WordPress Nasıl Kurulur

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Kendi web sitenizi bugün başlatmak her zamankinden daha kolay, ancak en iyi sonuçları almak, yardım almak için para veriyor.

Yine de, harika bir web sitesi oluşturmak için bir programcı veya web tasarımcısı kiralamak için bir ton para harcamanıza gerek yoktur. Bunu kendiniz yapmak basit, ancak kaçınılması gereken birkaç tuzak ve yaygın hata var.

Web’de hepimiz kötü web siteleri gördük: Unutulabilir veya talihsiz adları olan, yüklenmesi yavaş, kullanımı zor veya sadece çirkin siteler.

Bu ortak hataların avına düşmeyin – WordPress’i kullanarak harika çalışan bir web sitesi oluşturmak için aşağıdaki adım adım kılavuzumuzu kullanın.

Neden WordPress?

WordPress, web siteleri ve bloglar oluşturmayı kolaylaştıran bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Yazılım, alan adınızı ve web hostinginizi satın aldıktan sonra kendi sunucunuzda indirmek ve kullanmak için ücretsizdir..

WordPress en popüler bloglama platformudur ve iyi bir nedenden dolayı. Web sitenizi ve blog’unuzu basit bir gösterge tablosundan çalıştırmanızı kolaylaştırır. Yazılım ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve çok sayıda geliştirici, tasarımcı ve blogcu topluluğu tarafından desteklenmektedir. Orada çok fazla WordPress uzmanı ile ihtiyacınız olan her şeyi elde etmek kolaydır.

Ayrıca, web sitenizi benzersiz, profesyonel bir görünümle öne çıkarmak için seçebileceğiniz binlerce farklı tema vardır. WordPress, sitenin varsayılan davranışını değiştirebilen veya her türlü yeni işlevi ekleyebilen eklentiler kullanılarak da genişletilebilir.

howtoinstallwordpressTüm ayarlar? Şimdi “blog nasıl başlatılır” kılavuzumuzu ve blogcular için içerik fikirlerimizi okuma zamanı.

1. Adım: Alan Adınızı Seçin

Doğru alan adını seçmek, sitenizin başarısını büyük ölçüde artıracak, kötü bir alan adı sizi gerçekten geride tutabilir.

Kötü alan adları, trafiğinizi kaybetmenize ve ziyaretçileri tekrarlamanıza neden olabilir. Alan adınız unutulabilirse, ziyaretçilerinizin sizi hatırlama ve sitenizi tekrar ziyaret etmeye geri dönme olasılığı daha düşük olacaktır. Şüpheli bir spam web sitesine benziyorsa, ilk etapta ziyaret etme olasılıkları daha düşük olacaktır.

En iyi alan adları kısa ve basittir ve web sitenizin konusuyla ilgilidir. Aşağıdaki grafikte iyi bir alan adı seçmeyle ilgili daha fazla ipucu verilmektedir.

2. Adım: Ana Bilgisayar Seçin

Kötü bir web barındırma, sitenizin ziyaretçiler için çok yavaş yüklendiği, hatta tamamen çöktüğü anlamına gelebilir. İyi ve güvenilir bir web barındırma, web sitenizin her zaman açık ve hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar, böylece ziyaretçileriniz hayal kırıklığına uğramaz.

Adım 3: WordPress’i yükleyin

WordPress yazılımını yüklemek için, bazıları diğerlerinden daha kolay olan birkaç yöntem vardır.

Tek tıklamayla kurulum seçeneği sunan bir web barındırıcısı seçmenizi öneririz. Bu, web barındırma hesabınızı oluşturduktan sonra, bir düğmeyi tıklatarak WordPress’i girip yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Web barındırıcınız bu seçeneği sunmuyorsa veya yazılımı manuel olarak yüklemeyi tercih ediyorsanız, bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. WordPress, manuel seçenekle bile ünlü bir “5 dakikalık kurulum” sunuyor. 5 dakikadan biraz daha uzun sürebilir, ancak yine de oldukça hızlı ve kolaydır.

4. Adım: WordPress Sitenizi Yapılandırma

WordPress’i ilk kez yükledikten sonra, daha güvenli ve optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak için gösterge tablonuza giriş yapmak ve bazı varsayılan ayarları değiştirmek istersiniz..

Kullanıcı ayarlarınızı değiştirmek site güvenliğinize yardımcı olur ve sitenizi arama motorları için optimize etmek üzere gelecekteki blog yayınlarınızın varsayılan URL’leri değiştirilebilir.

Blog oluşturmaya başlamadan önce göz atmanız gereken birkaç ayar daha vardır, çünkü bazıları siteniz kurulduktan sonra değiştirmek zor olabilir. Aşağıdaki grafik, yeni blogunuz için en uygun ayarlarda size yol gösterecektir.

5. Adım: Eklentileri Yükleyin

WordPress, ihtiyacınız olan özellikleri ve araçları sağlamak için eklentileri yüklediğinizde en iyi şekilde çalışır. Yüklemenizi önerdiğimiz bazı standart eklentiler vardır:

 • Yoast SEO
 • Akismet
 • İletişim Formu 7

… Ve diğerleri – aşağıya bakın.

6. Adım: Temanızı Seçin

Artık sitenize farklı bir görünüm vermek için bir tema seçebilirsiniz. Varsayılan tema güzel, ancak orada diğer tüm WordPress bloglarına benzemek istemiyorsunuz.

Gerçekten öne çıkan profesyonel bir site için premium bir tema satın almayı düşünün. Premium temalar da destekle birlikte gelir, böylece sitenizi istediğiniz gibi görünmesini sağlamada sorun yaşıyorsanız yardım isteyebilirsiniz.

7. Adım: İçeriğinizi Oluşturun

Artık siteniz hazır ve bloglamaya başlamaya hazırsınız!

Yapmamız gereken diğer görsel eğitimler için önerileriniz mi var? Bilmemize izin ver!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map