DNS Sorunlarını Giderme: Genel Hataları Düzeltmek için Buradan Başlayın

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. Özel bir IP Adresine İhtiyacım Var mı?


Web barındırma konusunda deneyimli olsanız bile DNS sorunları baş ağrısı olabilir.

Genellikle hataların nerede olduğunu söylemek zordur. DNS’nin yayılması biraz zaman alabilir, böylece siteler fiziksel konumunuza bağlı olarak aynı anda yukarı veya aşağı görünebilir.

DNS sorunlarınız mı var? En yaygın müşterek DNS sorunlarının nasıl çözüleceğini öğrenmek için okumaya devam edin – ve DNS’in neden bu kadar zor olduğunu öğrenin.

DNS Nedir?

DNS, Alan Adı Sistemi anlamına gelir. Temel olarak Internet için alan adlarını IP adresiyle eşleştiren bir dizindir.

Her bir web sitesinin web üzerinde kendi IP adresi vardır ve bilgisayarlar Internet üzerinden diğer bilgisayarlara bağlanabilir ve IP adreslerini kullanarak web sitelerine bakabilir.

IP adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak herhangi bir web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ancak IP adreslerini hatırlamak zordur, bunun yerine alan adlarını kullanıyoruz. DNS, İnternet’in adres defteri: bu IP adreslerini ilgili alan adlarıyla eşleştirir.

Tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda, hangi IP adresine bağlanması gerektiğini bulmak için DNS kaydını aramak üzere İnternet servis sağlayıcınızın (İSS) DNS sunucusuna bağlanır..

DNS sunucusu, DNS kayıtlarını arayan ve diğer DNS hizmetlerini gerçekleştiren özel DNS yazılımı çalıştıran bir sunucudur. Dünyada birçok DNS sunucusu var, ancak İnternet IANA (İnternet Atanmış Numaralar Kurumu), ICANN (Atanmış İsimler ve Numaralar için İnternet Şirketi), ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı, Verisign, ve diğerleri.

DNS Sorunlarını Anlama

Herhangi bir web sitesi kapalı kalma süresi ciddi bir sorundur ve işiniz veya web siteniz için gelir kaybına ve itibarının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, hataları mümkün olan en kısa sürede düzeltmek çok önemlidir. Ne yazık ki, DNS’in doğası bunu biraz zorlaştırıyor.

Siz, kayıt kuruluşunuz ve barındırıcınız, DNS sunucularının ziyaretçileri doğru sunucuya yönlendirmesini sağlamak için birlikte çalışmanız gerekir, böylece kullanıcılar alan adınızı tarayıcılarının adres çubuğuna yazdıklarında web siteniz doğru şekilde yüklenir.

Çoğu İnternet servis sağlayıcısı (İSS), bilgilerini 13 kök sunucudan alan kendi DNS sunucularını çalıştırır, bu nedenle hepsini senkronize ederken her zaman bir gecikme olur.

Bu, sitenizin sizin için çevrimiçi, ancak ziyaretçilerinize çevrimdışı görünebileceği anlamına gelir – her ikisi de aynı anda.

DNS Neden Zor?

İlgili tüm hareketli parçalar ve bağlantılar nedeniyle, DNS’nizde çeşitli şeyler yanlış olabilir:

  • Yavaş güncellemeler, dalgalanmaya neden olan sorunlara neden olur ve sorunu gidermeye çalışırken sizi yanıltır.
  • Yanlış DNS ayarları, hemen görünmeyecek bir yavaş çekim felaketi oluşturur.
  • Birden fazla başarısızlık noktası vardır ve işlerin nerede yanlış gittiğini anlamak zor olabilir.

Genel Hatalarda Sorun Giderme

DNS hatalarıyla karşılaştığınızda yapabileceğiniz ilk şey, en yaygın sorunları kontrol etmektir:

  1. Alan adı kaydınızı kontrol edin. Kaydınızın güncel olduğundan ve ücretinin ödendiğinden ve süresinin dolmadığından emin olun. Öyleyse, yenilemeniz gerekir.
  2. Ad sunucularınızı kontrol edin. Alan adınızın doğru ad sunucularını kullandığından emin olun. Yakın zamanda alan adı kayıt sitenizi veya barındırma şirketinizi değiştirdiyseniz, bu en olası sorundur. Alan adınızın, web sitenizin barındırıldığı yer için doğru ad sunucularını göstermesi gerekir. Hangi ad sunucularını kullanmanız gerektiğini öğrenmek için web barındırıcınızın web sitesini kontrol edebilirsiniz.
  3. Son değişikliklerin yayılmasını bekleyin. Ne yazık ki, DNS sunucularının doğası gereği, web’de yaymak için yaptığınız değişikliklerin 24-48 saati bulabilir. Ad sunucularınızı yeni düzelttiyseniz, yayılması için biraz zaman tanıyın.

Araçlar ve Kaynaklar

Peki, hala sorun yaşıyorsanız DNS hıçkırıklarını teşhis etmeye ve düzeltmeye nasıl devam edeceğiz??

Neyse ki, web’de DNS sorunlarınızı teşhis etmenize yardımcı olabilecek bazı kullanışlı araçlar var. Bunları kullanmayı deneyin:

  • IntoDNS, DNS kayıtlarınızı tarayan ve herhangi bir yapılandırma sorununu tanımlayan, daha sonra ayrıntılı bir rapor oluşturan, DNS sorunlarınızı bir an önce tanımlamayı ve çözmeyi kolaylaştıran ücretsiz bir araçtır.
  • Ağ Araçları, siteye yönelik izleme ve alan adı ile ana bilgisayar hakkındaki bilgiler dahil olmak üzere daha fazla bilgi sağlar.
  • OpenDNS’in Önbellek Kontrolü aracı alan adınızı doğrudan sorgular ve sonuçları raporlar. Hepsinden iyisi, bu araç sitenizi tüm OpenDNS sunucularını kullanarak kontrol eder (toplam 11).

RSS beslememize abone olarak veya Twitter’da @WhoIsHosting’i takip ederek bunun gibi yayınları takip edin.

Görüntü Jeh tarafından Sunucu Ekranından kırpıldı. CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me