2020 yılında WorkdPress Eklentilerinizi Otomatikleştirmek [İpucu: Bir Yedekleme Planı Var]

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz. WordPress'i Otomatik Pilot Uygulamaya Ekleyecek 35 Eklenti


Bir blog çalıştırmak zaman alıcıdır ve bunun için yazmak işin sadece yarısıdır. Güvenli ve hızlı olmasını sağlamak için sunucunuzdaki yazılımı da korumanız gerekir. WordPress kullanıcıları için bu, yapılacaklar listesine sayısız iş ekler, ancak bakımın ihmal edilmesi bir barındırma hesabını saldırıya açık bırakabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, otomatik pilotta bir WordPress blogunu çalıştırmanıza yardımcı olacak 35 eklenti var.

Sen başlamadan önce

WordPress’i otomatik pilotta çalıştırmak riskli olabilir. Eklentiler, bilginiz olmadan kodunuzda ve veritabanınızda değişiklik yapacak. Bir veritabanını bozmak için yalnızca kötü bir ayar veya sitenizi devre dışı bırakmak için başarısız bir güncelleme gerekir. Bu nedenle, başlamadan önce bir yedek planınızın olması gerekir.

Birçok barındırma sağlayıcısı müşterileri için yedekler sunar ve bunlar barındırma paketinin bir parçası olarak ilan edilir. Ancak planınızda erişebileceğiniz yedekler olup olmadığını kontrol edin. Bazen, ana makinelerin aldığı yedeklemeleri gerçekten kullanamazsınız; yalnızca ana bilgisayarın kendi sunucularında bir sorun olması durumunda kullanılır.

Barındırıcınızın kaliteli, kullanıcı tarafından erişilebilir yedeklemeler sunduğundan kesinlikle emin olsanız bile, kendiniz bir şey ayarlamak iyi bir fikirdir. Bir kere, ana makinenizin dosyalarınızı geri yüklemesini istemeniz daha uzun sürebilir.

Ne olursa olsun, WordPress’i otomatikleştirmeye başlamadan önce bir yedek oluşturmalı ve güvenli bir yere kaydetmelisiniz. Sitenizi yedeklemeye ilişkin talimatları WordPress web sitesinde bulabilirsiniz.

WordPress Yazılarını Otomatikleştirme

Her gün blog yazmak, trafik oluşturmak ve Google’daki site sıralamanızı almak için harika bir yoldur. Ama iyi bir yazı yazmak saatler sürebilir. Bazıları birkaç gün sürer. Zaman kısa olduğunda, kısayollar yapmaya ve içerik oluşturmayı otomatikleştirmeye çalışmak doğaldır. Ancak içeriğinizi otomatik olarak oluşturmak için bir eklenti edinmek iyi bir fikir değildir.

Ancak, yazma sürecini zorlamak ve içerik oluşturmayı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz teknikler ve eklentiler vardır.

 1. WPeMatico: autoblogging eklentileri bir RSS özet akışından içerik alır ve blogunuzda yayınlar. Bu, web sitelerinin çoğu için kullanılması gereken bir teknik değildir, ancak WPeMatico gibi bir eklentinin yararlı olabileceği sınırlı durumlar vardır. Örneğin, bir sitedeki RSS beslemesini, kurallı bağlantılarınız olduğunu varsayarak başka bir sitedeki yayınları çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Bu, birkaç alt siteden ortak çalışma veya topluluk blogu oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 2. WP RSS Toplayıcı: toplayıcı eklentileri farklı kaynakların bir kombinasyonundan içerik aktararak, katkıda bulunan sitelerden konuk yayınlarını etkili bir şekilde çekerek bir blog oluşturur. Bu, otomatik kaydetmeye benzer. WP RSS Toplayıcı, yayın başına yayın sürelerini ayarlamanıza olanak tanır. WPeMatico’ya benzer, ancak pazarlama veya kampanya özellikleri yoktur.
 3. Yayınlara Toplu Görüntüler: Çektiğiniz fotoğraflar veya oluşturduğunuz portföy parçaları hakkında yayınlar oluşturmak istiyorsanız, Yayınlara Toplu Görüntüler idealdir. Yüklemek istediğiniz görüntüleri seçin, etiketleri, yayın türlerini ve kategorileri ayarlayın, ardından yükleyin. Eklenti, her resim için yeni bir yayın oluşturur ve daha sonra içeriğinizin geri kalanını eklemek için her birini girip düzenleyebilirsiniz. Bu, fotoğraf albümlerinden, stok fotoğraflarından veya Infographics’ten otomatik olarak blog oluşturmayı kolaylaştırır.
 4. Otomatik Kayıt Zamanlayıcı: içerik planlama, blogunuzun otomatik olarak güncellenmesini sağlamanın harika bir yoludur. Önceden yayın yazabilir ve daha sonra önceden belirlenmiş zamanlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yayınlanacak çok fazla içeriğiniz varsa, her şeyi planlamak yorucu ve karmaşık olabilir. Bu eklenti sizin için halleder. Taslakta yayınlarınız olduğunda, bu yayınlar rastgele yayınlanacak şekilde ayarlanır. Eski içeriği geri dönüştürmek isterseniz, eski yayınları rastgele yeniden yayınlayabilir. Bir dezavantajı var: Yalnızca ziyaretçilerin sitenize düzenli olarak sayfa yüklemesi durumunda çalışır, çünkü çalışmak için WP-Cron çalıştırması gerekir.
 5. Otomatik Gönderme Tarihi Dolgusu: Çok sayıda yayın planlıyorsanız, gelecek yayın tarihlerini takip etmek kafa karıştırıcı olabilir. Bu eklenti, kuyruğa girdiğiniz yayınlara dayanarak bir yayın tarihini otomatik olarak hesaplar.
 6. Otomatik Post Tagger: bir gönderiye etiket eklemek yorucu olabilir. Birçoğumuz bunu yapmayı unutuyoruz. Sık sık blog yazarsanız etiketleme çok zaman alabilir. Otomatik Post Tagger sizin için tüm ağır kaldırma işlemlerini yapabilir: sadece anahtar kelimelerinizi belirtin ve işe koyulmasına izin verin.
 7. Otomatik Alternatif Metin: bu eklenti resimleriniz için otomatik olarak alternatif metin doldurur. Resmi otomatik olarak taramak ve en iyi alternatif metni tahmin etmek için Microsoft’un Bilişsel Hizmetler Computer Vision API’sını kullanır. Bunun çalışması için, görüntüyü yüklerken eklentinin etkinleştirilmesi gerekir. Medya Kitaplığındaki görüntülere alternatif metin geriye dönük olarak uygulanamaz.
 8. Otomatik NBSP: tanımladığınız ifadeleri kullanarak içeriğinize ara vermeyen boşluklar ekleyen kullanışlı küçük bir eklenti. Daha iyi okunabilirlik için adları, başlıkları ve diğer ilgili kelimeleri aynı satırda tutmak için kullanın.
 9. Yayınları Otomatik Olarak Sayfalandır: yayınları sayfalara ayırmak acı verebilir. Bu eklenti, içeriğinizde sayfanın bölünmesini istediğiniz bir kısa kod arar, her bölüm için yeni sayfalar oluşturur ve bölümler için otomatik olarak sayfa numaraları oluşturur.
 10. Sihirli Gönderi Küçük Resmi: güvenli kaynakları tarayarak yayınınız için otomatik olarak öne çıkan bir resim oluşturur. Sıklıkla öne çıkan bir resim eklemeyi unutursanız veya resimleri manuel olarak bulmak ve yüklemek için vaktiniz yoksa kullanışlıdır. Kesin lisans bilgileri belirsizdir, ancak geliştirici Google Görseller, Pixabay ve Flickr’ı taradığını söylüyor.
 11. WP Boruları: bu otomasyon eklentisi yukarıdaki görevlerin çoğunu bir eklentide ele alır, bu nedenle bazı eklentilerin nihayetinde birbiriyle çakışma riski vardır. WP Pipes, Yahoo! Pipes, herkesin farklı sosyal yayınları ve hesapları birleştirmesine izin veren bir otomasyon aracıdır ve içerik yazmayla ilgili bazı görevleri otomatikleştirmek için oldukça iyi bir iş çıkarır. WP Pipes otomatik içe aktarma, otomatik kayıt tutma, sosyal paylaşım, podcast yayınları, site haritası oluşturma ve bbPress entegrasyonunu yönetir.

WordPress Yedeklemelerini Otomatikleştirme

Yedeklemeler otomatikleştirildiklerinde en iyi sonucu verir, bu nedenle giriş yapmanız ve yedeklemeyi kendiniz manuel olarak oluşturmanız gerekmez. Sitenizin bulunduğu sunucuya yedekleme veya başka bir sunucuya veya bulut sağlayıcısına yedekleme seçeneğine sahipsiniz. Başka bir sunucuya veya sağlayıcıya yedekleme yapmak en güvenli seçenektir, çünkü sunucunuzun tamamı kapanırsa korunursunuz. Ancak yedek dosyalarınız için depolama ücreti ödemeniz gerektiği anlamına gelebilir.

 1. Updraft Plus: hem WordPress dosyalarını hem de veritabanını yedekler. Özellikle, her birini farklı bir programda yedekleyebilir. Ücretsiz sürüm, çeşitli Amazon S3 lezzetlerinin yanı sıra Dropbox, Rackspace Cloud, Google Drive veya Cloud Storage, DreamHost DreamObjects ve OpenStack (Swift) yedeklemesini destekler. Eklenti ayrıca e-postaya ve FTP üzerinden yedekleme yapabilir.
 2. WP Veritabanı Yedekleme: Bu eklenti dosyalarınızı değil, yalnızca veritabanınızı yedekler, ancak FTP, e-posta, Dropbox ve Google Drive’ı destekler. Depolama alanınız kısıtlıysa, hiç yoktan iyidir.

WordPress Sosyal Medya Paylaşımını Otomatikleştirme

Sosyal medya sayfalarında blogları otomatik olarak yayınlama söz konusu olduğunda, WordPress kullanıcıları seçim için şımarık. WordPress yapımcıları, sizin için birçok sosyal kanalı işleyebilen kendi eklentisi olan Jetpack’i yarattı. Daha geniş bir sosyal medya seçeneklerine ihtiyacınız varsa hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

 1. Jetpack: Bu eklenti, Publicize modülü sayesinde sosyal paylaşımı kolaylaştırır. Sosyal hesaplarınızı bağlamanız ve yayınlandıklarında yetkili kanallara otomatik olarak yayın göndermeniz yeterlidir. Hatta bir etiketi tanıyacak şekilde ayarlayabilir ve yalnızca o etiketi içeren içeriği otomatik olarak gönderebilirsiniz. Jetpack’in birçok yararlı özelliği vardır; bir WordPress.com’a ihtiyacınız olacak
  bunları kullanmak için kullanıcı adı ve şifre.
 2. Sosyal Ağlar Oto Posteri: Bu eklenti 22 farklı sosyal ağ seçeneği sunar, böylece içeriğinizi daha da genişletebilirsiniz.
 3. Tampondan WP’ye: yayınlanan içeriği kuyruğa almanıza olanak tanıyan Tampon hesabınıza bağlanır. Bu, maksimum pozlama için Arabellek programınızı kullanmaya devam ederken, istediğiniz zaman makale yayınlamanıza olanak tanır.

WordPress Yorum Yönetimini Otomatikleştirme

Yayınlar veya sayfalar için açık yorumlarınız varsa, muhtemelen meşru geri bildirim ve spam karışımı alırsınız. Doğru eklentiler olmadan, “çizginin altındaki” alan, rahatsız edici mesajlar ve kötüye kullanım için bir mıknatıs olabilir. Ancak yorum bölümünüzü ihmal ederseniz, sonunda blogunuzun spam bağlantılarını yayınlamaktan dolayı reddedildiğini fark edebilirsiniz ve bu da sonuçta sıralamanıza zarar verebilir. Yorumları yönetmek acı verici olabilir, ancak spam’ı engellemenin ve süreci daha hızlı hale getirmenin bazı kolay yolları vardır.

 1. Akismet: Bu eklenti, yorumları davet eden her blog’a yüklenmelidir. Bilinen spam göndericileri ve kötü IP’leri filtreleyerek yardımcı veya zararlı geri bildirim akışını engellemeye yardımcı olur.
 2. WordPress ReCaptcha Entegrasyonu: yorum formunuza reCaptcha alanı eklemek, otomatik spam iletilerini taramanın çok etkili bir yoludur. Bu reCaptcha eklentisi basit bir tıkla ve tıkla sistemi veya geleneksel bir kod giriş alanı sunar. Kayıt, giriş ve yorum formlarının yanı sıra bbPress, BuddyPress, AwesomeSupport, WooCommerce ve Ninja Forms ile çalışır.
 3. Yorumları Otomatik Olarak Onaylama: yorumlarının her zaman yayınlandığından emin olmak için belirli yorumcuları beyaz listeye eklemenizi sağlar. Bu eklenti, Ayarlar alanınızda manuel yorum onayınız açık olsa bile çalışır.
 4. Otomatik Yorum Zamanlayıcı: bu eklenti ile WordPress blogunuz yorumları rastgele zamanlarda otomatik olarak onaylayabilir. Yorumları yayınlanmadan önce denetleyemeyeceğiniz için, bu eklenti güvenilir bir yorum spam filtresi eklentisi (Akismet gibi) ile birlikte kullanılmalıdır.

WordPress Veritabanı Yönetimini Otomatikleştirme

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, WordPress veritabanıyla uğraşmanız önerilmez. Ancak, sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için bir temizleme yapılması gereken zamanlar vardır. Eklentileri veya içeriği ekleyip kaldırdıkça, WordPress veritabanınız şişirilir ve sitenizin performansını optimize etmek için bu verilerin çoğu kaldırılabilir. Bu veritabanı otomasyonu yardımcılarından herhangi birini yüklemeden önce bu yedekleme eklentisini kurmayı unutmayın..

 1. WP Optimize: Bu, WordPress veritabanınız için bir temizleme aracıdır. PhpMyAdmin kullanmaya gerek kalmadan yayın revizyonlarını, çöpe atılan yorumları ve içeriği kaldırabilir ve veritabanınızı optimize edebilir. Tam otomasyon için seçtiğiniz temizleme görevlerini zamanlama özelliği de vardır. Ayrıca, verileri temizlenmeden önce birkaç hafta saklamayı da tercih edebilirsiniz.
 2. Daha İyi Silme Düzeltmesi: bir gönderiyi veya sayfayı her düzenlediğinizde WordPress bir düzeltme kaydeder, böylece bir hata yaparsanız eski bir sürüme geri dönebilirsiniz. Zamanla, veritabanınızı dağıtan binlerce revizyonla sonuçlanabilirsiniz. Düzeltmeleri manuel olarak temizlemeye çalışmak risklidir, bu nedenle Better Delete Revision eklentisi sizin için her şeyi halleder.
 3. Otomatik Alan Adı Değiştirici: WordPress’te alan adınızı otomatik olarak günceller. Yeni bir ana bilgisayara taşındıysanız ve kodla uğraşma gereğini ortadan kaldırırsanız veya kendinizi yanlışlıkla gösterge tablonuzdan kilitlerseniz bu kullanışlı olur.

WordPress Kod Güncellemelerini Otomatikleştirme

Sürüm 3.7’den beri, WordPress’in kendi otomatik güncelleme komut dosyası vardır. Büyük sürümleri otomatik olarak uygular. Küçük sürümleri de yüklemek istiyorsanız, eklentilerle ayarları düzenleyebilirsiniz.

 1. Kolay Güncelleme Yöneticisi: Bu eklenti, temalar ve eklentiler (tümü veya bir seçim) için otomatik güncellemeler ekleyerek WordPress’teki temel işlevselliğe dayanır. Ayrıca, çeviri dosyalarındaki güncellemelerin yanı sıra küçük sürümleri ve geliştirme güncellemelerini de yüklemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, tüm otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmanıza ve WordPress’in kendisini güncellediğinde genellikle gönderdiği bildirim e-postalarını devre dışı bırakmanıza da olanak tanır..
 2. Otomatik Eklenti Güncellemeleri: eklentilerinizi güncel tutmanın basit bir yolu. Eklentiler için güncellemeleri devre dışı bırakabilir ve eklentiler güncellendiğinde e-posta bildirimleri alabilirsiniz.
 3. Otomatik Telif Hakkı Yılı: Altbilgi telif hakkı bildiriminizde yılı otomatik olarak güncellenen basit ama yararlı bir eklenti.
 4. Güncelleyici: eklentileri, temaları ve WordPress’teki temel kodu günceller. Hem manuel hem de otomatik moda sahiptir.

WordPress İçerik Yönetimini Otomatikleştirme

Blogunuzda yayın oluştururken eski içeriği güncel tutmak zor olabilir. Hataları veya bozuk bağlantıları tanımlamanıza yardımcı olacak bazı eklentiler.

 1. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi: ölü bağlantılar blogunuzun güncel görünmemesini sağlar ve bilgi arayan kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir. WordPress sizin için bağlantı kontrol işlemini otomatikleştirebilir. Sitenizde ölü bağlantılar bulunursa, yönetici ekranı veya e-posta yoluyla sizi bilgilendirir. Ayrıca farklı bir CSS sınıfını kullanarak kopmuş bağlantıları otomatik olarak görüntülemeyi de tercih edebilirsiniz, bu yüzden işe yaramayabilecekleri konusunda görsel bir ipucu vardır. Bu, bozuk bağlantıları manuel olarak incelemek ve değiştirmek için biraz zaman alır.
 2. Youtube için Kırık Bağlantı Denetleyicisi: yukarıdakilerle aynı, ancak özellikle video ağırlıklı siteler için ve site sahiplerinin artık çalışmayan videolar sunmasını engellemeyi amaçlıyor.
 3. Onaylı: kodunuzdaki hataları kontrol etme işlemini kısmen otomatik hale getirir. İçeriği WordPress kontrol panelinden doğrulayabilir, böylece başka bir siteyi ziyaret edip URL’yi manuel olarak yapıştırabilirsiniz. Kodunuzu otomatik olarak düzeltmez, ancak düzeltmeniz gereken sorunları vurgular.
 4. Hata ayıklama: bu eklenti ile WordPress içindeki hata ayıklama bilgilerini otomatik olarak göster.
 5. Basit Otomatik Bağlayıcı: önceden tanımlanmış anahtar kelimeler ve bağlantılar listenizi tarar ve bu anahtar kelimeleri göründükleri her yerde otomatik olarak bağlantılı sürümlerle değiştirir. Bu, içeriğe bağlı kuruluş bağlantılarını geriye dönük olarak eklemenin veya eski yayınlardaki dahili bağlantıyı iyileştirmenin kullanışlı bir yoludur.
 6. WP Gerçek Zamanlı Site Haritası: bir sayfaya yerleştirebileceğiniz bir site haritası oluşturur ve siteye yeni içerik eklendiğinde otomatik olarak güncellenir. Not: Bu eklenti XML site haritası oluşturmaz.

WordPress Güvenliğini Otomatikleştirme

Kötü amaçlı yazılım bulaşması, saldırıya uğramış bir eklentiden WordPress giriş sayfanızdaki kaba kuvvet saldırısına kadar her türlü yerden gelebilir. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak, zayıf yürekli kişiler için bir görev değildir; sadece enfeksiyonun kaynağını bulmak sorunlu olabilir.

 1. GotMLS: otomatik olarak web sitenizdeki kötü amaçlı yazılımları tarar ve ayrıca WordPress’te saldırılara karşı savunmasız olabilecek dosyaları otomatik olarak ekler. Şüpheli kod bulunursa, GotMTLS etkilenen dosyaları otomatik olarak temizleyebilir.
 2. Wordfence: canlı trafik ve saldırı raporları, otomatik tehdit algılama ve güvenlik kurallarını anında güncelleyen bir güvenlik duvarı. Bu eklenti ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ekler ve Heartbleed güvenlik açığını tarar.

özet

WordPress’i otomatikleştirmek, bir blog çalıştırmayla birlikte gelen yorucu yönetici görevlerinin çoğunu ortadan kaldırabilir. Güvenilir bir şekilde otomatikleştiremeyeceğiniz tek şey, kaliteli içerik oluşturmaktır. Bunun için insan yardımına ihtiyacınız olacak. Ancak diğer görevleri otomatikleştirmek size bunu yapmak için daha fazla zaman tanıyabilir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map