Drone Yasalarını Tanıyın: Bu 8 İhlal, Hapse Girebilir

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. Drone'unuzun Sizi Hapse Düşürmesinin 8 Yolu


2020’ye kadar, sadece ABD göklerinde 7 milyondan fazla dron olacak. Hobi uçuyor patlıyor. Eğitimsiz operatörlerin sayısının artmasıyla birlikte, artan sayıda kaza ve ticari uçaklarla bazı tüy dökücü yakın kaçırmalar geldi.

Bazı ülkeler drone uçuşlarına hemen hemen her yerde izin verirken, birçok ülke kullanımlarını sınırlamak için hızla yasalar oluşturuyor. Hapishaneye girmek için yerel havacılık idarenizin dikkatini çekmek zorunda değilsiniz. Bu olabilir çünkü drone olmayan yasalara karşı bir yasa koyuyorsunuz. Bunlar arasında gizliliğin istilası ve halkı tehlikeye atma gibi şeyler.

Yasadışı kullanımdan kaçınmak istiyorsanız, kaçınmanız gereken 8 açık senaryo vardır.

Hapishaneye Hızlı Geçişiniz

Her drone yasasını ve her düzenlemeyi listelemek mümkün değildir – ABD’de bile, her ülkede çok daha az. Ancak pervasız kullanımın açık örneklerine bakabiliriz. Hobi uzmanlarının kullanıcıları çok sıkıntıya soktıkları bazı durumlar – bazı durumlarda onları hapse atmak.

1. Politikacıları ve Ünlüleri Korkutmak

2013’te Almanya’nın Korsan Partisinden bir eylemci bir basın toplantısında Alman Şansölyesi Angela Merkel’e yakın bir drone uçurdu.

Operatör yakalandı ve polis tarafından gözaltına alındı. Sadece yakın çekim fotoğraf çekmeye çalıştığını iddia etti. Polis bir tehdit olmadığını belirlediğinde, onu serbest bıraktılar.

Çoğu küçük insansız hava aracı silah taşıyamaz, bu nedenle bu birincil bir mesele değildir. Ancak yine de güvenlik ekiplerini endişelendiren zararlı maddeler taşıyabilirler. Politikacılara ve diğer ünlülere yakın uçmak, açık nedenlerden ötürü, hayır-hayır.

Resmi binalar

Hükümet güvenlik ekipleri de benzer şekilde hükümet binalarının yakınındaki uçan uçaklara karşı.

Beyaz Saray’a çok yakın uçan, hem kasıtlı olarak hem de kazayla çok sayıda olay yaşandı. 2015 yılında bir adam uçağı Lafayette Park’ta uçtuğu için tutuklandı. Bunun gibi olaylar Washington DC’de drone tespit ekipmanının test edilmesine neden oldu.

Sadece Ünlüler ve Hükümet Binaları Değil

İngiltere’de uçaklar asla araçların, binaların, insanların ve yapıların 50 metre (164 feet) içinde uçmamalıdır. Birincil motivasyon güvenliktir; ikincil motivasyon mahremiyettir. Bu nedenle İngiltere’de şehirlerde her türlü kullanım tamamen yasaktır. Ancak nispeten tenha bir alanda drone kullanımının bile yerel polis karakolunuzu ziyaret etmesine neden olması muhtemeldir..

ABD Federal Havacılık İdaresi aslında insanların yakınında uçmakla ilgili rahatlatıcı yasalar düşünüyor. Yine de kişinin üstünde ve yatay olarak en az 10 metre uzakta durmak zorunda kalacaktı. Ayrıca: bu sadece çok hafif tekneler için geçerlidir. Buna rağmen, battaniye yasaları ABD ve çoğu Avrupa Birliği ülkesi de dahil olmak üzere birçok ülkede gizlilik istilasını önler.

Birinin kafasına düşen bir drone ciddi bir yaralanmaya neden olacak, bu da insanlara çok yaklaşma riskini almamak için iyi bir neden.

2. Drone Olmadan Yasadışı Şeyler Yapmak

Bazen, seni tutuklayacak drone değildir. Uçağa eklediğiniz şeyler. Drone ile büyük bir kombinasyon pizza sunmak, tamam. Drone ile 5 gram metamfetamin verilmesi, tamam değil.

Maryland polisi iki kişiyi uyuşturucu, pornografi ve tütünü drone ile ıslah kurumuna kaçırdığı için tutukladı.

Bu, kaçak hapishaneye girmek için yaratıcı bir girişimdi ve muhtemelen tekrar tekrar göreceğiz. Ancak burada basit bir kural var: eğer drone olmadan yasalara aykırı ise, hala drone ile yasalara aykırıdır.

3. Bir Havaalanı veya Havaalanı Yakınında Drone Uçmak

ABD Federal Havacılık İdaresi, önce havaalanı kulesinden izin almadıkça, bir havaalanının 5 mil içinde herhangi bir drone kullanılmasını yasaklar. Buna FAA kontrollü hava sahası denir. FAA sınırının dışında olup olmadığınızdan emin değilseniz Airmap.io’ya bakın..

Diğer ülkelerde, uçakların nerede uçabileceğini belirlemek için SkyVector’daki kesit tablolarını kontrol etmek (zorunlu olmasa da) akıllıca olacaktır.

Uçuşa Yasak Bölgeler

ABD’deki birçok bölge kalıcı olarak uçuşa yasak bölgeler olarak kabul edilir. Örneğin, New York’ta bir drone uçuramazsınız. Ek olarak, özel etkinlikler için küçük uçuşa yasak bölgeler oluşturulur. Başkan Obama’nın 2015’in sonlarında Londra’yı ziyareti gibi özel siyasi etkinlikler için uçuşa yasak bölgelerin kurulması da yaygındır.

No Fly Drones, Birleşik Krallık’taki hareketsiz alanların güncel bir listesini sunar. ABD’deyseniz, ABD hükümetinin B4UFLY uygulamasını kullanarak mevcut uçuşa yasak bölgeleri kontrol edebilirsiniz.

Küresel uçuşa açık bölgeler hakkında bilgi için DJI’nin çevrimiçi haritasını kontrol etmelisiniz. Ancak amacının drone operatörlerine tavsiyede bulunmak olduğunu unutmayın. Mükemmel değil. Kapsamlı da değildir. DJI’ın belirttiği gibi, “Herhangi bir operasyon için hangi yasaların veya düzenlemelerin geçerli olduğunu belirlemek ve gerekli devlet yetkilerini almak her zaman kullanıcının sorumluluğundadır.”

Havadayken bir uçağa çok yakın uçarsanız, ABD kanunları şu anda bir uçağı tehlikeye atmak için hem ağır cezalara hem de hapis cezalarına izin vermektedir. Kanada hukuku da uçmanın “havacılık güvenliği için tehlikeli veya muhtemel olabilecek bir şekilde” sonuçları olacağı çok açıktır..

Henüz büyük bir felaket olmamasına rağmen, uçağa yaklaşan birden fazla dron örneği oldu. Bir drone uçağın ana gövdesine çarparsa, pilotlar motorun emilebileceğine, gövdeyi kırabileceğine veya bir pencereyi kırabileceğine inanırlar. Aynı anda birden fazla arıza oluşursa, çökme mümkündür.

4. Bir Drone Çok Yüksek Uçan

Bir drone ideal koşullarda 10.000 feet (İki mil!) ‘E ulaşabilir, ancak drone’nuz tespit edildiğinde neredeyse çok yüksek uçtuğunuz için tutuklanırsınız.

ABD’de yasal olması için tüm boş zaman uçağı uçuşları 400 feet’in altında gerçekleştirilmelidir; İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi de aynı sınırı önerir (PDF). (Dört yüz metre tipik bir apartmanın yaklaşık 13 katına eşdeğerdir.)

400 ayak sınırının geçerli olmasının iki ana nedeni vardır. Kaçırılanların çoğu, 400 metrenin üzerinde gerçekleşir, bu da alçaktan uçmak için iyi bir nedendir. Ayrıca, drone’nuz görüş alanınızda olmalı ve bulutlar arasında bir leke olduğunda bu zorlaşıyor. Pratikte, 200 feet’in altında kalmak iyi bir fikirdir.

5. Acil İşçilere Müdahale

Acil servislerin görevlerini kısıtlayan herhangi bir şey ABD yasalarına aykırıdır, bu nedenle dronlar acil durumların yakınında uçamaz. Helikopter gibi diğer uçaklara erişimi engelleyebilir ve aşağıda çalışan operatörler için bir tehlike olabilir..

Haziran 2016’da, California itfaiyecileri orman yangınları üzerinde uçan insansız hava araçları nedeniyle helikopter kullanamadılar. Bu davranış 25.000 dolara kadar para cezası taşır.

6. Milli Parkta Drone Görüntüleri Çekim

Uçağınızı bir yolculuğa çıkarmayı mı düşünüyorsunuz – belki de Büyük Kanyon’un üzerinden uçuyorsunuz? Uzak bölgelerde uçmak sizi sıcak suya indirebilir. Dronlar vahşi yaşamı ve doğal yaşam alanlarını etkiler. Ayrıca diğer turistler için bir sıkıntı olabilir.

Hemen hemen tüm ABD milli parkları uçuşa yasak bölgelerdir ve kurallara uymamak maksimum 5.000 dolar para cezası taşır. Uygulamada, muhtemelen daha az para cezasına çarptırılırsınız. Ama tatilinizi mahvetmek yeterli olacak.

7. Drone Fotoğrafları Satış

Boş zaman kullanımı için bir drone uçursanız, oldukça küçük bir zanaatla uçacağınız varsayılmaktadır. İş için uçarsanız, çoğu ülkede çok daha katı yasalara tabi olursunuz. Drone’nuzun boyutuna bakılmaksızın, bir fotoğraf çekip satarsanız, otomatik olarak ticari bir tekne haline gelir. Bu sizi hukukun başka bir kategorisine sokar.

Bu gibi düzenlemeler Kanada, ABD ve İngiltere’de geçerlidir.

8. Kayıtsız Drone Uçmak

ABD’de uçmak için en küçük insansız uçaklar hariç hepsi kaydedilmelidir. Kayıtlı olmayan bir uçağı uçurmanın cezası 27.500 $ ‘a ulaşabilir ve ayrıca 3 aylık bir hapis cezası verilebilir.

Gerçekçi olarak, amatör drone kullanıcılarına bu tür sert cezaların verilmesi muhtemel değildir. Ancak kayıt ücreti sadece 5 $ ‘dır, bu nedenle mahkemelerde ilk test davası olmaktan ziyade yasalara uymak mantıklıdır. İlk 8 ayda, Federal Havacılık İdaresi 520.000 drone kaydı aldı. Bu, kayıtlarındaki insanlı uçak sayısından 200.000 daha fazla.

Yasal Olarak Nereye Uçabilirim?

Bazı ülkeler dronlar konusunda çok liberal. Ancak tüm ülkelerde drone yasaları en önemli konu olmayabilir. Gizlilik ve güvenlik yasaları genellikle drone yasalarının yerine geçer. Dolayısıyla, bir ülke teknik olarak dronların herhangi bir yere akmasına izin verse bile, yine de kısıtlamalar olacaktır. Örneğin, kamerasını yasal olarak kullanmanıza izin verilmeyebilir. İnsanlara ve eşyalara çarparsanız kesinlikle yasayı çiğneyeceksiniz.

Yine de, ABD ve Avrupa’daki drone yasaları sizi rahatsız ediyorsa, daha uzlaşmacı ülkeler var.

Meksika

Meksika’da gün boyunca uçmanızı sağlayan 2 kg’ın (4,4 lbs) altındaki insansız uçakları kısıtlayan yasalar yoktur. Havaalanlarından uçmak hala iyi bir fikirdir. Postandfly akıllıca bu şaşırtıcı videoyu çekmeden önce Mexico City Havaalanı’ndan izin aldı:

Brezilya

Ülkenin askeri rutin olarak gizli gözetim için insansız hava araçları kullanıyor ve kişisel drone kullanımı için de rahat bir tavrı var. Yakın zamana kadar, BlackSheep Ekibinin inanılmaz Rio kuş bakışı görüntüsü gibi kentsel görüntüleri yakalayabilirsiniz. Rio’daki 2016 Olimpiyatları öncesinde güvenlik endişeleri nedeniyle bazı yasalar şehirler üzerinde drone kullanımını kısıtlamak için yürürlüğe girdi.

Hindistan

Düşük (300 feet’in altında) ve havaalanlarından ve kalabalıktan uzakta uçmanız gerekecek. Ama aksi takdirde, Hindistan’da istediğiniz yere uçabilirsiniz.

İşte Winston Bohl tarafından üç haftadan fazla süren çarpıcı bir Hindistan manzarası:

Yunanistan

Tatiliniz için minyatür bir quadcopter kullanın ve Yunanistan’da sorun yaşamamanız olası değildir. Yunan Sivil Havacılık Otoritesi 350 gram (üç çeyrek pound) altındaki tüm gemilerin tamamen düzensiz olması gerektiğine karar verdi.

İşte zonic.tv’nin eğlenceli bir videosu, drone’nun bir kısmını noktalarda görebilirsiniz:

Diğer ülkeler

Belirli bir ülkeyi aramak için Uluslararası İHA Sistemleri listesine bakın.

özet

Drone yasaları çok yeni ve bazı ülkeler hala oldukça affedici. Ancak, teknoloji dünyada yaygınlaştıkça yalnızca daha fazla kısıtlama göreceğiz. Bir uçak kazası olasılığının yüksek olması, yalnızca yasal kontrol arzusunu hızlandıracaktır.

İnsanlardan ve havaalanlarından uzak durmanızı ve yasadışı kargo taşımamanızı sağlamakla birlikte, tutuklanmanız veya aşırı para cezasına çarptırmanız olası değildir. Bir ön koşul var: ABD’de drone’nuzun da düzgün şekilde kaydedilmesi gerekiyor.

Aksi takdirde, güvende kalın ve eğlenin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map