ADO.Net öğrenin: Veritabanları Nasıl Oluşturulur ve Daha Fazlası

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Microsoft .NET Framework geliştiricileri, çok çeşitli biçimlerde depolanan verilere erişmek için rutin olarak ADO.NET kullanır, ancak ADO.NET bir programlama dili veya veritabanı yönetim sistemi değildir.

Peki ADO.NET nedir ve neredeyse her standart formatta depolanan verilere erişmek için nasıl kullanabilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

ADO.NET nedir

ADO.NET’in ne olduğunu anlamak için Microsoft .NET Framework’e aşina olmanız gerekir.

.NET Framework, öncelikle Microsoft Windows bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir yazılım çerçevesidir..

Çerçeve, ASP.NET, C # ve Visual Basic gibi birçok farklı programlama dili desteği ve çok çeşitli veri depolama formatları içerir.

.NET uygulamaları genellikle Microsoft’un .NET ile tümleşik geliştirme ortamı (IDE) olan Visual Studio’da geliştirilir..

Bununla birlikte, özellikle SharpDevelop olmak üzere birkaç alternatif mevcuttur.

Birden çok veritabanı sistemi ve veri depolama biçimi .NET çerçevesi içinde kullanılabileceğinden, çeşitli veritabanı sistemlerinde ve birden çok programlama dilinde verilere erişmenin tek bir ortak yolu son derece yararlıdır.

ADO.NET, desteklenen herhangi bir programlama dilini kullanarak çeşitli farklı formatlarda depolanan verilere erişmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Örneğin, aşağıdaki yollarla depolanan verileri eşlemek için ADO.NET’i kullanabilirsiniz:

 • SQL Server veritabanında

 • Nesne Bağlama ve Katıştırma, Veritabanı (OLE DB) uygulama programlama arabirimi (API) kullanılarak erişilebilen herhangi bir biçimde

 • Açık Veritabanı Bağlantısı (ODBC) API’sı kullanılarak erişilebilen herhangi bir biçimde

 • Bir Oracle veritabanında.

Tüketiciler ve Sağlayıcılar

ADO.NET’i daha iyi anlamak için, ADO.NET’in oluşturulduğu kavramsal modeli düşünmeye yardımcı olur: veri tüketicileri ve veri sağlayıcıları.

 • Veri tüketicileri, amaçlarını gerçekleştirmek için verilere erişmesi gereken uygulamalardır. Veri tüketicileri web uygulaması, mobil uygulamalar ve masaüstü uygulamaları gibi şeylerdir.

 • Veri sağlayıcıları, uygulamaların erişmesi gereken verileri içeren veri kaynaklarıdır. Veri sağlayıcıları, ilişkisel veritabanlarını, e-tabloları, erişim veritabanlarını ve diğer birçok veri kaynağını içerir.

ADO.NET, veri tüketicileri ve veri sağlayıcıları arasında köprüler oluşturmak için kullanılan Microsoft .NET Framework yazılım geliştirme araçları kümesidir

Desteklenen herhangi bir programlama dili kullanılarak çağrılabilir ve desteklenen herhangi bir veri depolama biçiminden veri çekmek için kullanılabilirler.

ADO ve ADO.NET karşılaştırması

Ödevinizi yapıyorsanız, ASP, Delphi, PowerBuilder ve dBase’de programlama yaparken ActiveX Veri Nesneleri’nin (ADO) verilere erişmenin başka bir yolu olduğunu biliyor olabilirsiniz.

Muhtemelen ADO.NET olmasa da ADO’nun bu noktada biraz eskimiş olduğunu biliyorsunuzdur..

Ancak ADO ve ADO.NET arasındaki gerçek somut farklar nelerdir? En az iki büyük fark vardır:

 • ADO, OLE DB API’sini kullanarak verilere erişmek için kullanılır. ASP.NET, OLE DB ve diğer birçok yöntemi kullanarak verilere erişmek için kullanılabilir.

 • ADO kayıt kümesindeki verileri, ADO.NET ise veri kümesindeki verileri temsil eder. ADO.NET veri kümeleri, verilerin orijinal yapısını ADO kayıt kümelerinden çok daha iyi korur. Sonuç olarak, veri kümeleri kayıt kümelerinden çok daha zengin veriler tutabilir.

Çoğu durumda, kullandığınız IDE veya manipüle ettiğiniz yazılımın orijinal programlama dili ADO veya ADO.NET kullanıp kullanmadığınızı belirler, ancak seçeneğiniz varsa ADO.NET’i seçin.

ADO.NET Kaynakları

Google “ado.net” ve sonuç sıkıntısı bulamazsınız.

Ancak, bulduğunuz şeylerin çoğu eski veya marjinal kalitede olacak.

Hayatı sizin için kolaylaştırmak için, mevcut kaynakları gözden geçirmeye ve en yararlı ADO.NET referanslarını, eğiticilerini, çevrimiçi kursları ve metinleri bir araya getirmeye zaman ayırdık..

Microsoft Geliştirici Ağı

Microsoft Developer Network (MSDN) kapsamlı bir ADO.NET başvuru kitaplığı sunar.

Belirli konular arasında ADO.NET’e genel bakış, MS SQL, ADO.NET kod örnekleri gibi bir SQL Server veritabanında depolanan verilere erişmek için ADO.NET kullanma ve çok daha fazlası yer alır.

Belirli bir ADO.NET konusu hakkında bilgi arayan deneyimli bir .NET geliştiricisiyseniz, MSDN bunu bulmak için en iyi yerdir.

Ancak, .NET veya ADO.NET’te yeniyseniz, takip eden bazı eğitimler ve çevrimiçi kurslar, bu sıklıkla kafa karıştırıcı konuya daha yumuşak bir giriş sağlayacaktır.

Öğreticiler ve Makaleler

Yeni Başlayanlar’ın Code Project’ten edinilebilen ADO.NET’i Anlamak için Eğitimi, ADO.NET kullanımının temellerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu eğitici, basit bir web uygulaması için bir SQL Server veritabanından bilgi çekme işleminde ilerlemektedir, ancak sunulan kavramlar, her türlü veri deposundan veri çekmek için uygulanabilir.

ASP.NET kullanarak programlama yapıyorsanız ve veri kümesi, datatable ve datarow özelliklerini ve yöntemlerini kullanma konusunda hızlı bir çökme kursu istiyorsanız, Tutorials Point ASP.NET – ADO.NET Tutorial, aşırı el tutma olmadan temel bilgileri kapsar.

VB.Net – Database Access, Tutorials Point, aynı damarda başka bir öğretici Visual Basic ile çalışan geliştiriciler için aynı zemini bir çok kapsar.

C # Corner, çok çeşitli ADO.NET konularını kapsayan birçok makale ve öğretici sunar. C # Corner’ın üye tarafından gönderilen içeriğin kalitesi bir kaynaktan diğerine önemli ölçüde farklılık gösterse de, en yararlı öğreticilerden ikisi ADO.NET ve ADO.NET Temelleri: Derinlemesine Eğitimde.

Çevrimiçi kurslar

.NET Framework’ün farklı bölümleri hakkında size öğretecek ve ADO.NET kullanarak verilere erişme hakkında bilgi içeren birçok çevrimiçi kurs vardır..

Ancak, gerçekten aradığınız şey ADO.NET’i hedefleyen kurslarsa, önce bunları deneyin:

 • Asp.Net Ve Ado.Net Sıfırdan

 • ASP.NET ve ADO.NET’e C # ile hakim olma

 • ADO.Net | Programlama Çağına Başlayalım

 • Örnek olarak ADO.NET

 • ADO.NET Temelleri.

Ders Kitabı ve Basılı Referans Kılavuzları

ADO.NET’i kapsayan çoğu metin bunu .NET Framework’ün daha geniş bağlamında veya C # gibi belirli bir dilde yapar.

Bunlar, ADO.NET’i kapsayan en saygın ve iyi gözden geçirilmiş metinlerin yanı sıra bu daha geniş ilişkili konulardan bazılarıdır:

 • Troelsen ve Japikse tarafından C # 6.0 ve .NET 4.6 Çerçevesi

 • Microsoft ADO.NET 4 Adım Adım Tim Patrick

 • Programlama Varlığı Çerçevesi: Julia Lerman’ın ADO.NET Varlık Çerçevesi ile Veri Merkezli Uygulamalar Oluşturma

 • ADO.NET 3.5 Yemek Kitabı Bill Hamilon

 • ASP.NET 4.5.1’in Başlangıcı: C # ve VB’de Imar Spaanjaars tarafından.

özet

.NET Framework, birden çok programlama dili ve veri depolama formatının kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

ADO.NET, her bir veri biçimine özgü ayrıntıları öğrenmek zorunda kalmadan çok çeşitli biçimlerde depolanan verilerle çalışmayı mümkün kılan .NET Framework’ün kritik bir parçasıdır.

ADO.NET yazılım araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenmek, veri tüketen uygulamalar ile bunları besleyen veri sağlayan mağazalar arasında köprüler oluşturmada kritik bir adımdır.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve geliştirme ile ilgili daha fazla kılavuzumuz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • Microsoft Visual Basic / Visual Studio: Visual Basic üzerine odaklanan Visual Basic üzerinde temel astarımız bu.

 • SQL Kaynakları: SQL uzmanı olmanın ilk adımı.

 • C # Kaynakları: .NET’teki en popüler dillerden biri olarak C # bilmek çok faydalıdır.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Hangi programlama dilini kodlamayı öğrenmeniz gerektiği konusunda kafanız mı karıştı? Bilgi grafiğimizi inceleyin, Hangi Kodu Öğrenmelisiniz? Sadece dillerin farklı yönlerini tartışmakla kalmaz, “Java’yı yaşamak için ne kadar para kazanacağım?” Gibi önemli soruları yanıtlar.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?
Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map