış telaffuz

Lisp, en eski üst düzey programlama dillerinden biridir ve hala aktif olarak kullanılmaktadır. Genel amaçlı bir dildir, ancak çoğu yapay zekadaki çalışma ile ilişkilidir. Çok sayıda popüler lehçesi var. Hem bağımsız diller hem de uygulamalara ek olarak, onun tanıtımı ve en popüler uygulamaları bir araya getirdik: Lisp Programlama.

Logo, en eski öğretim programlama dillerinden biriydi ve muhtemelen en iyi biliniyordu. Kaplumbağalarıyla çocukların bilgisayar komutlarıyla hareket etmesine neden olacağı meşhurdu. Bu, çocukların programlamaya aşina olmalarının eğlenceli bir yoludur. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Logo Programlama Kaynakları
.

MetaQuotes Dili

MetaQuotes dili MetaTrader Yazılımı ile kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Geliştiricilerin ticaret robotları oluşturmasına izin verir. Ancak birbiriyle yarışan ve oldukça farklı iki sürüm vardır: MQL4 ve MQL5. Ancak, finansal ticaret programlamasına girmek istiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bunu anlamanız için gereken tüm kaynaklara sahibiz. Daha fazlasını öğrenin: MetaQuotes Programlama Kaynakları.

ML

ML başlangıçta bir meta programlama dili olarak tasarlanmıştır: diğer dilleri oluşturmak için kullanılacak bir dil. Ancak zamanla, matematik, bilim ve hatta finansın yanı sıra eğitimde yaygın olarak kullanılan genel amaçlı bir dil haline geldi. ML Kaynak ve Tanıtım bölümümüzü kullanarak bununla ilgili her şeyi öğrenin ve onunla çalışmaya başlayın.

Modula-3

Modula-3 artık çok fazla kullanılmamasına rağmen, programlama dillerinin geliştirilmesinde inanılmaz derecede önemlidir. Dahası, hala bakılması gereken çok sayıda Modula-3 kodu var. Daha fazla bilgi edinin: Modula-3 Giriş ve Kaynaklar.

MS Erişimi

MS Access bir veritabanı sistemidir. Artık çok kullanılmasa da, küçük projeler için hala harika bir araç. Ve MS Access’e bağlı çok sayıda eski sistem var. Bilmek kritik olabilir: MS Access Giriş ve Kaynaklar. Ayrıca, MS Access barındırma girişimize bakın.

MySQL

MySQL, dünyanın en popüler veritabanı sistemlerinden biridir. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinin temeli olarak özellikle önemlidir. Bu konuda bilgi edinin ve daha fazla bilgi edinmek için kaynakları edinin: MySQL Tanıtım ve Kaynaklar. MySQL hosting primerimiz temel okuma.

NXT-G

NXT-G programlama dili, LEGO MINDSTORMS NXT robot seti kullanılarak robotlar oluşturmak ve kontrol etmek için tasarlanmıştır. Çocukları programlama ve robotikle tanıştırmak için tasarlanmıştır, ancak birçok yetişkin sistemi eğlenceli ve ilginç olduğu için de kullanır. Daha fazla bilgi edinin: NXT-G Programlama Kaynakları.

Nesne yönelimli programlama

Bu makale, nesne yönelimli kavramlara iyi bir giriş sağlar ve en popüler nesne yönelimli programlama dillerini tartışmaya devam eder. Bakınız: Nesneye Yönelik Programlama.

Objective-C

C’nin tamamen Nesne Odaklı bir uygulamasını sağlamak için 1980’lerde oluşturulan C’nin başka bir sürümü, şimdi birincil kullanımı Mac OSX ve iOS işletim sistemlerinde. Yakın zamana kadar iOS uygulamalarının Objective-C ile yazılması gerekiyordu, ancak şimdi Swift de bir seçenek. Objective-C hakkında daha fazlası.

OCaml

OCaml nesneye yönelik işlevsel bir bilgisayar dilidir. ML geleneğinde, diğer programlama dillerini ve geliştirme çerçevelerini yazmak için çok kullanılır. Daha fazlasını öğrenin: OCaml Tanıtım ve Kaynaklar.

paskal

Pascal, programcıların çok sevdiği bir dildir. Ancak bu, zamana ayak uyduramadığı ve hala kullanılmadığı anlamına gelmez. Daha fazla bilgi edinin: Pascal Tanıtım, Eğiticiler ve Kaynaklar.

Perl

Hemen hemen her programcı için çok kullanışlı bir araç. Yorumlanmış bir dil olarak derlenmesi gerekmez ve bazen komut dosyası dillerinin “İsviçre çakısı” olarak da adlandırılır. Daha fazla bilgi edinin: Perl Kaynakları. Ayrıca: Perl hosting hakkında bilgi edinin.

PHP

PHP, bugün internetteki en popüler sunucu tarafı dilidir. İnanılmaz derecede güçlü ama öğrenmesi kolay. Bugün başlayın: PHP Tanıtım ve Kaynakları. Ayrıca bakınız: PHP’nin yanı sıra PHP 5 ve PHP 7 için barındırma kılavuzlarımız.

PL / I

PL / I – veya “Programlama Dili Bir” – 1960’lara dayanır. Fortran ve COBOL kadar popüler olmasa da, hala kullanımı ve dönüştürülmesi gereken PL / I kodu vardır. Bakınız: PL / I Geliştirici Kaynakları.

PL / SQL

PL / SQL, Oracle veritabanları için programlama için SQL’in üzerine inşa edilmiş prosedürel bir dildir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: PL / SQL Giriş ve Kaynaklar.

PostgreSQL

PostgreSQL, MySQL’in en büyük açık kaynaklı rakibi olan gelişmiş bir ilişkisel veritabanı sistemidir. MySQL kadar popüler olmasa da, PostgreSQL genellikle daha güçlüdür. Daha fazla bilgi edinin: PostgreSQL Giriş ve Kaynakları. Ayrıca bkz. PostgreSQL hosting primeri.

PostScript

PostScript, öncelikle grafikleri ve sayfa düzenlerini tanımlamak için kullanılan özel bir programlama dilidir. İnanılmaz derecede güçlü. Geçmişi ve nasıl daha fazla bilgi edinebileceğiniz hakkında bilgi edinin: PostScript Tanıtımı ve Kaynakları. Ayrıca bir Ghostscript barındırma kılavuzumuz var.

PROLOG

Prolog, doğal dil işleme yapmak için tasarlanmış bir mantık programlama dilidir. Daha fazla bilgi edinin: Prolog Giriş ve Kaynakları.

Saf Veri

Saf Veri benzersiz bir görsel programlama dilidir. Özellikle kullanıcıların video, ses ve grafik çalışmaları oluşturmasına izin vermek için oluşturuldu. Bu konuda ve Saf Veri Kaynağı Sayfamızda nereden daha fazla bilgi edinebileceğinizi öğrenin.

piton

Python üst düzey bir programlama dilidir. “Komut dosyası dili” olarak da bilinen, yorumlanmış (derlenmemiş) bir dildir. Çoğunlukla görev otomasyonu ve veri analizi gibi özel programlama görevlerini gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanılır. Matematiksel ve bilimsel hesaplama için güçlü bir araç setine sahiptir ve araştırmacılar tarafından sıklıkla kullanılır. Daha fazla bilgi edinin: Python Kaynakları. Ayrıca Python hosting tanıtımımıza da göz atın.

R,

R, istatistiksel analiz ve mükemmel görünümlü veri görselleştirmeleri oluşturmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir programlama dilidir. Daha fazlasını öğrenin: R Programlama Dili Giriş ve Kaynaklar.

RapidWeaver

RapidWeaver bir web sitesi oluşturma aracıdır. Mac için yazılan, çevrimiçi web sitesi oluşturma araçlarına göre bir dizi avantajı vardır. Bkz. RapidWeaver Astar ve Kaynaklar. RapidWeaver hosting kılavuzumuz da incelemeye değer.

RavenDB

RavenDB, özellikle .NET çerçevesi için yazılan NoSQL belge tabanlı bir veritabanıdır. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: RavenDB Tanıtım ve Kaynaklar.

Rexx

Rexx, IBM tarafından ana bilgisayarları için yazılan bir komut dosyası dilidir. Ancak çok daha yaygın olarak kullanıldı. Daha fazla bilgi edinin: Rexx Tanıtımı, Eğiticiler ve Kaynaklar.

raylar üzerinde yakut

Ruby popüler bir programlama dilidir. Özellikle Ruby programlama dili için bir web geliştirme çerçevesi olan Rails ile ilişkilidir. Bir MVC (Model View Controller) mimarisi, bir veritabanı soyutlama katmanı ve web uygulaması programlama sürecini hızlandırmak için birçok araç sağlar. Daha fazlasını öğrenin: Ruby on Rails. Ayrıca Ruby on Rails hosting primerimize bakın.

S-PLUS

S-PLUS, istatistiksel analiz yapmak için tasarlanmış güçlü programlama dili S’nin ticari bir versiyonudur. GNU projesi, S adında R adında kendi sürümüne sahiptir. Biz S’yi öğrenmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynakları S-PLUS’a vurgulayarak sağlıyoruz. S-PLUS Programlama Kaynakları Sayfamızda daha fazlasını öğrenin.

SAS

SAS, istatistiksel verileri analiz etmek için tasarlanmış özel bir dildir. Devlet, akademi ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Anlaması gereken çok fazla veriye sahip insanlar için SAS bariz bir seçimdir. Daha fazla bilgi edinin: SAS Programlama Kaynakları.

Scala

Scala nispeten yeni bir dildir – az çok yeni ve daha iyi bir Java. Daha verimli olmak isteyen Java programcıları veya ileride kendilerini sınırlamayacak güçlü bir dil öğrenmek isteyen yeni başlayanlar için harika bir dildir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Scala Kaynakları.

sed

Sed, düzenli ifadeler kullanarak metin dosyalarını (veya akışları) düzenlemenizi sağlayan güçlü bir metin işleme aracı ve basit programlama dilidir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Sed Tanıtım ve Kaynaklar.

SGML

Standart Genelleştirilmiş Biçimlendirme Dili (SGML), biçimlendirme dillerinin büyükbabası ve HTML’nin temelidir. Burada daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Standart Genelleştirilmiş Biçimlendirme Dili Giriş.

Simula

Simula, Nesne Odaklı Programlamanın temelini oluşturan kavramları tanıtan ilk dil olduğu için tarihsel olarak çok önemli bir dildir. Simula’nın ilginç tarihi hakkında daha fazla bilgi.

Smalltalk

Smalltalk oldukça etkili bir nesne yönelimli programlama dilidir. Yıllar geçtikçe daha az kullanılmaktadır. Ancak Seastal geliştirme çerçevesinin piyasaya sürülmesiyle, Smalltalk kullanımda bir canlanma gördü, çünkü neredeyse herhangi bir Smalltalk uygulamasının web uygulamaları oluşturmak için kullanımını kolaylaştırıyor. Makalemiz tam bir giriş yapmakta ve dilin birçok versiyonunu tartışmaktadır: Smalltalk Uygulamaları ve Öğreticiler.

SMIL

SMIL (Senkronize Multimedya Entegrasyon Dili) sunum oluşturmak ve dağıtmak isteyen kişiler için bir araçtır. Özellikle zaman zaman güncellenmesi gereken sunumlar oluşturmak istiyorsanız kullanışlıdır. SMIL Kılavuzuna bakın.

Snobol

SNOBOL, özellikle metin işlemek amacıyla 1960’larda oluşturulan bir programlama dilleri ailesidir. O zamandan beri, daha güçlü araçlar geliştirildi, ancak özellikle doğal dil işleme ve sohbet botları tarihinde hala oldukça ilginç. Daha fazlasını öğrenin: SNOBOL Metin İşleme ve Programlama Dili.

SQL

SQL, İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (RDBMS) ile iletişim kurmak için kullanılan Yapılandırılmış Sorgu Dili’dir. SQL, bir programcının veri yapıları oluşturmasına, veri ekleyip düzenlemesine ve veri sorgulamasına izin verir. Bkz. SQL Kılavuzu ve ANSI Uyumlu SQL Veritabanları.

SQLite

SQLite, akıllı telefon uygulamalarında yaygın kullanımı nedeniyle dünyanın en popüler veritabanı sistemidir. MySQL’in aksine, bir istemci / sunucu değil, gömülü bir sistemdir ve çoğu uygulama için basit ve hızlı hale getirir. Daha fazla bilgi edinin: SQLite Giriş ve Kaynakları. Mümkün olan en iyi şekilde kullanmanın püf noktalarını öğrenin: SQLite optimizasyonu. SQLite barındırma kılavuzumuza göz atın.

SSI

Sunucu Tarafı İçerikleri (SSI), statik web sitelerine dinamik öğeler eklemek için basit bir dildir. Ayrıca, sitenizde kolay tekdüzelik ve sürdürülebilirlik oluşturmanıza olanak tanır. Bilgi edinin: Sunucu Tarafı Primer içerir. Ve SGK için doğru barındırma bul.

Stata

Stata, ciddi istatistiksel problemleri çözmek için bir geliştirme ortamı ve programlama dilidir. Uzun süredir olmasına rağmen, hala çok aktif bir topluluk tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İstatistiksel çalışma yaparsanız, Stata bilmek harika bir araçtır. Daha fazlasını öğrenin: Stata Programlama Kaynakları.

hızlı

Swift, Apple tarafından iOS, OS X, watchOS, tvOS ve Linux geliştirme için geliştirilmiş bir programlama dilidir. Apple cihazları için program ve uygulama geliştiricileri için geleceğin dilidir. Swift Kaynakları sayfamızdan daha fazla bilgi edinin.

Tcl / Tk

Tcl güçlü bir betik dilidir ve Tk, programcıların Tcl uygulamaları için grafiksel kullanıcı arabirimleri oluşturmasına olanak tanıyan araç setidir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Tcl ve Tk Tanıtım ve Kaynaklar.

TeX ve LaTeX

TeX ve LaTeX, kodlayıcıların belgeleri dizmesine izin veren dillerdir. Bunları kullanmak bir kelime işlemci kullanmaktan oldukça farklıdır, ancak kitap gibi uzun belgeleri dizmek için çok daha güçlü ve kolaydır. Onlar hakkında her şeyi öğrenin: TeX ve LaTeX Tanıtım ve Kaynaklar.

Birleştirilmiş Modelleme Dili

Birleşik Modelleme Dili (UML), büyük bilgisayar sistemlerini tasarlamak ve görselleştirmek için kullanılan grafiksel bir modelleme dilidir. Genellikle daha iyi yönetilebilmesi için bir proje başlamadan önce kullanılır. Daha fazlasını öğrenin: Birleşik Modelleme Dili Giriş.

Unix Kabukları

Bu, sizi büyük Unix (GNU / Linux) mermilerine yönlendirir ve neden birine ihtiyacınız olduğunu ve hangisini kullanmanız gerektiğini gösterir. Temel okuma: Hangi Unix Kabuğunu Kullanmalıyım?

Verilog

Verilog, bir programlama dili gibi, ancak donanım tasarlamak (ve giderek daha fazla geliştirmek) için bir donanım tanımlama dilidir. Bilgisayar çipi tasarım işine girmek istiyorsanız, Verilog başlangıç ​​için ilk yerlerden biridir. Daha fazlasını öğrenin: Verilog Programlama Giriş ve Kaynaklar.

VHDL

VHDL diğer popüler donanım tanımlama dilidir. Aslında, VHDL bilen çoğu profesyonel Verilog’u da bilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin: VHDL Primer ve Kaynaklar.

Visual Basic

Visual Basic hala Microsoft .NET framework ile kullanmak için en popüler dillerden biridir. Bu makalede ayrıca hala uygulama içinde komut dosyası oluşturma için son derece yararlı VBScript açıklanmaktadır. Başlayın: Visual Basic ve Visual Studio. Ayrıca bkz. VB.NET ve Visual Studio barındırma kılavuzlarımız.

Görsel FoxPro

Microsoft tarafından artık aktif olarak geliştirilmemesine rağmen, Visual FoxPro hala çok popüler bir veritabanı uygulama geliştirme ortamı ve programlama dilidir. Hala korunması gereken büyük bir iş uygulamaları tabanı var, bu yüzden programlama uzmanları hala kullanıyor. Daha fazla bilgi için: Visual FoxPro Primer.

VRML

Sanal Gerçeklik İşaretleme Dili (VRML), 1990’ların sonunda sanal dünyaları tanımlamanın bir yolu olarak oluşturuldu. Bir süre çok heyecan yarattı, ama asla gerçekten başaramadı. Daha fazla bilgi edinin: VRML Eğiticileri, Kaynaklar ve Kitaplar.

WAP / WML

WAP (Kablosuz Uygulama Protokolü) ve WML (Kablosuz İşaretleme Dili), mobil cihazlarda web sayfalarını yayınlamak ve oluşturmak için kullanılan iki erken teknolojiydi. Teknoloji o zaman gereksiz hale geldi, ancak günümüz akıllı telefonlarının tarihinin önemli bir parçası. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: WAP / WML Giriş ve Kaynaklar. Ayrıca WAP / WML barındırma tanıtımımız var.

XML

XML, hem insan hem de makine tarafından okunabilir olacak şekilde tasarlanmış son derece yapılandırılmış bir biçimlendirme dilidir. XML ile ilgili temel bilgileri edinin ve diğer araçlara ve kaynaklara erişin. Ayrıca, XML DOM ve Microsoft’un XML uygulaması (MSXML) hakkında bilgi edinin. Ve bkz. XML Kılavuzu ve Doğrulayıcılar tartışmaları ile biter.

XSL

XSLT, XSL-FO ve XPath ile XML dosyalarının nasıl dönüştürüleceğini ve oluşturulacağını öğrenin. Daha fazla bilgi edinin: XSL: Bu Kritik Araçlar ile XML Belgelerinizi Oluşturun.

Bilgisayar biliminin tarihi, teknoloji ve üretimdeki ilerlemelerin ötesinde, programlama ve programlama dillerinin gelişimi ile ilgilidir. Matematik ve mantıktaki ilerlemeler, işlemciler ve megabaytlardan daha fazla.

Programlama Araçları ve Kütüphanelerinin Listesi

Programlama araçları ve kütüphaneler için büyüyen derinlemesine rehberler listemiz.

ADO.NET

.NET çerçevesini kullanarak veritabanına dayalı uygulamalar geliştirirseniz, ADO.NET’e ihtiyacınız vardır. Veriye veritabanından bağımsız bir şekilde erişmenizi sağlar. Daha fazlasını öğrenin: ADO.NET’e Giriş.

AI Programlama

Belirli bir kütüphane veya araç olmasa da, yapay zeka (AI) giderek daha yaygın olan bilgisayarları kodlamanın özel bir yoludur. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: AI Programlama Giriş ve Kaynaklar.

ASCII Kodlaması

Karakter kodlama, bilgisayarların ve internetin en temel özelliklerinden biridir. ASCII, ilk yaygın olarak kullanılan karakter kodlama sistemiydi. UTF-8’in yerini aldı, ancak ASCII bugün hala internetin büyük çoğunluğunun temelini oluşturuyor ve bunun programcılar için kritik olduğunu anlamak. Bu kılavuz ayrıca ISO-8859-1 ve Unicode’u da kapsamaktadır. Her şeyi okuyun: ASCII Kodlaması için Nihai Kılavuz.

backbone.js

Backbone.js, tek sayfalık web uygulamaları oluşturmak için esnek bir JavaScript kütüphanesidir. Daha fazla bilgi edinin: Backbone.js Giriş ve Kaynaklar.

Kitabın

Binlerce harika programlama kitabı var. Ancak her programcının kütüphanelerinde olması gereken 101 temel kitabı bir araya getirdik. Onlar hakkında her şeyi okuyun: Ultimate Programlama Kitapları Listesi.

CakePHP’nin

CakePHP, PHP için hızlı bir geliştirme çerçevesidir. PHP acemileri için bile kullanımı kolaydır. Dahası, kodun bakımını kolaylaştırmak için MVC mimarisini kullanır. Daha fazla bilgi edinin: CakePHP Tanıtım, Eğitimler ve Kaynaklar. Ayrıca: CakePHP hosting kılavuzumuz.

CGI

Ortak Ağ Geçidi Arabirimi (CGI), programları web üzerinden çalıştırmanın bir yoludur. Bugünlerde PHP gibi alternatiflerle popüler bir kodlama seçeneği değil. Ama yine de kullanımları var. Daha fazla bilgi edinin: CGI Eğiticileri ve Kaynakları. Ayrıca bkz: CGI Primer ve CGI Ortam Değişkenleri Başvurusu. Son olarak, CGI hosting primerimize göz atın.

Kakao

Cocoa, Mac OS X için bir API ve Cocoa Touch, Apple iOS için aynı şey. Objective-C ve Swift programlama dillerine yakından bağlı olarak, Apple ürünleri için uygulama geliştirmenin önemli parçalarıdır. Daha fazlasını öğrenin: Kakao ve Kakao Dokunmatik Giriş.

CodeIgniter

CodeIgniter hafif ve kullanımı kolay bir PHP çerçevesidir. Bu sürüm 3’te sürüm 2 ile uyumlu olmayan bir miktar kırışıklık var. Tüm ayrıntıları öğrenin: CodeIgniter Giriş, Öğreticiler ve Kaynaklar. Ayrıca bir CodeIgniter barındırma kılavuzumuz var.

Kurabiye

Çerezler web programlamanın kritik bir parçasıdır. Bilmeniz gerekenler burada: Çerezler için Ultimate Guide.

CORBA

CORBA, dil, işletim sistemi ve donanımdan bağımsız dağıtılmış uygulamalar oluşturmak için bir sistemdir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: CORBA Tanıtım ve Kaynaklar.

CVS

Eşzamanlı Sürüm Sistemi (CVS) bir sürüm kontrol sistemidir. Bir zamanlar kadar popüler olmasa da, hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi edinin: CVS Tanıtımı ve Kaynakları. CVS tanıtımımızda bir sunucu bulun.

DOM

Belge Nesne Modeli (DOM), web sayfalarının ağaç bağlantı yapısıdır. Dinamik web sayfaları oluştururken bunu anlamak önemlidir. Daha fazlasını öğrenin: DOM Tanıtımı ve Kaynakları.

Aşırı Programlama

Extreme Programming (XP), daha iyi kod oluştururken üretkenliği artıran kodlamaya bir yaklaşımdır. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Aşırı Programlama Kaynakları.

FFmpeg

FFmpeg, multimedya içeriği oluşturmak için bir dizi ses ve video aracıdır. Çoğu medya biçimini ve codec bileşenini destekler. Burada her şeyi öğrenin: FFmpeg Tanıtım ve Kaynaklar ve FFmpeg barındırma kılavuzu.

KAPI

Metin Mühendisliği için Genel Mimari (GATE), Java programlama dili için, insan dilinin işlenmesi, analizi ve bilgi çıkarılması için kullanılabilecek bir araç paketidir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: GATE Tanıtım ve Kaynaklar.

Git

Git popüler bir dağıtılmış sürüm kontrol sistemidir. Basit bir komut listesinin yanı sıra bunun için bir giriş hazırladık. Tümünü öğrenin: Git Primer, Kaynaklar ve Cheat Sheet. Ayrıca Git barındırma astarımıza bakın.

GNUstep’in

GNUstep, Apple’ın Kakao platformuna çok benzeyen ücretsiz, açık kaynaklı bir uygulama platformudur. Programcıların fazladan çalışma yapmadan çoklu bilgi işlem platformları için uygulamalar geliştirmelerine olanak tanır. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: GNUstep Uygulama Geliştirme Platformu.

ImageMagick

ImageMagick, grafik manipülasyonu yapmak için bir komut satırı araçları topluluğudur. Ancak daha da önemlisi, çeşitli programlama dillerinde kancaları olan bir API’ye sahiptir. Bu, C ++, Perl ve PHP gibi dillerin grafik algoritmalarını kendileriyle yazılmış uygulamalarda kullanmasına izin verir. Daha fazla bilgi edinin: ImageMagick Giriş ve Kaynaklar ve ImageMagick barındırma kılavuzu.

JSON

JSON, JavaScript Nesne Gösterimi’nin kısaltmasıdır, ancak çoğu dil tarafından tarayıcı ve web sunucusu arasında veri taşımak için kullanılır. Daha fazlasını öğrenin: JSON Tanıtım ve Kaynaklar.

laravel

Laravel, internetteki en popüler PHP çerçevelerinden biridir. MVC paradigması ile üretilmiştir, böylece sadece uygulama geliştirme hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda bakım ve yükseltme de kolaydır. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin: Laravel Tanıtım, Eğitimler ve Kaynaklar. Ayrıca Laravel hosting tanıtımımıza bakın.

Bağlantılı Listeler

Bağlantılı listeler en temel dinamik veri depolama biçimi hakkındadır. Kendi başlarına bilmek gerçekten faydalıdır. Ayrıca, programlarınızda işaretçileri kullanma konusunda sizi daha iyi hale getireceklerdir. Daha fazlasını öğrenin: Bağlantılı Liste Temel Bilgileri.

Makine öğrenme

Makine öğrenimi, bir bilgisayarın özerk öğrenme yeteneğini araştıran bir bilgisayar bilimi alanıdır. Buradan öğrenmeye başlayın: Makine Öğrenim Kaynakları.

MantisBT

Mantis Bug Tracker (MantisBT) ücretsiz, açık kaynaklı bir hata izleme sistemidir. Web tabanlı olmak, dağıtılmış bir geliştirici grubu için özellikle zorlayıcı bir seçimdir. Daha fazla bilgi edinin: MantisBT Tanıtım ve Kaynaklar ve MantisBT hosting astarı.

MDN

Mozilla Geliştirici Ağı (MDN), açık interneti korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan bir grup insan, araç ve belgedir. Daha fazlasını öğrenin: Mozilla Geliştirici Ağı Tanıtımı ve Kaynakları.

cıvalı

Mercurial, Git’e benzer dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemidir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Mercurial Tanıtım ve Kaynaklar Ayrıca Mercurial barındırma kılavuzumuza bakın.

MPI

İleti Geçiş Arabirimi, iletileri işlemler veya programlar arasında geçirmek için standart bir ileti protokolüdür. C, C ++, Java ve Python gibi bir dizi programlama dilinde uygulanmıştır. MPI, paralel bilgi işlemin yükselmesine yardımcı oldu. MPI Kılavuzumuza bakın.

MSXML

MSXML, XML uygulamaları oluşturmak için Microsoft geliştirme ortamı için bir dizi geliştirme aracıdır. Ancak, .NET çerçevesi ile tutarlı değildir ve bu nedenle daha az kullanılır. Daha fazlasını bulun: MSXML Tanıtım ve Kaynaklar.

ncurses

Ncurses, terminalden bağımsız olacak metin tabanlı kullanıcı arabirimlerinin oluşturulmasına izin veren bir kütüphanedir. Hafif uygulamalar için hala kullanışlıdır ve bilgisayar korsanının favori uygulamalarının çoğunda kullanılır. Daha fazla bilgi edinin: Ncurses’a Giriş ve Kaynaklar.

.AĞ

.NET Framework, Windows ortamı için oluşturulan uygulamalar için temel sistemdir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: .NET Giriş ve Kaynaklar. Ve Visual Studio .NET hosting tanıtımımıza göz atın.

Ağ Programlama

Ağ programlama, bilgisayarları ağlara birbirine bağlama ve bu ağda çalışan yazılım sistemleri oluşturma işlemidir. Bir soket, o bağlantı için bir veri uç noktasıdır ve sistemle dışarıdan iletişim kurmak için bir arayüz (API) sağlar. Çoğu ağ soketi internet soketleri olup, iletişim için İnternet Protokolünü kullanırlar. Ağ programlama ve soketler hakkında daha fazla bilgi.

NetCDF

Ağ Ortak Veri Formu, NetCDF, bilimsel verileri ve kütüphaneleri manipüle etmek ve kullanmak için saklamak için bir formattır. Oldukça eski olmasına rağmen, zamana ayak uydurdu ve hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: NetCDF Tanıtım ve Kaynaklar.

OAuth

Şüphesiz bu sistemi birçok kez kullandınız, ancak bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin, bazı yorum sistemleri Facebook veya Google+ hesabınızla oturum açmanıza izin verir. Bu OAuth ile yapılır. OAuth hakkında daha fazlası.

OpenCL

OpenCL, çeşitli platformlarda çalışacak uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış bir C / C ++ çerçevesidir. Böylece aynı kod Windows 10, Android 6 ve (muhtemelen) Apple Watch’ta bir uygulama oluşturabilir. Daha fazlasını öğrenin: OpenCL Programlama Giriş.

OpenID

OpenID, kullanıcıların ve uygulamaların birbirleriyle güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yapmasını sağlayan ücretsiz bir sistemdir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: OpenID Tanıtım ve Kaynaklar.

OpenSSL

OpenSSL, SSL / TLS kullanarak güvenli web siteleri oluşturmak için kullanılan bir yazılım kütüphanesidir. Burada ve alternatifler hakkında bilgi edinin: OpenSSL Tanıtım, Eğitimler ve Kaynaklar.

İşletim Sistemi Geliştirme

Everest Dağı programlama zorlukları işletim sistemi geliştirmedir. Herhangi bir şeyi kodlayabileceğinizi kendinize kanıtlamak isterseniz, kendi işletim sistemi çekirdeğinizi ve ilgili araçlarınızı yazmaktan daha iyi bir şey yoktur. Size bir başlangıç ​​ve yolunuza başlamak için gerekli kaynakları sunuyoruz. Ama dikkat: bu programcıların en cesur ve en doğruları için bir yolculuk! Daha fazlasını öğrenin: İşletim Sistemi Geliştirme Kaynakları.

phprojekt

Artık aktif olarak geliştirilmemesine rağmen, PHProjekt projeleri yönetmek için hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makalede, her şeyi öğrenecek ve ustalaşmak için ihtiyacınız olan araçları bulacaksınız. Belki daha da önemlisi, aktif olarak geliştirilmiş bir proje yönetim sistemi ile gitmeyi tercih ederseniz alternatifler hakkında bilgi edineceksiniz: PHProjekt: Karmaşık Projeleri Yönetmenize Yardımcı Olan Ücretsiz Aracı Öğrenin.

Proje Yönetimi

Yazılım oluşturmak sadece programlamaktan çok daha fazlasıdır. Bu kapsamlı kaynak, başlamak için bilmeniz gereken her şeyi size gösterecektir. Buradan öğrenin: Proje Yönetimi Eğiticileri ve Kaynakları.

RegEx

Düzenli ifadeler veya normal ifade, birçok programlama dilinde ve metin editöründe yerleşik metin arama için güçlü bir sistemdir. Bunu bilmek iyi bir sistemdir: Normal İfadeler Astar ve Kaynak.

Robotlar

Web sitesi programlama yaparsanız, sonunda robotları kontrol etmeye çalışırken kendinizi bulacaksınız. Bunu yapmanın iki yolu vardır. Robots.txt dosyasıyla site genelinde bunları ele alabilirsiniz. Bilmeniz gereken her şeyi öğrenin: Robots.txt Ultimate Guide. Robotların sitenizle sayfa sayfa nasıl etkileşime gireceğini kontrol etmek istiyorsanız, robots meta etiketini kullanmanız gerekir. Göz atın: Geliştiriciler için Robotlar Meta Etiketi İçin Nihai Kılavuz.

Sıralama Algoritmaları

Sıralama, bilgisayarların yaptığı en temel şeylerden biridir. Bu kaynakta, en popüler beş sıralama algoritmasından birini seçiyoruz ve daha fazla bilgi edinme hakkında bilgi sağlıyoruz. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Sıralama Algoritmaları Giriş ve Kaynaklar.

SSH

SSH veya Güvenli Kabuk, kullanıcıların uzak bilgisayarlarla güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir protokoldür. Bu makalede Macun uygulaması ve alternatifleri tartışılmaktadır. Daha fazlasını öğrenin: Güvenli Kabuk ve SSH barındırma kılavuzu.

SABUN

SOAP, bilgisayar programlarının birbirleriyle veri alışverişi yapmalarını sağlayan bir mesajlaşma protokolüdür. Dilden bağımsızdır ve web uygulamalarının diğer web sitelerine veya uygulamalara veri kullanmasına ve sunmasına izin verir. Şimdi başlayın: SOAP Tanıtım ve Kaynaklar.

yıkılma

Subversion ücretsiz ve açık kaynaklı bir sürüm kontrol sistemidir. Kodlayıcıların bilgisayarlarında kaynak kullanımını en aza indirgemek için merkezi olarak konumlandırılmış depo ile web tabanlıdır. Daha fazlasını öğrenin: Subversion (SVN) Giriş ve Kaynaklar. Subversion için hosting primerimize göz atın.

URL

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL), web’in kritik bir parçasıdır ve kodlayıcıların tam olarak anlaması gereken bir şeydir. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: URL nedir?

vi

Vi, özellikle Unix sistemleriyle çalışanlar arasında programcılar arasında hala çok popüler olan eski bir metin editörüdür. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin: Vi Editör’ü öğrenin.

WCF

Windows Communication Foundation (WCF), hizmet odaklı, bağlı uygulamalar oluşturmak için kullanılan bir Microsoft teknolojisidir. Bakınız: WCF Astar.

WebKit Web Denetçisi

WebKit Web Inspector, geliştiricilerin Safari ve diğer WebKit uyumlu tarayıcılarda JavaScript’te hata ayıklamalarını sağlar. Tabletler ve telefonlarla uğraşmak için harika bir araçtır. Daha fazla bilgi edinin: WebKit Web Inspector Giriş ve Kaynaklar.

Web Standartları

Hepimiz aynı “dili” konuşmasaydık web çalışmazdı. Web standartları, aynı web sayfasının bir masaüstü bilgisayarda, tablette, telefonda ve daha fazlasında düzgün görüntülenmesini sağlar. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: Web Standartlarına Giriş.

WSDL

Web Hizmetleri Açıklama Dili (WSDL), web hizmetlerini tanımlamak için eski bir XML tabanlı sistemdir. Ama yine de çok popüler ve kullanışlı. Şimdi başlayın: Web Hizmetleri Açıklama Dil.

WSGI

Web Sunucusu Ağ Geçidi Arabirimi (WSGI), Python çerçevelerinin tüm web sunucularıyla düzgün çalışmasını sağlayan bir özelliktir. Modern çerçevelere inşa edilmiştir, ancak yeni çerçeveler geliştiren insanlar için kritik öneme sahiptir. Daha fazla bilgi edinin: Web Sunucusu Ağ Geçidi Arabirimi Astarı.

YUI

Yahoo! Kullanıcı Arayüzü (YUI) kütüphanesi, JavaScript programcılarının dinamik web sayfalarını daha verimli bir şekilde geliştirmelerini sağlar. Ancak artık geliştirilmiyor. Bu konuda daha fazla bilgi edinin: YUI Tanıtım, Eğitimler ve Kaynaklar.

ZIKULA

Zikula, dinamik ve bakımı kolay web siteleri ve uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir PHP çerçevesidir. Daha fazlasını öğrenin: Zikula Tanıtım ve Kaynaklar.

Programlama Ortamları Listesi

Birçok programlama donanıma özeldir. İşletim sistemleri ve diğer ortamlar için büyüyen derinlemesine kılavuzlar listemize göz atın.

Chyrp

Chyrp PHP ile yazılmış bir mikro blog platformudur. Bir geliştirme platformu olmasa da, kodlamak için mükemmel bir sistemdir. Daha fazla bilgi edinin: Chyrp Mikro Bloglama ve Alternatifleri.

Drupal Kodlama Standartları

Drupal kodlama ekibinin bir parçası olmak istiyorsanız, kodlama standartlarını öğrenmeniz gerekir. Buradan başlayın: Drupal Kodlama Standartları. Ayrıca bakınız: Drupal hosting astarı.

Linux Programlama

Linux programlama, kabuk komut dosyalarından uygulama geliştirmeye, çekirdek geliştirmeye kadar her şeyi içerir. Bildiğimiz her şeyi Linux Kaynağımızda bulabilirsiniz.

Mandriva Linux

Mandriva artık kullanılmayan bir Linux dağıtımıdır. Ama bunun üzerinde yaşayan bir dizi çatal var. Daha fazlasını öğrenin: Mandriva Linux Tanıtım ve Kaynaklar.

MS-DOS

MS-DOS, IBM PC için özgün Microsoft işletim sistemiydi. Artık desteklenmiyor, ancak hala etrafınızda ve düşündüğünüzden daha fazla kullanılıyor. Bununla ilgili her şeyi öğrenin: MS-DOS’un Tarihçesi ve Etkisi.

MS Windows

MS-Windows hala dünyanın en popüler işletim sistemidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin: MS-Windows Giriş ve Kaynaklar. Ayrıca, MS-Windows barındırma kılavuzumuza bakın.

Raspberry Pi

Raspberry Pi, MP3 çalarlar ve drone kontrolörleri gibi özel donanım uygulamaları oluşturmaya başlamak için harika bir ortam sunuyor. Daha fazlasını öğrenin: Raspberry Pi Tanıtım ve Kaynaklar.

Ubuntu

Ubuntu en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Özellikle kurulumu ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Linux’a başlamak istiyorsanız, Ubuntu iyi bir seçimdir. Daha fazla bilgi edinin: Ubuntu Primer ve Ubuntu barındırma tanıtımı.

Umbraco

Umbraco, C # ile yazılmış .NET tabanlı bir içerik yönetim sistemidir. Kullanmak ve geliştirmek için her şeyi öğrenin. Bakınız: Umbraco Tanıtım ve Kaynaklar. Ayrıca: Umbraco hosting kılavuzumuz.

UNIX Programlama

Unix programlamanın genişliği harika. Yönetimsel komut dosyalarından metin tabanlı kodlamaya ve X Window geliştirmeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Diğer: UNIX Programlama Kaynakları.

Xaraya-

Xaraya bir içerik yönetim sistemi (CMS) ve bir PHP çerçevesidir. Halen kullanılmaktadır ancak üzerindeki gelişme yavaşlamıştır. Daha fazlasını öğrenin: Xaraya Giriş, Kaynaklar ve Alternatifler.

İlgili: Web Hosting Rehberi | Web Yöneticisi Araçları | Veritabanı yönetimi

Programlama Geçmişi ve Zaman Çizelgesi

Bilgisayar programlama, kalbidir, mekaniktir. Erken hesaplama için en büyük zorluk mantık ve matematiksel hesaplamanın nasıl mekanize edileceğini bulmaktı. Teknolojik ilerleme – yeni bileşenleri icat etmek ve minyatürleştirmek – daha sonra geldi. İlk bilgisayar – Charles Babbage’ın fark motoru – dişlilerden yapılmış ve bir el koluyla güçlendirilmiş.

Ancak fark motoruyla ilgili sorun, sadece bir tür sorunu çözebilmesidir. Bu mekanik hesap makinesinin kullanışlılığını genelleştirmek için, iki tür girdi – veri ve programlama kabul etmek gerekiyordu. Babbage’ın teorik yeni makinesi Inference Engine bu sorunu çözdü.

Babbage’nin Çıkarım Motoru hayatında hiçbir zaman inşa edilmemesine rağmen, ilk bilgisayar programı üzerinde çalışacak şekilde yazılmıştır. Bir Kontes ve hobisi matematikçi Ada Lovelace, Babbage’ın hesaplama cihazı için programlar yazdı.

Modern Programlama

20. yüzyılda programlama, iyi gelişmiş bir bilim haline geldi – teorik matematiğin bir dalı. Bu, modern programlama dillerinin geliştirilmesine yol açtı.

Bilgisayar programlamanın doğası ve dillerin nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda birbiriyle çelişen bazı fikirler vardı. “Kazanan”, John von Neumann tarafından desteklenen bir dizi fikir olarak ortaya çıktı – IF ve LOOP gibi mantıksal kontrol yapılarını içeren fikirler.

“Von Neumann mimarisi” olarak adlandırılan bu program, bugün bildiğimiz gibi programlamanın ve üst düzey bilgisayar dillerinin gelişmesine izin verdi. O zamandan beri her büyük programlama dilinin mantığına ve yapısına hakim oldu. Sadece bir avuç von-Neumann dışı dil var (Plankalkül gibi) ve bunların hiçbiri yaygın bir şekilde kullanılmadı.

Zaman çizelgesi

1801

Jakar tezgahında kullanılan zımba kartları
Jakar tezgahında kullanılan zımba kartları

Dokuma tasarımlarını saklamak için delikli kartlar kullanan Jakarlı dokuma tezgahı icat edildi. Delikli kağıt kartlarda veri saklama fikri daha sonra bilgisayar tasarımını etkileyecektir. İlk bilgisayarlar delikli kartlarla programlandı ve 1980’lere kadar bazı bilgisayar türlerinde delikli kartlar kullanılmaya devam edildi.

1842

Kontes of Lovelace, Charles Babbage’ın Analitik Motoru için bir algoritma geliştiriyor. Algoritma Bernoulli sayılarını hesapladı ve Ada’yı dünyanın ilk bilgisayar programcısı yaptı.

1942

Atanasoff-Berry Bilgisayarı (ABC) ilk önce test edildi. 1937’de tasarlandı ve daha sonra Iowa State Üniversitesi profesörü John Vincent Atanasoff ve daha sonra yüksek lisans öğrencisi Clifford Berry tarafından inşa edildi. Muhtemelen ilk elektronik dijital bilgisayardı. Diğer eski bilgisayarlarda olduğu gibi, birçok sınırlaması vardı. Özellikle, programlanamadı.

ENIAC bilgisayarı ABD Hükümeti tarafından geliştirilmiştir. Sadece anahtarları önceden ayarlayıp sistemi yeniden bağlayarak programlanabilir.

1943-1944

Plankalkul, Matematiksel bir çalışmayı mühendislik için tasarlayan bir dil, Konrad Zuse tarafından geliştirildi..

1945

İleri Araştırma Enstitüsü’nde çalışan John Von Neumann, bilgisayar programlama sürecini değiştiren iki fikirden yola çıktı. İlk fikir, basit donanımın karmaşık talimatlarla kontrol edilmesi gerektiğiydi – “program” ın donanımı değiştirmeden değiştirilebilir olmasıydı. Diğer fikir, bilgisayar programlarının, programın herhangi bir yerinden atlanabilecek koşullu yürütülmüş kodun küçük parçalarına bölünmesi gerektiğiydi. Bu IF, ELSE ve LOOP yapılarının bilgisayar programlarına yazılmasına izin verdi.

Bernoulli Sayılar Programı
Bernoulli sayı programı

1949

İlk programlama dili olan Kısa Kod, Von Neumann’ın fikirlerine dayanılarak geliştirildi. Ne yazık ki, “elle derlenmesi” gerekiyordu, yani birisi programı ikili (1s ve 0s) olarak çevirmek zorunda kaldı.

1951

Remington Rand için çalışan Grace Hopper, kısa kod için otomatik olarak (“derler”) kodu ikiliye çeviren bir derleyici geliştirmeye başlar.

1952

Erken bir derleyici olan AUTOCODE, Alick E Glennie tarafından geliştirilmiştir. Boş zamanlarında Manchester Üniversitesi’ne devam ederken çalışıyor.

1954

Yaygın olarak kullanılan ilk programlama dili olan FORTRAN için taslak şartname tamamlandı. FORTRAN’ı geliştiren ekip, daha sonra ALGOL ve BNF üzerinde çalışan John Backus tarafından yönetiliyor. FORTRAN, altmış yılı aşkın bir süredir bugün hala kullanımda.

ENIAC Bilgisayarıyla Çalışan İnsanlar
ENIAC Bilgisayarıyla Çalışan İnsanlar

1957

İlk FORTRAN derleyicisi yayınlandı.

Grace Hopper tarafından geliştirilen Kısa Kod derleyici, Remington Rand tarafından MATH-MAGIC adı altında yayınlandı..

1958

Yapay Zekanın gelişimiyle yakından bağlantılı bir dil olan LISP üzerinde çalışmalar başlıyor. LISP sürümleri günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır..

ALGOL için ilk şartname yayınlandı.

1959

Veri Sistemleri ve Diller Konferansı (CODASYL) COBOL’u yaratıyor.

1960

İlk blok yapılı dil, ALGOL 60 kullanıma sunuldu.

1962

John von Neumann
John von Neumann

Kendi klavye veya giriş cihazını gerektiren kendi benzersiz karakter setine sahip bir dil olan APL, Kenneth Iverson tarafından yayınlandı.

FORTRAN IV çıktı.

1964

APL için bir Terminal Sistemi olan APL60 yayınlandı.

İnsanların bilgisayar programlarını nasıl yazacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir programlama dili olan BASIC, Dartmouth Üniversitesi’nde John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından icat edildi..

1965

Bulanık mantık Lotfi A Zadeh tarafından tanıtıldı. Bu mantık ve hesaplama dalı daha sonra diğer birçok kontrol sisteminin yanı sıra Japonya’daki yüksek hızlı trenleri, deniz helikopterlerini ve otomatik odaklama kameralarını kontrol etmek için kullanılacaktır..

1966

FORTRAN 66 çıktı.

LISP 2 yayınlandı.

Logo üzerinde çalışmalar başlıyor
.

1968

ALGOL 68, birkaç komite üyesinin itirazlarına rağmen dili denetleyen şartnameler komitesi tarafından onaylanmıştır. ALGOL 68, ALGOL 60’tan çok daha karmaşıktır ve uygulanması çok zordur.

Bir FORTRAN varyantı olan ALTRAN kullanılabilir.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ANSI, COBOL’u resmen tanımladı.

Pascal’da çalışma başlıyor.

Nesneye yönelik kavramları kullanan ilk dil olan Simula geliştirildi.

1970’lerin başı

Çalışma Forth, Prolog ve Smalltalk dahil olmak üzere bir dizi yeni programlama dilinde başlar. Smalltalk’ın geliştirilmesi, nesne yönelimli programlama kavramlarının kodlanmasına yol açar.

1972

Konrad Zuse’un Plankalkül’ü tanımlayan makalesi, geliştirilmesinden otuz yıl sonra yayınlandı.

İşletim sistemi geliştirmeye hakim olacak dil olan C, Dennis Ritchie tarafından geliştirilmiştir..

Prolog Alain Colmerauer ve Phillip Roussel tarafından uygulanmaktadır..

1974

C için kesin referans kılavuzu yayınlandı.

ANSI başka bir COBOL spesifikasyonu yayınladı.

1975

2 KB RAM ile çalışabilen “Tiny BASIC” adlı BASIC uygulaması geliştirilmiştir. Bu, bir programın tipik 4 KB’lık bir mikrobilgisayarda çalışması için 2 KB kullanılabilir olmasını sağlar.

Bill Gates ve Paul Allen Altair mikrobilgisayarlarında kullanmak için BASIC versiyonlarını MITS’ye satmaya başladılar.

LISP lehçe şeması GL Steele ve GJ Sussman tarafından geliştirilmiştir..

Pascal için kesin referans kılavuzu olan Pascal Kullanıcı Kılavuzu ve Raporu yayınlandı.

1976

Tasarım Sistem Dili yayınlandı. Bu dilin PostScript üzerinde büyük bir etkisi var.

1977

Daha sonra M olarak yeniden adlandırılacak olan MUMPS için ilk ANSI belirtimi yayınlandı. Dil, Tıbbi Kayıtlar verilerini işleyecek şekilde tasarlanmıştır ve yalnızca dize veri türünü tanır.

1978

Metin işleme dili Awk yayınlandı. Adını geliştiricilerinden alıyor: Aho, Weinberger ve Kernighan.

ANSI, FORTRAN 77 spesifikasyonunu yayınladı.

1980

Grace Hopper
Grace Hopper

Smalltalk-80, Modula-2 ve Franz LISP yayınlandı.

“Sınıflarla C” olarak adlandırılan C ++ ‘ın ilk versiyonu Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmiştir..

1981

Ortak LISP ve Prolog üzerinde çalışmalar başlıyor.

1982

ISO Pascal ve PostScript yayınlandı.

1983

Smalltalk-80: Dil ve Uygulaması Yayınlandı.

DoD, Ada’yı tüm yeni “Kritik Görev” uygulamaları için kullanmaya başlar. Dil, ilk bilgisayar programcısı olan Kontes of Lovelace’den Ada’dan alınmıştır..

Mikrobilgisayarlar için ilk C derleyicileri piyasaya sürüldü.

C ++ ‘ın ilk uygulaması görünür.

Turbo Pascal çıktı.

Objective-C yayınlandı.

1984

APL2 için bir referans el kitabı yayınlandı.

1985

Titanik’in enkazı, Forth tarafından kontrol edilen bir denizaltı kullanılarak bulundu.

Smalltalk’ın bir sürümü olan yöntemler yayınlandı.

1986

Mikro bilgisayarlarda kullanılabilen Smalltalk’ın ilk sürümü Smalltalk / V yayınlandı.

Mac için Object Pascal Apple tarafından piyasaya sürüldü.

Turbo Prolog çıktı.

Aktör ve Eiffel, her iki nesne yönelimli dil de yayınlandı.

1987

Perl icat edildi.

1988

CLOS Spesifikasyonu (Ortak LISP Nesne Sistemi) yayınlandı.

Modula-2’yi geliştiren Niklaus Wirth, Oberon’daki çalışmalarını tamamladı.

1989

ANSI C spesifikasyonunu yayınladı.

Bir taslak referans C ++ 2.0 yayınlandı. Bu sürüm, diğer özelliklerle birlikte çoklu kalıtım ekler.

1990

C ++ 2.1 ayrıntılarını açıklayan Açıklamalı C ++ Başvuru Kılavuzu yayınlandı.

IBM Kart Delme İstasyonu 029
IBM Kart Delme İstasyonu 029

Fortran 90 yayınlandı. Birkaç yeni özelliğin yanı sıra, bu sürüm ALL-CAPS’tan yazımı da değiştiriyor.

1991

Visual Basic tanıtıldı.

HTML ilk kez Tim Berners-Lee tarafından açıklandı.

Java ile çalışma başlıyor.

Python icat edildi.

1992

Dylan Apple tarafından serbest bırakıldı.

1993

ANSI, nesne yönelimli COBOL için bir taslak teklif yayınlar. Standardın 1997’de piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak 2002’ye kadar kesinleşmedi.

HTML’in ilk genel özellikleri kullanıma sunuldu.

1994

Microsoft, Excel’e Visual Basic ekler.

Dave Wood ve Moti Schneider, helikopter inişini modellemek için FEST Bulanık Uzman Sistem Araçları kabuğunu kullanarak IEEE Dünya Hesaplamalı İstihbarat Kongresi’nde kavram kanıtı makalesi sunuyor.

PHP icat edildi.

1995

Ada 95 piyasaya sürüldü ve OOP ve gerçek zamanlı sistemler için destek eklendi.

HTML 2.0 yayınlandı.

Java’nın ilk genel uygulaması yayınlandı.

JavaScript icat edildi. Brendan Eich tarafından sadece 10 günlük bir sürede geliştirildi.

Ruby icat edildi.

Dörtlü Çete, Tasarım Desenleri yayınlıyor: Yeniden Kullanılabilir Nesneye Yönelik Yazılım Öğeleri.

1997

HTML 4.0 yayınlandı.

Çağdaş kullanıcılar tarafından tanınan dilin ilk sürümü olan PHP 3.0 yayınlandı.

ECMA ilk JavaScript (ECMAScript) standardını yayınladı.

1998

ISO ilk C ++ standardını yayınladı.

HTML 4.0, sürüm numarası artışı olmadan yeniden yayınlandı.

2002

Programlama kavramlarını öğretmek için tasarlanmış görsel bir programlama dili olan Scratch yayınlandı.

2004

Halen kullanımda olan PHP 5 piyasaya sürüldü.

Tuhaf APL Kodlama Klavyesi
Tuhaf APL Kodlama Klavyesi

2007

SOA Manifestosu Çalışma Grubu, SOA Manifestosunu yayınlayarak Hizmet Odaklı Mimari için bir dizi hedef ve ilkeyi detaylandırıyor.

Lisp lehçesi Clojure serbest bırakıldı.

2009

Google Go’yu yayınladı.

Ruby ve Python’dan ödünç alınan kavramları ekleyen JavaScript’in genişlemesi olan CoffeeScript yayınlandı.

2010

Mozilla sponsorluğunda Rust yayınlandı.

2013

Google Dart’ı piyasaya sürdü.

2014

HTML5 bir W3C önerisi olarak yayınlandı.

Apple, Objective-C’ye dayalı Swift’i piyasaya sürdü.

Facebook, PHP’yi temel alarak Hack yayınladı.

Programlamanın Geleceği

Programlamanın nereye gittiğini söylemek zor. Kısa vadede, muhtemelen zaten deneyimlediğimiz trendlerin daha fazla hızlanmasını bekleyebiliriz:

 • Büyük veri
 • sanallaştırma
 • “Nesnelerin interneti”

Ancak uzun vadede, doğru tahminlerde bulunmak çok zordur. Kuantum hesaplama tamamen yeni bir bilgisayar programlama paradigmasına yol açabilir; bilgisayarlar kendilerini programlamayı öğrenerek Tekillik ve insanlık döneminin sonuna gelebilir; transhümanizme yol açan biyolojik zekayı taklit etmek için programlamanın nasıl kullanılacağını keşfedebiliriz. Veya telefonlarımızı nasıl küçültebileceğimizi anlayabiliriz.

Gelecek ne olursa olsun, birkaç ortak dilde kod okuyabilen ve yazabilen programlamanın yeni iş okuryazarlığı haline geldiği giderek daha açıktır. Programlama kavramlarına ve bilgisayar sistemleri ve mimarisinin mantığına aşina olmak, satış, pazarlama ve tasarım gibi temel iş becerileri kadar hızla önem kazanmaktadır..

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve geliştirici kaynaklarıyla ilgili daha fazla programlama kılavuzları, öğreticiler ve Infographics:

 • Bilgisayar Kariyer: bilgisayar teknolojisinde kariyer yolları için iş tanımları ve kaynaklar.
 • Programlama Dilleri ve Web Geliştirme: seçeneklerinizi öğrenin.
 • Teknolojide İz Bırakan Kadınlar: Kadınların bu infografikte teknolojiyi nasıl etkilediği ve teknolojiyi etkilemeye devam ettikleri hakkında her şeyi öğrenin.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Hangi programlama dilini kodlamayı öğrenmeniz gerektiği konusunda kafanız mı karıştı? Bilgi grafiğimizi inceleyin, Hangi Kodu Öğrenmelisiniz? Sadece dillerin farklı yönlerini tartışmakla kalmaz, “Java’yı yaşamak için ne kadar para kazanacağım?” Gibi önemli soruları yanıtlar.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?
Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Çocukların Kodlamayı Öğrenebileceği Eğlenceli Yollar

Kodlama sadece yetişkinler için değildir. Ve olmamalı! Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde çeşitli beceriler öğrenirler. Çocukların Kodlamayı Öğrenebilecekleri Eğlenceli Yollar:

Çocukların Kodlamayı Öğrenebileceği Eğlenceli Yollar
Çocukların Kodlamayı Öğrenebileceği Eğlenceli Yollar

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map