Donald Trump Net Tarafsızlıkta Nerede?

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


net tarafsızlık konusunda koz

Twitter’ı kullanmasına rağmen Donald Trump büyük bir internet kullanıcısı değil. 2013 tanıklığına göre çok nadiren herkese e-posta gönderiyor ve tweet’lerini yardımcılarına dikte ediyor. 2016 başkanlık tartışmaları sırasında internete “siber” olarak atıfta bulunarak, tamamen au fait modern web ve ilgili terminoloji ile.

Ancak Trump, başkanlık görevinde dünyadaki en gelişmiş iletişim teknolojilerinden bazılarından sorumlu. Ayrıca dolaylı olarak ABD’nin iletişim düzenleyicisi olan Federal İletişim Komisyonu’ndan da sorumludur. Barack Obama’nın birkaç yıl boyunca uğraştığı bir sorun olan net tarafsızlık politikalarını belirlemekten sorumlu olan FCC.

Şimdiye kadar net tarafsızlık konusunda açık bir ifade vermemesine rağmen, Trump’ın seçim öncesi ve sonrası eylemlerine dayanarak muhtemel pozisyonunu çıkarabiliriz.

Obama’nın Net Tarafsızlık Mirası

Net tarafsızlık, tüm web sitelerine ve hizmetlere eşit davranılması gereken kavramdır. Başlangıçta 1990’larda tasarlandığından, World Wide Web’in temel bir prensibi olmuştur..

Ancak bazı içerik sağlayıcılar, rakip sağlayıcılara göre avantaj elde etmek için fazladan ödeme yapmayı tercih eder. Örneğin, web sitesi üzerinden film akışı sunan bir şirket, içeriğinin ağ hızlarını artırmak için bir ISS ödeyebilir ve aynı filmleri yayınlayan rakiplere göre bir avantaj sağlayabilir..

Barack Obama, internetin bir hizmet olarak görülmesi gerektiğine ve su şirketleri ve diğer temel hizmetlerle aynı şekilde düzenlenmesine inanıyordu. Bu, herhangi bir şirketin daha yüksek hızlar için ekstra ödeme yapmasını önleyerek web’i açık ve tarafsız tutar.

Ancak pozisyonu tartışmalıdır ve Obama’nın net tarafsızlık konusundaki çalışmalarının geri alındığına dair işaretler vardır. Genel olarak konuşursak, Demokratlar net tarafsızlık kavramına inanırlar, ancak Cumhuriyetçiler rekabeti boğduğuna inanırlar.

Adalet Doktrini Üzerine Bir Astar

Adalet Doktrini, güncel meseleleri tartışan yayıncıların bu konularda karşıt görüşlere eşit süre vermesini gerektiren bir ABD yasasıydı. Yasa 1949’da Başkan Truman tarafından yürürlüğe konmuş ve 1987’de Başkan Reagan tarafından yürürlükten kaldırılmıştır..

Adalet Doktrini, İlk Değişiklik tarafından sağlanan korumaları ihlal ettiğini ve gazetecilerin çalışmalarını etkileyebileceğini söyleyen birçok muhafazakar ve özgürlükçü ile popüler değildi. Ancak diğerleri, Adalet Doktrininin şu anda “sahte haber” dediğimiz şeyi önlemeye yardımcı olduğuna inanıyor.

Adalet Doktrini ile ilgili tartışma, net tarafsızlık tartışması çağında yeniden ateşlendi ve hükümetin basın ve iletişim üzerinde ne kadar kontrol sahibi olması gerektiği tartışması..

Trump’ın Adalet Doktrini hakkındaki görüşleri, net tarafsızlık görüşüyle ​​ilgili sahip olduğumuz en açık işarettir. Trump’ın politikalarının çoğu gibi, ifadesi de bir tweet’te yayınlandı:

Obama’nın internetteki saldırısı yukarıdan aşağıya bir başka güç kapmasıdır. Net tarafsızlık Adalet Doktrini’dir. Muhafazakar medyayı hedefleyecek.

– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12 Kasım 2014

Zaman Çizelgesi

Trump’ın net tarafsızlık konusundaki ifadeleri için bazı bağlamlara ihtiyacımız olduğundan, bu zaman çizelgesi başka haberler de içeriyor.

Mayıs 2014 FCC internette hafif dokunma düzenlemeleri önerir. Barack Obama, teklifin açık bir internet sağlamak için yeterince ileri gitmediğini söylüyor.

11 Kasım 2014: Barack Obama, açık interneti korumak için “mümkün olan en güçlü kuralları” çağıran bir video bildirimi yapıyor. İnternet hizmetinin bir yardımcı program olarak düzenlenmesini istiyor.

FCC başkanı Tim Wheeler, internetin “açık bir platform” olarak kalması gerektiğini kabul ediyor.

12 Kasım 2014: Trump, şimdiye kadar net tarafsızlık hakkında yaptığı açık ifadeyi tweetliyor, net tarafsızlığı Adalet Doktrini ile doğrudan eşitliyor ve net tarafsızlığın “muhafazakar medyayı hedefleyeceğini” tahmin ediyor.

25 Şubat 2015: Yeni FCC net tarafsızlık kuralları interneti ABD’de bir yardımcı program olarak yeniden sınıflandırıyor.

Sonra FCC üyesi (şimdi başkan) Ajit Pai, yeni kurallara “hükümetin internet kontrolüne doğru anıtsal bir kayma” diyerek rütbeleri kırdı.

8 Aralık 2015: Donald Trump, ABD’nin “interneti bir şekilde kapatmaya” bakması gerektiğini söyleyen bir mitingde, internet kullanımının kısıtlanmasının ifade özgürlüğünü sınırlayacağı fikrini reddetti.

14 Haziran 2016: bir grup telekomünikasyon şirketi tarafından başlatılan temyiz, ABD DC Devre Temyiz Mahkemesine ulaştı. Mahkeme Obama’nın yeni FCC kurallarını onayladı.

10 Ekim 2016: WBUR blogunda yazan yazar Steve Almond, Hillary Clinton’ın seçildiyse Adalet Doktrini’ni yeniden kurması gerektiğini söyledi. Pek çok Cumhuriyetçi seçmenin propaganda tarafından yanlış bilgilendirildiğine inandığını ve Adalet Doktrininin yeni bir versiyonunun konunun ele alınmasına yardımcı olacağını söyledi..

20 Kasım 2016: Cumhurbaşkanı seçilen Trump, Saturday Night Live skeçini izledikten sonra görüşü için “eşit zaman” istiyor. Eşit Zaman Kuralı, siyasi adayların talep üzerine muhalefete eşit maruz kalmalarını sağlar.

Ancak, kural sadece siyasi adaylar için geçerlidir ve seçim bittikten sonra uygulanmaz. Adalet Doktrini ile aynı şey değildir.

23 Ocak 2017: Net tarafsızlığın vokal rakibi olan Ajit Pai, FCC’nin yeni başkanı olarak doğrulandı. Bu randevuyla Donald Trump, net tarafsızlık konusundaki görüşleriyle ilgili en net sinyali veriyor.

Medya, Obama’nın net tarafsızlık kurallarının 2018’de bir zamanlar tersine çevrilmesini bekliyor.

Sonuç

Donald Trump’ın bu konuda net bir konumu olmayabilir – en azından Twitter beslemesi kadar. Ancak FCC’nin başkanlığını yaptığı Ajit Pai’nin yorumları ve atanması, kesinlikle Obama’nın net tarafsızlık yasalarını değiştirme ve bant genişliği ve hızı bir emtia yapma arzusunu gösteriyor.

Net tarafsızlık tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir. FCC net tarafsızlık konusundaki rotayı değiştirse bile, bir sonraki başkan tarafından geri değiştirilebilir. Konuyla ilgili fikir birliğinden hala çok uzaktayız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me