Jak zbudować intranet za pomocą WordPress

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie. Utwórz świetny intranet biznesowy za pomocą WordPress


Intranety umożliwiają pracownikom dostęp do informacji biznesowych w systemie zamkniętym. Dostęp do systemu można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki internetowej, ale jest on zablokowany, aby osoby niebędące pracownikami nie miały do ​​niego dostępu.

Niektóre intranety zawierają informacje „tylko do odczytu”, takie jak zasady firmy, a inne obejmują funkcje udostępniania i narzędzia pracy zespołu. Na potrzeby tego przewodnika przyglądamy się intranetowi w celu rozpowszechniania informacji i zachęcania do komunikacji między pracownikami.

WordPress to świetny wybór do opracowywania intranetu, ponieważ zawiera wiele składników, które będą potrzebne w głównym kodzie. Na przykład ma dobry system kont użytkowników i przyjazny dla użytkownika backend do zarządzania treścią zespołu. WordPress można rozszerzyć o wtyczki, aby dodać nowe funkcje, dzięki czemu możesz dostosować swój intranet do własnych potrzeb biznesowych.

Jak będzie wyglądał Twój intranet?

Opracowanie intranetu różni się nieco od opracowania zwykłej strony internetowej. Istnieją różnice techniczne i różnice w funkcjach, które musisz zapewnić. Na przykład nie musisz martwić się o SEO, ponieważ większość treści zostanie ukryta za ekranem logowania. Jednocześnie może być konieczne skoncentrowanie się bardziej na bezpieczeństwie i rolach użytkowników niż na ogólnodostępnej witrynie internetowej.

Zanim zaczniesz konfigurować WordPress, zastanów się, jakich funkcji będziesz potrzebować, a które nie:

 • Ile informacji zamierzasz ukryć za ekranem logowania? Może być konieczne ukrycie tego wszystkiego przed widokiem publicznym, z publicznie dostępną tylko pierwszą stroną. Jest to dość trudne do osiągnięcia bez wtyczki.
 • W jaki sposób ludzie logują się do Twojej sieci biznesowej? Czy dla wygody możesz użyć tych samych danych logowania? Twoje biuro obsługi podziękuje ci, jeśli możesz.
 • Czy są jakieś wymagania bezpieczeństwa informacji, które musisz spełnić? Pracownicy muszą wiedzieć, co można udostępniać, a czego nie; może być konieczne podanie tekstu pomocy, aby był krystalicznie czysty.
 • W jaki sposób firma udostępnia informacje pracownikom? Czy możesz replikować te dokumenty w witrynie intranetowej, aby udostępniać rzeczy centralnie?
 • Czy masz biura zdalne?? Czy użytkownicy skorzystaliby z obejrzenia profili odległych współpracowników?
 • Czy firma ma wytyczne dotyczące marki, których należy przestrzegać? Co z zasadami dotyczącymi obrazów, zasadami dotyczącymi łączenia i wytycznymi dotyczącymi dostępności?

Skrót

Jeśli chcesz bardzo szybko wyrzucić intranet ogólnego przeznaczenia, możesz po prostu pobrać wtyczkę intranetową dla WordPress. Te oferują tylko podstawy, ale mogą być do przyjęcia w przypadku małej witryny intranetowej:

 • Wszystko w jednym intranecie: zabezpiecza witrynę WordPress i tworzy przekierowania logowania, wszystko w jednej wtyczce.
 • Intranet Plus: dodaje prosty, jednostronicowy obszar w WordPressie z podstawowymi funkcjami intranetu.

W większości przypadków musisz zbudować coś nieco większego i bardziej złożonego, łącząc różne wtyczki.

Budowanie intranetu

Po zainstalowaniu WordPress na serwerze firmy przejdź do Ustawień, a następnie Czytanie i sprawdź Zniechęcaj wyszukiwarki do indeksowania tej witryny pole wyboru. To ustawienie dodaje wiersz do pliku robots.txt, który zniechęca roboty indeksujące witrynę. W większości przypadków intranety nie muszą znajdować się w wyszukiwaniu, a zaznaczenie tego pola wyboru może uniemożliwić pewnej liczbie niechcianego ruchu uzyskanie wiedzy o jego istnieniu.

Następnie musisz spojrzeć na komponenty witryny intranetowej i dowiedzieć się, które wtyczki potrzebujesz, aby wszystko połączyć. W poniższych sekcjach omówimy niektóre typowe komponenty, które mają intranety, wraz z wtyczkami, które pomogą Ci osiągnąć tę funkcjonalność.

Uczynienie treści intranetowych prywatnymi

Większość intranetów jest zablokowana tylko dla pracowników. Domyślnie WordPress działa, upubliczniając wszystko, a następnie pozwala redaktorom ustawić flagę na poszczególnych elementach, które powinny być prywatne. W przypadku intranetu jest to niepraktyczny sposób zarządzania rzeczami. To tylko kwestia czasu, zanim ktoś zapomni ustawić stronę jako prywatną. Musisz go więc odwrócić i domyślnie ustawić jako prywatny. Oto coupe wtyczek, które pomogą:

 • Bezpieczeństwo strony & Członkostwo: ta wtyczka pozwala tworzyć grupy użytkowników, a następnie udzielać im uprawnień do określonych sekcji witryny intranetowej. Możesz ustawić całą witrynę jako prywatną lub ograniczyć określone kategorie. Obejmuje on przypieczętowaną grupę dla zarejestrowanych użytkowników, więc łatwo jest ograniczyć treść do personelu, oferując na przykład publiczną stronę główną.
 • Ograniczony dostęp do witryny: ta wtyczka pozwala ograniczyć logowanie do określonych adresów IP, co jest naprawdę przydatne podczas budowania intranetu. Możesz także wybrać, co się stanie, gdy ktoś się zaloguje, w tym wyświetlając wiadomość lub przekierowując ją na określone strony. Pamiętaj, że wadą tej wtyczki jest to, że uniemożliwi ona zalogowanie się zdalnym pracownikom, chyba że korzystają z firmowej sieci VPN. Więc jeśli masz dużo pracowników domowych lub pracowników sprzedaży zdalnej, może to powodować więcej problemów niż rozwiązuje.

Zabezpieczanie danych intranetowych

Słabo zabezpieczone dane biznesowe to kusząca perspektywa dla hakerów, a repozytorium poufnych dokumentów prawdopodobnie przyciągnie niechcianą uwagę. Nawet jeśli nie uważasz, że w intranecie znajduje się coś cennego dla hakera, wystarczy jeden ciekawy przekręt, aby uszkodzić pliki, ukraść adresy e-mail i stworzyć ogólny problem z bezpieczeństwem informacji. W niektórych przypadkach małe firmy współpracują ze znacznie większymi klientami, więc niepewna witryna intranetowa może działać jako przydatne tylne drzwi dla określonego intruza.

Podobnie jak zwykła witryna WordPress, intranet WordPress musi być chroniony przed następującymi zagrożeniami:

 • Bezczynne wylogowanie użytkownika: przydatna wtyczka, która wylogowuje użytkowników z witryny WordPress po okresie bezczynności. Może to pomóc w upewnieniu się, że sesje nie są wylogowywane, gdy użytkownik odejdzie pod koniec dnia.
 • Kuloodporne bezpieczeństwo: wzmocnij bezpieczeństwo w intranecie za pomocą tej wtyczki.
 • Limit logowania tylko jednego urządzenia: uniemożliwia użytkownikom logowanie się na wielu urządzeniach jednocześnie. Może to mieć wpływ na użyteczność dla niektórych osób, ale z drugiej strony może uniemożliwić złośliwemu użytkownikowi przechwycenie loginu, który jest już używany.
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe: dodaje dodatkowe bezpieczeństwo bez haseł, używając aplikacji mobilnej Clef do logowania. Zeskanuj kod, aby uzyskać dostęp do intranetu.
 • Google Authenticator: uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą telefonu, z zapasową metodą logowania przy pomocy wiadomości e-mail lub pytań bezpieczeństwa. W przypadku wybranych ról można włączyć logowanie dwuskładnikowe, co czyni je przydatnymi do zabezpieczania tylko kont o wyższych poziomach uprawnień.

Logowanie do intranetu

Twoi użytkownicy prawdopodobnie mają już nazwę użytkownika sieci, login e-mail lub potencjalnie jedno i drugie. Jeśli możesz zintegrować jedno z tych istniejących loginów z intranetu, znacznie ułatwisz im dostęp do nich. Dodatkowo, twoje biuro obsługi nie będzie musiało utrzymywać loginów WordPress dla każdego użytkownika, co znacznie ułatwi im życie, a także użytkownikom końcowym.

 • Logowanie do Active Directory / LDAP dla witryn intranetowych: LDAP służy do uwierzytelniania użytkowników na komputerach z systemem Windows za pomocą usługi Active Directory. Ta wtyczka oferuje tę samą funkcjonalność dla twojego intranetu.
 • Logowanie do Google Apps: zaloguj się przy użyciu Google Apps. Ta wtyczka jest kompatybilna z wtyczką do udostępniania plików G Suite, którą omówimy później.
 • GP Google Login: kolejna wtyczka logowania Google.

Możesz także poprawić sposób logowania, myśląc o tym, co ludzie chcą zobaczyć, gdy się logują. Twoi użytkownicy zostaną domyślnie przeniesieni do obszaru administracyjnego WordPress, ale prawdopodobnie chcesz utrzymać ludzi na głównej stronie tak często, jak to możliwe, aby sprawią, że proces będzie mniej skomplikowany. Wtyczka przekierowania logowania, taka jak Przekierowanie logowania Piotra, spowoduje powrót użytkowników do strony głównej podczas logowania lub przekieruje ich na niestandardową stronę, którą zdefiniujesz.

Poprawa ról użytkowników

Po wyjęciu z pudełka WordPress ma pięć ról użytkownika. Podczas konfigurowania intranetu prawdopodobnie okaże się, że potrzebujesz bardziej szczegółowej kontroli. Na przykład możesz chcieć roli dla kierowników zespołów, jednej dla kierowników pięter i jednej dla menedżerów treści, każdy z innym zestawem uprawnień.

Na szczęście tworzenie i zarządzanie rolami za pomocą Edytora ról użytkownika jest stosunkowo łatwe. Po prostu zrób kopię roli, zmień jej nazwę, a następnie wybierz uprawnienia, które ta rola powinna mieć.

Po skonfigurowaniu ról użytkownika możesz w różny sposób przedstawić swój intranet różnym rolom użytkownika. Wtyczka Notatki pomocy oparte na rolach jest szczególnie przydatna w intranetach, ponieważ wyświetla różne treści pomocy dla różnych ról. Oznacza to, że możesz mieć jeden zestaw notatek pomocy dla edytorów treści, inny dla liderów zespołów i inny zestaw dla zwykłych użytkowników.

Współtworzenie treści

WordPress ma już całkiem niezły system do dodawania, edytowania i moderowania treści. Możesz wykorzystać role na swoją korzyść, jeśli chodzi o zapełnianie witryny i przekazywanie kontroli nad niektórymi obszarami. Prawdopodobnie nie chcesz, aby każdy użytkownik miał uprawnienia do modyfikowania zawartości intranetu i możesz nie chcieć, aby cały zespół redakcyjny miał dostęp do wszystkiego. Ale będą pewne obszary, w których treści przesłane przez użytkowników są konieczne, więc musisz pomyśleć o najprostszym sposobie osiągnięcia tego celu.

Zamiast szkolić wszystkich w zakresie korzystania z edytora WordPress, możesz umieścić formularz przesyłania treści na stronie i uprościć proces dodawania nowych postów. Ponownie, jest to dobry sposób na zatrzymanie ludzi w głównej witrynie intranetowej, z dala od obszaru administracyjnego WordPress, gdzie mogą zbłądzić w niewłaściwe miejsce. Po wypróbowaniu kilku wtyczek, które to upraszczają, naszym ulubionym nadal są posty przesłane przez użytkowników. Pozwala osadzić formularz przesyłania treści na dowolnej stronie.

Branding twojego intranetu

Oprócz wyboru motywu dla intranetu i dostosowywania kolorów, możesz zmienić nazwę WordPress, aby wyglądał bardziej korporacyjnie. Oto trzy proste wtyczki, które pozwalają to zrobić:

 • Dodaj logo do administratora: dodaj logo swojej firmy do obszaru administracyjnego WordPress. To nie jest przełom, ale jest miły dla strony intranetowej i pomaga uspokoić użytkowników, że są we właściwym miejscu.
 • Logo strony niestandardowego logowania administratora WP
  : zmień logo na stronie administratora, załaduj niestandardowy CSS i dodaj dodatkowy tekst powitalny nad formularzem logowania.
 • Dostosuj obraz logowania: inny formularz logowania CSS i wtyczka dostosowywania obrazu.

Dostępność

 • Dostępna poezja: dodaj funkcje ułatwień dostępu do dowolnej witryny WordPress, w tym zmieniacz rozmiarów czcionek, przełącznik kontrastu i automatyczne generowanie łącza zwrotnego. Ta wtyczka znajdzie również brakujący tekst ALT na obrazach lub wymusi tekst ALT tam, gdzie go brakuje.
 • Dostępność SOGO: dodaj przycisk ułatwienia dostępu, aby zmienić rozmiar czcionki, kontrast, podkreślenie linku i inne.

Oprócz zapewnienia dostępności witryny dla osób niepełnosprawnych może być konieczne rozważenie pracowników, którzy nie korzystają z najnowszych technologii. W niektórych środowiskach pracy komputery są nieaktualne i mogą działać na starych przeglądarkach internetowych, które mają trudności z renderowaniem skomplikowanych stron internetowych. Jeśli nie masz całkowitej pewności, że użytkownicy mają aktualny sprzęt i oprogramowanie, rozważ użycie treści uproszczonych. Jest idealny do każdej witryny, w której jest używana starsza technologia informatyczna.

Tworzenie katalogu pracowników

Twój intranet może utrzymywać łączność pracowników, dając każdej osobie stronę profilu. Dzięki WordPress jest to bardzo łatwe, ponieważ system ma już profil dla każdej osoby. Poniższe wtyczki wykorzystują tę funkcjonalność, z dodatkowymi polami i układem odpowiednim do użytku w intranecie.

 • Prosty katalog intranetowy: dodaje listę profili użytkowników ze zdjęciami, kalendarz wydarzeń i pole wyszukiwania.
 • Geo IP Detect: odpytuje bazy danych Maxmind GeoIP2 dla dowolnej lokalizacji użytkownika i pozwala umieścić informacje w witrynie intranetowej.
 • Katalog Google Apps: tworzy bazę danych pracowników z Twojej domeny Google Apps. Zawiera funkcję wyszukiwania.
 • Katalog pracowników: obejmuje profile, wyszukiwanie i dodatkowe taksonomie dla stron profilu. Możesz także użyć widżetów paska bocznego, aby wyświetlić polecanych pracowników lub ostatnich gości w intranecie.
 • Brag Box: pozwól swoim współpracownikom dzielić się miłością, przesyłając sobie komplementy.

Udostępnianie dokumentów

Ta sekcja dotyczy udostępniania dokumentów w formacie tylko do odczytu, a nie udostępniania ich do wspólnej pracy. W końcu Twoja firma prawdopodobnie ma już jakąś platformę współpracy. W intranecie chodzi o przekazywanie zasad i aktualizacji wszystkim jednocześnie.

Możesz utworzyć nowe strony z treściami dla wszystkich swoich zasad, ale czasem łatwiej jest osadzić oryginalną wersję na swojej stronie. Musisz pomyśleć o tym, jak te dokumenty są tworzone, kto je tworzy i jak zamierzasz je wyświetlać w WordPress. Rozważ format oryginalnych dokumentów i łatwość aktualizowania intranetu.

 • Krótki kod zawartości zdalnej: ściągnij treść z innej witryny za pomocą krótkiego kodu w poście lub stronie. Wtyczki tej można używać do pobierania treści do intranetu z innej witryny lub odwrotnie.
 • Google Drive Embedder: umożliwia edytorom osadzanie dowolnego dokumentu G Suite w witrynie intranetowej WordPress. Tej wtyczki należy używać z wtyczką Google Apps Login.
 • PDF Osadzanie: osadzaj pliki PDF w WordPress przy użyciu automatycznie generowanego JavaScript.
 • Google Doc Embedder: ta wtyczka używa przeglądarki Dysku Google do osadzania plików w witrynie WordPress. Opcjonalnie możesz także zaoferować dokumenty do pobrania. Świetne rozwiązanie dla organizacji, które już korzystają z G Suite.
 • Wyszukiwanie plików WP: umożliwia przeszukiwanie wszystkich plików w bibliotece multimediów WordPress przy użyciu zwykłego pola wyszukiwania. Obsługuje pliki PDF, DOCX i ODT.

Wtyczki do ekstranetów

Jeśli chcesz doprowadzić swoich klientów do równania, potrzebujesz ekstranetu: zamkniętego systemu, który możesz otworzyć dla swoich klientów. Proces budowania ekstranetu jest podobny do budowania intranetu, ale prawdopodobnie musisz zachować ostrożność w zakresie ról użytkowników i aspektów prywatności. Istnieje kilka wtyczek WordPress, które dadzą ci wstępnie skonfigurowaną stronę ekstranetową, więc mogą być również warte rozważenia:

 • Pakiet klienta: dodaje bezpieczny obszar w Twojej witrynie, abyś mógł udostępniać pliki swoim klientom. Chociaż nie jest to kompletny ekstranet, obsługuje różne lokalizacje, więc można go dostosować do różnych wymagań.
 • Projekt Panorama: ta wtyczka dodaje narzędzia do zarządzania projektami do witryny WordPress, w tym udostępnianie plików i śledzenie czasu.
 • Portal Clinked Client: ta wtyczka oferuje zarządzanie projektami z funkcjami, które można powiązać z intranetem. Możesz udostępniać pliki i współpracować z nimi, rozpoczynać dyskusje i organizować wydarzenia.

Podsumowanie

WordPress to wszechstronne oprogramowanie, którego można używać do wielu różnych zadań. Wbudowany system ról sprawia, że ​​idealnie nadaje się do wspólnego zarządzania treścią, a można ulepszyć wbudowane profile o dodatkowe informacje zorientowane na biznes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map