CAPTCHA Hakkında Bilgi: Botlara İzin Verilmez. (Üzgünüm Botlar)

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


CAPTCHA “Bilgisayarları ve İnsanları Ayrı Olarak Söylemek İçin Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing Testi” anlamına gelir.

CAPTCHA’lar yüzyılın başından beri şu ya da bu şekilde dolaşıyor ve internet kullanıcılarının iletişim formları veya blog yorumları gibi web sitelerinde form doldurmalarını sağlamak için kullanılıyor..

Botlar, web sitelerinde formları otomatik olarak doldurmak üzere programlanır, bu da spam ve diğer e-postaları oluşturmak için kullanılır. CAPTCHA’lar olmadan, botlar tarafından üretilen spam miktarı olduğundan daha kötü olurdu.

Ancak CAPTCHA’lar web sitesi kullanıcıları için çok can sıkıcı olabilir. Nispeten basit olmasına rağmen, belirsiz görüntülerden metin kopyalamak sinir bozucu ve zaman alıcıdır, kullanıcılar için süreci yavaşlatır ve genellikle web sitesi sahipleri için dönüşümleri incitir.

Bunun da ötesinde, CAPTCHA’lar başarısız oluyor. Algoritmalar daha akıllı hale geliyor ve Google, akıllı AI’nın artık bozuk metni% 99,8 doğrulukla çözebileceğini iddia ediyor.

CAPTCHA Sürümler

Bu nedenle, farklı bir CAPTCHA türü kullanmak isteyebilirsiniz. İşte size sunulan seçeneklerden bazıları.

 1. CAPTCHA Yok reCAPTCHA

  No CAPTCHA reCAPTCHA Google’ın icadıdır ve dünya çapında web sitelerinde yaygınlaştığı için 2014’te piyasaya sürülmüştür..

  Bununla, kullanıcıya yanında bir JavaScript onay kutusu bulunur: “Ben robot değilim.” Kullanıcı bu onay kutusunu fare ile tıklar ve insan olduğu belirlenir..

  Bu, insanların botlardan çok farklı davrandığı fikri üzerinde çalışır. Bir botun kutuyu tam ortada kontrol etmesi daha olasıdır, ancak bir insan genellikle bunu yapmaz. Farenin hareketini izleyerek No CAPTCHA reCAPTCHA, kullanıcının insan olup olmadığını inanılmaz bir doğrulukla söyleyebilir. (Google’ın blogunda daha fazla bilgi edinin.)

  Ancak, kusursuz değildir. Kullanıcının insan olup olmadığını belirleyememesi durumunda, yine de onlardan bir sayı veya metin yazmasını isteyecek ve bir kez daha sinir bozucu bir deneyim yaratacaktır..

  Farenin hareketlerinin izlenmediği mobil cihazlar için biraz farklı bir yöntem vardır. Bir onay kutusunu tıklatmak yerine, kullanıcılara bir görüntü (örn. Bir kedi) sunulur ve aşağıdaki seçimden ilgili tüm görüntüleri seçmeleri istenir (örn., Bir dizi hayvan görüntüsünden tüm kediler).

  Yine, bu kullanıcılar için çok basit bir görevdir, ancak botlar için zor olduğu kanıtlanmıştır.

  Google’ın bu verilerle tam olarak yaptığı şey kimsenin tahminidir. Belki de Google Fotoğraflar uygulamasını bir anahtar kelimeye dayalı resimleri tanıyacak veya haritalarını iyileştirecek şekilde eğitmek için kullanıyor. Her halükarda, son birkaç yıldır standart CAPTCHA tipi haline geldi.

  Google’ın rehberinde reCAPTURE’u sitenize nasıl ekleyeceğinizi öğrenin.

 2. Görünmez reCAPTCHA

  2017 yılında Google, Görünmez reCAPTCHA biçiminde CAPTCHA Yok reCAPTCHA’sında bir güncelleme duyurdu.

  Adından da anlaşılacağı gibi, bu, kullanıcı tarafından tamamen görünmez olan ve onlardan hiçbir girdi gerektirmeyen bir tür CAPTCHA’dır. Google’ın bunun amacı, kullanıcının her türlü etkileşim ihtiyacından kurtulmaktır.

  Tam olarak nasıl çalıştığı net değil, ancak işaretlenecek kutu, girilecek metin yok ve eşleşecek resim yok.

  Bunun yerine, kullanıcıların siteyle nasıl etkileşimde bulunduğunu izlemeyi içerir; bu, düğmelere tıklanma şeklini, fareyi hareket ettirme şeklini ve Google’ın topladığı diğer verileri içerir. Daha sonra bu davranıştan kullanıcının robot olup olmadığını anlatmayı amaçlar.

  Bu hala ilk günlerinde olsa da, başarılı olduğu kanıtlanırsa, web deneyimi ve web sitesi sahipleri için faydaları olan kullanıcı deneyimi etkilenmediği için bunun çok daha yaygın olmasını bekleyebilirsiniz..

  Nasıl kullanılacağı ve özelleştirileceği ile ilgili tüm ayrıntıları Google’ın kılavuzunda bulabilirsiniz.

 3. Basit Matematik Sorunu

  Çoğu insan “3 + 8” gibi basit bir matematik probleminin cevabını bilir. Bununla birlikte, böyle bir sorun CAPTCHA olarak sunulduğunda, spam botların kırılması şaşırtıcı derecede zordur.

  Böyle bir soru sorarak ve cevap isteyerek, kullanıcı için nispeten sorunsuz bir deneyim sağlayabilirsiniz. Sonuçta, kullanıcının cevabı bulması ve kutuya yazması sadece bir iki saniye sürer ve bu temel ama makul derecede etkili bir bot caydırıcı sağlar.

  Google tarafından sunulan daha gelişmiş çözümlerden bazıları kadar karmaşık olmayabilir, ancak yine de etkili olabilir ve kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkilemez..

  Web sitenizde böyle bir CAPTCHA kullanmak için çeşitli seçenekler vardır. Bir WordPress sitesi çalıştırırsanız, spam’ı etkili bir şekilde kesmek için formlarınıza ve blog yorumlarınıza ekleyebileceğiniz bir dizi temel matematik problemi sunan Math Captcha adlı bir eklenti vardır..

  Captcha eklentisi de temel bir matematik problemini uygulamak için popüler bir seçenektir.

  WordPress kullanmıyorsanız, yine de HTML kullanarak sitenize bir matematik CAPTCHA ekleyebilirsiniz. Sitenize kurmak için bu kılavuzu izleyin.

 4. Basit Kelime Sorunu

  Matematik CAPTCHA’ya benzer şekilde, bu seçenek, botları şaşırtmak için basit bir kelime probleminin kullanılmasını ve aynı zamanda insanların çözmesi için oldukça kolay olmasını içerir..

  TextCaptcha kullanabileceğiniz bir araçtır. Aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı formatlarda geniş bir kelime problemi yelpazesi sunar:

  • Büyük harflerle bir kelime yazmak ve kullanıcıya hangi kelimenin olduğunu sormak.

  • Üç kelimelik bir liste yazmak ve kullanıcıdan ikincisini istemek.

  • Biri bir renk olan kelimelerin bir listesini yazın, ardından kullanıcıya hangi kelimenin bir renk olduğunu soran.

  Bunların hepsi çok basit ve hatta biraz tuhaf – bu tür bir sorunu çözmek için eğlenceli bulacağınız kullanıcıları hedefliyorsanız, sitenizin markalaşması söz konusu olduğunda faydaları olabilir.

  Bu, diğer CAPTCHA türleri ile sorun yaşayabilecek görme engelli kullanıcılar için de iyi bir seçenektir.

  Ancak, bu kelime problemleri kusursuz değildir ve hala botlar tarafından çözülebilir. Ve botlar daha akıllı hale geldikçe, spam’lardan bu şekilde kurtulmak daha zor olacak.

 5. Honeypot Yöntemi

  Honeypot CAPTCHA yöntemi popülerdir, çünkü kullanıcının herhangi bir etkileşimi içermez, yani kullanıcı deneyimi etkilenmez.

  Bunun yerine, botları basit ama akıllı bir teknik kullanarak kandırır. Bu, web sayfasında insan ziyaretçilerin göremediği gizli alanların kullanılmasını içerir.

  Botlar genellikle tüm alanları otomatik olarak doldurmak üzere programlandığından, insan ziyaretçilerin göremediği alanı doldurarak bot olduklarını onaylarlar..

  Bu harika bir seçenektir çünkü kullanıcının herhangi bir şekilde bozulmasını önler. İşlerini kesintisiz sürdürmeye devam ediyorlar ve bu da onu diğer CAPTCHA’lardan farklı kılıyor.

  Ama kusursuz değiller. Safari otomatik doldurma formları gibi bazı tarayıcılar ve bazı botlar bu hile için yeterince akıllı.

  Honeypot tekniğini uygulamak için, spam’dan koruduğunuz forma gizli bir alan eklemeniz yeterlidir. Alana istediğiniz adı verebilirsiniz. Daha sonra CSS kullanarak, “display: none” kuralını ekleyin; bu, onu insan ziyaretçilerden gizleyecektir..

  Gizli formun yanı sıra diğer formları da doldurmuş bir başvuru gelirse, derhal bir bot tarafından doldurulduğunu bileceksiniz..

 6. Sosyal Hesapta Oturum Açma

  Artık daha fazla site kullanıcılara sosyal hesaplarını kullanarak kaydolma seçeneği sunuyor ve bu siteniz için iyi bir seçenek olabilir.

  Kullanıcılardan bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmalarını istemek yerine, doğrulanmış bir oturum açma sağlayarak herhangi bir bilgi girmek zorunda kalmadan birkaç tıklamayla kaydolmak için Facebook veya Google hesaplarını kullanmalarına izin verebilirsiniz. Bir başka popüler araç da blog yorumları için Disqus.

  Bunların hepsi botlara karşı bir savunma sağlar, çünkü insanlar kaydolmak için adlarına bağlı başka bir hesaba sahip olmalıdır.

  Bu gittikçe yaygınlaşırken, CAPTCHA’nın yerini tamamen almıyor. Genellikle bir web sitesine kaydolurken veya bir bloga yorum yaparken kullanıcı zamanından tasarruf etmek için kullanılır. Genellikle bir iletişim formu aracılığıyla mesaj gönderirken kullanılmaz.

  Ayrıca, hızlı ve kolay olsa da, bazı kullanıcılar sosyal sitelerini aşina olmadıkları yeni bir siteye bağlamaktan endişe duyacaklardır..

  Sitenize bir Facebook oturumu eklemek için Facebook’ta bir Geliştiriciler Hesabı oluşturmanız ve talimatları izleyerek bir uygulama oluşturmanız gerekir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için kılavuzu okuyun.

  Google’dan bu kılavuzu kullanarak bir Google oturum açma işleminin nasıl entegre edileceğini öğrenin.

 7. Kendine güvenen Captcha

  Confident Captcha, Confident Technologies tarafından geliştirilen başka bir görüntü tabanlı CAPTCHA’dır ve% 96 çözme oranına sahip olduğunu iddia ediyor.

  CAPTCHA, bir dizi görüntü sunarak ve kullanıcıdan kullanıcıdan bir talimat gerçekleştirmesini isteyerek çalışır (örneğin, diğer görüntüler arasında bir şapka görüntüsü de dahil olmak üzere ve ardından zorluğu sunarak: “Şapkayı tıklayın.”)

  Bu CAPTCHA ile önemli farklılıklardan biri, web sitesi sahiplerinin CAPTCHA reklamlarını kullanarak para kazanabilmeleri ve gelir elde edebilmeleri, sinir bozucu bir zorunluluğu para kazanma yoluna dönüştürmeleridir..

 8. Zaman Bazlı CAPTCHA

  Zamana dayalı CAPTCHA’lar basit bir prensipte çalışır. Bu sistem, bir kullanıcının bir formu doldurmasının ne kadar zaman aldığını zamanlar ve bundan kullanıcının bir insan mı yoksa bir bot mu olduğunu yargılayabilir..

  Bunun işleyişi, botların formları anında doldurma eğilimindeyken, insanların genellikle gerekli bilgileri yazması birkaç saniye alır. Bu nedenle bir botun kullanılıp kullanılmadığını belirlemek nispeten kolaydır.

  WordPress kullanıyorsanız, bu kılavuzda zaman bazlı bir yakalamanın nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz.

 9. Biyometrik

  Teknoloji geliştikçe, yeni tip CAPTCHA’ların geliştirilmesi muhtemeldir ve bunlardan biri biyometri şeklinde olabilir.

  Örneğin, dahili parmak izi sensörleri ile daha fazla akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar geliyor. Bunlar şu anda kullanıcının kimliğini doğrulaması gerektiğinde, örneğin bir satın alma işlemi yaparken, şifre gereksiniminden kurtulmak gibi farklı durumlarda kullanılmaktadır.

  Parmak izleri henüz CAPTCHA olarak kullanılmasa da, biyometriklerin insanların gelecekte söyledikleri kişi olduklarını kanıtlamaları için nasıl standart bir yol haline gelebileceğini görmek kolaydır..

  Bu nedenle, parmak izi tarayıcıları (ve iPhone X’da kullanılan gibi yüz tarayıcıları) bir gün, bugün kullandığımız CAPTCH’lerden devralabilir.

Web Siteniz İçin Hangi Sürüm En İyi??

Gördüğünüz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda CAPTCHA sürümü var. Siteniz için hangisi doğru?

Gamified versiyonu markanız için ideal olabilir. Ancak daha güvenli bir seçeneğe bağlı kalmayı ve Google’ın web kullanıcılarının giderek daha çok alışkın hale geldiği Google’ın CAPTCHA No reCAPTCHA’sını kullanmayı tercih edebilirsiniz..

Görünmez reCAPTCHA’nın etkili olduğu kanıtlanırsa, bu, çoğu web sitesi için standart olabilir, çünkü kullanıcılarla herhangi bir sürtünme oluşturmaz.

Sitenizdeki birkaç seçeneği test etmek isteyebilirsiniz. İşletmeniz için doğru CAPTCHA’ya karar vermenize yardımcı olabilecek hangi seçeneği tercih edeceklerini öğrenmek için müşterilerinizden geri bildirim isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map