Bir CMS seçimi: Web siteniz için doğru olanı seçmek nasıl

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Web’in ilk günlerinde, çoğu site HTML dosyaları kullanılarak oluşturulmuştur – web sitesindeki her sayfa için bir dosya. Her web sayfasındaki içeriği değiştirmek için her dosyanın elle düzenlenmesi gerekiyordu. Web siteleri daha karmaşık hale geldikçe, bu yaklaşım sorunlu hale geldi.

İçeriğin her göründüğünde değiştirilmesi gerektiğinden, çok sayıda dosyayı elle düzenlemek açıkça yavaş bir işlemdir. Örneğin, bir web sitesindeki altbilgiyi değiştirmek, her bir sayfayı ayrı ayrı değiştirmek anlamına gelebilir. Bu, koda hata getirmenin açık bir yoluydu ve büyük siteler için pratik değildi.

Artık çoğu web sitesi, içeriği tutmak için bir arka uç veritabanı kullanıyor. Bu, içerik yönetim sisteminizin veya CMS’nin geldiği yer.

CMS, veritabanının içeriğini yönetmek için güvenli, güvenli ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlarken, düzeni ve yapıyı işleyen kritik kodlardan herhangi birini silme riskini azaltır.

Neden CMS Kullanılmalı??

İster acemi bir web yöneticisi olun, ister deneyimli bir web geliştiricisi olun, bir CMS kullanmanın birçok zorlayıcı nedeni vardır:

 • Hızlı düzenlemeler. CMS, bir veritabanının içeriğine web üzerinden (ve bazı durumlarda bir uygulama aracılığıyla) dalmanıza olanak tanır. Bazı CMS yazılımları sayfa içeriğini canlı bir önizlemede doğrudan düzenlemenize izin verse de, genellikle bir form kullanırsınız.
 • Veritabanı ile güvenli etkileşim. CMS, içeriğinizi kaydetme ve oluşturma şeklinizi kontrol ederek yanlışlıkla yapılan düzenlemeleri engellemeye yardımcı olur. Bu, doğrudan onunla etkileşimde bulunmadığınız için veritabanını yanlışlıkla karıştırmanıza engel olabilir. Birkaç CMS hiç veritabanı kullanmıyor, ancak bu nadir.
 • Kullanıcı dostu içerik oluşturma. CMS’ler, çekici düzenler oluşturmak için kullanımı kolay içerik kompozisyonu ve medya yükleme araçları ile basit biçimlendirme kontrolleri sunar. Çoğu iş önizleme ve taslakları kaydetme yeteneği sağlar.
 • Erişilebilir içerik yönetimi. Düzenleme araçları sağlandığından ve öğrenecek çok az şey olduğundan, bir CMS kullanıyorsanız web sitenizi düzenlemek için HTML bilgisine ihtiyacınız yoktur. Bazı CMS’ler, WYSIWYG kompozisyon araçları sağlayan veya sayfa içeriğini canlı bir görünümde düzenlemenize izin veren karmaşık düzen düzenleyicileri içerir.
 • Daha az web tasarım faturaları. Bir CMS kullandığınızda, her yeni blog yayınlamak, yeni bir resim yüklemek veya sayfa içeriğinizi değiştirmek istediğinizde bir web sitesi tasarımcısına başvurmanız gerekmez.
 • Tanıdık site yönetimi. Birden fazla siteniz varsa, bilgi ve becerileriniz aynı platformu kullanan başka herhangi bir siteye tamamen farklı bir şekilde çalışsa bile aktarılabilir. Bu, farklı sistemleri ve yönetim araçlarını öğrenmek zorunda kalmadan birçok web sitesini yönetmeyi kolaylaştırır.
 • Otomasyon. CMS, oluşturduğunuz içerikten bir RSS yayını oluşturma gibi içerik dağıtımının belirli yönlerini otomatikleştirebilir. Ayrıca yayınları gelecekteki bir tarih için planlayabilir, böylece içeriği hemen yayınlamak yerine önceden yığınlayabilir ve sosyal medya hesaplarınıza, e-ticaret mağazanıza ve daha fazlasına besleyebilirsiniz..
 • Esneklik. Pek çok İYS, uzantılar veya eklentiler kullanarak erişim ve kullanışlılıklarını sağlayan iyi kurulmuş kullanıcı topluluklarına sahiptir. Düzen ve tasarım ayrı olduğu için, içeriği bozmadan yeni bir tema ekleyerek siteyi “yeniden başlatmak” nispeten kolaydır. Bazı CMS’lerde yerleşik e-posta pazarlama ve forum araçları da vardır.

Bir CMS Seçme

Dolayısıyla, CMS’lerin yararları konusunda ikna oldunuz ve seçeneklere bakmaya hazırsınız. Araştırırken akılda tutulması gereken üç şey var:

 1. Zaten ne biliyorsun? Daha önce WordPress ile çalıştıysanız, bir sonraki siteniz için aynı sistemle kalmak üretkenliğinizi artırabilir. Bir geliştiriciyseniz, temel bir CMS seçmek başsız bir CMS kullanırken yaratıcılığınızı sınırlandırabilir..
 2. Hangi veritabanı ve komut dosyası dillerini kullanmayı planlıyorsunuz? Yine, PHP ve MySQL deneyiminiz varsa, Java tabanlı bir CMS’yi tercih etmek tersine verimli olabilir (örneğin). Bazı CMS’ler doğal olarak Linux veya Windows sunucularına borç verir.
 3. Genişletilebilirliğe ihtiyacınız var mı? Birçok CMS, basit bir blogu bir e-ticaret sitesine, bir foruma, hatta tam gelişmiş bir web uygulamasına dönüştürebilen cıvatalar ve eklentilerle geliştirilebilir. Yeni site için planlarınız, ihtiyaç duyacağınız eklenti modüllerini sunan bir ya da iki CMS’ye ya da yeni bir tane geliştirmenin basit bir yoluna yönlendirebilir.

Dikkate Alınması Gereken 30 CMS

Aralarında bir dizi fiyat noktası ve uzmanlık bulunan yüzlerce CMS arasından seçim yapabilirsiniz. İşte iyi bilinen veya son derece uzmanlaşmış bir amaca hizmet eden 30 CMS:

 1. WordPress: WordPress milyonlarca web sitesine güç veriyor ve şu anda dünyanın en sevdiği CMS. WordPress kullanıcıları basit yapılandırma, yönetim kolaylığı ve genellikle oldukça güvenli olan koddan yararlanır. WordPress, bloglar ve kurumsal web siteleri için iyi bir seçimdir ve sayfalar ve eklentilerle bloglamanın ötesinde iyi genişletilebilirlik sunar.
 2. Drupal: kodlama deneyiminiz varsa Drupal’dan en iyi şekilde yararlanacaksınız, ancak geri ödemeler çok büyük. Drupal, Beyaz Saray web sitesini kullanıyor ve WordPress kadar ücretsiz tema ve eklentiden faydalanıyor.
 3. DynPG: web tasarımı ve görüntüleme düzenleme programlarıyla kullanılmak üzere tasarlanmış, 5 dilde sunulan ücretsiz, açık kaynaklı bir CMS. Kullanıcılar kod parçacıklarını tasarım aşamasında bırakabilir ve bu parçacıklar daha sonra DynPG veritabanından içerik alabilir.
 4. üs: başka bir açık kaynak, ücretsiz CMS. Üs, birden fazla kullanıcıyı ve rolü yönetebilir ve ayrıca arka uç gösterge panosu sistemine giriş yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak sayfaların doğrudan düzenlenmesini sağlar.
 5. eZ Yayını: Bu CMS Symfony çerçevesinde geliştirildi ve ücretsiz, açık kaynak kodlu bir araç olarak piyasaya sürüldü. Büyük web siteleri için tasarlanmıştır ve daha popüler CMS araçlarından bazıları kadar kolay değildir, ancak içerik yönetimini hızlı ve basit hale getiren birkaç API’ye sahiptir..
 6. DotNetNuke: DotNetNuke veya DNN, kurumsal web siteleri için tasarlanmıştır, ancak geliştiriciler ASP.NET hakkında bilgi sahibi olmadan siteler oluşturabilir. Bir Windows sunucusunda veya bulutta barındırılabilir. Tam işlevsellik ücretli, ücretli sürümler için tam işlevsellik ayrılmasına rağmen ücretsiz bir topluluk sürümü vardır.
 7. Umbraco: Umbraco zaten IIS kullanan işletmeler arasında popülerdir. Açık kaynaklıdır, .NET çerçevesini kullanır ve indirmek ücretsizdir.
 8. Brikolaj: “Ciddi bilgisayar korsanları için tasarlandı” Bricolage, son derece büyük alanların özelleştirilmesi ve yönetimi için tasarlandı. Aynı içerik üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasını engelleyen dosya teslim alma gibi özellikler içerir.
 9. Taşınabilir tür: başlangıçta WordPress ile eşit seviyede, Hareketli Tip aynı oranda büyümeyi başaramadı, belki de açık kaynak olmadığı için. Perl olarak kodlanmış, daha küçük bir kullanıcı topluluğuna sahiptir ve rakip araçlara kıyasla acemiler için daha az kullanıcı dostu olabilir. Kritik Olarak, Taşınabilir Tür statik veya dinamik sayfalar oluşturur.
 10. b2evolution: b2evolution içerik yönetimini alır ve başını döndürür. Yayınlar, sayfalar ve diğer içerik türleri oluşturmak yerine, b2evolution içerik gruplarını düzenlemek için Koleksiyonlar kullanır. Kendi forum ve e-posta pazarlama araçları yerleşik.
 11. CMSimple: Bu olağandışı CMS arka uç veritabanı gerektirmez, ancak yine de şablon düzenlerini ve eklentileri kullanarak birden çok web sitesi geliştirebilirsiniz. Bu CMS ile ilgili her şey size sorunsuz, ancak biraz sınırlı bir deneyim sunuyor..
 12. phpWiki: bu CMS, ziyaretçilerin ve kayıtlı kullanıcıların katkıda bulunduğu bilgileri kullanarak bir bilgi kitaplığı oluşturmanıza olanak tanır. Standart MediaWiki işaretlemesini kabul eder.
 13. Joomla!: Joomla! geliştirme ekibi, orijinal projenin açık kaynak yazılım ruhu içinde ilerlemediğine karar verdikten sonra Mambo CMS’den doğdu. Uzantıları bazı özelleştirmelere izin verse de, topluluk web sitelerini ve intranetlerini ayarlamak için tasarlanmıştır. Acemi yönetim zor olabilir.
 14. Magento: Binlerce e-ticaret sitesi, hem ücretsiz hem de ücretli sürümlerde bulunan Magento platformunda oluşturulmuştur. E-ticaret pazarını hedefliyor ve farklı ödeme ağ geçitleri eklemek için eklentilerle genişletilebilir. Ancak, sistemi temel işlevlerinin ötesine genişletmek pahalıya mal olur.
 15. MediaWiki: Wikipedia ekibi başlangıçta MediaWiki’yi kullanıcı katkısı olan muazzam içerik kütüphanesini işlemek için yazdı. MediaWiki açık kaynak kodlu olarak kullanılabilir ve 200’den fazla dilde kullanılabilir.
 16. Moodle: Moodle, çevrimiçi öğrenme materyalleri oluşturmak ve saklamak için tasarlanmış özel bir içerik yönetim sistemidir. Tonlarca kaynak ve araç mevcuttur.
 17. Django: Django, diğer web siteleri ve uygulamalarla entegre edilmek üzere tasarlanmış Python için bir CMS’dir. Yönetim ve yayınlamayı basitleştirmek için sürükle ve bırak arayüzüne sahiptir.
 18. Hayalet: Ghost, Medium’dan daha fazla güç sunduğunu iddia eden, ancak WordPress’ten daha az dağınıklık olduğunu iddia eden barındırılan bir platformdur. Bu CMS, bloglamaya basit, temiz ve düzenli bir yaklaşım için Markdown sözdizimini destekler.
 19. Açık havada: bu açık kaynaklı CMS, çevrimiçi içeriği yönetmesi ve kendi iş süreçlerini yayınlaması gereken işletmelerde pazarlanmaktadır. Vurgu, güvenlik ve işbirliğidir, yerinde ve bulut varyantları sunulmaktadır.
 20. Paylaşım Noktası: Microsoft’un amiral gemisi CMS’si, belge kitaplıklarından tam işlem iş akışlarına kadar her şeyi sağlayan içerik yönetimi dünyasında bir devdir. Yayılan yapısı ve potansiyel olarak karmaşık işbirlikçi yapısı, en iyi şekilde muslukta uzman desteği olan işletmelerde kullanıldığı anlamına gelir.
 21. CMS Basitleştirildi: Bu iyi kurulmuş CMS ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve web sitelerini (bloglar veya e-ticaret siteleri yerine) barındırmak için tasarlanmıştır. Müşteriler için site oluşturan web geliştiricilerini ve zaman zaman kodları rahatça incelemek isteyen kişileri hedeflemektedir..
 22. Geeklog: Geeklog, PHP’de yazılmış ve arka uç veritabanı olarak MySQL, MS SQL veya PostgreSQL kullanan kompakt ama çok yönlü bir CMS’dir. Geeklog’un web barındırıcınız tarafından sağlanan tek tıklama yükleyicilerinde sık sık göründüğünü görürsünüz.
 23. Habari: Habari, web’de uygulama oluşturmak için de tasarlanmış bir CMS’dir. Geliştiricilerin katılımı ve gelişen kod tabanına katkıda bulunması teşvik edilir. Zaten WordPress kullanıyorsanız, içeriğinizi aktarmak için bir ithalatçı var.
 24. PageCarton: PHP tabanlı bu CMS’yi indirmek ve kullanmak ücretsizdir ve Linux, Mac ve Windows makinelerine kurulabilir. Nispeten yeni olduğu için hala açık kaynak lisansına geçme aşamasında.
 25. Prestashop: Bu alışveriş uygulaması, ürün yönetimi ve yöneticiyi kolaylaştıran yerleşik bir CMS’ye sahiptir. İşlevlerinin çoğunu Arka Ofis bölümünde, Araçlar altında bulabilirsiniz..
 26. Textpattern: web tasarımcıları Textpattern’in kişiselleştirme kolaylığından memnun kalacaklar. Temalar kolayca uyarlanabilir ve daha fazla uzantı için bir eklenti kütüphanesi vardır.
 27. Tesadüf: öncelikle bloglar için tasarlanmış olan Serendipity günlükler ve dergiler için idealdir. Küçük bir şablon kütüphanesi – sadece 80 – ve oynamak için küçük bir eklenti debriyajı var. Basit olmasına rağmen, biraz teknik bilgi uzun bir yol kat edecektir.
 28. SilverStripe: CMS işlevselliğini ve kodlama platformunu bir araya getiren SilverStripe, yan yana içerik ve kod oluşturmak için tasarlanmıştır.
 29. Shopify: Shopify tartışmasız dünyanın en iyi bilinen e-ticaret sitesi üreticilerinden ve CMS işlevselliği yönetimi kolaylaştırıyor. SEO dostu listeler, sürükle ve bırak yönetimi ve mağazanızla ilgili istatistikleri doğrudan kontrol panelinde oluşturur.
 30. concrete5: Bu CMS, canlı olmayan bir pano veya form üzerinde çalışma zahmetine girmeden içeriği canlı sitede yerinde düzenlemenize olanak tanır. Bir eklenti kütüphanesi ve başlamanız için bir dizi tema var.

özet

Web sitenizin içeriğini yönetmek için bir CMS kullanmıyorsanız, geçiş yapmak size zaman ve para kazandırır. Anahtar, iş için doğru aracı seçmek ve ihtiyaç duyduğunuz işlevler, uzantılar ve esneklikle yakından uyumlu bir CMS seçmektir.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Web sitesi geliştirme ve yönetimi ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var.

Web Hosting için Ultimate Guide

Web Hosting için Ultimate Kılavuzumuza göz atın. Bilgili bir seçim yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır..

Web Hosting için Ultimate Guide

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map