FTP Dosyası İzinleri için Basit Kılavuz

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

Temel HTML’den (örneğin bir PHP betiği) daha karmaşık bir şey yüklemek, genellikle düzgün bir şekilde çalışmak için izin ayarlarıyla uğraşmak gerekir. İster bir hatayla mücadele ediyor olun ister sunucunuza yeni bir komut dosyası yükleme talimatlarını izleyin, izinlerin nasıl ayarlanacağını bilmek önemlidir.

Birçok web yöneticisi ne yaptığını veya neden bu kadar önemli olduğunu bilmeden izinlerini ayarlamaya çalışır. Bu, güvenlik ve güvenilirlik sorunlarına yol açabilecek ciddi hatalara yol açabilir.

İşte iyi haber: izinlerin anlaşılması kolaydır. Neredeyse herkes temel kavramları sadece birkaç dakika içinde kavrayabilir. CHMOD komutunu kullandığımızda gördüğümüz gizemli sayılar bile hızlı bir astardan sonra çok daha netleşecek.

Akıllı, Basit ve Güvenli: Dosya İzni Temelleri

Dosya izinlerinin temel ilkesi, sunucunuzdaki her dosyanın her kullanıcı tarafından erişilmesine gerek olmamasıdır. Bu bağlamda, sunucunuz kişisel bilgisayarınızdan farklı değildir. Aynı makinede birden fazla hesabınız varsa, A kişisi gizlilik nedeniyle B kişisinin dosyalarına erişemeyebilir. Ancak bir yöneticinin her şeye erişim sağlayan daha üst düzey bir hesabı vardır.

Genellikle, üç tür kullanıcı dosyalara erişir: misafirler, genellikle siteyi ziyaret edenler anlamına gelir; kullanıcılar (bu durumda, web yöneticileri ve oluşturdukları hesaplar); ve yöneticiler (barındırma sağlayıcısı veya sanal özel sunucu (VPS) gibi sunucuya “kök” erişiminiz varsa kendiniz anlamına gelir).

Yöneticilerden izin vermenin veya bu izinlerden izin almanın bir yolu yoktur; istedikleri zaman herhangi bir şey yapma iznine sahiptirler. Diğer yandan belirlediğiniz izinler, sizin ve ziyaretçilerinizin dosyalarınızla neler yapabileceğini belirler. CHMOD komutu burada devreye giriyor.

CHMOD’u Anlama

CHange MODe (CHange MODe) anlamına gelen CHMOD, dosya ve klasörlerin izinlerini değiştirmek veya ayarlamak için dosya aktarım protokolü (FTP) programları aracılığıyla yaygın olarak erişilen Unix veya Linux komutudur. Tipik olarak, CHMOD bir dosya veya klasörün iznini 0 ila 7 arasında değişen üç sayıdan oluşan bir dizi olarak temsil eder..

Sayıların her biri farklı bir izin grubunu temsil eder:

  1. Kullanıcı: Bu dosya veya klasörün sahibi, yani onu yükleyen veya oluşturan hesap.

  2. Grup: Kullanıcının ait olduğu grup. Örneğin, barındırma hesabınız birden çok FTP girişi oluşturmanıza izin veriyorsa, büyük olasılıkla aynı gruba aittir..

  3. Dünya: Sitenize gelen ziyaretçiler de dahil olmak üzere diğer herkes.

Üç grubun da izin verilebilecek veya reddedilebilecek üç etkinliği vardır:

  1. Oku: Bir dosyayı okuma veya bir klasördeki dosyaları listeleme yeteneği. Okuma erişimi olmadan bir dosyaya yalnızca yöneticiler tarafından erişilebilir.

  2. Yazma: Bir dosyayı düzenleme / silme / yeniden adlandırma veya klasördeki dosyaları oluşturma / silme / yeniden adlandırma yeteneği.

  3. Yürüt: Klasörde komut dosyası çalıştırma veya komut dosyası çalıştırma yeteneği.

Daha sonra bu üç eyleme sayısal bir değer verilir, “Okuma” “4, ″“ Yazma ”“ 2, ″ ve “Yürütme” “1’dir. ″ Bu değerlerin eklenmesi, her birinde 0 ile 7 arasında bir sayı oluşturur. üç alan.

Herhangi bir izne sahip olmayan, yani yönetici dışında hiç kimsenin erişemediği bir dosya 000’dir. Herkes tarafından okunabilen bir dosya 444’tür. Herkes tarafından okunabilen, yazılabilen ve yürütülebilir bir dosya 777’dir..

Her grubun farklı bir değeri olabilir, bu nedenle örneğin 755 iznine sahip bir dosya kullanıcı tarafından okunabilir, yazılabilir ve yürütülebilir, ancak herkes bunu okuyabilir veya yürütebilir, yazamaz. Bu, başkalarının dosyayı düzenlemesini önler.

Genel olarak, bir dosyanın kullanıcısı dosyaya tam erişime sahip olur (7 anlamına gelir), ancak genellikle diğerleri daha sınırlı erişime sahip olur. Çoğu komut dosyası için 755 ideal olarak kabul edilir. Bazen başka izinlere ihtiyaç vardır. Örneğin, düzenli olarak dosya yüklediğiniz bir klasörünüz varsa, izinlerin 666 olarak ayarlanması gerekebilir, yani klasör okunabilir ve yazılabilir, ancak yürütülemez.

İzin Belgeleri: Güvenlik Hakkında Bir Söz

İzinlerle ilgili sorun, ne kadar çok verirseniz, bir başkasının sunucunuza saldırı başlatmak için izinlerinizi kötüye kullanma olasılığı o kadar yüksektir. Sayı ne kadar düşük ve daha az hak verilirse, o kadar iyi.

Örneğin, bir komut dosyası düzenlenebilir, ancak olması gerekmiyorsa, bir bilgisayar korsanı kötü amaçlı kod ekleyebilir. Benzer şekilde, bir dosya dışarıdaki herhangi bir kullanıcı tarafından yürütülebilirse, sunucuya veya diğer ziyaretçilere karşı kullanılabilir.

İzinlerinizi yalnızca gerekli olana ayarlamaya dikkat edin. Dosyaları veya klasörleri yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda 777 olarak belirleyin ve gerektirmeyen dosyalarda yürütme izinleri vermekten kaçının. Uygun dosya izinlerini ayarlamak için zaman ayırmak, yolda oldukça büyük baş ağrılarından kurtarabilir.

Dosya izinleri gerçekten kafa karıştırıcı veya zor değil. Web’de dosya izinlerinin arkasındaki ilkeleri açıklayan çok sayıda harika kılavuz, ihtiyacınız olan bilgileri izlemeyi kolaylaştırır. Bilgilerin aktarılma şekli biraz kafa karıştırıcı olsa da, dosya izinlerinin arkasındaki ilkeleri kavramak kolaydır ve verilerinizi korumak için çok önemlidir. Sonuçta, verilerinizin nasıl ve neden çalıştığını anlamak, verilerinizi güvende tutmanıza ve kullanıcılarınızı mutlu etmenize izin vererek sizi daha iyi bir web yöneticisi yapar.

RSS beslememize abone olarak veya Twitter’da @WhoIsHosting’i takip ederek bunun gibi yayınları takip edin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me