Kim Jong Il’in Kuzey Kore’sinde İnternet Nasıl Bir Yer?

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. Kuzey Kore'de İnternet Hakkında Bildiğimiz Her Şey


Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) olarak bilinen Kuzey Kore, gizli ve öngörülemeyen bir yer. 25 milyon sakini, bilginin devlet tarafından sıkı bir şekilde kontrol edildiği tamamen izole bir ortamda yaşıyor. Ve vatandaşları, ev yapımı alkolden alaycılığa kadar verdiğimiz basit şeylerin tadını çıkaramazlar..

Kuzey Korelilerin çoğunun bildiğimiz gibi interneti kullanması yasaklandı. Yetkililer hemen hemen tüm bilgileri kontrol eder ve muhalefet cezaları ağırdır. Yalnızca üst düzey yetkililere ve üniversite profesörlerine denetim olmadan tam İnternet erişimi sağlanır. Ve bu insanlar bile yoğun izleme nedeniyle ayrıcalıklardan yararlanmak için çok korkabilirler. Sıradan bir vatandaşın çevrimiçi olmasının tek yolu, sınırın yakınında bir karaborsa cihazı kullanmak veya açık bir WiFi ağında şans eseri kullanmaktır.

Bu makale Kuzey Kore’de internet hakkında bildiğimiz her şeyi bir araya getiriyor.

Kuzey Kore’nin Küçük İnternet Erişimi

Sadece 1.024 IP adresi ve sadece dört ağ ile Kuzey Kore’nin internet ayak izi inanılmaz derecede küçük. Dyn Research internet analizi direktörü Doug Madory, Kuzey Kore’nin ABD’deki bir orta ölçekli ofisle aynı miktarda internet trafiğine sahip olduğunu söylüyor.

Kim Jong-il kendi kendini ilan etmiş bir “internet uzmanı” olabilir, ancak vatandaşların web’i kucaklamasına izin vermek konusunda daha az istekliydi. Milyonlarca Kuzey Koreli internetin varlığını bile bilmeyebilir ve muhtemelen zengin, ayrıcalıklı veya Çin’den kaçırılan cihazlara sahip olanlar olabilir. Elitlerin çoğu, bir tür kentsel yaşam tarzı ile ödüllendirilen sağlıklı ve itaatkar vatandaşlardan oluşan bir şehir olan Pyongyang’da yaşıyor. Buna kısıtlı internet kullanımı da dahil olabilir.

Büro 27, yasadışı internet kullanımını izlemeye adanmış bir Kuzey Kore hükümet birimidir. Yetkisiz internet kullanımı için cezalar, Gulag tarzı bir kampta staj yapmayı içerir – sadece suçlu için değil, tüm aileleri için. Bir defalık olan So-kyung, olası sonucu şöyle anlatıyor: “Kötü bir durumda, uzun bir hapis cezası bekleyeceğimiz siyasi cezaevi kampına gönderilirdik. Daha hafif bir durumda, bir reform tesisine gönderilecek ve hapis cezası 1-2 yıl olacaktır. ”

İnternet Geç Oldu – On yıllar Geç

Kuzey Kore’nin 2003’ten önce hiç internet bağlantısı yoktu. Yüksek rütbeli yetkililer çevrimiçi olabilirdi, ancak sadece Çinli bir ISP’yi aradılarsa. 2003 yılında bir Alman şirketi KCC Europe ile birlikte bir uydu bağlantısı kuruldu. Şimdi, Kuzey Kore, Intelsat tarafından sağlanan bir yedek bağlantı ile Çin Unicom aracılığıyla Dandong’a bir fiber bağlantı üzerinden bağlandı.

2009 yılından bu yana, ülkenin kendi internet servis sağlayıcısı olan Star Joint Venture Co. Ve ev internet bağlantısı az ya da çok duyulmamış; nüfusun çoğunluğunun zaten güvenilir bir gücü yoktur. Bununla birlikte, analiz, kullanıcı sayısı belirgin şekilde artmasa bile, internetin Kim Jong-un altında daha fazla kullanıldığını göstermektedir..

İnternet kafeler var, ancak izleniyor. Chungjin’de bunlardan birine Bilgi Teknolojisi Mağazası denir ve bilgisayar dersleri verilir. Derslerin fiyatı DPRK vatandaşlarının çoğu için oldukça pahalı.

İnternet Yabancılar Tarafından Kullanılabilir – Ama Hala Sansürlü

Yabancı gazetecilere ilk olarak Ekim 2010’da açık internet erişimi verildi, ancak birçoğu için erişim bir proxy aracılığıyla sağlandı. Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi, otellerde ve havaalanlarında yabancı ziyaretçiler için internet erişimi de mevcuttur.

Ancak, Nisan 2016’daki bir politika değişikliği nedeniyle Facebook, Twitter ve YouTube’un tamamı engellenmiştir. Tüm Güney Koreli web siteleri de.

Açık WiFi ağlarının vatandaşlar tarafından kullanıldığından şüphelenildikten sonra elçiliklerin WiFi bağlantısı sunması yasaktır. Aslında, açık WiFi çok nadir bir emtia, insanlar elçiliklerin bulunduğu mahallelere yaklaştıkça 2014 konut patlamasına neden oldu.

Çevrimdışı İçerik Kuzey Kore’ye Kaçak Yapıldı

Kuzey Koreli vatandaşlar yasal ve yasadışı medyaya DVD ve diğer formatlar yoluyla erişmektedir. Notel, Kuzey Kore’de küçük boyutu ve pil gücü ile popüler olan yaygın (ve yasal) bir DVD oynatıcıdır. Ancak, bazı vatandaşların Notel’in USB ve SD kart okuyucular içeren karaborsa sürümlerine erişimi var.

Özgürlük için Flash Sürücüler ve İnsan Hakları Vakfı gibi kuruluşlar eski USB bellekleri yabancı ortamlara yükleyip ardından ülkeye kaçakçılık yaparak yeniden kullanırlar. Defektörler ayrıca, anti-DPRK malzemelerini, web içeriğini ve videoları dağıtmanın bir yolu olan helyum balonlarını kullanarak USB çubukları dağıtır. Bazı Kuzey Koreliler bu yöntemi kullanarak Wikipedia’nın çevrimdışı kopyalarını okudular.

Kırılgan Kuzey Kore İnternet

Kuzey Kore’nin internet altyapısı oldukça güvenilmez. Ülkenin tüm internet varlığı birçok kez tamamen yok oldu. Ve bu kesintilerin bir kısmının saldırıların sonucu olduğu bilinse de, birçoğunun tamamen kendine zarar verdiği düşünülüyor.

Dış Hacking

En tanınmış kesinti, Sony resimleri James Franco, Seth Rogen komedi The Interview’i yayınladıktan sonra ortaya çıktı. Yanıt olarak Sony’nin sunucuları saldırıya uğradı. Kuzey Kore’nin Kim Chaek Teknoloji Üniversitesi ve Kim Il-sung Üniversitesi öğrencileri olmak üzere kendi hükümet hackleme ekibine sahip olduğu düşünülüyor. Ancak hükümetin saldırıların arkasında olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı vardı. Siber güvenlik uzmanları, medya aksini iddialarına rağmen devlet korsanlarının sorumlu olduğu konusunda şüphe dile getirdi.

Röportajın gecikmeli (ve sınırlı) yayınlanmasından kısa bir süre önce, Kuzey Kore internetinde tam bir kesinti vardı. 10 saat sürdü. Bazıları ABD hükümetinde parmakları işaret etse de, bazıları hack’in muhtemelen filmin çekildiğinden mutsuz olan bir ABD hacker grubu tarafından gerçekleştirildiğine inanıyor.

Bazı medya raporları bunun “büyük” bir kesinti olduğunu iddia ediyor. Ancak Kuzey Kore’nin tüm interneti etkilenmişti. Gerçek anlamda, vatandaşların çoğunun kesinlikle hiçbir sonuç yaşamaması muhtemeldir..

İç Sorunlar – Veya Sadece Gece Müdürü?

Her ne kadar hack’lerin veya DDoS saldırılarının sonucu olduğu düşünülmemesine rağmen, birçok başka internet kesintisi oldu. 2016 yılının başlarında, Dyn Research, Kuzey Kore internetinin garip düzenli aralıklarla düştüğünü fark etti. Dyn internet analizinin direktörü Doug Madory, sorunun çok sıradan olabileceğini düşünüyor. “Zamanlamalara dayanarak, bir insanın [23:45 yerel saat] ‘de yönlendiricisini yeniden başlatmayı içeren bir şey yaptığını tahmin ediyorum.”

Bu doğruysa, tüm ülkenin internetinin tek bir anahtardan geçtiği teorisine güven katıyor.

Kuzey Kore’nin Şaşırtıcı derecede Küçük Ağı

.Kp üst düzey alanı (TLD) Eylül 2007’de oluşturuldu ve 1.024 IP adresi atandı. Bu IP’ler Haziran 2010’a kadar kullanılmadı. .Kp TLD, tüm .kp web sitelerinin aniden çalışmayı durdurduğu 2011 yılına kadar KCC Europe tarafından yönetildi. Yalnızca DPRK, alan adı yönetimini hükümetin nispeten yeni İSS’si olan Star Joint Venture Co’ya geçirdiğinde yeniden ortaya çıktı.

Uber için çalışan bir güvenlik mühendisi Matthew Bryant, küresel DNS bölgesi aktarımları etkinleştirildiyse Kuzey Kore’nin DNS sunucularından veri yakalamak için bir komut dosyası oluşturdu. Eylül 2016’da nihayet oldu. Kuzey Kore, .kp etki alanını kullanan tüm web sitelerini açığa çıkararak DNS sunucularındaki ayarları geçici olarak değiştirdi. Genel toplam 28.

Canlı Web Siteleri

İşlevsel gibi görünen web siteleri şunlardır:

 • Kore Merkez Haber Ajansı: Bu, Kuzey Kore’de açılan ilk web sitesidir. Ekim 2010’da Koreli bir sunucu kullanarak çevrimiçi oldu ve Star Joint Venture’ın IP bloğunu kullanıyor. Daha önce bir Japon veri merkezinden servis edildi.
 • Air Koryo: Kuzey Kore devlet havayolu şirketi. Ülkenin bir avuç ticari havalimanına sahip olduğu düşünülüyor, ilki Pyongyang Sunan International.
 • Kore Aşçılık Web Sitesi: ev hanımlarına yönelik Kore tarifleriyle dolu bir site.
 • Arkadaş: Kuzey Kore vatandaşlarının e-kitapları değiştirip bağlantı kurmaları için bir ağ. Bu web sitesi resmi hükümet sitesiyle bir sunucuyu paylaşıyor.
 • Ulusal Birlik: çevre ülkelerin vatandaşlarına (Güney Kore dahil) yönelik bir Kore dili web sitesi.
 • Kore Sosyal Bilimciler Derneği: bir eğitim web sitesi olduğu düşünülmektedir.
 • Kore Uluslararası Gençlik ve Çocuk Seyahat Şirketi: bir sigorta sağlayıcısı.
 • Koreli Kişiler Toplam Sigorta Şirketi: bir sigorta sağlayıcısı.
 • Kore Eğitim Fonu: hayır kurumu veya eğitim için fon toplama sebebi.
 • Kore Yaşlı Bakım Fonu: yaşlı vatandaşlara yardım veya neden.
 • Pyongang Uluslararası Film Festivali: ülkenin film festivalinin web sitesi; web sitesinin .com sürümü çok daha etkileyici.
 • Kore Denizcilik İdaresi: deniz hukuku ile ilgili devlet dairesi.
 • Naenara: Ülkenin resmi hükümet ve turizm sitesi. Aynı adlı web tarayıcısı ile karıştırılmamalıdır.
 • Rodong: hükümetin resmi haber ajansı.
 • Kim Il-Sung Üniversitesi: Üniversitenin resmi web sitesi.
 • Sports Chosun: Kore sporları web sitesi, turnuvalar ve spor fikstürleri hakkında bilgi.
 • Kore’nin Sesi: bir haber sitesi.

Ölü Web Siteleri

DNS sızıntısı, yazma sırasında işlevsel olmayan diğer 9 alanı ayrıntılı olarak açıkladı:

 • http://portal.net.kp
 • http://rcc.net.kp
 • http://rep.kp
 • http://silibank.net.kp
 • http://star-co.net.kp
 • http://star-di.net.kp
 • http://star.co.kp
 • http://star.edu.kp
 • http://star.net.kp.
 • Kore Turist Kurulu: turistler için onaylı turlar düzenledi. Web sitesi plaj, dağ, kırsal ve kentsel turlarla övünüyor.

DNS bölgesi sızıntısından önce, önceki raporlarda başka bir alandan bahsedildi: http://lrit-dc.star.net.kp. Bunun DPR Kore Ulusal Veri Merkezi adlı bir veri merkezine bağlı olduğu düşünülüyordu. Şu anda bu alan adı işlevsel değil, bu nedenle ülkenin herhangi bir veri merkezinde faaliyet gösterip göstermediği belli değil.

Kuzey Kore, kendi ülkesinin dışındaki web sitelerine sahiptir ve işletmektedir. Kısaca, 2008’in başında başlatılan, ancak 3 yıldan az bir süre sonra kapatılan, halka açık bir e-ticaret sitesi olan Chollima’yı işletti. Çin’de ağırlandı.

2002 yılında Kuzey Kore, DPRKlotto.com adlı bir piyango sitesi kurdu. Ayrıca Güney Koreliler, Jupae.com’u hedefleyen ve sonunda engellenen bir kumar sitesi işletti. Kuzey Kore, Japonya, Çin ve ABD’de barındırılan çeşitli haber sitelerine sahip veya şu anda çalışıyor.

Kuzey Kore’nin Ağustos Web Tasarımı

Kuzey Kore web sitelerinin çoğunda, her üç Yüce Lider’in adları, onları çevreleyen metinden daha büyük görüntülenir. Bu, erişebildiğimiz çoğu Kuzey Kore web sitesinde tutarlı görünüyor.

Bu etki Kim Il-Sung Üniversitesi web sitesinde açıkça görülebilir:

Artan yazı tipi boyutu

Üniversite web sitesinde, tasarımcılar bu etkiyi liderlerin adlarını çevreleyen açıklıklı etiketler kullanarak elde ederler. Span etiketi, aşağıdaki gibi tanımlanan “ağustos” adında bir CSS sınıfı kullanır:

.Ağustos {
yazı tipi boyutu:% 110;
yazı tipi ağırlığı: kalın;
}

Kuzey Kore’nin de kendi KPS 9566 karakter seti (PDF) var. İçinde DPRK parti logosunun iki çeşidi ve Yüce Liderlerin adlarını oluşturmak için özel karakterler var.

Kuzey Kore’nin Potansiyel İnterneti de Küçük

Kuzey Kore’nin genel IP adresi bloğu 175.45.176.0 – 175.45.179.255.

Ayrıca Çinli bir sağlayıcı, 210.52.109.0 – 210.52.109.255 ve 77.94.35.0 – 77.94.35.255 Rus uydu şirketi SatGate’den bir blok tahsis etti..

Bunu bir perspektife oturtmak için, küçük bir ABD şirketi benzer sayıda IP adresine sahip olacaktı. Örneğin, IBM kendi / 8 bloğuna sahiptir, bu da Kuzey Kore’den 16.000 kat daha fazla IP adresi verir.

Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi eğitmeni olarak çalışan Will Scott’a göre henüz IPv6’nın açık bir kullanımı yok.

NKNetObserver, kullanımda olan bazı bilgisayarlar da dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin DNS’sinin ayrıntılı bir açıklamasını sunar ve günlük dosyalarının bazılarını indirmek için sunar. İnternet kullanılarak en az bir Macbook tespit edildi ve VMWare’in kullanıldığına dair kanıtlar da dahil olmak üzere çok sayıda cezbedici ayrıntı var.

İntranet Yabancılar Kullanamıyor – Kuzey Korelilerin çoğu

Kwangmyong (veya İngilizce “Parlak”) Kuzey Kore’nin “ulusal alan ağı” dır. 2000 yılında başlatıldı ve sadece Kuzey Kore vatandaşları tarafından kullanılabilir. Bilinen hiçbir konumun internete ve intranete aynı anda erişimi yok.

Will Scott, Kwangmyong’un kullanıldığı gibi yetkililer tarafından denetlenmediğini söylüyor. “Bence, büyük ölçüde ülkedeki kollektif ruhsallığa yerleşik yüksek sansür düzeyinden dolayı, intranet üzerinde şaşırtıcı bir teknik gözetim eksikliği bulacaksınız.”

Uzmanlar nüfusun% 10’undan daha azının Kywangmyong kullandığına inanıyor. İçeriği hakkında mevcut olan tek bilgi, sığınmacılar tarafından veya bilgisayar laboratuarlarının videoları ve fotoğrafları tarafından sağlanmıştır..

Kwangmyong, onu aktif olarak geliştiren ve yükselten Kore Bilgisayar Merkezi tarafından yönetilmektedir. E-posta, haber grupları, çeviri ve arama motoru işlevselliği sunar. Bir e-posta gönderen herkes mesajlarının görüntülenmesini beklemelidir.

Bilgisayarlar Pyongyang’ın dışında son derece nadirdir, bu yüzden çoğu kişi Kwangmyong’u bir kütüphane, üniversite, otel veya devlet departmanında kullanır. Kwangmyong’da bilgi bulunamazsa, kullanıcılar gerekli güvenlik kontrollerinden sonra bir yetkiliden daha geniş internetten almasını isteyebilir. Bilgiler normalde birkaç gün içinde kendilerine iade edilir – batıdaki bir devlet kütüphanesinden nadir bir belge almak gibi.

Kuzey Kore İntraneti İnternetten 100 Kat Daha Büyük

Kuruluşların Kwangmyong’a bir site yerleştirmek için devlet iznine sahip olması gerekir. Kendi DNS servisi ile 2.500 ila 5.000 arasında aktif siteye sahiptir. URL kullanıyor, ancak kullanıcılar belki de Roma alfabesini kullanmayı zor buldukları için IP adreslerini doğrudan yazmayı tercih ediyor gibi görünüyor.

Temmuz 2015’te Aram Pan, dahili IP adresleriyle birlikte küçük bir Kwangmyong intranet sitesi seçimini gösteren bir afiş gördü. North Korea Tech, bu siteler için, ülkenin dahili “ulusal alan ağı” nda onlara ulaşmak için kullanılacak IP’lerle birlikte bazı çeviriler sağladı. Liste eğitim web sitelerini, üniversiteleri ve devlet dairelerini içerir. İlginçtir, bazı IP’ler özel olarak tanıyacağımız alanı kullanır (örneğin, 192.168.x.x).

Diğer servisler

Kuzey Kore, kapalı bir eğitim ağında bir tür bağlantılı e-öğrenme sistemine sahiptir. Canlı telekonferans ve arşivlenmiş video içeriği sağlar ve dosyaların öğretmenler ve öğrenciler arasında aktarılmasına izin verir.

Kuzey Kore’de Yüksek Teknoloji Donanımı

Kuzey Kore’nin birçok elektrikli eşya ithal etmesi yasaklandı. Bu yüzden Apple veya Samsung’dan gelen ürünler nadirdir. (Elbette, Kim Jong-un hem iMac hem de MacBook Pro kullanılarak görülmüştür.) Çoğu donanım Çin veya Rusya’dan ithal edilmekte ve elektronik pazarlarda satılmaktadır..

Kuzey Kore’nin kendi devlet onaylı PDA’ları var. Ayrıca onaylanmış birkaç tablet vardır. Noul Android tablet ve Achim tabletin yerini, Kore Bilgisayar Merkezi Multimedya Teknoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Samjiyon aldı..

Samjiyon’un 1.2 GHz CPU, 1 GB RAM, 8 GB depolama alanı, ön kamera ve 7" ekran. Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) çalıştırır. Satın alan turist, ortalama bir vatandaşın ulaşamayacağı kadar 200 dolar ödedi. Cihazda yetkisiz internet erişimini önlemek için WiFi devre dışı bırakıldı. Bununla birlikte, Samjiyon’un analog bir TV alıcısı ve yandan çıkan bir anteni vardır. Doğal olarak, TV alıcısı yalnızca Kuzey Kore istasyonlarına kilitlidir.

Kuzey Kore’nin Kendi İşletim Sistemi

Red Star OS, Kuzey Kore’nin eyalet onaylı işletim sistemidir. İlk olarak 2002 yılında piyasaya sürüldü ve Kore Bilgisayar Merkezi tarafından geliştirildi. İşletim sistemi Juche takvimini kullanır. Bazı Kuzey Koreli web sunucuları için kullanılıyor gibi görünüyor (bazıları Windows çalışıyor gibi görünüyor).

Sürüm 3.0, Mac OS X’e çok benziyor – Windows’a benzeyen sürüm 2.0’dan bir değişiklik.

Red Star OS Linux tabanlıdır. Red Hat / Fedora’nın yoğun şekilde değiştirilmiş bir versiyonu olduğu düşünülmektedir. Firefox’un Naenara adlı değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır ve OpenOffice’i içerir.

Tüm sistem güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Kökü yoktur ve kurcalama tespit ederse kendini yeniden başlatmaya eğilimlidir. Medya dosyaları, yasadışı dağıtımı algılamak için gizli bir filigranla damgalanır.

Red Star OS’nin her yönü Kuzey Kore pazarına uyarlanmıştır. Sürüm 2.0’da, açılış ve kapanış zilleri, geleneksel bir türkü olan Arirang’a dayanıyordu..

Will Scott, Pyongyang’da 25 kopyasını satın aldıktan sonra 2014 sonunda RedStar v3.0 demosunu verdi.¢.

Kenardaki yaşamı seviyorsanız, Red Star OS v3’ü torrent ile indirmek mümkündür.

Mobil Teknoloji Şaşırtıcı

Mobil teknolojiyi benimseme konusunda Kuzey Kore’nin damalı bir geçmişi var. Başlangıçta 2002 yılında cep telefonlarını kabul etti, sadece iki yıl sonra Kim Jong-il’de bir cep telefonu bombası içerdiği düşünülen bir suikast girişimi olduğunda yasaklanmaları için.

2008 yılından bu yana, ülkenin kendi 3G ağı olan Mısırlı Orascom ile işletilen Koryolink var. Koryolink’in şu anda 2 milyon abonesi var. Televizyonda bile reklamı yapılıyor.

Kuzey Koreli kullanıcılar 3G kullanamaz veya uluslararası arama yapamaz. Ancak, telefonlar Pyongyang’da nispeten yaygındır. Vatandaşlar Arirang ve Pyongyang 2407 gibi devlet tarafından onaylanmış bir dizi Android telefon satın alabilir. Bu cihazlar WiFi üzerinden internet erişimi sunmaz.

Kim Jong-un’un eyalet onaylı bir telefon yerine bir HTC cihazı kullandığı düşünülüyor.

Koryolink, turistler ve basın ziyaretçileri için ayrı bir ağ işletiyor. Bu kullanıcılar internete 3G üzerinden erişebilir. SIM kartlar ülkeye varışta satın alınabilir, ancak bu SIM’ler Kuzey Kore numaralarını arayamaz ve yalnızca uluslararası arama yapabilir. Turistler kendi SIM kartlarını evden kullanabilirler, ancak dolaşım düzenlemesi yoktur, bu nedenle internet erişimi yoktur.

Bazı Kuzey Koreliler, Çin’den ülkeye kaçırılan akıllı telefonları kullanarak Çin sınırına yakın 3G’ye bağlanabilir.

özet

Kuzey Kore sıkı kontrol edilen bir ülke olabilir, ancak başkenti teknolojik olarak farkında değildir. Birey ne kadar ayrıcalıklı olursa, yerli intranetlerine bir miktar maruz kalma veya daha geniş internetin kontrollü bir versiyonuna sahip olma şansı o kadar artar..

Pyongyang dışında, resim çok daha az net. Ancak batı medyasına erişim ölümle cezalandırılan bir suçtur. Ve yetkisiz bir mobil ağın kullanılması, muhtemelen 2 yıla kadar yoğun çalışma gerektirecek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me