Plesk Versus cPanel: Zor Çağrı Ama Uzmanımız Başardı. Kararı Okuyun

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Güncelleme Şubat 2018 – Bu makaleyi doğruluk için tamamen yeniden yazdık (ve 7 yaşındaki yayının güncellenmesi gerektiğini belirten yorumculara teşekkürler).

Web siteniz için sunucuyu yönetmek söz konusu olduğunda, muhtemelen mümkün olduğunca az güçlük ve komplikasyon ile yapmanız gerekenleri yapmanıza izin veren bir şey arıyorsunuz.

Bu, büyük olasılıkla, sunucuyla ilgili tüm görevler bir komut satırı arabirimi aracılığıyla tamamlanabilse de, bir tür kontrol panelinin seçilmesi anlamına gelir.

Bazı web barındırıcıları, web barındırma paketlerine sahip bir kontrol paneli içerir, ancak diğer durumlarda, bir eklenti olarak bir tane satın almanız gerekebilir. İki popüler ve yaygın olarak sunulan kontrol paneli seçeneği cPanel ve Plesk.

Bu iki araç, sunucu yönetimi pazarındaki baskın oyunculardır, böylece her ikisinin de iyi olduğunu varsayabilirsiniz – ancak ikisi arasında nasıl seçim yaparsınız? Nasıl benzerler? Nasıl farklılar?

Birçok web barındırma sağlayıcısı, paylaşılan barındırma planlarına sahip bir kontrol paneli içerir ve genellikle hangi seçeneği alacağınızı seçemezsiniz.

Ancak, sanal özel sunucu (VPS) veya özel bir sunucu gibi daha premium bir web barındırma seçeneğini tercih ederek, kontrol panelinizi seçersiniz. Bu nedenle, bu makale esas olarak VPS barındırma planları veya adanmış sunucuları olan kullanıcılara odaklanmaktadır..

Satın alma zamanı geldiğinde bilinçli bir karar verebilmeniz için cPanel ve Plesk arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ele alacağız..

Kontrol Panellerine Genel Bakış

Genel olarak, kontrol panelleri (hangi seçeneği seçerseniz seçin), sunucunuzu ve web barındırma ortamınızı yönetmeniz için ortak bir özellik seti ile birlikte gelir. Bu özellikler şunları içerir:

 • Alan adı ve IP adresi yönetimi (mevcut adlarınızı yönetme, yenilerini kaydetme vb.)
 • E-posta yönetimi
 • FTP kullanarak dosya aktarımı
 • Çevrimiçi dosya sistemi yönetimi ve erişimi
 • Veritabanı Yönetimi
 • Yedekleme dosyası oluşturma
 • Kerestecilik
 • Üçüncü taraf araçlar için genişletilebilirlik

“Müşteriye dönük” olarak düşünülmesi gereken bazı özellikler olduğunu, diğerlerinin ise doğası gereği idari olduğunu unutmayın. Genel olarak, bölünmenin nasıl göründüğü hakkında bir fikir vermek için kategorilere ayrıldığından görevleri listelemek için aşağıdaki tabloyu oluşturduk:

Müşteriye Yönelik / Ön Uç Görevleri
İdari Görevler
Dosyaları düzenlemeKontrol paneline erişmek için kimlik bilgilerini yönetin
Yeni e-posta gelen kutuları oluşturmaAd sunucuları ayarlama
Veritabanlarını yönetÖzel barındırma paketleri oluşturma (satıcılar için)

Bununla birlikte, cPanel ve Plesk’e üst düzey bir bakalım.

cPanel Genel Bakış

cPanel ana sayfası

CPanel’e göre, birisi altı saniyede bir alan adı ve 14,5 saniyede bir hosting hesabı oluşturmak için cPanel kullanıyor.

Bunun için birçok nedeni vardır. cPanel, ürününün “herkes için üretildiğini” ve dünya çapında sağlam ve sağlam kurulumuyla müşterilerinin istediği güvenilir ve kaliteli hizmeti sağlamak için gerekli altyapıya sahip oldukları anlamına gelir..

Gecenin ortasında basit bir değişiklik yapmak ya da gün içinde büyük bir revizyon uygulamak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, cPanel’inizin kullanılabilir olacağından emin olabilirsiniz.

cPanel, Linux tabanlı bir araçtır (bu nedenle sunucunuz Windows veya başka bir işletim sistemi çalıştırıyorsa sizin için bir seçenek değildir), yapabileceğiniz şeyleri üç kategoriye ayırır:

 • Yöneticiler için kullanılabilir işlemler
 • Web barındırma satıcıları tarafından kullanılabilen işlemler
 • Son kullanıcı web sitesi sahiplerinin kullanabileceği işlemler

Bir kontrol panelinden beklediğiniz tipik sunucu sistemi yönetim işlevselliğine (yedekleme oluşturma, dosya yönetimi ve kaynak kullanım analizi gibi) ek olarak, cPanel hesabınız, web sitesi ile ilgili birden çok aracı yönetebilmeniz için birçok üçüncü taraf ürünü ile entegre olur bir yerde.

Bazen WHP ile bahsedilen cPanel’i görürsünüz. cPanel, “müşteriye dönük” bir üründür veya web sitenizin dosyalarını düzenlemek, yeni e-posta hesapları oluşturmak veya veritabanlarınızı yönetmek gibi şeyleri yapmak için kullandığınız üründür.

WHM (Web Ana Bilgisayar Yöneticisi anlamına gelir), birden çok cPanel hesabını yönetmek için kullanılan yönetim aracıdır – birden fazla web siteniz varsa, muhtemelen WHM kullanarak yönetebileceğiniz birden fazla cPaneliniz olacaktır..

CPanel’in ürünlerine dayanan web barındırıcılarından bazıları arasında GoDaddy, Bluehost, SiteGround ve HostGator bulunur.

Plesk Genel Bakış

Plesk ana sayfası

Plesk kendisini “uygulamalarınızı ve web sitelerinizi oluşturmanıza, güvenli hale getirmenize ve çalıştırmanıza” yardımcı olmak için tasarlanmış bir araç olarak basit bir şekilde faturalandırır. Şirket cPanel’den biraz daha genç (cPanel ilk olarak 1996’da piyasaya sürüldü ve Plesk ilk olarak 2001’de gönderildi).

Plesk paneli cPanel ve WHM’ye çok benzer (Plesk’i her iki ürünün yerini alabilecek bir şey olarak düşünebilirsiniz). CPanel’den farklı olarak, Plesk çapraz platformdur ve Windows Server’da (ve birkaç farklı Linux dağıtımında) çalışır, bu nedenle Windows tabanlı barındırma seçeneğini tercih ederseniz, büyük olasılıkla Plesk’i kullanacaksınız..

CPanel / WHM gibi Plesk, sunucunuz için sunucu sistemi yönetim görevlerini tamamlamanıza ve web sitenizin birden çok yönünü tek bir konumda yönetebilmeniz için üçüncü taraf araçlarla entegre etmenize olanak tanır.

Bununla birlikte, hem “müşteriye dönük” işlevselliği hem de yönetimsel işlevselliği tek bir konumda elde ettiğinizi, böylece akıcı bir arayüz pahasına daha güçlü bir deneyim elde edeceğinizi unutmayın..

Plesk kendisini tam bir “WebOps” sunucu kontrol paneli olarak kabul eder, bu da güçlü web sitesi ve sunucu güvenliği, tek bir kontrol paneli kullanarak birden fazla sunucuyu yönetme yeteneği, büyük miktarda esneklik ve kontrol ve genişletilebilirlik elde edeceğiniz anlamına gelir. tam olarak yapmanız gereken şeyi yapan bir Plesk uygulaması oluşturabilir.

Windows planları için Plesk kullanan ana makineler arasında GoDaddy bulunur & A2 Hosting, Plesk’in ürünlerine dayanan bazı işletmeler arasında Microsoft, Amazon Web Services, Docker, Google ve Node.js yer alıyor.

Göçler Hakkında Bir Not

Bu yazıda, bir web sitesini sıfırdan başlattığınızı ve şu anda cPanel veya Plesk kullanmadığınızı varsayıyoruz.

Bunun nedeni, bir sitenin Plesk’ten cPanel’e (veya tam tersi) geçişinin çok zor olmasıdır, oysa bir Plesk örneğinden diğerine (veya bir cPanel örneğinden diğerine) geçiş nispeten kolaydır..

Ürünleri değiştirmeye kararlıysanız, kesinlikle yapabilirsiniz – sadece sürecin kolay olmasını beklemeyin ve web sitenizi kendiniz aktarmak için gereken işlerin çoğunu yapmayı beklemeyin..

Kontrol Paneli Farkları – Dikkate Alınması Gerekenler

İki seçenek arasındaki benzerlikler göz önüne alındığında, cPanel ve Plesk arasındaki kararı nasıl alırsınız??

Aşağıdaki bölümlerde, gerçek özellik kümeleri, kontrol paneli düzeni ve web siteniz üzerindeki kontrol düzeyi gibi özellik farklılıklarını ele alacağız. Bu muhtemelen kararınızı vermenin zamanı geldiğinde en yararlı bulacağınız bilgidir.

uygunluk

cPanel Linux tabanlı bir programdır, bu nedenle cPanel kullanmak istiyorsanız aşağıdaki desteklenen işletim sistemlerinden birini çalıştırmanız gerekir:

 1. Cenos
 2. CloudLinux
 3. Red Hat Kurumsal Linux
 4. Amazon Linux

2011’den 2014’e kadar kullanıcılar, cPanel için bir Windows web barındırma paneli olan Windows için cPanel Enkompass’a ücretsiz erişime sahipti. Ancak, bu artık yeni hesaplar için bir seçenek değil.

Ancak Plesk, çoklu işletim sistemlerinde çalışan bir çapraz platform programıdır. İçerirler:

 1. Debian
 2. Ubuntu
 3. CentOS
 4. Red Hat Kurumsal Linux
 5. CloudLinux
 6. Virtuozzo Linux
 7. Windows Server

Ancak, kullandığınız belirli işletim sistemi için Plesk seçeneğini satın almanız gerekir – daha sonra farklı işletim sistemleri çalıştıran birden fazla makinede kullanabileceğiniz bir yazılım paketi satın alma seçeneği yoktur.

Çoğu web için, çoğu web barındırma Linux makinelerinde yapıldığından (ve bu nedenle her iki seçenek de mevcuttur) işletim sistemi ikisi arasında belirleyici bir faktör değildir – bu ikisi tarafından sunulan diğer özellikler çok daha önemlidir.

Ancak, başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız, ürünün kullandığınız işletim sistemiyle uyumluluğunu kontrol ettiğinizden emin olun..

Özellik Setleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi, her iki ürün de web sitenizi ve sunucunuzu etkili bir şekilde yönetmek için ihtiyacınız olan özelliklere sahip olacaktır. Bu nedenle, en büyük farklılıklar sunulan genişletilebilirlikle birlikte gelir.

Genişletilebilirlik, ortamınız üzerinde uyguladığınız kontrol miktarını değiştirmek için isteğe bağlı özellikler ekleme veya üçüncü taraf araçlarını entegre etme işlemini açıklar.

Örneğin, Plesk kullanıyorsanız, sürüm denetimi için Git veya kodunuzun bir alt kümesini izole eden geliştirme kapları için Docker ile kolayca tümleştirebilirsiniz.

WordPress veya Virtualmin (bir cPanel veya Plesk örneği kullanarak birden çok ana bilgisayarı yönetmek için bir araç) gibi yaygın olarak kullanılan araçlar için desteğe ihtiyacınız varsa, her ikisini de bu tür entegrasyonları destekleyeceği için tercih edebilirsiniz.

Benzer şekilde, belirli bir araç için değil, sadece bir araç için desteğe ihtiyacınız varsa (örneğin, bir alışveriş sepetine ihtiyacınız olabilir, ancak belirli bir alışveriş sepetine özellikle sadık değilsiniz), her ikisinin de ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğini göreceksiniz..

CPanel ve Plesk kontrol panellerinin özellik seti açısından ayrılmaya başladığı yer, genişletilebilirlik ve desteklenen entegrasyonlar açısından.

Örneğin, barındırma ihtiyaçlarınızdan bazıları için Docker’ı kullanırsanız, Plesk kesinlikle sizin için bir seçenektir, çünkü bu rotaya gitmeyi seçerseniz cPanel’de çok fazla pratik ayar yapmanız gerekir..

Kullanıcılarının kullanabileceği seçeneklerden bazılarını görmek için cPanel App Store’a göz atabilirsiniz. Plesk ile ilgileniyorsanız, şirket müşterilerine sağladığı Uzantıları listeler.

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzleri

Hem Plesk hem de cPanel kontrol panellerinin modern, estetik açıdan hoş ve kullanıcı dostu kullanıcı arayüzleri sunduğunu düşünüyoruz.

Bununla birlikte, kontrol panelleri ve sunucu yönetimi konusunda daha az rahatsanız, Plesk’in daha akıcı yaklaşımını daha arkadaşça bulabilirsiniz (yani, cPanel’in kullanımı zor değildir, çünkü değildir).

Plesk benzer özellikleri birlikte gruplandırır, bu nedenle aradığınız özelliği bulmadan önce çok sayıda seçenekle uğraşmak zorunda kalmazsınız..

Plesk Kullanıcı Arayüzü

CPanel’in kontrol panelinizi bir dereceye kadar özelleştirmenize izin verdiğini belirtmek isteriz, böylece gezinmeyi kolaylaştırmak için kendi özellik kategorilerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Kontrol panellerinize bir mobil cihazdan erişmek istiyorsanız, her iki şirket de iOS ve Android ortamları için uygulamalar sunar.

cPanel iOS Arayüzü

Son olarak, kontrol panelleri satın almanın ve kurmanın komut satırını kullanamayacağınız anlamına gelmediğini belirtmek isteriz; her iki seçenek de seçerseniz sunucunuzu bu şekilde yönetmenizi sağlar.

Fiyat ve Lisans Seçenekleri

cPanel üç ana fiyatlandırma planı sunar; Solo, VPS ve Adanmış

 • cPanel Solo – $ 15 / ay
 • cPanel & WHM VPS – ayda 20 ABD dolarından başlayan fiyatlarla
 • cPanel & WHM Dedicated – aylık $ 45’dan başlıyor

Bir aydan aya ödeme yapabilir veya ücretlerinizde indirim karşılığında bir, iki veya üç yıllık bir hizmet için peşin ödeme yapmayı seçebilirsiniz. Sözleşmeniz ne kadar uzun olursa, indiriminiz o kadar büyük olur, bu nedenle üç yıllık sözleşmeyi seçenler ortalama olarak en az ödeyecek.

cPanel ayrıca, birden fazla web sitesi (ve bu nedenle birden fazla kontrol paneline ihtiyacınız varsa) çalıştırıyorsanız veya bir web barındırma satıcısıysanız size hitap edebilecek toplu indirimler sunar.

Plesk, her biri iki seçeneğe sahip 3 sürüm sunar: biri VPS planları olanlar ve diğeri adanmış sunucuları olanlar için.

 • Web Yöneticisi – 10 ABD doları / ay
 • Web Pro – ayda 15 ABD dolarından başlayan fiyatlarla
 • Web Host – aylık 25 ABD dolarından başlayan fiyatlarla

Her sürümle birlikte gelen özellikler değişiklik gösterir, bu nedenle gereksinimlerinize en uygun seçeneği satın aldığınızdan emin olmak için açıklamaları dikkatle inceleyin..

Planınız için aylık bazda ödeme yapmayı tercih edebilir veya indirim karşılığında uzatılmış bir sözleşme için peşin ödeme yapabilirsiniz. Plesk ayrıca, birden fazla kontrol paneline ihtiyaç duyan veya bir satıcı barındırma planı kullananların ilgisini çekebilecek iş ortağı fiyatlandırması da sunar.

Paylaşılan bir barındırma planı satın almayı planlıyorsanız, muhtemelen bir kontrol paneli içerecektir. Ancak, muhtemelen aldığınız seçeneği seçemezsiniz..

Daha fazla bilgi için bkz. CPanel fiyatlandırma ve Plesk fiyatlandırma sayfaları.

Destek

Her iki şirket de ödüllü destek sunuyor.

Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya endişeniz varsa, hem cPanel hem de Plesk destek ekipleri size yardımcı olmaya hazırdır.

Plesk ekibi 7/24 hazır,

cPanel ekibi müsaitken:

 • Pazartesi – Cuma 06:00 – 18:00 Merkezi Standart Zaman (GMT – 6)
 • Cumartesi ve Pazar 06:00 – 16:00 Merkezi Standart Zaman (GMT – 6)

özet

Çoğu büyük Windows veya Linux tabanlı web sunucusu / web sitesi yönetim paketinin, hosting hesabınızı ve web sitenizi yönetmek için gereken tüm özelliklerle geldiğini varsayabilirsiniz. Plesk ve cPanel farklı değil.

Bununla birlikte, bu iki ürün aynı değildir, bu nedenle Plesk veya cPanel’i satın alıp almayacağınıza karar verirken dikkate almanız gereken birkaç şey vardır:

 • Göç deneyimi
 • Kullanıcı deneyimi / kullanıcı arayüzleri
 • Maliyet
 • Özellik kümeleri
 • uygunluk

Genel olarak, her iki seçenekle de yanlış gidemezsiniz.

Zaten birini veya diğerini kullanıyorsanız, o ürünle kalmanızı öneririz.

Linux olmayan bir barındırma ortamı kullanarak sıfırdan başlıyorsanız veya mümkün olduğunca kullanımı kolay bir şey istiyorsanız, cPanel üzerinden Plesk’i öneriyoruz.

Paranız için en fazla patlamayı almak en önemli kriterinizse, cPanel’i öneririz.

Daha fazla okuma: Her biri hakkında daha fazla bilgi edinin ve sitemizde cPanel veya Plesk içeren barındırma planları bulun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map