Özel IP Adresi: İşte Neden Herkes Şimdilik Onlar Hakkında Konuşuyor.

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Özel bir IP Adresine İhtiyacım Var mı?

Orada hemen hemen her hosting sağlayıcısı mevcut çok sayıda barındırma özellikleri ve ekstralar, özel IP sadece Web yayıncıları en duraklama veren biri olabilir. Bu gerekli mi? Herhangi bir faydası var mı? Eğer özel bir sunucu kullanıyorsanız gerçekten bir taneye ihtiyacım var mı? Gerçekten birine ihtiyacım var mı?

Tartışma devam ediyor. Nihayetinde, özel bir IP adresi için yayın yapsanız da olmasanız da kararınızdır, ancak birkaç gerçeği bilmek ve sonra biraz fikir vermek, eğitimli bir karar vermenize yardımcı olabilir. Temel bilgilerle başlayalım.

IP Adresi Nedir?

Bu, alan adınızdan veya sitenizin URL’sinden tamamen ayrıdır. IP (Internet Protokolü) adresi, İnternet’e erişen her cihaza atanan bir sayı dizisidir. Alan adınız esas olarak web sitenizin adresi (İnternet’te bulunabileceği konum) olmasına rağmen, bilgisayarınızın IP adresi, İnternet’in, web sitelerinin (ve dürüst olalım, muhtemelen NSA’nın) belirli cihazınızı tanımlamasını sağlayan benzersiz bir etikettir. bir web sitesine eriştiğinde.

Bilgisayarlara ve mobil cihazlara ek olarak, sunucuların kendi benzersiz IP adresleri de vardır.

Paylaşılan IP’ler Vs. Özel IP’ler

Veri merkezleri ve web sitesi teknolojisi sağlayıcılarının çoğu hosting iki farklı türde varyasyonları sunuyor – paylaşılan hosting ve özel hosting. Paylaşımlı barındırma ile, bir sunucunun tüm kaynakları, sitenin sahibi, sitenin ne kadar trafik aldığını vb. Dikkate almadan birçok siteyi barındıracak şekilde bir araya toplanır. Adanmış barındırma ile bir sunucunun tüm kaynakları hala belirli bir kümeye uygulanır. ancak bu kaynakların tahsis edilme şekli sunucu alanını kiralayan kişinin takdirindedir – barındırma sağlayıcısı değil.

Yani, paylaşılan barındırma durumunda, genellikle aynı sunucuda bulunan yüzlerce, bazen binlerce site vardır – bu nedenle, hepsi aynı IP adresine sahiptir. Özel barındırma durumunda, siteler aynı barındırma sağlayıcısını paylaşabilir, ancak hepsinin IP adresi aynı değildir.

Paylaşılan IP’ler ve Özel IP’ler aynı şekilde çalışır. Her barındırma hesabı, paylaşılan bir barındırma senaryosunda aynı IP’ye sahip olsa da, adanmış bir IP, barındırılan sunucunuza özgü özel bir adrestir. Özel bir IP adresi yalnızca size ait olsa da, bu IP adresinden farklı sitelere sunum yapmayı seçebilirsiniz. Sonuçta, onu kimin kullandığını kontrol ediyorsunuz.

İster barındırma, ister arama motoru optimizasyonu (SEO) faktörlerini göz önünde bulundurun, bu normalde hiçbir şekilde sorun değildir. Ancak bazı durumlarda, özel bir IP yardımcı olabilir ve diğerlerinde,.

Adanmış IP Nedir ve Aslında Ne Yapar?

Özel IP’leri gerçekten anlamak için IP adreslerinin nasıl çalıştığını anlamamız gerekir.

IP adresleri, internet trafiğini posta kodu veya posta kodu gibi doğru yere yönlendirir. Posta kodları gibi, farklı kişiler aynı IP’yi paylaşabilir.

Paylaşılan bir barındırma hesabınız varsa, büyük olasılıkla site IP adresinizi düzinelerce başka kullanıcıyla paylaşırsınız. Bazı durumlarda, bunu yüzlerce başka siteyle paylaşabilirsiniz. Paylaşmak sorun değil. Ana bilgisayarda, her bir kişiye doğru içeriği sunabilmesini sağlamak ve aynı milisaniye sürmesini sağlamak için aynı IP’deki farklı siteler için istekleri yorumlayan bir yazılım bulunur..

Özel bir IP adresi tamamen size aittir. Bu IP adresinden farklı sitelere sunum yapmayı tercih edebilirsiniz, ancak nihayetinde onu kimin kullandığını kontrol edersiniz.

Özel bir IP’nin daha iyi olduğunu düşünürdünüz, değil mi? Onlarla ilişkilendirdiğimiz bazı avantajlara bakalım.

Özel IP Adresine Ne Zaman İhtiyacım Var??

Barındırma ile ilgili olarak, özel bir IP’nin sitenizin başarısı için yararlı veya gerekli olmasının dört ana nedeni ile karşılaşacaksınız.

 • SSL sertifikası ile güvenli bir siteyi korumanız gerekir.
 • Siteniz yüksek trafik içeriyor ve performansı korumak için özel kaynaklara ihtiyaç duyuyor.
 • Web sitenize düzenli olarak dosya aktarım protokolü (FTP) aracılığıyla erişmeniz gerekir
 • Web sitenizi IP adresi ile görüntülemeniz gerekiyor
 • Bu nedenlerin birçoğu, barındırma platformunuzu paylaşılandan adanmış hale yükseltmenin de iyi bir zaman olduğunu gösterecektir! Bununla birlikte, özel IP’ler, düzgün çalışması için özel barındırma işlemine bağımlı değildir. Tek bir sunucuda birden fazla site barındırıyorsanız özel bir sunucuda paylaşılan IP’leriniz olabilir ve paylaşılan bir barındırma sunucusundaki sitelere işaret eden özel IP’leriniz olabilir (çevrimiçi bir mağaza paylaşılan barındırma ve SSL kullanıyorsa, büyük olasılıkla özel bir IP’si vardır).

  Yukarıda listelenen nedenlerden dolayı, özel bir IP’ye ihtiyacınız olacak sinyallerin en yaygın nedeni, sitenize güvenli bir yuva katmanı (SSL) sertifikası eklemeyi planlamanızdır..

  SSL Sertifikaları İçin Neden Özel Bir IP Gerekiyor?

  Diyelim ki bir e-ticaret sitesi oluşturuyorsunuz. Müşterilerin kredi kartlarını ve diğer kişisel bilgilerini girmesini beklerseniz, onlara bu bilgileri bir SSL ile koruma güvenliği sunmak istersiniz. Sitenize bir SSL sertifikası almak için özel bir IP’nizin olması gerekir. Çoğu ana bilgisayar, hem özel IP hem de SSL sertifikası için ek bir ücret alır, ancak bazıları SSL sertifikası satın alındığında özel IP içerebilir. Emin olmak için tercih ettiğiniz barındırma sağlayıcısına danışın.

  Yüksek Hacimli Trafik için Neden Özel Bir IP Gerekiyor?

  Özellikle yüksek trafikli bir site için özel bir IP satın almak, yüksek trafikli bir site için özel barındırma sağlamak kadar gerekli değildir. SSL sertifikası satın alan e-ticaret sitelerinin büyük olasılıkla zaten özel bir IP’si ve büyük olasılıkla özel bir barındırma özelliği olacaktır. Bir e-ticaret sitesi olsun ya da olmasın, web siteniz günlük olarak büyük miktarda trafik görürse, özel bir IP almayı düşünebilirsiniz. Adanmış barındırma (ve adanmış bir IP) ile, web sitenizin ziyaretçilerinizin alışkın olduğu hızınızı ve performansınızı artırma veya sürdürme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, sitenizin çok fazla trafik sıkıntısı altında çökme olasılığını azaltacaktır – paylaşılan barındırma kullanan yüksek trafikli siteler için çok daha yaygın bir sorun.

  Bir SEO Stratejisi Olarak Adanmış IP Adreslerinin Kısa Geçmişi

  Özel bir IP adresinin ekstra masrafına katlanıp katlanmayacağı konusundaki tartışmaların çoğu, özel IP’nin herhangi bir SEO avantajı sunup sunmadığı sorusundan gelir. Cevap yıllar içinde değişti, ama bunun olmasının iyi bir nedeni var.

  Hepsi Matt Cutts’ın hatası.

  Tamam, pek değil. Ama bir nevi. Matt Cutts, Google’ın Web Spam ekibinin başıdır. Dijital pazarlama ve arama endüstrisinin birçok üyesi ile düzenli olarak iletişim kurar ve genellikle endüstri konferanslarında konuşur. Ayrıca, insanların kendisine gönderdiği soruları yanıtladığı ve Google güncellemelerini ve işlevlerini tartıştığı düzenli olarak videolar yayınlıyor..

  Kasım 2006 blog yazısında Cutts, IP faktörü sorusunu ele alarak o sırada bir sıralama faktörü olmadığını söyledi.

  Ağustos 2010’da Cutts, paylaşılan barındırma hizmetinin bir sitenin sıralamasını olumsuz etkileyip etkilemediğine ilişkin bir soruya yanıt olarak bir video yayınladı. Soru ve yanıt özellikle “normal” web siteleriyle aynı sunucuda spam içerikli web sitelerinin bulunmasıyla ilgilidir. Bununla birlikte, birçok kişi Cutts’ın bu normal siteleri “korumak” için gerekli olmayan IP adreslerinin gerekli olmadığı ve herhangi bir SEO avantajı sunmayacağı anlamına gelen cevabını aldı..

  Ancak (bir “ancak” yaklaştığını biliyordunuz, değil mi?), 2006 uzun zaman önceydi ve İnternet standartlarına göre de 2010’du. O zamandan beri Google’ın algoritması ve sıralamaların nasıl belirlendiğini değiştirdi. Google’ın siteleri sıralarken baktığı faktörlerden biri sayfa yükleme hızıdır.

  Ağustos 2013’te hızlı bir şekilde ilerleyin; burada Cutts, sayfa yükleme hızının bir sıralama faktörü olduğunu ve sitelere mobil veya masaüstü üzerinden erişilip erişilmediğini bunun tümünde doğru olduğunu açıklar. Ayrıca Google, “… bir sitenin ne kadar hızlı olduğunu, belirli bir sayfanın sayfa hızını nasıl bulduğumuzu iyileştirmenin yollarını aramaya devam edeceğini ve ardından bunun mantıklı olup olmadığını anlamaya çalışacağını söylüyor. Tamam, kullanıcıların daha az hayal kırıklığına uğratılmasını istiyorsak, belki de bunu daha fazla sıralamalarımıza dahil etmek mantıklıdır… ”

  Şimdi biraz mantık uygulayalım…

 • Özel bir IP, sitenizin hızını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Google, sayfa yükleme hızını bir sıralama faktörü olarak görüyor.
 • Bu nedenle, özel bir IP adresi sitenizin SEO değerini artırmak için bir faktör olabilir.

  Bununla birlikte, özel bir IP adresi sitenizi sihirli bir şekilde Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) bir numaralı konuma taşımayacaktır. Ancak sorun şu: Sitenizin iyi bir şekilde sıralanmasına yardımcı olmaya çalışıyorsanız, ona mümkün olan her avantajı vermek istemiyor musunuz? Sitenizin SERP’lerde daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilecek 15 şey varsa, neden hepsini yapabiliyorsanız sadece 12 tanesini yapıyorsunuz??

  Bu nedenle, yüksek kaliteli içerik oluşturma, içeriğin aşırı optimize edilmemesini sağlama, sağlam bir site mimarisi oluşturma ve Google’ın sitenizi biraz daha fazla sevmesini sağlamak için yapabileceğiniz diğer birçok şey, özel IP sitenizin geleceğine iyi bir yatırım olabilir.

  Profesyonel SEO’lar Adanmış IP’ye İnanın Gerçekten Sitenizin Sıralamasına Daha İyi Olabilir?

  Özel IP’ler için SEO argümanının iki yönü vardır: sıralama ve spam.

  Bazı arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları, arama motorlarının özel bir IP adresindeki bir siteye güvenme ve daha yüksek bir arama motoru sıralaması verme olasılığının daha yüksek olduğuna inanmaktadır. Bu teori hakkında birçok tartışma var ve neredeyse destekleyecek kanıt yok.

  Google, hesaplamalarında bazılarında IP adresleri kullanır, ancak çoğunlukla gelen bir bağlantıya ne kadar güvenileceğini belirler. Benzer IP’lerden gelen bağlantılara genellikle daha az güvenilir. Ancak bundan etkilenme olasılığı, paylaşılan bir sunucuda bile zayıftır.

  Spam açısından Google, bir IP aralığını spam gönderenler, önemsiz bloglar ve “en iyi uygulamalarının” diğer ihlalcileriyle paylaşan sitelere güvenmeyebilir. Paylaşılan bir sunucuda, paylaşılan IP’nizdeki birisinin etik dışı davranışı herkes için bir cezaya neden olabilir – teoride.

  Ama gerçekten net bir kesim değil. Google, milyonlarca web sitesinin paylaşılan barındırma kullandığını açıkça biliyor, bu nedenle battaniye cezaları karşı üretken olacak.

  Sayfa Yükleme Hızı ve Özel IP’ler

  Özel bir IP adresi, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olabilir mi??

  Bazı açılardan bunu beklersiniz. Sonuçta, bu IP’ye daha az trafik akıyor.

  Ama başka bir şekilde bakın. Her sunucunun bir paketi denetlemesi, isteği incelemesi ve doğru etki alanına teslim etmesi gerekir. Bir IP üzerinde bir site veya bin site varsa bu geçerlidir. Her sunucu bu işlemden geçmek zorundadır; olası varış noktalarının sayısı gerçekten önemli değil.

  Bu nedenle, işlem süresindeki fark algılanamayacak kadar küçüktür.

  Peki Adanmış IP’ye sahip olmanın en büyük yararı nedir??

  Özel bir IP’ye sahip olmanın açık bir yararı vardır. Sunucunuzla daha fazlasını yapmanızı sağlar.

  Örneğin, kendi SSL sertifikanızı barındırmak için özel bir IP adresine ihtiyacınız vardır. IP adresinden bir FTP sunucusu da çalıştırabilirsiniz. Bir oyun sunucusu veya başka bir IP tabanlı sunucu çalıştırabilirsiniz (sunucunuzun izniyle).

  Çoğu Web barındırıcısı, sitelerin büyük çoğunluğu için yeterince iyi olacak şekilde paylaşılan SSL sertifikaları sunar ve çok az kişinin IP tabanlı bir FTP sunucusu çalıştırması gerekir. Ancak bazı durumlarda faydalar açıktır.

  Adanmış bir IP ile Rahatsız Etmelisiniz?

  Özel bir IP tercih edilir, ancak bir tane olmadan iyi bir şekilde elde edersiniz.

  Yararları oldukça uzman ve SEO açısı artık büyük ölçüde gözden düştü.

  Dikkat edilmesi gereken tek şey spam. Google Web Yöneticisi Araçları’na abone olun ve Google’ın siteniz hakkında ne düşündüğünün üstesinden gelin. “Kötü bir semtte” görünüyorsa, yeni bir sunucuya geçin ve sorunu çözmek için özel bir IP’ye güvenmeyin.

  Adanmış IP Satın Almalısınız?

  Özel IP’ler ve bir IP kullanmanın artıları ve eksileri hakkında çok fazla tartışma var. Özel bir IP kullanmanın hem karşı hem de karşı olan argümanlarına bakalım:

  Artıları:

 • Özel IP’ler, SSL sertifikaları aracılığıyla sitenizin güvenliğini artırmak için önemli bir özelliktir.
 • Sitenize FTP üzerinden erişebilir ve IP adresi üzerinden bir tarayıcıya yükleyebilirsiniz.
 • Yüksek trafik alanlarının, özel kaynaklarla yüklenirken çalışmama süreleriyle karşılaşma olasılıkları daha düşüktür.
 • Eksileri:

 • SEO yararları olduğu iddia edilmesine rağmen, barındırma arasında kesin bir pozitif ilişki yoktur.
  özel bir IP ve daha iyi arama optimizasyonu ile web sitenizi.
 • Hosting paketinize özel bir IP eklenmesi, özel bir sunucu veya sanal özel barındırma ile aynı şey DEĞİLDİR.
 • Özel bir IP sayfanızın yükleme hızına fayda sağlayabilir, ancak etki, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı büyük ölçüde iyileştirecek kadar önemli olmayacaktır.
 • Web sitenizi güven altına almanız gerekiyorsa, SSL paketinizin bir parçası olarak özel bir IP satın almak iyi bir yatırımdır. Ancak, paylaşılan bir barındırma sunucusunda kalıyorsanız, barındırma paketinize bağımsız bir ek olarak özel bir IP satın almaktan kaçınmak muhtemelen mantıklıdır. Bunun yerine, özel barındırma hizmetine yükseltin ve paylaşılan bir plandan özel bir plana yükseltme işleminin bir parçası olarak özel IP’nizi kilitleyin.

  Sayfa son güncellenme tarihi: Ağustos 2015

  Görüntü Jeh tarafından Sunucu Ekranından kırpıldı. CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map