Teknoloji Bağımlılığı: Teknoloji Kullanımının Hayatı Nasıl Engelleyebileceğini İncelemek

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. Teknoloji Bağımlılığı


Kültürümüzün cihazlara bağımlılığını hesaba katarsak, genellikle bağımlılık dilini kullanırız. Akıllı telefonlarımıza “bağlandığımızı” veya sosyal medyanın “bağımlılık” algoritmalarından şikayet ettiğimizi beyan etmek kolaydır.

Ama bu terimler sadece konuşma figürleri mi, yoksa gerçek psikolojik sorunları büyük ölçekte mi tanımlıyoruz??

Uzmanlar çelişkili değerlendirmeler sunuyor. Bazıları teknoloji bağımlılığıyla ilgili endişelerin gereksiz yere aşırı şişirildiğini ve gereksiz korku izleyicileri tarafından körüklendiğini iddia ediyor. Diğerleri, sorunlu kullanım belirtileri izleyerek uyanık olmamız gerektiğini söylüyor.

Ortalama Amerikalıların deneyimlerinde, teknoloji aslında zorlayıcı ve zararlı bir güçtür? 1.230 kişiye cihaz kullanımlarını ve dijital bağımlılıklarının hayatlarının diğer alanlarını nasıl etkilediğini sorduk.

Bulgularımız teknolojiye olan bağlılığımızın karanlık tarafını ve sürekli bağlantımız için ödediğimiz fiyatı ortaya koyuyor.

Okumaya devam edin ve kendi teknoloji kullanımınızın acil bir sorun olup olmayacağına kendiniz karar verin.

Günlük Bağımlılık

Teknolojimize ne derece yapıştırılıyoruz?

Son çalışmalara göre, Amerikalılar telefonlarını her gün onlarca kez kontrol ediyorlar. Yanıtlayanlarımız arasında çoğu telefonlarını kısa süreliğine yalnız bırakabiliyordu.

Akıllı Telefon Kullanımı

Telefonlarını günlük olarak kontrol etmeden ortalama bir saat 16 dakika en uzun sürdü.

Bu akıllı telefon ekinin duygusal bir temeli olabilir: katılımcıların çoğunluğu ruh hallerini artırmak için internete döndüklerini söyledi.

Z kuşağı üyeleri (1998-2017 yılları arasında doğan insanlar) ve binlerce yıl arasında, rakam daha da küçüktü: Ortalama olarak, her biri 72 dakika telefonlarını kontrol etmeden gittikleri en uzun süredir. Bu bulgu, Gen Zers’in teknolojiden bir mola vermeyi özellikle zor bulduğunu gösteren mevcut araştırmalarla yankılanıyor.

Teknolojiye Uyanın

Katılımcıların% 13’ü hariç herkes için teknoloji kullanımı her sabah gözlerini açtıklarında başladı.

Yüzde yirmi beşi uyanma üzerine e-postalarını kontrol ederken,% 24’ü metinlerini veya çevrimiçi mesajlarını kontrol etti.

Uzmanlara göre, bu hemen daldırma karışık etkiler yaratıyor: bizi uyanık tutabilirken, günlerimize stresli bir notla da başlıyor.

Dijital Para Çekme

Teknoloji hayatı nasıl etkileyebilir?

Madde kullanım bozukluklarının teşhisinde, iki önemli husus başarısızlığa uğrama girişimi ve yoksunluk belirtileridir:

 • Birey kullanımlarını engellemeye çalışırken olumsuz duygular yaşar mı??
 • Geçmişte kullanımlarını azaltmaya veya sonlandırmaya çalıştılar mı??

Teknik Kullanımın Kesilmesi

Teknoloji hakkında eşdeğer sorular sorduğumuzda, teknoloji kullanımını azaltmaya çalışan çoğu katılımcı, psikolojik yoksunluk.

Bu olumsuz duygular, Gen Xers ve milenyumlar arasında da yaygın olmasına rağmen, teknoloji kullanımını azaltmaya çalışan Gen Zers arasında en yaygın olanıdır..

Yaşlı Amerikalıların dijital cihazlara da büyük ölçüde güvendiklerine dair kanıtlara rağmen, bebek patlayanların kullanımlarını azalttığı için olumsuz duygular bildirme olasılığı daha az.

Azalan Kullanım Hatası

Dahası, katılımcıların yaklaşık dörtte biri teknolojiyi daha az kullanma girişimlerinde başarısız olduklarını söyledi.

Bir kez daha, Gen Zers bu konuda en çok mücadele ediyor gibi görünüyordu, oysa bebek patlayanların yetersiz kalması çok daha azdı.

Hayatlarının çoğunu akıllı telefonlar olmadan yaşamış olsalar da, belki de bebek patlatıcıları onlarsız gitmeye daha hazırdır.

Kişilerarası Etkiler

Teknoloji sosyal memnuniyeti nasıl etkiler?

Teknoloji taraftarları, cihazların sosyal bağlantılar kurmamıza yardımcı olduğunu ve bazı sosyal platformların gerçek topluluklara yol açtığını öne sürüyor.

Teknoloji İlişkilere Müdahale Ediyor

Bulgularımız, teknolojinin en az sıklıkla ilişkilere müdahale ettiğini göstermektedir. Anketi yanıtlayan 5 kişiden üçü teknoloji kullanımının onları arkadaşlarla ilişkileri derinleştirmesini engellediğini söyledi.

Benzer bir yüzde, söz konusu cihazların aile üyeleri ve diğer önemli kişilerle olan bağlantılarını engelledi.

Buna ek olarak, birçok kişi yüz yüze etkileşimden kaçınma dile getirdi. Katılımcıların çoğu, arkadaşlarıyla dışarı çıkmak için teknolojilerini evde kullanmayı tercih ettiklerini söyledi..

Benzer şekilde, çoğu katılımcı şahsen buluşmak yerine arkadaşlarıyla metin yoluyla yetişmeyi tercih ettiklerini söyledi.

İşyerinde Teknik Kullanım Hakkında Uyarıldı

Yalnızlığa Neden Olan Teknoloji

Bu kalıplar, sık sık yüz yüze deneyim isteyen Amerikalılar arasında yalnızlıkta son zamanlarda ortaya çıkan bir artışı tetikliyor olabilir.. Verilerimizde, artan teknoloji kullanımı sosyal izolasyon duyguları ile güçlü bir korelasyon gösterdi.

Başkalarıyla dışarı çıkmak yerine ne yaptıklarını sorduğunda, katılımcıların bir şov veya film akışı veya telefonlarında veya bilgisayarlarında oyun oynama gibi sosyal olmayan etkinlikleri bildirmeleri daha olasıdır..

Gevşeklik ve Öz Bakım

Teknoloji kullanımı yükümlülüklerimizi nasıl etkiler?

Sosyal bağlantıların yanı sıra, hangi diğer yaşam yönlerini teknoloji lehine ihmal ediyoruz??

Yükümlülükleri

Ankete katılanların yüzde kırk sekizi, cihazları kullanarak harcadıkları zaman nedeniyle bazı yükümlülükler üzerine topu düşürdüklerini söyledi.

Bir kez daha, Gen Zers bu teknoloji ile ilgili mücadeleyi yaşama olasılığı en yüksek olanıydı. Adil olmak gerekirse, bu istatistikler muhtemelen gençliklerini yansıtıyor: bu nesil hala gelişiyor.

Kişisel hedefler

Ayrıca, katılımcılar teknolojinin sadece dış yükümlülüklere değil kişisel hedeflerine de müdahale ettiğini bulmuşlardır..

Bazı durumlarda, teknoloji kullanımı temel sağlık hedeflerine müdahale etti. Bireylerin neredeyse üçte ikisi daha sık çalışmayı hedeflerken,, % 61 bunlardan biri teknoloji kullanımının egzersiz yapmanın önünde bir engel olduğunu söyledi.

Çoğu insan daha fazla uyumak isterken, bu grubun çoğunluğu teknolojilerinin onları uyanık tuttuğunu söyledi.

Denge ve Sınırlar

Bu çalışmanın sonuçları kesinlikle rahatsız edici, her gün kullandığımız teknolojiden ayrılmanın zorluğunu gösteriyor.

Daha da kötüsü, meydan okuma genç yaşamları ayrılmaz bir şekilde dijital araçlarla iç içe olan Gen Z katılımcıları arasında en akut gibi görünüyor.

Birçok durumda, sosyal izolasyon ve kötü iş performansı da dahil olmak üzere ciddi sonuçlar var gibi görünmektedir..

Teknolojiye bağımlılığımız bir bağımlılık olarak niteleniyor olsun, endişe nedenleri açıktır.

Teknoloji ile ilişkilerimizi değiştirmek istiyorsak, yaklaşımımız hem pratik hem de işbirlikçi olmalıdır. Cihazlarımızdan tamamen çekilemesek de, kullanımı denetlemek makul bir hedeftir.

Teknoloji İşletmeleri Yardımcı Olabilir

Web siteleri ve uygulamalar tasarlayan şirketler, çözüm sağlamaktan ziyade kullanıcılara hizmet eden ürünler oluşturarak çözümün bir parçası olabilir.

Bununla birlikte, bu etik sorulara odaklanmak için teknoloji işletmelerinin operasyonlarının temelleri kontrol altında olmalıdır.

WhoIsHostingThis.com’da, sitenizi barındırmayla ilgili tüm konuları ele aldık. Rehberliğimiz, şirketlerin müşterilere hızlı ve sorumlu bir şekilde hizmet etmeye odaklanmalarını sağlar.

Metodoloji ve Sınırlamalar

Bu çalışmayı gerçekleştirmek için Amazon Mechanical Turk platformunda 1.230 kişiyi inceledik. Ankete katılan herkesin teknolojiyi bir düzeyde kullanma deneyimi olması gerektiğinden, herkes.

Anketin yaklaşık yarısında bulunan bir dikkat kontrolü sorusunda başarısız olanlar diskalifiye edildi ve cevapları dışlandı.

Örneklenen kişilerin kuşak dökümü aşağıdaki gibidir:

 • Bebek patlaması: 143
 • Nesil X: 434
 • Y kuşağı: 448
 • Z Kuşağı: 205

Katılımcıların teknoloji kullanımını sorduklarında, bunun “iş dışında eğlence amaçlı teknoloji kullanımı” olduğunu açıkladık ve sosyal medyada zaman geçirmek, Netflix izlemek ve video oyunları oynamak gibi örnekler verdik.

Bu çalışma, katılımcılarımızın anket cevaplarından gelen kendi bildirdiği verilere bağlıdır. Teleskop, abartı ve seçici bellek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, kendinden bildirilen verilerle ilişkili çeşitli sınırlamalar vardır.

Bu Çalışmayı Paylaş!

Ankete katılanlarımızın yarısından fazlasının arkadaşlarla dışarı çıkmak yerine teknolojiyle bir gece geçirmeyi tercih etmesini şaşırtıcı buldunuz mu? Biz de öyle!

Okuyucularınız da ilginç bulabilir. Bu sayfaya bir bağlantı sağladığınız sürece bu çalışmayı onlarla paylaşmaktan çekinmeyin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map