Çevrimiçi İnsanlarla Buluşma: İnternet Dostluklarında ve Bağlantılarında Nasıl Geziniriz

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. Çevrimiçi İnsanlarla Buluşma


Çevrimiçi ortamda başkalarıyla tanışmak birçok kişi tarafından damgalanmıştır. Bazı insanların deneyimlerinde, sanal bağlantılar kişilerarası yetersizliğe işaret eder: arkadaş edinmede başarısız olduktan sonra dijital araçlara yöneliriz.

Yine de, popüler teknoloji ışığında, bu gelenekselci görüş giderek daha eski görünüyor. Son araştırmalara göre, çevrimiçi buluşma artık yalnız başına son çare olarak görülmüyor.

Düzinelerce uygulama artık yeni arkadaşlıklar kurmayı hedefliyor. Profesyoneller arasında, dijital platformlar potansiyel müşteriler ve meslektaşları ile ağ oluşturmak için önemli bir araçtır. Pek çok alanda, çevrimiçi tanıtımlar artık yüz yüze etkileşimlerden önce veya onun yerine geçiyor.

Bireylerin çevrimiçi ortamda başkalarıyla nasıl tanıştığını, arkadaşça, romantik veya profesyonel ilişkiler kurarak çalışmaya başladık. Böyle yaparak, yaklaşık 1000 internet kullanıcısını dijital bağlantı kurma deneyimleri hakkında inceledik.

Kişiler çevrimiçi tanıdıklar oluşturmaya nasıl yaklaşıyor ve bu bağlar nihayetinde yüz yüze görüşmelere dönüşüyor? İlişkilerin çevrimiçi olarak nasıl başlayıp geliştiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Tomurcuklanma Çevrimiçi Arkadaşlıklar

Çevrimiçi Arkadaş Edinme

2004 yılında, dünyanın en popüler sosyal ağının yaratıcısı Facebook, basit bir hedefle yola çıktı: insanları bağlamak. Mark Zuckerberg özellikle üniversite öğrencilerini birbirine bağlamaya çalışıyordu, ancak şimdi Facebook’un aylık 2 milyar aktif kullanıcısı var. Kullanıcı sayısı düşünüldüğünde, bebek patlamaları, Gen Xers ve bin yılların çoğunun Facebook’ta arkadaş edinmesi mantıklı.

En eski üç neslin Facebook’ta arkadaş edinme olasılığı daha yüksekken, Gen Zers, Facebook’ta% 51.3’e kıyasla Instagram üzerinden (% 61.3) arkadaş edinme olasılığı en yüksekti. Gen Zers’ın Twitter’da% 41,2 oranında arkadaş edinme olasılığı diğer nesillerden daha fazlaydı.

Y kuşağının gerçek dünyayla çevrimiçi bağlantı kurma olasılığı en yüksekti ve% 60,5’i bir çevrimiçi arkadaşla yüz yüze görüştü. Gerçek hayatta buluşmadan önce, ilişki platonik olsa bile, çevrimiçi arkadaşınızın gerçekten söyledikleri kişi olduğundan emin olmak önemlidir. Çoğu insan güvenliğini sağlamak için önlemler alır.

Bağlantıyı bizzat yapanların% 57.2’si birisiyle buluşma planlarını anlatırken,% 32.0’ı yanına birini aldı. Ancak bilinen tehlikelerde bile, katılımcıların% 20,3’ü herhangi bir güvenlik önlemi almamıştır.

Romantik Çevrimiçi İlişkiler

Çevrimiçi Veriler

Amerikalı çiftlerin yarısından fazlası hala karşılıklı tanıdıklarla veya şahsen tanışırken, yaklaşık% 40’ı (PDF) artık birbirlerini çevrimiçi buluyor. Bazı çevrimiçi tanışma platformları ayrıntılı kullanıcı profillerinden yararlanırken, en popüler tanışma uygulamaları çok fazla bilgi talep etmez. Aslında, Tinder, Menteşe ve Bumble profilleri genellikle sadece birkaç resim ve küçük metin snippet’leri gerektirir – genellikle diğer kullanıcıları ilgilendirmek için mizahi bir şekilde kullanılır.

Buna göre, birçok katılımcı çevrimiçi olarak tanıştıkları potansiyel romantik ilgi alanları hakkında ek bilgi istedi. Ankete katılan her 5 kişiden yaklaşık 4’ü, bizzat görüşmeden önce sosyal medyada bir maç aradığını kabul etti. Ayrıca,% 56.9’u arkadaş olarak ekledi veya ilk buluşmadan önce onları takip etti.

Tarihler bu sosyal medya incelemesini geçse bile, katılımcılar genellikle toplantıdan önce önlemler aldı. Kadınların yaklaşık% 80’i birisiyle görüşmeden önce birine planlarını anlattı. Şaşırtıcı bir şekilde, erkeklerin sadece% 53.5’i aynı şeyi söyledi. Kadınların konum paylaşımını açma ve tarih boyunca birilerini aramaları da önemli ölçüde daha olasıdır. Flip tarafında, erkeklerin% 34.4’ü hiçbir güvenlik önlemi almadı – kadınlardan yaklaşık üç kat daha fazla.

Kalıcı Çevrimiçi Aşk

'Tek Bir' Çevrimiçi Toplantı

Son yıllarda, çevrimiçi toplantı yapan çiftlerin oranı önemli ölçüde arttı (PDF). Eşzamanlı olarak, daha az iş ortağı birbirlerini aile ve karşılıklı arkadaşlar aracılığıyla buluyor ve bu da arkadaşlık kültüründe büyük bir değişim olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bulgularımız çevrimiçi ortamda ortaya çıkan ilişkilerin sıklıkla oldukça ciddi olduğunu göstermektedir: Daha sonra çevrimiçi olarak önemli diğerleriyle tanışan 5 kişiden 1’inden fazlası onlarla evlendi.

Bu gelişmeler, çevrimiçi buluşmaya karşı uzun süredir devam eden damgalamayı tersine çevirdi mi, yoksa insanlar bu şekilde toplantıya katılmaya hala isteksiz mi? İlginçtir ki, Z Kuşağı üyeleri ve bin yıllık üyeler ortaklarıyla çevrimiçi buluşmaktan utanıyor ve hatta bunu yapmak konusunda yalan söylüyorlardı..

Yaşlı Amerikalılar, kendi demografik özellikleri için tasarlanmış platformları kullanarak çevrimiçi sevgiyi bulmaya daha açık hale geliyor. Ancak genç katılımcılar, çevrimiçi olarak başlatılan ilişkilerin sürüp süremeyeceği konusunda daha şüpheci. Örneğin, bebek patlamaları ve Gen Xers’a göre, Gen Zers, çevrimiçi buluşan çiftlerin şahsen tanışan çiftler kadar sürmeyeceğine inanma olasılığının neredeyse iki katı idi.

Bir anlaşma yapalım

Çevrimiçi Pazarları Kullanma

Dijital dünya platonik, romantik ve hatta iş dünyası gibi her türlü ilişkiye kapı açtı. Facebook Marketplace, Letgo ve OfferUp gibi platformlar sayesinde satıcılardan ürün satın almak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak, çevrimiçi arkadaşlarla buluşmak veya bir yabancıyla eşleştirmek gibi, çevrimiçi bir satıcıyla yüz yüze görüşmek tehlikeli olabilir. Polis, kullanıcıları riskler konusunda uyardı ve güvende kalmak için birçok ipucu sundu, bu yüzden insanlar ne tavsiye ediyor?

Ankete katılanların yaklaşık% 73’ü halka açık bir yerde eşya satın almak veya satmak için insanlarla tanışırken, yaklaşık% 40’ı yabancının evinde veya kendi evinde buluştuğunu söyledi. Çevrimiçi tarihlerle alınan güvenlik önlemlerine benzer şekilde, kadınların bir tür önlem alma olasılığı erkeklerden daha fazlaydı. Erkeklerin sadece% 46,9’una kıyasla, kadınların% 70,8’i değişimi yapmak için onlardan birini aldı. Kadınların yüzde yetmişi de birisine planlarını anlattı, erkeklerin% 53.4’ü aynı şeyi yaptı.

İnsanların tehlikeli bir durumda olmaktan kaçınmak için almaları gereken önlemlere rağmen, insanların çoğunluğu iyi bir anlaşma yapmanın bir çevrimiçi pazardan biriyle tanışma riski taşıdığını düşünüyor. Ve her 4 kişiden 1’i bir ürünün kalitesi hakkında yanıltılsa bile, insanların% 92,3’ü şaşırtıcı bir şekilde tekrar çevrimiçi bir pazar kullanacaklarını söyledi.

Çevrimiçi Bağlantılar

Sonuçlarımızın açıkça belirttiği gibi, birçok türde başarılı ilişkiler çevrimiçi olarak başlar. Bazı katılımcılar hala internette kurulan bağlantılar hakkında endişeler dile getirirken, birçoğu onları oldukça olumlu gördü.

Belki de uygun perspektif, başkalarıyla çevrimiçi buluşmanın hem risklerini hem de faydalarını açıklayan dengeli bir görüştür.. Şüphesiz, çevrimiçi tanıdıklarla yüz yüze görüşürken, bu projede açıklanan önlemlerin çoğunu kullanarak güvenliğe öncelik vermeliyiz. Aynı şekilde, başkalarıyla çevrimiçi buluşmaktan tamamen kaçınmamıza gerek yok. Çevrimiçi tanıtımlar yapmaya istekliysek, bulgularımız kişisel, romantik ve finansal açıdan büyük faydalar sağlayabileceğimizi gösteriyor..

Hakkımızda

Biz web sitesi sahipleri binlerce işlerini yakıt için en iyi web hosting platformları bulmak yardımcı, dijital giriş başka önemli bir tür uzmanlaşmak. WhoIsHostingThis.com’da, web yöneticilerine kılavuzlardan ve öğreticilerden dünyanın önde gelen web barındırma şirketlerinin tarafsız incelemelerine kadar bir ton yararlı içerik sunuyoruz. Bilgili barındırma kararları vermek ve sitenizin performansını artırmak için kaynaklarımızı bugün keşfedin.

Metodoloji ve Sınırlamalar

Yukarıda gösterilen verileri toplamak için çevrimiçi ortamda insanlarla tanışma algıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için 992 internet kullanıcısını inceledik. Ankete katılanların 251’i 1946-1964 yılları arasında doğan bebek patlayanlardı; 250’si 1965-1980 yılları arasında doğan Gen Xers; 253’ü 1981-1997 yılları arasında doğan milenyumdu; ve 238’i 1997’den sonra doğan Gen Zers idi.% 53.8’i kadın,% 45.9’u erkek ve% 1’inden azı nonbinary olarak tanımlandı.

Veriler bir anket yoluyla toplandığından ve kendi kendini raporlamaya dayandığından, teleskop ve abartı gibi konular yanıtları etkilemiş olabilir. Katılımcıların rastgele cevap vermediğinden emin olmak için ankete bir dikkat kontrolü sorusu dahil edildi.

Adil Kullanım Bildirimi

Bu noktada, çoğumuz çevrimiçi ortamda en az bir kişiyle tanıştık. Bulgularımızı çevrimiçi veya çevrimdışı olarak arkadaşınızla veya partnerinizle paylaşmak isterseniz, bunu yapmaktan çekinmeyin. Burada bulunan grafikler ve içerikler yeniden kullanılabilir. Yazarlara doğru kredi vermek için bu sayfaya tekrar bağlamayı unutmayın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me