Budúcnosť doménových mien .ly

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.

V roku 2010 zaregistrovala publicistka sexu a blogerka Violet Blue doménu vb.ly, aby ju mohla používať ako jednostránková služba na skracovanie odkazov. Neočakávala príliš veľa problémov. Už mala bohaté skúsenosti s legálnym prijímaním obsahu pre dospelých.

NIC.ly, registrátor domény pre líbyjský TLD .ly, doménu zrušil bez varovania. Uviedla, že webová adresa porušuje líbyjský islamský zákon šaría tým, že má politiku otvorenú pre obsah zameraný na dospelých.

Mnohí majú podozrenie, že skutočným dôvodom zrušenia je nová líbyjská politika v tejto oblasti, ktorá zakazuje predaj domén .ly s menej ako štyrmi znakmi ľuďom a spoločnostiam mimo Líbye..

Prečo .ly?

Dot com domény môžu byť hlavnou nehnuteľnosťou na webe, ale .ly domény rastú v popularite už roky.

Pravdepodobne ste použili službu na skrátenie adresy URL Bit.ly, videli ste vlastne adresy URL zdieľané používateľmi Hootsuite a počuli ste o tíme dizajnu Visual.ly alebo online kurzoch Generalassemb.ly. Pri dnešných startupoch sú všetky zúrivé názvy značkových domén – mínus neohrabaný dot-com. A keď vám anglický jazyk umožňuje vyhodiť ľubovoľný počet nových prísloviek pridaním -ly na koniec slova, uvidíte, prečo sa .ly TLD vzal.

Problém s krátkymi TLD

Všetky dvojpísmenové TLD vlastnia krajiny alebo územia na celom svete. Tieto krajiny môžu používať svoje domény podľa vlastného uváženia a umožňujú ľuďom mimo ich územia zaregistrovať domény so svojím TLD.

Medzi ďalšie príklady TLD populárnych krajín a území patria:

  • .tv patrí do Tuvalu, polynézsky ostrovný štát nachádzajúci sa v Tichom oceáne, ale často sa používa pre webové stránky súvisiace s televíziou a streamingovými médiami, ako sú MLB.tv a Redbull.tv.
  • .ja patrím do Čiernej Hory, ale používajú ho stránky ako About.me a Qkme.me.
  • .čo patrí do Kolumbie, ale zaobchádza sa s nimi ako s alternatívou k .com alebo šikovnej skratke pre spoločnosť. Používajú ho Twitter na svoju službu skracovania adries URL t.co a AngelList na angel.co.
  • .fm patrí do Mikronézskych federatívnych štátov, ale stala sa populárnou pre podcasty, rozhlasové vysielanie, internetové rozhlasové stanice atď. Používajú ho populárne stránky Ask.fm a Last.fm.

Mnohé z týchto krajín nemajú konkrétne zákony o používaní svojich domén, alebo dokonca vypracovali dohodu o prenájme ich TLD mimo svojej krajiny, ako je to v prípade spoločnosti Tuvalu .tv.

.Ly TLD je líbyjský, a preto je viazaný zákonmi tejto krajiny.

Väčšina krajín nevyužíva túto moc; iní, napríklad Líbya, ho využívajú veľmi efektívne. Neexistuje žiadny zákon, ktorý by hovoril, že spôsob, akým národ vytrháva svoje domény, musí byť spravodlivý.

Sú ohrozené aj iné domény?

Všetky domény .ly sú registrované a spravované sieťou Líbyjských pavúkov a v ich podmienkach používania sa uvádza, že „môže byť zaregistrovaný akýkoľvek názov domény .LY, okrem domén obsahujúcich obscénne a neslušné názvy / frázy vrátane slov sexuálnej povahy; okrem toho doménové mená nesmú obsahovať slová / frázy alebo skratky urážajúce náboženstvo alebo politiku, alebo sa môžu týkať hazardných hier a loterijného priemyslu alebo byť v rozpore s líbyjským zákonom alebo islamskou morálkou, to isté platí pre obsah stránok. ““

Letter.ly, spustenie predplatného e-mailu tiež stratilo registráciu domény v roku 2011 z dôvodu prebiehajúcej vojny v Líbyi.

Mnoho z najpopulárnejších domén .ly, napríklad Bit.ly, sú služby na skrátenie adresy URL. Bit.ly každý mesiac skracuje milióny webových adries a je pravdepodobné, že časť obsahu týchto odkazov by mohla byť v rozpore s pravidlami líbyjskej pavučiny. Bit.ly sa však pohybuje od roku 2008 bez akýchkoľvek problémov.

Ak si kúpite doménu .ly?

Zrušenie domény je zriedkavé a je pravdepodobnejšie, že váš hostiteľ bude mať problém s vaším obsahom ako váš registrátor.

Napriek súčasným otrasom v Líbyi však nemusí byť budúcnosť domén .ly taká bezpečná ako iné možnosti. Ak vaša značka obsahuje doménu .ly, strata vašej domény v dôsledku zákonov spoločnosti Sharia alebo politického otrasu by mohla viesť k nákladnému procesu rebrandingu..

Dnes sa zdá, že popularita domén .ly sa znižuje. Kým v roku 2013 bolo zaregistrovaných stoviek nových domén .ly, v roku 2014 bolo zaregistrovaných menej ako 50 ľudí. S pokračujúcou nestabilitou v krajine nechcú nové startupy riskovať, že začnú s nestabilnou doménou..

Ak si chcete kúpiť doménu, ktorá bude súčasťou vašej značky pre nadchádzajúce roky, možno budete chcieť prehodnotiť výber domény .ly.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me