Zakupy online: Szybki przewodnik po bezpieczeństwie

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie. Krótki przewodnik po bezpiecznych zakupach online


Zbliża się sezon wakacyjny! A to oznacza, że ​​większość z nas skorzysta z Internetu, aby znaleźć idealne prezenty dla naszych bliskich. Zakupy online są wygodne. Pozwala unikać tłumów, wysyłać przedmioty prosto do domu, a w niektórych przypadkach oszczędzać pieniądze.

Jednak chociaż jest to wygodne, zakupy online wiążą się z nieodłącznym ryzykiem. Musisz być ostrożny. Oto nasze najlepsze wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie robić zakupy online.

Wskazówki dotyczące zakupów online

 • Użyj zaufanych stron: chyba że mieszkałeś pod skałą, prawdopodobnie słyszałeś o Amazonce i wiesz, że niesie ona prawie wszystko, czego możesz chcieć. To samo dotyczy Walmart. Jeśli wolisz pójść do zwykłego sprzedawcy, prawie każdy ma swój własny sklep internetowy. Najlepiej jest zamiast wpisywać nazwę domeny bezpośrednio, aby pozwolić Google lub innej wyszukiwarce pomóc. Wprowadź nazwę firmy w wyszukiwarce. W ten sposób znajdziesz ten sklep. Łatwo jest wpisać jcpenny.com jako jvpenny.com, co przeniesie Cię na inną stronę. W ten sposób najprawdopodobniej skończysz tam, gdzie chcesz. Niektóre witryny o podobnych nazwach domen stanowią znane sklepy, tylko z ledwo zauważalnymi literówkami w nazwie. Strony takie jak te mogą mieć bardzo atrakcyjne oferty, ale mogą być jedynie oszustwami mającymi na celu kradzież pieniędzy lub całej tożsamości.
 • Wykonaj swoje badania: jeśli używasz nowej witryny, która została polecona przez znajomego lub krewnego, najpierw przeprowadź badania. Wpisz w wyszukiwarce „nazwa witryny + recenzje” lub „nazwa witryny + oszustwo” i przejrzyj wyniki, aby sprawdzić, czy pojawi się coś podejrzanego. Jeśli widzisz wiele negatywnych recenzji lub raportów o oszustwie, trzymaj się z daleka, bez względu na to, co mówią Twoi znajomi lub krewni.
 • Dowiedz się, co zamawiasz: uważnie przeczytaj opis przedmiotu i wszelkie recenzje, aby upewnić się, że jest naprawdę taki, jak myślisz. Problemy często występują tylko dlatego, że kupujący nie poświęca czasu na dokładne przeczytanie opisu produktu.
 • Bądź ostrożny z e-mailem: często oszuści próbują nakłonić użytkownika do kliknięcia linku, wysyłając wiadomość e-mail wyglądającą na pochodzącą z zaufanej witryny. Najlepiej unikać klikania tych linków i podwójnego sprawdzania adresu e-mail, z którego pochodzi. Zobacz nasz film Spam e-mailem według numerów.
 • Chroń swoje dane osobowe: zanotuj informacje gromadzone podczas realizacji transakcji. Podanie imienia i nazwiska, adresu i danych karty kredytowej jest konieczne. Ale podanie numeru ubezpieczenia społecznego lub daty urodzenia nie powinno być wymogiem przy dokonywaniu prostego zakupu.
 • Używaj kart kredytowych zamiast kart debetowych: jeśli to możliwe, używaj kart kredytowych do zakupów online, ponieważ możesz łatwo cofnąć opłaty, jeśli produkt nie zostanie dostarczony lub nie jest tym, co zamówiłeś.
 • Przeczytaj zasady zwrotu: zapoznaj się z zasadami zwrotów i warunkami usługi, abyś wiedział, czego się spodziewać i uniknąć potencjalnych problemów po zakończeniu zakupu.
 • Poszukaj kłódki: bez względu na to, z której witryny korzystasz, upewnij się, że na pasku adresu znajduje się kłódka, a adres zaczyna się od HTTPS, a nie tylko HTTP. Zapewnia to przesyłanie informacji finansowych przez szyfrowane połączenie, a hakerzy mają znacznie mniejsze szanse na kradzież informacji.
  Poszukaj kłódki
 • Dokładnie sprawdź swoje wyciągi: większość z nas korzysta obecnie z bankowości internetowej, więc nie czekaj do końca miesiąca na sprawdzenie swoich opłat. Upewnij się, że nie ma żadnych nieuczciwych lub dodatkowych opłat, których nie powinno być. Jeśli coś wydaje się nie tak, nie wahaj się skontaktować ze sprzedawcą i bankiem w celu rozwiązania potencjalnych problemów.
 • Uważaj na opłaty za wysyłkę: dokładnie sprawdź wszystkie koszty wysyłki i użyj kalkulatora wysyłki, aby dokonać oszacowania. Jeśli przedmiot jest wysyłany z zagranicy, sprawdź dwukrotnie, czy będziesz musiał uiścić opłaty importowe.
 • Unikaj hotspotów WiFi: unikaj korzystania z otwartych publicznych połączeń Wi-Fi nie tylko do zakupów online, ale do logowania się na swoje konta e-mail lub konta bankowości internetowej. Ponadto: dostosuj ustawienia zabezpieczeń w swoich urządzeniach, aby ograniczyć dostęp do telefonów i tabletów.

Podstawowe praktyki bezpieczeństwa

 • Użyj oprogramowania antywirusowego: bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz i z ilu urządzeń korzystasz, upewnij się, że masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe i zawsze aktualne. I dbaj o aktualność wszystkich innych programów i aplikacji.
 • Zablokuj swoje konta: rozważ zastosowanie dodatkowej metody uwierzytelniania dla najważniejszych kont internetowych. Istnieje wiele systemów, które wydają się kłopotliwe, ale znacznie zmniejszają twoje szanse na włamanie. Obejmują one uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jednorazowe kody logowania, klucze bezpieczeństwa lub dane biometryczne.
 • Używaj silnych i unikalnych haseł: silne hasło zawiera co najmniej 12 znaków, w tym kombinację wielkich i małych liter oraz znaków specjalnych. Rozważ użycie menedżera haseł, aby pomóc Ci wygenerować silne, unikalne hasła dla każdego konta online. Sprawdź naszą infografikę, jak stworzyć idealne hasło.
 • Uważaj na oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe: niektóre niezbyt renomowane witryny będą próbowały skusić Cię do zakupu, oferując „bezpłatny” produkt wraz z zakupem. Zwykle jest to najnowszy gorący przedmiot, który trafił na rynek. Ale w rzeczywistości jest to sprytnie zaprojektowany oszustwo. Dbaj o bezpieczeństwo swojej karty i konta bankowego, unikając takich ofert.

Zasoby

Oto niektóre zasoby, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie online:

 • Jak rozpoznać fałszywą stronę internetową: dowiedz się, jak rozpoznać fałszywą stronę internetową i uniknąć oszustwa lub pogorszenia sytuacji, kradzieży tożsamości.
 • Prywatność w Internecie i Internecie: dobry przegląd informacji potrzebnych do zachowania bezpieczeństwa. Zawiera 16 świetnych zasobów do ochrony.
 • Oszustwa internetowe i oszustwa: rozpoznaj najczęstsze oszustwa internetowe i dowiedz się, jak możesz się zabezpieczyć, minimalizując ryzyko.
 • Rosnące zagrożenie wymuszeniem cyfrowym – i jak tego uniknąć: wymuszenie cyfrowe może spotkać każdego. W tym artykule pokażemy, jak zminimalizować ryzyko, a nawet całkowicie go uniknąć.

Bądź bezpieczny podczas zakupów online

Niestety w Internecie jest wielu złych ludzi, którzy nie chcieliby niczego więcej niż uzyskać dostęp do konta bankowego. Zakupy online to dla nich świetna okazja. Ale kształcąc się i wykorzystując powyższe wskazówki i porady, zakupy online powinny być płynne i bezpieczne.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map