Bugün Hacker Olabilirsin – İşte İşte

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Bilgisayar korsanı olmak ister misin?

“Hayır!” sen cevapla. “Ben dürüst bir insanım! Bilgisayarlara girmiyorum ve özel bilgiler çalmıyorum! ”

Sakin ol. “Hacker” kelimesi bir zamanlar medya “bilgisayar suçlusuna” dönüştürmeden önce onurlu bir anlama sahipti – en azından çoğunlukla onurlu -. Hala birçok insan için yapıyor.

“Hacker” ın Kökenleri

“Hacker” terimi MIT’in Tech Model Railroad Club’ında (TMRC) ortaya çıktı. Kulübün Sinyalleri ve Gücü (S&P) Alt komite ayrıntılı kontrol sistemleriyle vahşileşti. Kendi jargonları vardı. Stephen Levy’nin 1984 tarihli Hackerlar kitabına göre, “S üzerinde çalışan en üretken insanlar&P, kendilerini büyük bir gururla ‘hackerlar’ olarak adlandırdı. ”

O zamandan önce MIT’in uzun bir hack geçmişi vardı. Bir “hack”, genellikle yasadışı ama kötü amaçlı olmayan ayrıntılı bir şakaydı. Göze çarpan hackler arasında bir binanın pencerelerini Tetris oyununa dönüştürmek ve Enstitünün merkezindeki Büyük Kubbe’ye bir araba koymak yer alıyor. Bu bağlamda bilinen en eski “hack” alıntısı 1955’te TMRC’ye aittir. O zamandan çok önce, “hackleme” kaba, hızlı bir iş yapmak anlamına geliyordu ve bu anlam şüphesiz MIT kullanımına katkıda bulundu..

Bilgisayar korsanı için başarı her şeydir. Kesmek yaratıcı ve teknik olarak zarif olmalıdır. Kraker için – işe alma veya gelir için giren kişi – sonuç noktadır ve şifreleri tahmin etme veya çalma gibi kaba yöntemler de iyidir. Yine de, hacklemenin her zaman çift kenarı vardı. Güç’te olduğu gibi, karanlık tarafa geçmek kolaydır.

Bilgisayar Hackleri

Bilgisayarı dans ettirmek ve şarkı söylemek, bordroyu idare etmekten daha etkileyici.

1956’da TX-0 bilgisayarı MIT’de kullanıma sunuldu. Kampüsteki ilk bilgisayar değildi, ama uygulamalı kullanım için tasarlanmış ilk bilgisayardı. O günlerde bilgisayarlar az sayıda insanın girdiği odalarda yaşıyordu; kullanıcılar delikli kart desteleri gönderdiler ve çıktılarını almak için saatler sonra geri döndüler.

TX-0 farklıydı. Giriş, masada kalan bir kart destesinden gelmedi. Bunun yerine, programcılar kendilerine delikli bir kağıt bant beslediler. Yanıp sönen ışıkları okuyarak veya programlanabilir hoparlörü dinleyerek sonuçları görebiliyorlardı. Sadece 4K kelime hafızası vardı, ama interaktif bir bilgisayardı! TMRC’nin “bilgisayar korsanları” gecenin ortasında kullanmak için sıraya dizildi. Sayıları Romen rakamlarına dönüştürmek ve konuşmacıyı Bach melodilerini çalmak gibi şeyler yaptılar. Bu bilgisayar korsanlığının şafağıydı.

Hacker Kültürü ve Etik

Julia Ecklar’ın şarkısı “Ladyhawke!” hacker kredisini özetler: “Duyulmamış, henüz hayal edilmediği anlamına gelir. İmkansız demek henüz yapılmadı. ” Belgelenmemiş özellikler veya bilinen özellikleri kullanmanın beklenmedik yolları her yere götürebilir. Eric Raymond, “Bütün bilgisayar korsanlarında biraz deli bilim adamı var” dedi.

Hackerlar çok bireyseldir ve sıkı bir kültürel grup oluşturmazlar, ancak bir hacker kültürü hakkında konuşabiliriz. Tarzda, jargonda, iletişimde belirgindir. Fikir alışverişinde bulunurlar ve olağanüstü hack’ler toplulukta statü kazanır. Bir hacker etiği hakkında da konuşabiliriz, ancak bu bir kedi etiğinden bahsetmek gibidir. Korsanlar, kediler gibi, doğal olarak belirli şeyler bekler ve belirli şeyler yaparlar ve başkalarının ne düşündüğünü umursamıyorlar.

Hacker Ethos

Hacker ahlakı aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  1. Ellerinizi bir şeyler alın, parçalara ayırın ve nasıl çalıştığını anlayın. Hackerlar bunu yapabildikleri sistemler istiyorlar. Sadece belgelenen özellikleri değil, gerçekten neler olduğunu bilmek istiyorlar..
  2. Bilgi ücretsiz olmalıdır. Bu çınlama içgüdüsünden kaynaklanır. Bilgisayar korsanları, oluşturduklarını göstermek istiyor. Bir sistemle ilgili her şeyi bilmek ve sistemdeki her şeye erişmek istiyorlar. Özgür Yazılım Vakfı, “biradaki kadar özgür” ile “özgürlükteki kadar özgür” arasında bir ayrım yapar. “Yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlüğü” anlamına gelir.
  3. Otoriteye güvenme. Bu iki “otorite” duyusu için geçerlidir: kesin bilgi sunan ve kuralları belirleyenler. Bilgisayar korsanları kendileri bulmak istiyor ve varsayımların veya yasakların önüne geçmiyor.
  4. Orijinal ve zeki güzel. Pratik kullanım fazla sayılmaz. Bilgisayarı dans ettirmek ve şarkı söylemek, maaş bordrosu almaktan daha etkileyici. Çalışanların ödeme durumlarını çevrimiçi olarak görüntülemelerine izin veren ilk uygulama, bilgisayar korsanlarını etkilemiş olmalıdır..

Madde 1 bir bilgisayar korsanı tanımlar, ancak aksi takdirde bunlar genel eğilimlerdir. Birçok bilgisayar korsanı yasalara ve mülkiyet haklarına saygı gösterirken, yasalara derinlemesine dalarken Geri kalanların çoğu, hangi kuralları ihlal edeceklerine ilişkin sınırlara uyar. Birçoğunun akılda pratik hedefleri var. Gerçekten gevşek topların sayısı azdır. Unutmayın: merkezi noktalar bağımsızlık ve yaratıcılıktır.

Modern Hacker

İki büyük değişiklik hack olayını ilk günlerinden beri sarstı. Birincisi ağların büyümesiydi. Arpanet 1969’da çevrimiçi oldu. Tarihi memurlar, girişimciler, akademisyenler ve bilgisayar korsanları arasında tuhaf ve şaşırtıcı derecede üretken bir ittifaktı. Binlerce kilometre ötedeki bir bilgisayarla “pratik” olma yeteneği her şeyi değiştirdi. Bu, e-posta ve uzun mesafeli tartışmaların yanı sıra uzak bilgisayarlara ilk girme çabalarına yol açtı. MUD (Çok Kullanıcılı Zindan) ve Maze War gibi ağ oyunları, günümüzün çok oyunculu internet oyunlarının atasıydı.

Kişisel Bilgisayarların Yükselişi

Diğer büyük buluş ise kişisel bilgisayardı. Altair’den başlayarak, küçük ve ucuz bilgisayarlar (yetmişlerin standartlarına göre) birkaç yüz dolara sahip olan herkesin yedeğini alabildi. Bilgisayar korsanları kendi makinelerini satın alıp onlarla her şeyi yapabilir!

Kişisel bilgisayarlar o zamandan beri değişti. Bir Windows veya Macintosh bilgisayar alırsanız, OS satıcısının üzerinde sizin kontrolünüz olduğundan daha fazla kontrol vardır. Tabii ki sizin güvenliğiniz içindir, ancak bilgisayar korsanları korunmayı sevmez. Tüm düşük seviyeli özelliklere erişmek istiyorlar. Onlar için Unix (Linux ve diğer ücretsiz uygulamalar) tercih edilen işletim sistemidir. Ücretsizdir, kaynak kodu mevcuttur ve onunla ne isterse yapabilirler.

Elbette Mac ve Windows korsanları var. Satıcının kısıtlamalarını aşmak için bilgisayarlarını “jailbreak” yapıyorlar. Kapalı bir işletim sistemi açarken bir zorluk var. Linux, eylemin çoğunun sahnesi.

GNU / Linux ve Özgür Yazılım

Günümüzde birçok bilgisayar korsanı “ücretsiz” ve “açık kaynaklı” yazılımlar yazıp dağıtmaktadır. İki terim tam eşanlamlı değildir ve hacker davalarının konusu olmuştur. Her iki adda da, yazılım, kaynak kodu olarak kullanılabilir ve herkesin okuyabileceği, değiştirebileceği ve hataları kontrol edebileceği. Genellikle herkes yeni kod veya hata düzeltmeleri gönderebilir.

Açık kaynaklı uygulamalar, pahalı ticari uygulamalar için ücretsiz yedekler sağlar ve neredeyse tüm işlevlerini sağlar. Word veya Photoshop satın almak yerine LibreOffice veya GIMP indirebilirsiniz. Bazı açık kaynaklı yazılımlar kesinlikle tek başına lider bir rol oynamaktadır. Örneğin, Apache internetteki en popüler web sunucusudur.

Açık kaynaklı yazılım üzerinde çalışmak, insanlara yararlı bir şeyler yaratma ve büyük şirketlere yapışırken insanlara daha fazla seçenek sunma hissi verir. Popüler bir projede adınızın olması özgeçmişinizde de iyi görünüyor.

Hacker Olabilirsin?

Bu fikirler seninle yankılanıyor mu? Kodun derinliklerine inmek size çekici geliyor mu? Onlar için her zaman para almasanız bile, zekice işler yapmayı sever misiniz? Hiç bir gece bir projede kaldın mı? Öyleyse, bir hacker veya en azından eğitimde bir hacker olabilirsiniz. Ama ne tür bir hacker olmak istediğini dikkatlice düşün.

Ne daltığınıza bağlı olarak, her türlü yazılım becerisi faydalı olabilir. Yine de bazıları tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Onları bilmek sizin için çok fazla kapı açacaktır. Ne öğrenirsen öğren, derin öğren.

Web’de Ustalaşın

HTML bugün hemen hemen her şeyin merkezinde yer almaktadır. Etiketlerin ve özelliklerin tam olarak nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Web’in API’sı olan DOM’u (belge nesnesi modeli) ve CSS’nin onu nasıl manipüle ettiğini anlamanız gerekir.

Sayfanın kontrolünü ele geçirmek için JavaScript’in anlaşılması gerekir. Yıllar boyunca, küçük kod parçaları için bir kodlama dilinden tam bir programlama diline dönüştü. Bilgisayar korsanları JavaScript’te tüm bilgisayarları taklit etti.

Ciddi web korsanlığı için, sunucu tarafında da rahat olmanız gerekir. Apache her zamanki HTTP sunucusudur. Web uygulamaları yazmanın birkaç yolunu bilmelisiniz. PHP, Python ve Ruby en popülerleri arasındadır. Sunucu tarafı JavaScript, Node.js şeklinde son zamanlarda eşit hale geldi. SQL ve veritabanlarını da bilmeniz gerekir.

Usta Bilgisayarlar

Hackerlar mümkün olduğunca Unix kullanır. Bu genellikle Linux, ama kesinlikle her zaman değil. Aslında, bilgisayar korsanları Unix’in en iyi uygulaması hakkında tartışıyorlar: Linux, FreeBSD veya diğerleri. Bilgisayar korsanı olacaksanız, herhangi bir dağıtım yükleyebilmeli, sunucu olarak yapılandırabilmeli ve dosya sistemini yönetebilmelisiniz. Komut kabuklarının çeşitliliğinin farkında olmalı ve en az birini iyice bilmelisiniz. Hackerların GUI’lere yönelik tutumları hoşgörüden açıkça küçümsemeye kadar değişir. Yeni bilgisayar kodu yazmak her zaman gerekli değildir. Eğer iyi bilirseniz, az çaba ile çok şey yapmanıza izin veren araçlar mevcuttur.

Yine de karanlık tarafa dikkat edin. Ekstra adımı atmak ve izin verilmeyen yerlere girmek kolaydır. İyi ve önemli bir şey yapma şansı gibi görünebilir. Bazen cezalar hayal edebileceğinden çok daha ağır.

Awk ve sed programları seçilen bilgileri dosyalardan çıkarmanıza veya yeniden biçimlendirmenize izin verir. Bunları etkili bir şekilde kullanmak için düzenli ifadeler konusunda içgüdüsel bir bilgiye ihtiyacınız var.

ExifTool ve Image Magick’i kullanarak dosyaların ayağa kalkmasını ve dans etmesini sağlayabilirsiniz. ExifTool dosya türlerini belirlemenizi, meta verileri çıkarmanızı ve formatlar arasında dönüştürmenizi sağlar. ImageMagick, görüntü dosyalarını dönüştürmenize, özel efektler uygulamanıza ve bunları farklı bir biçime dönüştürmenize olanak tanır.

Emacs, bilgisayar korsanının favori metin düzenleyicisidir. Tamamen özelleştirilebilir ve bu arada kabuk olarak çalışabilir, e-postaları işleyebilir ve LISP programlarını çalıştırabilir. Bazı insanlar bunu kendi başına bir işletim sistemi olarak düşünüyor. (Emacs Kilisesi Aziz IGNUcius – AKA Richard Stallman – vi kullanmanın günah değil, kefaret olduğunu söylüyor.)

Bazı görevler Linux çekirdeğinin dili olan eski moda C’de programlama gerektirir. Çekirdek modülleri yazmak, yeni donanımı desteklemenizi ve başka işlevler eklemenizi sağlar. İyi bir başlangıç ​​için Linux Programlama Giriş ve Kaynaklarına göz atın.

Bu beceriler başlangıç ​​için bir temeldir. Kendi nişinizi bulun ve uzman olun.

Bilgisayar Korsanlığından Kariyere

İyi bir bilgisayar korsanı iyi bir yazılım geliştiricisi, KG mühendisi veya yönetici olabilir. Hackleme mizacına ve becerilerine sahipseniz, geleneksel olmayan yaklaşımlarla zor sorunları çözebilirsiniz. Yine de, yol boyunca bazı disiplinleri öğrenmeniz gerekebilir.

Bir saldırı bir şeyi başarır, ancak anlaşılması ve bakımı genellikle zordur. Bir takımın geliştiricisi olarak, iyi organize edilmiş bir kod yazmanız gerekir. Makul değişken isimleri, iyi bir yapı ve başkasının alması için yeterli dokümantasyona sahip olması gerekir.

Güvenlik analizi, bilgisayar korsanı zihniyeti için caziptir. Başkalarının düşünmediği şeyleri yapmanın yollarını bulabilirseniz, güvenlik açıkları bulabilirsiniz. Bu alanda çok sayıda ücretli, meşru iş var. Ayrıca serbest ve hata ödülleri toplayabilirsiniz.

Karanlık taraf

Yine de karanlık tarafa dikkat edin. Ekstra adımı atmak ve izin verilmeyen yerlere girmek kolaydır. İyi ve önemli bir şey yapma şansı gibi görünebilir. Bazen cezalar hayal edebileceğinizden çok daha ağırdır. En azından ne kadar büyük bir risk aldığının farkında ol. Ne kadar kötü olabileceğini anlamak için Aaron Swartz’ı okuyun.

Bir hacker için başka bir yol, bir fikri bir işletmeye dönüştürmektir. Bazıları bunun sadece başka bir karanlık taraf olduğunu söylüyor, ancak değerli bir ürün sunarak para kazanmanın yanlış bir yanı yok. Hem bilgisayar korsanı hem de girişimci yerleşik modellere karşı çıkıyor ve yeni fikirleri sınırlara zorluyor.

Girişimcinin zihniyeti ve becerileri hacker’lardan çok farklı. Harika bir yazılım ürünü üretmek bir şeydir. Başarılı bir işletmeye dönüştürmek başka bir iştir. Ortaklarınızı akıllıca seçin ve sözleşmeleri kodu okurken dikkatlice okumayı öğrenin. Zengin olabileceğinizden daha kolay kırılabileceğinizi bilin. Kötü olma.

özet

Medyadan “hacker” kelimesinin geri alınması kayıp bir sebep olabilir, ancak gerçek bir hacker umurunda değildir. Akıllıysanız ve doğru mizacınız varsa, kelimenin olumlu anlamında bir kişi olabilirsiniz. İşletim sisteminin gizli güçleri emrinizde. Aynı zamanda, parlaklığın kibir haline gelebileceğini ve sabırsızlığın pişman olacağınız seçimlere yol açabileceğini unutmayın..

Bu gerçekten bir hacker olmayı seçmektir. Eğimleriniz bu şekilde devam ederse, onunla ne yapacağınızı seçersiniz. Sen kesmek ve kimseyi rahatsız değil kendi özel uzmanlık bulabilirsiniz. Veya becerilerinizi en üst seviyeye çıkarabilir ve bunlardan bir kariyer veya iş kurabilirsiniz. Hatta kenarda yaşayan bir haçlı olabilirsiniz. Ya da tüm standartları göz ardı edebilir, kaprislerinizi şımartabilir ve büyük olasılıkla kötü bir yerde olabilirsiniz.

Seçimler olması iyidir. Doğru olanları yapmak daha iyidir.

Hacker Kaynakları

Hackerome heiser yolunu yapacak bazı kaynaklar:

  • Usta Hacker Olmak İçin Temel Beceriler: tüm temel hacker becerilerinin tam listesi.
  • Hacker Nasıl Olunur: bilgisayar korsanı olma becerisi kazanmaya yönelik adım adım kılavuz.
  • Bu 14 Cihaz Şok Etmek Şok Ediyor: Bir hacker olmanın bir parçası kendinizi nasıl koruyacağınızı bilmektir; bu Infographic savunmasız olabileceğiniz yolları tartışıyor.
  • Tech Patriots: Hacktivist’in Yükselişi: hack becerilerinizi iyi kullanın.
  • Programlama: Diller, Zaman Çizelgesi ve Kılavuzlar: Bu temel kaynakta eski ve yeni programlama dili, araçlar ve kütüphaneler ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me