Hayatınızı Gizlice Yöneten API’ler

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Gizlice Hayatınızı Yöneten {API'ler}

Modern yaşam, birçoğu için çevrimiçi bir yaşamdır. Ve her tıklama, her tweet, her Facebook benzeri veya ürün incelemesi, uygulama programı olarak bilinen bir yardımcı program tarafından gözden geçirilmeyi ve sıralanmayı bekleyen daha büyük bir veri havuzunun (e-postalarımız, çevrimiçi satın alımlarımız, GPS bilgilerimiz ve daha fazlası ile birlikte) bir parçası haline gelir. arayüz (API).

Uygulama programı arayüzünün (API) yaygınlığı günlük olarak çok düşündüğünüz bir şey olmayabilir. Ancak bu protokoller ve araçlar, şirketler tarafından her gün çok kişisel ve pazarlamacılar, kolluk kuvvetleri ve her türlü hükümet organları için son derece değerli olan veri toplamak, düzenlemek ve analiz etmek için kullanılmaktadır. Bilgi paylaşmak ve işlevselliği geliştirmek için iki uygulama bağlandığında, bir API kullanımda olabilir.

Örneğin, kolluk kuvvetleri ve diğer devlet kurumları operasyonları sırasında muazzam miktarda veri üretir ve toplar ve API’ler bu verilerin analizinde ve karşılaştırılmasında kilit öneme sahiptir. Suçları takip etmekten departman verimliliğini artırmaya ve demografik araştırmalardan davranışsal profillemeye kadar, API’ler modern elektronik gözetim, bilgi yönetimi ve suç önleme konusunda kilit bir rol oynamaktadır.

Yasa uygulama ve araştırmanın ötesinde, Netflix, Amazon, Twitter, Facebook ve daha fazlası dahil olmak üzere İnternet’teki en büyük şirketlerden bazıları, kullanıcıları hakkında bilgi toplamak ve deneyimlerini özelleştirmek için API’leri kullanmak ve hedefli pazarlama ve ödül programları oluşturmak için . Trendrr, Trackur ve diğer veri madenciliği şirketleri tarafından oluşturulanlar gibi diğer API’ler, yaşları, cinsiyetleri, politikaları, gelirleri ve ilgi alanları dahil olmak üzere kullanıcıların çok ayrıntılı profillerini oluşturmak için kullanılır. Kendisi yasal sıcak suya girmesine rağmen, eski up-and-comer Rapleaf da, ister dışarıda olsun ister olmasın, veri toplamaya ve Web üzerindeki bireylerin karlı profillerini oluşturmaya devam ediyor.

Gizlilikle ilgili kaygılar dikkate alınmaksızın, API’lerin, diğer daha gizli veri toplama ve işleme yöntemlerinin yanı sıra burada kalacağı açıktır. Ve yalnızca API’lerin sosyal medya alanı ve İnternet genelindeki şirketler için milyarlarca dolarlık gelir elde etmesiyle, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yaşam hasat verilerinden giderek daha fazla etkilendikleri için muhtemelen daha sofistike ve güçlü olacaklar..

Hayatınızı Gizlice Yöneten API'ler

Hayatınızı Gizlice Yöneten API’ler

Bir API (uygulama programı arayüzü), iki farklı uygulamanın birbirleriyle iletişim kurması için bir veya her ikisinin özelliklerini geliştirmek ve işlevsellik eklemek amacıyla bir dizi rutin, protokol ve araçtır. Geliştiricilerin başka bir şirketin teknolojisinin üzerine yenilikler oluşturmalarına izin veriyorlar.

Korkutucu Yollar API’ları Kullanılıyor

Kişisel yaşamınızın ne kadarının üçüncü taraf API’ları tarafından kolayca kullanılabilir olduğu?

Veritabanı pazarlaması milyarlarca dolarlık bir endüstridir.

Sosyal medya izleme (SMM) firmaları gibi Trendrr, Trackur, ve Duygu Metrikleri tüketicilerin çevrimiçi uyandıklarında bıraktıkları büyük miktarda kişisel veriyi toplamak ve analiz etmek için gelişmiş algoritmalar kullanın.

SMM ve diğer hizmetler tarafından toplanan bir kişiye ilişkin belirli veriler şunları içerebilir:

 • Bir kişinin hane halkı gelir aralığı
 • Yaş aralığı
 • Siyasi eğilim
 • Hanedeki çocukların cinsiyeti ve yaşı
 • Din, kumar, tütün ve yetişkin eğlencesi gibi konulardaki ilgi alanları
 • Bir kişinin Amazon istek listesinde neler var?

Demografik, hane halkı, ilgi alanı ve satın alma verileri, e-posta veritabanından (binlerce e-postaya kadar) aşağıdaki gibi hizmetler yoluyla alınabilir Rapleaf, eDataSource, ve FlipTop.

Rapleaf seçmen kayıt dosyalarına, alışveriş geçmişlerine, sosyal ağ etkinliklerine ve daha sonra hedeflenen çevrimiçi reklamcılık için sattığı emlak kayıtlarına dokunarak insanlar üzerinde samimi veritabanları oluşturabilir.

 • Ayrıca bir kullanıcının arkadaşlarının etkinliğine göre veri toplar.
 • Hizmetin 2011’de günde yaklaşık 200 milyon API çağrısı ile birçok kişiye açıkça değeri var.
 • Erken evlat edinenler siyasi kampanyaları içeriyordu.
 • Birisinin kredi kartı veya kredi için değerli bir risk olup olmadığını belirleyebilir – hepsi herhangi bir hesaba girmeden veya yasaları çiğnemeden.
 • 2010 yılında The Wall Street Journal, hizmetin bir kişinin gerçek adına en az 12 şirkete bağlanan benzersiz bir Facebook kimlik numarası açığa çıkardığı belirli bir örneği ortaya çıkardı.
 • Facebook kimlik numaralarını açıklama uygulaması, Journal’ın şirketin dikkatine sunulmasından sonra sona erdi.

1969 yılında 32 milyardan fazla veri kaydı ile kuruldu, Acxiom bir kişinin web davranışından Sosyal Güvenlik numarasına ve hatta maliyesine kadar kişisel bilgileri izler.

 • Sunucuları Yılda 50 trilyon veri “işlemi”.
 • Acxiom’un müşterileri arasında Wells Fargo, HSBC, E * Trade, Toyot, Ford ve Macy’nin.

Intelius şirketlerin ve tüketicilerin diğer kişiler üzerinde arka plan kontrolleri yapmasına izin vermek için herkese açık kayıtları toplar. Bireyler üzerinde 20 milyar kayıt.

 • Adınızı, adresinizi, adres geçmişinizi, yaşınızı, doğum gününüzü, telefon numaranızı, akrabalarınızı, gelirinizi, evinizin değerini ve medeni durumunuzu izler.
 • Ayrıca, suç işlemlerini, iflasları, hacizleri, kararları, takma adları, davaları, boşanma kayıtlarını ve ölüm kayıtlarını görmek için devlet kayıtlarını da araştırır..

Pipl Web’i, sosyal ağlar ve devlet kaynakları gibi diğer web sitelerini ve veri madencilerini adınız ve kişisel verilerinizle birlikte tarar.

 • Daha sonra, bu bilgilere ilişkin bağlantıları tek bir sayfada görüntüler ve hedefli reklamlar satar.

iOS uygulaması Yenile sosyal ağların üyeleriyle sohbet etmen gereken bir dosya oluşturmak için sosyal hesapları bağlar.

Rapporative Gmail’de sosyal medya etkinliği, bulundukları yerler, şirketleri, unvanları ve daha fazlası gibi verileri e-posta konuşmalarınızın yanında gösterir.

Tinder tanışma uygulaması kullanıcıların ilgi çekici kişileri seçilen bir mesafeden görüntülemelerini sağlar, Facebook arkadaşlarını ve ortak ilgi alanlarını gösterir. Bir eşleşme yapıldığında kullanıcılar uygulamanın sohbet özelliğini kullanabilir.

API’lar, yüz tanıma teknolojisi ile Mashape.com yüz algılama API’lerinden yararlanan 77 mashup içerir.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Doçent olan Alessandro Acquisti, rastgele bir bireyin fotoğrafının bir isim, doğum tarihi ve Sosyal Güvenlik numarası ile hızlı ve doğru bir şekilde ilişkilendirilebileceği bir veritabanına nasıl gönderilebileceğini gösterdi..

Facebook’un yüz tanıma özelliği, yüzleri profillerle eşleştirebilir, benzer yüzleri olan fotoğrafları bir araya getirebilir ve fotoğrafların etiketlenmesi Avrupa’da yasaklandığında bir arkadaşın adını önerebilir.

 • Alman Veri Koruma Kurumu’nun temel kaygısı Facebook’un kullanıcılarına yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığını bildirmediğiydi.
 • Milyonlarca yüz içeren bir biyometri veri tabanının yanlış kullanım için “muazzam bir potansiyele” sahip olduğunu iddia ettiler.

Google, yüz tanıma özelliğini yasaklamasına rağmen Google Glass, gibi bazı şirketler Cam için ReKognitiontarafındanOrbeus bir kimlik tespit etmek yerine özelliklere odaklanarak gizlilik sorununu ortadan kaldırmanın yollarını buldular.

Elk Grove’da CA yetkilileri, şehirdeki video kameralardan kendilerine beslenen görüntüleri gerçek zamanlı olarak analiz etmek için yüz tanıma teknolojisini kullanabilir ve kameralar polisin avladığı kişileri tespit ettiğinde uyarı verebilir.

ABD’deki kolluk kuvvetleri, teröristleri, suçluları ve suçluları takip etmeye yardımcı olmak için sendikadaki her eyaletteki sürücü belgelerine ilişkin fotoğraflar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 120 milyondan fazla aranabilir fotoğraftan oluşan devasa bir veritabanı oluşturdu..

Bazı perakendeciler, ünlülerin mağazalarını ziyaret ettikleri zaman yüz tanıma uygulamasını bile düşündüler..

API’lara Bağlı Hizmetler

İşte API’lara dayanan yüzlerce hizmet ve uygulamanın bir örneği.

Dünya çapında 1.000’den fazla telekom operatörü ile anlaşma, Twilio’nun API’ları geliştiricilerin uygulamalarına kolayca SMS, ses ve VoIP işlevselliği eklemelerine yardımcı olun.

 • Bir işletme, bir müşterinin temsilcisinin web sitesini ziyaret eden kişilerle konuşmasına izin vermek için Twilio’yu kullanabilir.
 • Bir taksi hizmeti, müşterilere yolculuğunun ne zaman ulaşacağını bildiren bir SMS mesajı göndermek için kullanabilir.

Trendsmap.com kullanıcıların belirli bir konum için en çok tweetlenen konuları gerçek zamanlı olarak görebilmesi için popüler, konuma özgü Twitter konularını Google Haritalar ile birleştirir.

Data.gov’nun API’sını kullanma, ThisWeKnow.org kullanıcıların bir şehrin nüfusunun makyajı, ev sahipleri ve kiracılar, yeni konut sakinlerinin yeni akışı, şehirdeki fabrika sayısı ve yerel kanser istatistikleri hakkındaki ayrıntıları görüntülemesine olanak tanır.

Poligraft.com herhangi bir çevrimiçi siyasi haber hikayesine ışık tutmaya çalışarak, tüm politikacılar ve haber değeri olan insanlar hakkında ayrıntılı bilgi döndürüyor.

TheTracktor.com bilinçli satın alma kararları vermenize yardımcı olacak fiyatlandırma bilgileri edinmenize yardımcı olur.

 • Herhangi bir öğenin fiyatlandırma geçmişini görebilirsiniz, böylece dik bir indirimi kaçırıp kaçırmamanızı bilirsiniz.

Mobil cihazları kullanan API’lar çünkü ilginç bir şey yapan herhangi bir uygulamanın verileri sunucu arasında ileri geri aktarması gerekiyor.

MyFitnessPal ortakları için kapalı bir API başlattı, böylece kullanıcılar daha fazla cihazı senkronize edebilir ve genel sağlık durumlarının daha büyük bir resmini elde edebilir.

Nike yaptığı Fuelband Üçüncü taraf geliştiricilerin ürünü tamamlayan iPhone uygulamaları geliştirmeleri için kullanılabilir. Zombiler, Koş! Uygulamanın zombi saldırılarını simüle ederek kullanıcıların hızınızı artırmasını isteyen.

En Popüler API’lar

İşletmelerin ve bireylerin her gün kullandıkları sosyal araçların çoğu Twitter, Facebook, YouTube, Google, Flickr, LinkedIn, Foursquare ve daha fazlasından API’lara güveniyor.

ProgrammableWeb dizinindeki en popüler 10 AP:

 1. Google Haritalar yaklaşık 2.500 mashup ile
 2. heyecan neredeyse 800 ile
 3. Youtube 670’den fazla ile
 4. Flickr 620’den fazla ile
 5. Amazon 420’de Ürün Reklamcılığı+
 6. Facebook 400’den fazla ile
 7. Twilio 350’de+
 8. fm 234’te
 9. eBay 230’dan fazla ile
 10. Google arama yaklaşık 200

Microsoft Windows gibi çoğu işletim ortamı, programcıların işletim ortamıyla tutarlı uygulamalar yazabilmesi için bir API sağlar.

Program oluşturma, yürütme, yönetim ve izlemeyi kolaylaştırmak için daha fazla uygulama başlatıldığında ödül programları ve konuma dayalı pazarlama giderek daha popüler hale geldi.

ABD hükümeti verileri 2011’de API olarak kullanıma sunuldu.

 • Devletin açık verilerinin kullanımı için en büyük durum, analiz ve şeffaflık için kolluk verimliliğinin artırılmasıdır.
 • Socrata’nın Veri API’sı SODA herhangi bir e-tabloyu bir API’ya dönüştürür.
 • 4 ABD eyalet hükümeti (Oregon, Oklahoma, Mississippi, Colorado) ve 7 büyük ABD şehri (Austin, Chicago, Seattle, New York, San Francisco, New Orleans ve Baltimore) suç verilerini izlemek için SODA kullanıyor.

API Patlaması

Beyaz Saray İnovasyon Üyesi Kin Lane’e göre, API’lar 2015 yılına kadar şirketler için varsayılan olacak.

2005 yılında listelenen yalnızca 105 API ile başlayarak, ProgrammableWeb’in API Dizini 2012 yılının Kasım ayında 8.000 API’ye ulaşarak yalnızca 3 ayda 1.000’e yükseldi.

Dizin şimdi 9.500’den fazla API, 8 ayda% 18.8 büyüyor.

Eklenen son 1000 API’nın en iyi 5 kategorisi Kurumsal, Finansal, Bilim, Ödeme ve Mesajlaşmadır.

ProgrammableWeb’in kurucusu John Musser’e göre, bazı şirketler API bağlantıları yoluyla yılda milyarlarca dolar gelir hizmetlerine.

Expedia’n satış ortağı ağı sayıları 2 milyar dolarlık işletme API’leri aracılığıyla bir yıl, işlerinin% 90’ı API’lar aracılığıyla.

Çevrimiçi hizmetler Google (13 milyar), Facebook (5 milyar), Netflix (1,4 milyar), eBay (1 milyar) ve Klout (1 milyar) gibi günde milyarlarca API çağrısı gerçekleştiriyor.

Girişim sermayesi tarafından finanse edilen ve işletmelerin API tekliflerini yönetmelerine yardımcı olan şirketlerin sayısı, büyümenin başka bir göstergesidir:

 • Mashery.com
 • 3scale.net
 • StrikeIron.com
 • SonoaandApigee.com
 • DirectAPI.com

Yönetim hizmetleri arasında ölçüm erişimi, erişim anahtarları edinme, sürekli çalışma süresi izleme, güvenlik ve müşteri kullanımının analizi yer alır.

Kaynaklar

 • Socrata Veri API’sı: Hükümeti Açık Tutmak – blog.programmableweb.com
 • 8.000 API: İşletmenin Yükselişi – blog.programmableweb.com
 • Web API’leri – Büyüme, Yönetim, Protokoller, Test Araçları – qualitylogic.com
 • Milyarlarca API Çağrısı Web Üzerinden Geçiyor, “Yazılım” ı Yeniden Tanımlıyor – zdnet.com
 • Kuruluş için API’ler – information-age.com
 • Orbeus, Google Glass için Görsel Tanıma (Ürpertici Yüz Tanıma) API’lerini Başlattı – techcrunch.com
 • Üst Düzey Mağazalar VIP’leri Görmek İçin Yüz Tanıma Araçlarını Kullanıyor – npr.org
 • Kalori Sayma MyFitnessPal Uygulaması Daha da Yararlı – mashable.com
 • Twitter Reklamcılık API’sını Duyurdu – mashable.com
 • Yeni Pipl API, Uygulamalarınıza Şaşırtıcı ve Ürpertici Bir Şekilde Kişi Verilerini Çekiyor – readwrite.com
 • En İyi 5 Web Karması – science.howstuffworks.com
 • Yenileme Garip Küçük Konuşma Önlemek İnsanlar üzerinde Ürpertici Dosyaları Sağlar – lifehacker.com
 • Rapleaf Kredi Riskinizi Tahmin Etmek İçin Arkadaş Listelerinizi Madencilik Nasıl Yapar – fastcompany.com
 • Bir Web Öncüsü Kullanıcıları Ada Göre Profiller – online.wsj.com
 • Haritalama ve Paylaşım, Tüketici Genomu – nytimes.com
 • Bu Veri Madencileri Hakkındaki Her Şeyi Bilir – money.cnn.com
 • Facebook Yüz Tanıma Verilerini Yok Etmeli – Veya Kullanıcıların Onayını Alınmalı, Almanya Karar Verdi – zdnet.com
 • Boston Manhunt: Polisle Yüz Tanıma Teknolojisi – mercurynews.com
 • Yüz Tanıma Yazılımı: Promise mi, Tehil mi? – cbsnews.com
 • 70 Milyon Dolarlık Büyük Bir Yatırımla Twilio 500 Milyon Dolara Değer – businessinsider.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map